Yeni bir işletim sistemi yapmak için neler yapılmalı?

Bu konuyu okuyanlar

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Merhabalar,
Arkadaşlar yeni bir işletim sistemi için neler yapılmalıdır? (örneğin; android, iOS vb.)
Bu projemin bir aşaması alında ilerleyen dönem çalışmaları. Beni küçümseyen yapamassın diyen arkadaşlara: "Hiç bir şey imkansız değildir diyorum.", destenleyen arkadaşlarada teşekkür ediyorum..

Saygılarımla
Halil ESEN

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Sıfırdan bir işletim sistemi yazacak isen tebrik ediyorum, İnşallah başarabilirsin diyorum.. Ama Onun işletim sistemini güncelleyip sunacak isen ona bulaşma yada bulaşıyorsanda on numara birşey yapmanı tavsiye ederim :)

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
sıfırdan bir işletim sistemi yazacak isen tebrik ediyorum, inşallah başarabilirsin diyorum.. Ama onun işletim sistemini güncelleyip sunacak isen ona bulaşma yada bulaşıyorsanda on numara birşey yapmanı tavsiye ederim :)
evet sifirdan yeni bir işletim sistemi!

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
valla bu dediğin dünyanın en zor işlerinden biri. eğer kendinde bunu yapabilecek cesareti ve yeteneği görüyorsan tebrik ederim. fakat bu işi tek başına yapacaksan yıllarını alabilir

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
valla bu dediğin dünyanın en zor işlerinden biri. eğer kendinde bunu yapabilecek cesareti ve yeteneği görüyorsan tebrik ederim. fakat bu işi tek başına yapacaksan yıllarını alabilir
Projeye bana ait ama bana yardım edecek insanlar da bulacam elbet ama tasarımı felan tek başıma yapcam..

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Başarılar.
Güveniyorum sana yaparsın elbet şimdiden tebrikler yolun açık olsun

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Açık kaynak kodlu mu yoksa kapalı kaynak kodlu mu olacak ona göre sana destek olacak source forge ve google code sitelerınde gönüllü projeler yürüten bir sürü programci var.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Diğer işletim sistemlerinin kaynak kodlarını inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede onların problemleri nasıl çözdüğünü veya yaptıkları hataları görebilirsiniz. Bu sayede kendi işletim sisteminizi yazarken yol haritanızı çok daha keskin çizebilirsiniz.

LeaveNhA

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ufak çapta bişeyler yazıyım dedim bende;

Önce php ile başlayalım:
PHP:
$a = "İşletim"; $b = "sistemi";

echo '<font size="7" color="aqua"><a style="text-d' . $a[5] . 'coration:none; color:inher' . $b[1] . 't;" href="/../">' . "$a $b" . '<a></font>'; // şimdi bi işletim sistemi aslında bu kadar net olmalı !
/*
yapısı bu kadar esnek, etkileşim dolu ve akılcı olmalı.
tasarımı da kullanılışı kadar etkileyici olmalı.
"birden fazla !" değişkeni olmalı ve bunların bir biriyle temasında yada ayrı ayrı anlamlar ifade edebilmesi gerektiğini unutmadan, her birine ayrı ayrı görevler verilip, her biri aynı bütünün parçası olmalı...
Sabit yönleri olmalı, bir düzeni olmalı...
Tasarımsal hiç bi hataya yer vermemeli, bi gün bi hata için ("bu hatasıda yapısından kaynaklanıyor, bu hata aşılmaz !" dememelisin !)
Nitelik ve görece ve birazda karmaşa... ;)

ps: yukarıda ki 3 ifadeden oluşan php örneğinde bütüün bunlar var, incele, harfi harfine incele ve gör, aslında bu kadar net herşey... ;)
*/

sonra gelelim c++'a:
#include < @cgrszone > // aklıma gelmişken. :D
#include < @re13el >
#include < [MENTION=270380]selamf[/MENTION] >
#include < @eSa >

Kod:
[URL="http://forum.shiftdelete.net/usertag.php?do=list&action=hash&hash=include"]#include[/URL]  <iostream> // bu kadar fark yaratmalı ! (incelersen anlarsın... ;) )

using namespace std; // kolaylıklar sağlamalı ! (tasarımdada kullanımdada...)

int main(int argcL, char** argvL) // bir kere kesinlikle bu kadar etkileşimli olmalı !
{ // sezgisel olmalı !

cout << "Operating System !"; // bu ifadenin arka planı kadar opsiyonel, çağrıştırdıkları kadar etkileyici, basitliğin "işlev" ile pekişmiş hali olmalı !
/*
her tür ortamda her tür donanımla, hemen hemen minumum hata payıyla aynı çıktıya ulaşabilmeli !
ve gerçekten multi platform denen özgürlüğü gözü kapalı yaşatmalı !
*/

return EXIT_SUCCESS; // sonuca ulaşmalı !
} // bişeyleri kolaylaştırmalı...

Söylemek istediklerim iki satır ama bol tonajlı, anlamak isteyene gerçekten bişeylerin detaylarda da olup bitebileceğini göstermek istedim, nacizane belki yaptım belki yapamadım ama varılabilecek tek sonuç, bu ülkede binlerce kalifiye mühendis ve onların etkileyici cv leri var, onlarca iyi eğitimli programcı ve onların etkileyici refansları var ama "bu ülkenin !" hala kendine ait, fark yaratan bir işletim sistemi yok, sen kalkıp ben yapıcam dersen, o echo ve cout ifadesine kalkıp başka bişeyde yazabilirdim ama artık "bu ülkenin !" şevk kırmaktan çok gerçekten ilham verici, destek verici konuşmalara ve argümanlara ihtiyacı var !

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
kerneli de sen mi yazacaksın yoksa linux tabanlı mı düşünüyorsun..

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
senin gibi milyonlarca çocuk var.onu yapabilirmiyim bunu yapabilirmiyim.he evladım yaparsın.

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
İşletim sistemi telefonlarda ve tabletlerde olsa bana yeter! Birde Bu proje Google gibi ama daha gelişmişi. Kim demiş yapamayız.

senin gibi milyonlarca çocuk var.onu yapabilirmiyim bunu yapabilirmiyim.he evladım yaparsın.
Evet ama ben o milyonlarca çocuk gibi para kazanmanın yanında Türkiye'yi geliştirmek istiyorum.
Hiç bir şey imkansız değil.

kerneli de sen mi yazacaksın yoksa linux tabanlı mı düşünüyorsun..
Onunla ilgili şu an bir düşünce yok ama önce projenin tasarımını ara yüzünü vb. oluşturmalıyım.

Diğer işletim sistemlerinin kaynak kodlarını inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede onların problemleri nasıl çözdüğünü veya yaptıkları hataları görebilirsiniz. Bu sayede kendi işletim sisteminizi yazarken yol haritanızı çok daha keskin çizebilirsiniz.
Tavsiye için teşekkürler.

Dediğim gibi projenin aslını yaptığım zaman reklam gelirinden bir ekip mutlaka kuracağım.

Başarılar.
Güveniyorum sana yaparsın elbet şimdiden tebrikler yolun açık olsun
Teşekkürler.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
daha önce nasıl projeler gerçekleştirdin? Bunlar ile ne başardın? insanların seni ciddiye almaları için birşeyler görmesi gerekir.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
İşletim sistemi telefonlarda ve tabletlerde olsa bana yeter! Birde Bu proje Google gibi ama daha gelişmişi. Kim demiş yapamayız.

Evet ama ben o milyonlarca çocuk gibi para kazanmanın yanında Türkiye'yi geliştirmek istiyorum.
Hiç bir şey imkansız değil.

çok flim izledin galiba.etkisinde kalmışsın.şunu desen anlarım.1 kaç tane programcı arkadaşım var.biz bu işi yapmak istiyoruz.hiç bir şey imkansız değil.desen anlarım.herhangi bir programlama dili biliyon mu?.varsa ne düzeyde. bende tek başıma uzaya çıkmak istiyorum.:D gezegenler arası astral seyahat filan.

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
daha önce nasıl projeler gerçekleştirdin? Bunlar ile ne başardın? insanların seni ciddiye almaları için birşeyler görmesi gerekir.
fazla bir başarım yok aslında ama önemli olan başarmak değil mi? buda denemeden olmaz.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Elbette imkansız diye bişey yoktur (Bence vardır ya neyse o ayrı konu). Ancak imkansız adında bişey yok diye de mantık çerçevesine sığmayan şeylerin peşinden de koşmak yersizdir.

Zevkini kırmıyayım ancak amacın nedir?
Microsoft'a rakip olmak mı? Böyle bir şey mümkün değil. Microsoft un 90.000 küsür çalışanı var sen ise tek başınasın.
Farzet ki imkansızı başardın windows benzeri bir OS yaptın. Ne olacak? Kime satacaksın? Kime kullandıracaksın?

Adamlar koskoca Linux yapmışlar windowsu havada karada dövüp ağzını burnunu kıran kaç kişi kullanıyor?
Bu kadar genel konuşmaya gerek yok. Mahallende kaç tane Linux kullanıcısı Ubuntu, Pardus, RedHat falan demiyorum genel olarak Linux kullanan kaç insan var mahallen de?

Seni tanımıyorum etmiyorum, o sebepten yapamazsın edemezsin demiyorum.
Ancak bu yolla başarıyı elde edemezsin.

Amacın kendini kanıtlamak, bişeyler başarabildiğini göstermekse dök eteğindeki taşları sana farklı kapılar gösterelim.

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
işletim sistemini yazmakla iş bitmiyor. piyasadaki bütün programlar, driverlar windows,linux ve mac için yazılmış. yani sizin işletim sisteminizde hiçbiri çalışmıycak. o yüzden sordum linux tabanlı mı olacak diye. eğer öyle olursa 1-0 önde başlarsın. ancak kendi kernelini yazarsan daha başlamadan kaybetme şansın yüksek

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
çok flim izledin galiba.etkisinde kalmışsın.şunu desen anlarım.1 kaç tane programcı arkadaşım var.biz bu işi yapmak istiyoruz.hiç bir şey imkansız değil.desen anlarım.herhangi bir programlama dili biliyon mu?.varsa ne düzeyde. Bende tek başıma uzaya çıkmak istiyorum.:d gezegenler arası astral seyahat filan.
google, twitter, facebook vb. Bunlar hayal miydi? Hayir ama yapildi. Asil siz hiç hayal veya düşünce üretmiyorsunuz. Hayal kurmal başarinin bir adimidir.

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ticari değilde bitirme tezi olarak yapılacaksa olur, onlarca deneme var bu konuda ve hiçbiri senden daha zeki değil, elbette yapılabilir,
Ticari olması durumunda ise seni destekleyecek iyi bir sponsorun olmazsa zor
Google gibi bir şirket sadece bir tarayıcı -bedava
birde android sadece mobil işletim sistemi o da bedava
yani bir işletim sistemi yazacaksın aylarca uğraşacaksın ve bedava dağıtacaksın
bu göze alınıyorsa evet,

Apple bile sunucu taraflı bir işletim sistemi üretmiyor, (ms server 2003-2008 ile linux tabanlı sistemler kapışıyor)
yazmak istediğin işletim sistemi mobil mi, pc mi, sunucu taraflı mı
konu başlığından mobil olduğunu varsayalım,
nokia nın mobil ios işi tutmayınca (ki symbian birçok kişi tarafından kullanılıyordu) microsoft ile görüşüyor
sony ise cep telefonlarında mobile phone 8 bile kullanmayacağım filan...

bide böyle kabiliyetli olduğuna inanan arkadaşlar kendilerini hemen göstermemeliler, uygun ortam vakit ve ekip bulduğunda bismillah deyip bi aşamaya gelince ortaya çıkmak daha doğru gibi bence

halil007

Doçent
Reaksiyon puanı
124
Elbette imkansız diye bişey yoktur (Bence vardır ya neyse o ayrı konu). Ancak imkansız adında bişey yok diye de mantık çerçevesine sığmayan şeylerin peşinden de koşmak yersizdir.

Zevkini kırmıyayım ancak amacın nedir?
Microsoft'a rakip olmak mı? Böyle bir şey mümkün değil. Microsoft un 90.000 küsür çalışanı var sen ise tek başınasın.
Farzet ki imkansızı başardın windows benzeri bir OS yaptın. Ne olacak? Kime satacaksın? Kime kullandıracaksın?

Adamlar koskoca Linux yapmışlar windowsu havada karada dövüp ağzını burnunu kıran kaç kişi kullanıyor?
Bu kadar genel konuşmaya gerek yok. Mahallende kaç tane Linux kullanıcısı Ubuntu, Pardus, RedHat falan demiyorum genel olarak Linux kullanan kaç insan var mahallen de?

Seni tanımıyorum etmiyorum, o sebepten yapamazsın edemezsin demiyorum.
Ancak bu yolla başarıyı elde edemezsin.

Amacın kendini kanıtlamak, bişeyler başarabildiğini göstermekse dök eteğindeki taşları sana farklı kapılar gösterelim.
Biz imkansızı başarıp İstanbulu feth etmedik mi?
Ben tabiki Microsoft'a rakip olamam. Ben mahalleden arkadaşlarımı toplayıp onu yapcaz bunu yapcaz da demiyorum. Size bir fikir sundum / söyledim. Siz şimdi beni değildi yabancı birinin / birilerinin yaptığını bana savunuyorsunuz. Tabi ki ben Türkiye'yi bu alanda kral yapamam (kim bilir belkide yaparım) ama denemeden bir şeyler üretemeyiz. Pc'de oyun oynayıp 2 - 3 kişiyi dürtüpde. Bak google'ye Androidi var mıydı ilk başlarda.
Şimdi konuşun!

Ticari değilde bitirme tezi olarak yapılacaksa olur, onlarca deneme var bu konuda ve hiçbiri senden daha zeki değil, elbette yapılabilir,
Ticari olması durumunda ise seni destekleyecek iyi bir sponsorun olmazsa zor
Google gibi bir şirket sadece bir tarayıcı -bedava
birde android sadece mobil işletim sistemi o da bedava
yani bir işletim sistemi yazacaksın aylarca uğraşacaksın ve bedava dağıtacaksın
bu göze alınıyorsa evet,

Apple bile sunucu taraflı bir işletim sistemi üretmiyor, (ms server 2003-2008 ile linux tabanlı sistemler kapışıyor)
yazmak istediğin işletim sistemi mobil mi, pc mi, sunucu taraflı mı
konu başlığından mobil olduğunu varsayalım,
nokia nın mobil ios işi tutmayınca (ki symbian birçok kişi tarafından kullanılıyordu) microsoft ile görüşüyor
sony ise cep telefonlarında mobile phone 8 bile kullanmayacağım filan...

bide böyle kabiliyetli olduğuna inanan arkadaşlar kendilerini hemen göstermemeliler, uygun ortam vakit ve ekip bulduğunda bismillah deyip bi aşamaya gelince ortaya çıkmak daha doğru gibi bence
Mobil bir işletim sistemi! Neden olmasın kazanılan değerle. Ben sadece neler yapmalıyım bu konuda onu bilmem istedim yok bursa bu konuyu tüm internet kullanıcıları görmüyor. Haklısınız ama denemeden olmaz.

:) kafa buluyor bizle bence.
Gerçekten böylemi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama kafa bulmuyorum.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
:D hemen başla buyur sana kaynakda vereyim.

Visual-Basic-Tutorial-Screen1.jpg

Visual-Basic-Tutorial-screen3.JPG

Visual-Basic-Tutorial-screen4.JPG

Visual-Basic-Tutorial-screen5.jpg

Private Sub Command1_Click() MsgBox "Hello, World!"End Sub

Visual-Basic-Tutorial-screen6.jpg
.:D merhaba dünyalı.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Biz imkansızı başarıp İstanbulu feth etmedik mi?
Ben tabiki Microsoft'a rakip olamam. Ben mahalleden arkadaşlarımı toplayıp onu yapcaz bunu yapcaz da demiyorum. Size bir fikir sundum / söyledim. Siz şimdi beni değildi yabancı birinin / birilerinin yaptığını bana savunuyorsunuz. Tabi ki ben Türkiye'yi bu alanda kral yapamam (kim bilir belkide yaparım) ama denemeden bir şeyler üretemeyiz. Pc'de oyun oynayıp 2 - 3 kişiyi dürtüpde. Bak google'ye Androidi var mıydı ilk başlarda.
Şimdi konuşun!

İstanbul'u feth etmek hiç bir zaman imkansız değildi. Osmanlı devleti o zaman kötü bir toplulukmuydu? İstanbul fethi ne ki bu dünya ne savaşlar gördü. Savaş alanında imkansız kavramı yoktur zaten.

Ben elin gavurunu şunu bunu savunmuyorum zaten Microsoft en belirgin örnek olduğundan bahsettim yoksa kendim tiksiniyorum kullanmaktan sana niye rakip göstereyim :D

Senin yeteneklerini, bilgi birikimini de bilmediğim için.
10 senedir o site senin bu site benim, o forum senin bu forum benim belki binlerce kişiyle iletişim kurmuş biri olarak onlarda çok farklı birisi olmadığını varsayıyorum.
Bu sebepten sana daha gerçekçi ol diyorum.
Senide tanımadığım için böyle bir varsayımda bulunduğum için beni suçlayamazsın herhalde...

O sebepten varsa eteğinde bir taş dök görelim belki bizimde yardımımız dokunur.
Foruma konu açman çok bişey ifade etmiyor, ancak alay konusu olursun yani bu şekilde.

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar,
Arkadaşlar yeni bir işletim sistemi için neler yapılmalıdır? (örneğin; android, iOS vb.)
Bu projemin bir aşaması alında ilerleyen dönem çalışmaları. Beni küçümseyen yapamassın diyen arkadaşlara: "Hiç bir şey imkansız değildir diyorum.", destenleyen arkadaşlarada teşekkür ediyorum..

Saygılarımla
Halil ESEN

iOS / MacOs freebsd çekirdeğini kullanır android ise linux çekirdeğini. Çekirdek (kernel) yazmak çok zordur. Fazla ileri seviye bilgiye ihtiyacın var. Büyük firmalar bile ellerindeki büyük iş güçlerini bu iş için kanalize etmektense, açık kaynak çekirdekler üzerinden devam ediyorlar. Donanımı çok ama çok iyi tanıman bilmen lazım. Kısacası çok zor.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
iOS / MacOs freebsd çekirdeğini kullanır android ise linux çekirdeğini. Çekirdek (kernel) yazmak çok zordur. Fazla ileri seviye bilgiye ihtiyacın var. Büyük firmalar bile ellerindeki büyük iş güçlerini bu iş için kanalize etmektense, açık kaynak çekirdekler üzerinden devam ediyorlar. Donanımı çok ama çok iyi tanıman bilmen lazım. Kısacası çok zor.

Düzeltme iOS ve OS X'in kullandığı çekirdek XNU isimli hibrit bir çekirdektir. Gelişiminde BSD'nin etkisi olmuştur ama aynı değildir. :)

Öncelikle çekirdeği yazmalısın yoksa hiç bir şey yapamazsın. Zamanında assembly ile birkaç denemem oldu ama sadece ekrana hello world yazan boot edilebilir dandik bir şeyden öteye geçemedim çünkü aşırı geniş bir bilgi dağarcığına ihtiyacın var ve standart bir programcı ile yapılacak iş değil bu. Sana extreme birisi lazım :) O yüzden bence vazgeçin :)