Yeni başlayanlar için

Bu konuyu okuyanlar

faruksincar

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Merhabalar
Program veya yazılım merakım var öğrenmek için udemy'den eğitim almayı düşünüyorum baktım ama programlama dilleri olarak birden fazla konu var hangi dilden başlamalıyım. Ve matematiğe gerek var mı varsada hangi düzeyde gerekiyor ? Konu hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler.

Son düzenleme:

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
bu soru cok defa soruldu, eski konulari okuyup fikir sahibi olabilirsin.

Kisaca bi seyler yazmak gerekiyorsa uzmanlasmak istedigin alana göre dil ögren ya da basla.. Ne yapmak istedigini bilmeden dil tavsiye edilmez... O yüzden mobil yazilim mi, masaüstü yazilim mi, web mi, gömülü sistemler mi, oyunlar mi, cross platform üzerine mi calisak istiyorsun?

faruksincar

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Mobil ve Web yazılımı alanında başlayıp uzmanlaşmak istiyorum.

ttufekci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mobil uygulama için Java ve Kotlin dilleriyle yazılım geliştirebilirsin.

Web için yazılım yapmak istiyorsan, bir kaç farklı dile aşina olman gerekiyor.

Frontend için html, css, javascript öğrenmen gerekiyor. Backend için yine seçenekler oldukça fazla: java, php, c#, python, javascript.

Benim önerimi soracak olursan, web tarafında backend için python dili ile başlayabilirsin. Genel amaçlı bir dildir.

Stackoverflow 2019 anketinde en sevilen dillerde ilk üçe giriyor. Öğrenmesi kolay bir dildir.

İngilizce bilgin varsa freeCodeCamp sitesinde web uygulama geliştirme konusunda çok güzel dersler var ve ücretsiz.

Codecademy yine python eğitimi alabileceğin ücretsiz bir site.

Konu hakkında blogumda daha ayrıntılı şeyler yazdım, göz atabilirsin: Kendi kendine programlama öğrenme rehberi

Matematik bilgisi bazı alanlarda gerekiyor. Oyun yazacaksan, çarpmalar, açılar, momentum gibi konular için trigonometri ve temel lise düzeyinde fizik bilgisi yeterli olacaktır. Makine öğrenmesi, yapay zeka gibi konular için ise iyi bir istatistik ve matematik bilgisi gerekiyor.

Yazılım geliştirme çok zevkli bir iş, bir kere başladın mı devamı gelecektir.