Yeni bir sistem topluyorum

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Evet SDN halki

Güc kaynaginin bozulmasini bahane ederek yeni bir sistem toplamaya karar verdim. Fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim, en yakin zamanda bu isi halletmek istiyorum.
[MENTION=345240]lqnd[/MENTION] [MENTION=84487]basbeLası[/MENTION]

Alacagim parcalar:

-Güc kaynagi: Seasonic P-1000
-Anakart: Asus Z97-Deluxe (NFC & WLC)
-islemci: Intel i7 4790K
-SSD: Samsung 840 EVO Basic 1TB

Diger parcalar mevcut zaten. Bilgisayarimda baska bir HDD bulundurmak istemedigim icin 1TB SSD almaya karar verdim.

Güc kaynagini ileriye yönelik aldim, zamani gelince ekran kartini yenileyecegim.

Sormak istedigim bir sey var bu arada:

Bu islemcide bulunan HD4000i kapatabiliyor muyuz, yoksa sürekli aktif mi? Oyun oynarken hic ugrasmak istemiyorum böyle seylerle. Yok oraya gir harici ekran kartini sec vs..

Konuyla ilgilenen herkese simdiden tesekkürler.

iyi forumlar.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Sen oyuna geçince zaten kendi deaktive olur işlemcideki kart. Bu arada 1500 diye hatırlıyorum samsung un Ssd si. Ekran kartı alacak mısın? Yoksa eskisi ile devam mı?

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
Sistem gayet güzel, Özellikle anakart mükemmel. Hayırlı olsun şimdiden.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sen oyuna geçince zaten kendi deaktive olur işlemcideki kart. Bu arada 1500 diye hatırlıyorum samsung un Ssd si. Ekran kartı alacak mısın? Yoksa eskisi ile devam mı?

Oyunlar bazen otomatik olarak harici ekran kartini secmiyormus, ayarlara girip kurcalamak gerekiyormus. Bende bu islerle ugrasmayi sevmiyorum. Eskisi gibi sorunsuz calissin yeter.

SSD ora parasi 930TL yapiyor. Uzun zamandir ha yaptim ha yapicam derken bayagi bir birikmis param oldu. SSD disinda HDD takmak istemiyorum sisteme.

Ekran karti suan mevcut. GTX 580 ile bir süre daha devam edecegim.
[MENTION=84487]basbeLası[/MENTION]

Bu parcalari kendim takarsam nelere dikkat etmeliyim? Daha önce sistem toplamisligim var, ama araya SSD girince biraz tedirgin oldum. Bunun ayarlarini falan nasil yapacagim? Ayriyeten sürücü falan yüklemem gerecek mi?

Yoksa en iyisi parcalari aldigim yere mi taktirsam? Temiz is olur gibi..

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Güç kaynağı çok iyi seasonic güç kaynağında lider marka diyebiliriz corsair cooler master a falan benzemez.
Anakart ve işlemciyi söylemeye gerek yok zaten :)
SSD'ye gelince oha demek istiyorum :D Ama ben olsam 4 tane 256 alıp raid 0 kurardım

HD 4000 i kapatmana gerek yok harici ekran kartın varsa tarafına bile bakmaz zaten sistem.

Hayırlı olsun :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=312196]edox[/MENTION] ssd için ayrıca sürücü kurmanıza gerek yok ayara falan da gerek yok tak kullan tek ssd zaten raid de kurmayacaksın

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=345240]lqnd[/MENTION]

Güc kaynagina karar vermeden önce bayagi bir arastirma yaptim. Kullanicilarin cogu seasonic in cok iyi bir marka oldugunu söylüyor.

Bozulan güc kaynagimin markasi cougar di.

Bildigim kadariyla alacagim anakartda UEFI bios var. Bunun hakkinda bilmem gerekenler ne? Yoksa bildigimiz bios mu?

SSD en iyisi tek olsun, bilgisayarin ici fazla kalabalik oldumu sevmiyorum :D

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
UEFI Bios normale göre bayağı gelişmiş bir sistem. Sanki kendi başına bir işletim sistemi gibi görünüyor :D Mouse ile kontrol de var.

Hocam bence o ekran kartını değiştir hazır gelmişken. R9 290 Pcs+ veya en kötü R9 280 al derim.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=350013]memogoren[/MENTION]

Ekran kartini degistirmek icin bir sebebim yok suan. Oyunlarin cogunu high/ultra arasi oynayabiliyorum. Ilerde GTX800 serisi cikarsa duruma göre degisebilirim.

Alacagim ekran karti yine Nvidia olacak.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Anladım hocam. O zaman takviyelerin hayırlı olsun diyeyim. Ha unutmadan; 7 Days to Die yı yeni SSD'ne kurmayı unutma, İstanbul'a döneyim Roza ile akacağız :)

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=312196]edox[/MENTION] bu bebekler hangi kasada can bulacak :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
@edox bu bebekler hangi kasada can bulacak :)

[video=youtube;Iieidmgbt2g]http://www.youtube.com/watch?v=Iieidmgbt2g[/video]

Bu kasanin kirmizisi var bende.

directron_2269_2246180782

Umarim bir aksilik cikmaz :)

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=312196]edox[/MENTION] corsair air540 çok güzel giderdi bu sisteme eisberg 240l alıp ufak bir modla 5.1 ghz yakalanır

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Az masrafla bu isten kurtulmak istiyorum. Kasam güzel ya, eskimeden degistirmek olmaz simdi :)

Bugün ise koyuldum, eski parcalari falan cikardim bilgisayardan.

Do8yBo.jpg

Yarin is cikisi gerekli parcalari alip sistemi toplamaya baslayacagim. Yapamam diye az bir sey tirsiyorum ama.. SSDyi otomatik olarak tanir demi? Gerisi kolay aslinda.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
SSD'yi kafaya takma, normal HD gibi tanıyor. İşletim sistemi Windows 8 ise ona göre ayarları da yapıyor. 1 TB SSD yerine, 512 GB SSD, 2 TB HD aynı fiyata alınabilirdi. Film filan indirmiyor musun?

darkkinq38

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Bu arada hd 4000 ile sıkıntı yaşamazsın merak etme.Anakartında hdmi çıkışı var hdmi'yi oraya takmadığın sürece hd 4000 inaktif durumda olur.Benim işlemci 4770k,anakart vi hero:

Daha önceden aktif şekilde hd4600 ü kullanıyordum anakarttan çıkartıp ekran kartına hdmi'ı takınca sorunsuz bir şekilde inaktif hale geldi.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Umarim sizin dediginiz gibi olur arkadaslar. Yardimlariniz icin cok tesekkür ediyorum.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=84487]basbeLası[/MENTION] [MENTION=345240]lqnd[/MENTION]

Arkadaslar, alacagim güc kaynaginda sadece tek +12V kanali mevcut. Bu herhangi bir sorun cikarmaz demi? Digerinde 4 kanal +12V vardi.

83Amperin yeterli olacagini biliyorumda bu kafami kurcaliyor suan.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Tek kanal iyidir ancak marka kaliteli olmali seasonic kaliteli oldugu icin sorun yok kalite varken cok kanal almak mantikli degil.

darkkinq38

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Bildiğim kadarıyla son zamanlarda çıkan çoğu güç kaynağı tek kanal 12v çıkışlı. Güç kaynaklarında en önemli nokta 12v çıkışından verdiği güç. Tek kanallı güç kaynaklarının çok kanallı güç kaynaklarına göre avantajı; çok yüksek akım isteyen bilgisayar bileşenlerinin (ekran kartlarının, o.c. yapılmış bileşenler vs.) daha kararlı çalışmasını sağlamak.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
@basbeLası @lqnd

Arkadaslar, alacagim güc kaynaginda sadece tek +12V kanali mevcut. Bu herhangi bir sorun cikarmaz demi? Digerinde 4 kanal +12V vardi.

83Amperin yeterli olacagini biliyorumda bu kafami kurcaliyor suan.

Sorun çıkmaz. Tek kanal olmasıda daha iyi. Tek kanal tüm sisteme aynı kanaldan güç verir. Buda aşırı yüklenmeden oluşacak hataların önüne geçer.

Seçtiğiniz model +12V Tek kanalından kombine olarak 83A yani 996W verebiliyor.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Tek kanal her zaman iyi degil tabi dusuk butceli sistemlerde tek kanal guc kaynagi fazla isinma yapabiliyor(guc kaynagi kalitesiz ise) kalite ve tek kanal ayni anda bulunmali guc kaynaginda. Sadece tek kanal yetmiyor. Tek kanala binen asiri yuk sonucu olusan sicaklik sogutulmazsa kararsiz akim ve voltaj ortaya cikar. Guc transistorleri de her transistor gibi belli kosullarda kararli calisir. Neyse ki elektron lambasi tarih oldu guc konusunda :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Bu alacagim güc kaynaginda sorun olmaz yani? Kafam karisti vesselam :D

Her sey tamam, bir bu konuda tereddüt ediyorum. Dikkatimi ceken tek sey üst düzey PSUlarda sadece tek kanal +12V koymuslar.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bir sayfada seasonic PSUlarin cift +12V kanalli oldugunu okudum, ama tek kanalli diye pazarliyorlarmis nedense. Bunu alayim bakalim, sorun cikarsa degistiririz artik.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=345240]lqnd[/MENTION] [MENTION=84487]basbeLası[/MENTION]

Seasonic X1000W mi yoksa Be quiet! Dark Power Pro 850W mi alayim?

Be quiet da 4 +12V kanali mevcut maks. 70A

Bildigim kadariyla seasonic modeli daha iyi, ama gercekten cok kararsiz kaldim.

basbeLası

Dekan
Reaksiyon puanı
47
@lqnd @basbeLası

Seasonic X1000W mi yoksa Be quiet! Dark Power Pro 850W mi alayim?

Be quiet da 4 +12V kanali mevcut maks. 70A

Bildigim kadariyla seasonic modeli daha iyi, ama gercekten cok kararsiz kaldim.

Tek kanal daha iyi ama çoklu kanal istiyorsanız Silverstone Strider 1500W alın. 8 adet 12V kanalına sahip. Silverstone kendini kanıtlamış kaliteli bir markadır. Seasonic P-1000 ile arasında fazla fiyat farkı da yok.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Tek kanal daha iyi ama çoklu kanal istiyorsanız Silverstone Strider 1500W alın. 8 adet 12V kanalına sahip. Silverstone kendini kanıtlamış kaliteli bir markadır. Seasonic P-1000 ile arasında fazla fiyat farkı da yok.

1500W cok be hocam, en fazla 1000W almak istiyorum. Be quiet modeli hakkinda ne düsünüyorsun?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Anakart ve SSDyi aldim, islemci ve güc kaynagi haftaya kaldi.

Seasonic modelinde karar kildim.Allahin izniyle sorun cikmadan bitirecegim bu isi.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Islemci de tamam kaldi güc kaynagi. Bir haftaya kalmaz tamamlarim bilgisayari.

Tekrar herkese tesekkür ediyorum