Yeni Aldığım Cihaz Çok Yavaş

Bu konuyu okuyanlar

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar; Ben n11 den fredoos bir asus bilgisayar aldım. Tanıdık win10 kurdu geldiğinde aşırı yavaş oldugu için sıfırdan UEFI şeklinde flash ile sıfırdan bir ter temiz bir win 10 kurdum. Aynı şekilde aşırı yavaş olduğu için tekrar sıfırdan kurdum. Ama hala çok yavaş. Ve bilgisayarda 4 gb ram 8 de sonradan takılmış ekstra ram var intel i5 kullanıyor. Bu özelliklere rağmen donması beni çok sinir ediyor. Lütfen yardım edin ne olur çözüm yolu bulalım. Aşırı şekilde yavaş açılıyor bazen programlar yanıt vermiyor şeklinde kapanıp gidiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows 10'u satın mı aldın ? Nasıl kurdun ? Korsan kopya falan mı ? Benim elimdeki Asus TP200SA (Celeron N3050) bile Windows 10'da kasmıyor, yavaş da değil.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows 10 yükleme aracı var kendi orjinal aracaı onunla flasa yazdırdım ve o şekilde yükledim.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows 10'u satın mı aldın ? Nasıl kurdun ? Korsan kopya falan mı ? Benim elimdeki Asus TP200SA (Celeron N3050) bile Windows 10'da kasmıyor, yavaş da değil.
Yabancı güvenilir olmayan bir siteden değil. Orjinal sitesinden indirdim. Yalnız lisans için bir program kullandım.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bazen çok aşırı donuyor. Yoksa normalde hızlı ama arayüz kasmaları oluyor ve çok yavaş açılıyor. Kullandığım bir kaç uygulama da bir zaman sonra yanıt verniyor şeklinde kapanıp gidiyor. NVİDA Nın grafik sürücüsnü kaldırdığımda bilgisayar aşırı hızlı açılıyor. Sorun ekran kartından olabilir mi? Windows media player de de video açarken yanıt vermiyor diyor

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Merhaba arkadaşlar; Ben n11 den fredoos bir asus bilgisayar aldım. Tanıdık win10 kurdu geldiğinde aşırı yavaş oldugu için sıfırdan UEFI şeklinde flash ile sıfırdan bir ter temiz bir win 10 kurdum. Aynı şekilde aşırı yavaş olduğu için tekrar sıfırdan kurdum. Ama hala çok yavaş. Ve bilgisayarda 4 gb ram 8 de sonradan takılmış ekstra ram var intel i5 kullanıyor. Bu özelliklere rağmen donması beni çok sinir ediyor. Lütfen yardım edin ne olur çözüm yolu bulalım. Aşırı şekilde yavaş açılıyor bazen programlar yanıt vermiyor şeklinde kapanıp gidiyor.
Windows'u nasıl kurdunuz. Ayrıca hdd'ye sağlık testi yaptınız mı ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yabancı güvenilir olmayan bir siteden değil. Orjinal sitesinden indirdim. Yalnız lisans için bir program kullandım.
Zaten hepimiz iso'yu microsoft'tan alıyoruz, ama o lisans satın almamış kullanıcıların kullandığı o "programlar" aslında forumlarda Windows tarafındaki sorunların %60'ının nedenidir. Sadece işletim sistemi değil, program ve oyunlar için de o "programları" kullanan kullanıcıların aslında büyük bir kısmının sorununun nedeninin o "programlar" olduğunu biliyor muydun ? Normalde Windows 10 anakartını ve donanımını kurduğun an tanır ve bir bilgisayara 1 Windows 10 şifresini 1 kere girersin ve sonra format dahi atsan Windows 10 bilgisayarını hatırlayıp aktivasyonu kendi yapar.

Sana verebileceğim tavsiyeler neler ?

- Sürücülerde şansını dene, belki sürücü eksiğin vardır yada güncellenmesi gereken sürücü vardır.

- Bilgisayarının marka ve modelini yazarsan daha detaylı inceleyebilirim.

- Korsan yazılımdan uzak dur. Bir yerden ucuza bir Windows lisansı al.

- Arkaplanda çalışan uygulama var ise kapat. Antivirüs dahil.

Not: Antivirüslere karşı yaklaşımım hep sabittir. Antivirüs kurmak bilgisayarları korumuyor, senin ne yaptığını bilmen gerek. Eğer her bulduğunu indiren biriysen, güvenliğine dikkat etmeyen biriysen antivirüs de para etmez.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bazen çok aşırı donuyor. Yoksa normalde hızlı ama arayüz kasmaları oluyor ve çok yavaş açılıyor. Kullandığım bir kaç uygulama da bir zaman sonra yanıt verniyor şeklinde kapanıp gidiyor. NVİDA Nın grafik sürücüsnü kaldırdığımda bilgisayar aşırı hızlı açılıyor. Sorun ekran kartından olabilir mi? Windows media player de de video açarken yanıt vermiyor diyor
Açık konuşmak gerekirse Windows 10'u geçmişte kullandım ve şunu söyleyebilirim ki grafik kartı sürücüleri güncellemeler sonrası en sık bozulan, sıkıntı çıkaran sürücülerdi. Arch Linux tarafında Nvidia kullanıcılarının bu kadar söylendiğini görmemiştim. Windows bu konuda kendini aştı.

Nvidia'nın sitesinden elle indirip kurmayı dene.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Zaten hepimiz iso'yu microsoft'tan alıyoruz, ama o lisans satın almamış kullanıcıların kullandığı o "programlar" aslında forumlarda Windows tarafındaki sorunların %60'ının nedenidir. Sadece işletim sistemi değil, program ve oyunlar için de o "programları" kullanan kullanıcıların aslında büyük bir kısmının sorununun nedeninin o "programlar" olduğunu biliyor muydun ? Normalde Windows 10 anakartını ve donanımını kurduğun an tanır ve bir bilgisayara 1 Windows 10 şifresini 1 kere girersin ve sonra format dahi atsan Windows 10 bilgisayarını hatırlayıp aktivasyonu kendi yapar.

Sana verebileceğim tavsiyeler neler ?

- Sürücülerde şansını dene, belki sürücü eksiğin vardır yada güncellenmesi gereken sürücü vardır.

- Bilgisayarının marka ve modelini yazarsan daha detaylı inceleyebilirim.

- Korsan yazılımdan uzak dur. Bir yerden ucuza bir Windows lisansı al.

- Arkaplanda çalışan uygulama var ise kapat. Antivirüs dahil.

Not: Antivirüslere karşı yaklaşımım hep sabittir. Antivirüs kurmak bilgisayarları korumuyor, senin ne yaptığını bilmen gerek. Eğer her bulduğunu indiren biriysen, güvenliğine dikkat etmeyen biriysen antivirüs de para etmez.
Bilgisayarım Asus x556U Modeli. Şimdi lisans programından kaynaklı bir sorunmu. Sıfırdan format atmadan lisansı kaldırıp lisans satın alsam düzelir mi?

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Açık konuşmak gerekirse Windows 10'u geçmişte kullandım ve şunu söyleyebilirim ki grafik kartı sürücüleri güncellemeler sonrası en sık bozulan, sıkıntı çıkaran sürücülerdi. Arch Linux tarafında Nvidia kullanıcılarının bu kadar söylendiğini görmemiştim. Windows bu konuda kendini aştı.

Nvidia'nın sitesinden elle indirip kurmayı dene.
Ekran kartını dediğiniz gibi elle kurdum.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarım Asus x556U Modeli. Şimdi lisans programından kaynaklı bir sorunmu. Sıfırdan format atmadan lisansı kaldırıp lisans satın alsam düzelir mi?
Gerçekten çok kasıyor. lisans programını ve lisansı kaldırıp bir lisans satın aldığımda sorun halolurmu

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Orjinal lisans her zaman daha az sorunludur.

1- Denetim masası > Performans (Arama çubuğu) > Görünüm ve performans ayarları > Gelişmiş

Otomatik'teki tiki kaldır.

Windows tarafından önerilen değeri özel boyutlandırma'ya tıklayıp oraya gir. (İki kutuya da)

2- Başlat menüsündeki hareketli (animasyonlu) ve kullanmayacağın bütün öğeleri kaldır.

3- Saydamlık efektini kullanma ve animasyonları kısabildiğin kadar kıs. Mümkünse bilgisayar ayarlarından en iyi performans'ı seç.

4- Güncellemelerini yap.

5- Yeniden başlat

Bunlar da yardım etmezse bir yerde yanlış yapıyorsun demektir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gerçekten çok kasıyor. lisans programını ve lisansı kaldırıp bir lisans satın aldığımda sorun halolurmu
Lisans programını kaldırsan da virüsler kalacak. Komple diske temiz format atmanı tavsiye ederim. Ayrıca bu bilgisayara bağladığın bütün USB aygıtları da tarat.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Lisans programını kaldırsan da virüsler kalacak. Komple diske temiz format atmanı tavsiye ederim. Ayrıca bu bilgisayara bağladığın bütün USB aygıtları da tarat.
Sifir tertemiz bir win 10 kurulumundan sonra. Bir lisans satin alip windowsu kullanmalımiyim. Orjinal lisansi nereden satın alabilirim. Ya da format atmadan bu donmalardan kurtulabirmiyim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Deneme yanılma yoluyla bulabilirsin. Eğer lisans satın alacaksan vatan bilgisayardan, teknosadan, herhangi bir teknoloji marketinden alabilirsin.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Yahu hemen Windows 10 lisans almana gerek yok, ilk önce kıraksız-küreksiz orijinal Windows 10 home kur, bak bakalım performansına sonra istersen alırsın bi lisans. ;)

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Yahu hemen Windows 10 lisans almana gerek yok, ilk önce kıraksız-küreksiz orijinal Windows 10 home kur, bak bakalım performansına sonra istersen alırsın bi lisans. ;)

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows 10 pro yüklü şuan da home mi kurmam gerekli?

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Home lisansı daha ucuz ve bunun dışında ne istersen onu yükle.
Şuanda fazlada sorun kalmadı gibi düzeldi. Ama sürekli kullandığım bir kaç uygulama uyumluluk sorunundan olsa gerek kapanıyor bir zaman sonra.

Hanidebenşm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Home lisansı daha ucuz ve bunun dışında ne istersen onu yükle.
görev yöneticisnde bios açılış hızı 7.5 olarak görünüyor. Sizce 12 gb ram ve intel i5 e göre normal bir değermi. Bilgisayarın masaüstünün gelmesi 30 saniyeyi buluyor.

wd10earx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorun bende de var. Orjinal lisansla kurdum. Tüm driverları güncel. Windows Update leride kurdum ama değişen bişey yok.

Msi px60 , sözde 5000 liralık notebook
İ7 işlemci ve SSD mevcut. 8 GB ram
Normalde bu bilgisayarın uçması lazım.

Galiba sorun windows 10'un kendisinde...

Zaten ne kadar iyi donanım olursa olsun, microsoft öyle bi işletim sistemi çıkarıyorki o hızı elimizden geri alıyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
görev yöneticisnde bios açılış hızı 7.5 olarak görünüyor. Sizce 12 gb ram ve intel i5 e göre normal bir değermi. Bilgisayarın masaüstünün gelmesi 30 saniyeyi buluyor.

Allahtan benimkisinin açılış hızı iyi , onun dışında kaderimiz ortak

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Açılış hızı bilgisayarın kendi hızını göstermez. Açılış hızı eğer 1 dakikayı çok geçmiyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Eğer sistem içi yada oyunlarda, programlarda bir kasma hissetmiyorsan sorun yoktur. Başlangıç servislerini kapatarak, bios'ta ayarları değiştirerek, eğer kapalı ise güç ayarlarından hızlı başlatı açarak vs. bu süreyi kısaltabilirsin.

XanderJR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı pc bendede var kardesiminkini aldım aynı sorunları yasıyorum eger bir cozum bulabildiysen paylasırsan sevinirim

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Windows 10 pro yüklü şuan da home mi kurmam gerekli?
ne alaka ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Aynı sorun bende de var. Orjinal lisansla kurdum. Tüm driverları güncel. Windows Update leride kurdum ama değişen bişey yok.

Msi px60 , sözde 5000 liralık notebook
İ7 işlemci ve SSD mevcut. 8 GB ram
Normalde bu bilgisayarın uçması lazım.

Galiba sorun windows 10'un kendisinde...

Zaten ne kadar iyi donanım olursa olsun, microsoft öyle bi işletim sistemi çıkarıyorki o hızı elimizden geri alıyor.
--- Gönderi Güncellendi ---

Allahtan benimkisinin açılış hızı iyi , onun dışında kaderimiz ortak
windows 8.1 veya windows 7 kurup dene ama 64 bit kur

Son düzenleme: