Yeni Aldığım Bilgisayar Çok Yavaş

Bu konuyu okuyanlar

Alkimg42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gecen 2 ay önce Vatan dan aldigim Lenovo marka win 10 isletim sistemli laptop aşırı kasıyor. Mesela google a bir sey yaziyorum Klavyede harflere tikladiktan 5 saniye sonra gözüküyor ekranda. Youtube desen bir videoyu acmak icin bayagi gecmesi gerekiyor. Laptoba hicbir oyun veya program indirmedim. Hic bir sey indirmedim. Bunun bir cozumu var mi? Sanki win 7 ye gecse pc daha hizlanacak gibi
Laptop özellikleri:
4 Gb ram
500 gb hdd
Lenovo ideapad 320-15AP
Model name: 80XR

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Temiz Windows 10 formatı atarsanız düzelir kanısındayım. Bilgisayar ile birlikte gelen işletim sistemleri çok dolu ve yavaş oluyor.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Le
Gecen 2 ay önce Vatan dan aldigim Lenovo marka win 10 isletim sistemli laptop aşırı kasıyor. Mesela google a bir sey yaziyorum Klavyede harflere tikladiktan 5 saniye sonra gözüküyor ekranda. Youtube desen bir videoyu acmak icin bayagi gecmesi gerekiyor. Laptoba hicbir oyun veya program indirmedim. Hic bir sey indirmedim. Bunun bir cozumu var mi? Sanki win 7 ye gecse pc daha hizlanacak gibi
Laptop özellikleri:
4 Gb ram
500 gb hdd
Lenovo ideapad 320-15AP
Model name: 80XR
Lenovonun gereksiz uygulamaları doldurmuştur. Temiz kurulum öneririm.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Format atarsam garanti kapsamindan cikar mi?
Hayır çıkmaz ayrıca orijinal keyinizde kaybolmaz. Format esnasında direkt olarak bütün diskleri silin ve yeniden yapılandırın böylece çok daha iyi bir Windows 10 deneyimi elde edersiniz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Nasil format atabilirim? Pek fazla bilgisayarla ilgilenen biri degilim
Bizim burada yazılı ile anlattığımız çok havada kalır. İzleyip görerek yaptığınız bir işlemde çok daha net verim alırsınız. Fakat USB belleği nasıl format için hazır hale getirirsiniz bunu söyleyebilirim. Linkini verdiğim orijinal Microsoft programını indirin. Daha sonra bilgisayara en az 8GB boyutunda bir USB bellek takın. 3.0 olursa çok daha hızlı olur işlemler. Daha sonra kendi bilgisayarınızda kurulu olan hazır sistemi indirecek zaten. İşleme devam edip yazdırma kısmına gelince ISO dosyası seçeneği değilde USB belleğe yazdır seçeneğinden bilgisayara takılı olan belleği seçerseniz yazdırma işlemi başlar. Geri kalan format atma kısmı için Youtube da birçok video mevcut.

Windows 10'u Ä°ndirin

Alkimg42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizim burada yazılı ile anlattığımız çok havada kalır. İzleyip görerek yaptığınız bir işlemde çok daha net verim alırsınız. Fakat USB belleği nasıl format için hazır hale getirirsiniz bunu söyleyebilirim. Linkini verdiğim orijinal Microsoft programını indirin. Daha sonra bilgisayara en az 8GB boyutunda bir USB bellek takın. 3.0 olursa çok daha hızlı olur işlemler. Daha sonra kendi bilgisayarınızda kurulu olan hazır sistemi indirecek zaten. İşleme devam edip yazdırma kısmına gelince ISO dosyası seçeneği değilde USB belleğe yazdır seçeneğinden bilgisayara takılı olan belleği seçerseniz yazdırma işlemi başlar. Geri kalan format atma kısmı için Youtube da birçok video mevcut.

Windows 10'u Ä°ndirin
Usb bellege yazdirmasam olmaz mi

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Konya nın neresindesin hemşerim?. Yakınsan sorunu çözelim.

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Öncelikle güncellemeleri yüklemeyi dene. Bende ilk aldığım zaman aşırı bi yavaşlık vardı. Güncellemeleri yaptıktan sonra düzeldi.

Çok Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Format atarsan garantiden çıkmaz ama hızlı kurulum ayarların harddiskten silinir. Daha sonra hep cdye ihtiyaç duyarsın. Onun yerine program ekle kaldıra gir, en en en başta virüs programı olmak üzere ne kadar gereksiz lenovo yada benzeri yan program varsa kaldır. Bilgisayarın oldukça rahatlayacaktır. Birde en çok ekran kartı sürücüsü bilgisayarı kastırır. Birde AIDA64 Extreme Edition programını kur ve ekran kartının tam sürücü adını bulup ekran kartının resmi sitesinden windows 10 için en son driveri indir tekrar kur.

Çok Asi

Asistan
Reaksiyon puanı
3
19 yıldır bilgisayar kullanırım. Eğer hangi sitelere girdiğini dikkat edersen ve bilgisayara takılan flash diskleri direk çift tıklayıp açmazsan virüs bulaşması imkansız gibi birşey. Virüs programları bilgisayarın ortalama %25 performansını keser. Her zaman çalışırlar, sürekli işlemciyi ve rami hatta harddiski yorarlar. Açtığın herşeyi önce onlar kontrol eder. Kısacası başa belalar.

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
PC özellikleri biraz az gibi ama bu durduk yere kasacak kadar değil tavsiyem diğer arkadaşların da dediği gibi bi Win10 kurulumu yap veya bir Bilgisayar Tamircisine hiç olmazsa anlayan birine yaptırın. Eğer sorun hala çözülmezse buraya tekrar yazarsınız.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
lenovo aldık kardeşime ama çok hantal idi 3500 tl para verdik. usb den temiz kurulum yaptım. yine aynı hantallık var . güncellemeleride yaptık aynı aynı aynı. cıkamadım ısın ıcınden

Reaksiyon puanı
16,118
lenovo garip marka biosunda neler var bazıları biosunu modlamışlar nasıl oluyor? bilmiyorum biosu güncelle lenovo casus yazılımlar dan sabıkalı.

TacoNikky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yavaşlık bilgisayarda ssd hafıza olmamasından kaynaklı. Görev yöneticisine girerseniz disk kullanımının %100 olduğunu görürsünüz. Ya windows 7 kurup daha hızlı şekilde kullanacaksınız ya da ssd alıp çok daha hızlanacaksınız.

Reaksiyon puanı
16,118
sene olmuş 2018 2019'a doğru hızlı bir şekilde akarken 7 kur denmez denemez.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Format at gitsin. İşletim sistemini değiştir durum düzelmezse.

TacoNikky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
sene olmuş 2018 2019'a doğru hızlı bir şekilde akarken 7 kur denmez denemez.
Aldığı bilgisayarda SSD yok, bundan dolayı windows 8.1 ve 10'da %100 disk sorunuyla karşılaşır. Bundan dolayı windows 7 kurarsa hızlanır çünkü win 7 ssdlere göre düzenlenmemiş bir işletim sistemidir.

Reaksiyon puanı
16,118
gerek yok 7'ye 2018'de 7 kurulmaz %100 disk kullanımı sorunu çözümü var bende olmadı şuan windows yok.