Yeni alınmış 2300x'e Undervolt Zararlı mı

Bu konuyu okuyanlar

Mert Özceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Selamlar işlemcimin sıcaklık değerlerinden fazla memnun olmadıgım için Ryzen Master programı indirip voltajı düşürdüm bu ayarlar iyi midir zararı olur mu ? ( sistem 2-3 aylık olmasıan rağmen gtada 70 küsür dereceleri görüyordu ayarları kısınca 65 68di şuan 55i geçmiyor ) sizce böyle mi kalsın yoksa direk sıfırlayıp normal ayarlarda mı takılayım ?

73404

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yapılması gereken bu zaten işte. Herkese önerdiğim,husus. :)
Hiçbi zararı yok. Bilakis ,işlemci rahatlıyor.

Yalnız ryzen masterde, direkt voltaj değeri yazılıyorsa,o zaman biostan offset voltaj ayarı ile düşür.

Mert Özceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Yapılması gereken bu zaten işte. Herkese önerdiğim,husus. :)
Hiçbi zararı yok. Bilakis ,işlemci rahatlıyor.

Yalnız ryzen masterde, direkt voltaj değeri yazılıyorsa,o zaman biostan offset voltaj ayarı ile düşür.
Ancak Stock Ayarlardayken GHZ Devamlı değişiyorken Benim Yaptıgım Ayarlarda Hiç Kıpırdamıyor Devamlı 3.5'te Kalıyor Stock Ayarlardayken Boştayken 4.0 GHZ Oluyor Yük Altında Değişiyor Falan Bu Normal mi Yada Nasıl Ghzyi Stock Gibi Devamlı Değişir Yapabilirm

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biostan voltajı ayarla. ryzen master yazılım sonuçta. En sağlıklı, biostur.Voltajı düşürdüğün için turbo güce çıkmaya yetişmiyor sanırım. Biostan offset voltaj ile yavaş yavaş düşürerek en stabil,gerektiği zamnada turbo hızına ,çıkabileceği voltajı bulmalısın.Offsetvotlajda ,direkt voltajı belirliyemezsin. yANİ MESELA 1,20 VOLTTA ÇALIŞŞSIN DİYEMEZSİN.Atıyorum ,bi değer belirlersin,diyelim 0,1 volt. Bunu seçtinmi, işlemcinin o anki default voltajı neyse ,o voltajdan 0,1 volt daha düşük olur. 1,30 idiyse,1,20 volt olur mesela. Offsett voltajı ilk olarak 0,0250 volttan başlayacaksın. sonra 0,050,daha sonra 0,0750,daha sonra ,0,1000 şeklinde azalta azalta gideceksin.Dikkat edeceğin bi konuda ,azalttığın miktarı gösteren rakamın önünde ,- (eksi) işareti olacak.+(Artı) işareti olursa ,ekleme yapar. Voltajın azalacağına,yükselir. :)