Yazılımla ilgileniyorum macbook air 4gb ram mi yoksa 8gb mi

Bu konuyu okuyanlar

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
merhabalar başlıkta da dediğim gibi yazılımla ilgileniyorum uzun zamandan beri bir macbook alma isteğim vardı yaklaşık macbook air alacak parayı biriktirdim fakat param macbook air in 4gb olan versiyonuna yetiyor 8gb olan versiyona yetmiyor

kullandığım programlar şunlar
Unity 3d
Visual studio (bilmeyenler için microsoft connect(); etkinliğinde visual studionun mac için olan sürümünü yayınladı)
Sketch Up

Macbook air özellikleri
İntel core i5 (5.nesil)
4gb ram ve 8gb ram seçenekleri
İntel hd graphics 6000
12 saat pil ömrü
1366x768 px ekran çözünürlüğü

Macbook air (4gb ram) bu programları kullanırken sıkıntı yaşatırmı

Cevaplarınızı bekliyorum...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Paranız yetiyorsa bence 8gb RAM'li olanı alın.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
İlk başta merhaba.

Yerinde olsam o parayı ona vereceğime gider bir MSI alırım. Daha iyi alternatifler var MSI Notebook'larda. Şu an sadece Mediamarkt'tan baktım. Eminim daha iyisini alırsın. Tabii ki bu benim düşüncem.

Yok ben dizayn edeceğim kendi Notebook'umu dersen www.mysn.de adresinden kendi teknolojini kendin seç ve sigortalı getirt. O kadar paraya da ben olsam kendim yaptırırdım. (Ki yaptım da, memnunum da) :)

Saygılarımla.

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Paranız yetiyorsa bence 8gb RAM'li olanı alın.
8gb ram e param yetmiyor
İlk başta merhaba.

Yerinde olsam o parayı ona vereceğime gider bir MSI alırım. Daha iyi alternatifler var MSI Notebook'larda. Şu an sadece Mediamarkt'tan baktım. Eminim daha iyisini alırsın. Tabii ki bu benim düşüncem.

Yok ben dizayn edeceğim kendi Notebook'umu dersen www.mysn.de adresinden kendi teknolojini kendin seç ve sigortalı getirt. O kadar paraya da ben olsam kendim yaptırırdım. (Ki yaptım da, memnunum da) :)

Saygılarımla.
Ben de ilk başta monster almak istiyordum fakat bu laptopların pil ömrü en fazla 3 ya da 4 saat gidiyor ve hem ios a hem de android e oyun yazmak istediğimden mac almanın daha mantıklı olduğunu düşündüm

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
8gb ram e param yetmiyor

Ben de ilk başta monster almak istiyordum fakat bu laptopların pil ömrü en fazla 3 ya da 4 saat gidiyor ve hem ios a hem de android e oyun yazmak istediğimden mac almanın daha mantıklı olduğunu düşündüm
Çok fazla seyahat ediyorsanız pil performansından dolayı Apple Macbook Air alın derim.Ama fazla değilde arada bir seyahat ediyorsanız MSI,Monster,Asus veya Lenovo gibi markaları tercih edin bence.Yine de siz bilirsiniz.Apple Macbook Air'de ram yükseltilmiyor mu?
Eğer yükseltiliyorsa uygun mhz'deki 4gb ram daha takıp kullanabilirsiniz.Bu sizin için uygun olabilir.Çünkü yazılımla uğraşan biriyseniz 4Gb Ram sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir.Ama yine de başkalarına danışın.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Değerli arkadaşım,

Bahsettiğin şey (pil ömrü) bana göre sıkıntı değil. Mesela bilgisayarımı fişini elektrikten çıkardıktan 30/45 dakika sonra bitiyor. Ama benim hedefim sadece kolay taşınabilmesi amacıyla almaktı. Tabii ki performans tartışılmaz, ben performansı seçtim. Ayrı konu.

Diğer arkadaşlarımda umarım yorumlarını esirgemezler ancak sadece farklı bir platforma oyun veyahut bir program yazılacak diye istediğin işletim sistemi seçmeyip de sadece hedefindeki için alman bana biraz tuhaf geldi. Eleştirmiyorum yanlış anlama. Ancak Emulator'ler, VMWare, Hyper-V sistemler var. Bunları göz önünde bulundur. IOS hakkında çok detaylı bir bilgim yok yanıltmak istemiyorum. Ancak Android platformuna yönelik yazılımlar için illaki Mac Book alman gerekmiyor. Sen sadece kendi sınırlarını belirle. Mesela İşlemci, Ram vs. gibi.

Örnek olarak taban mutlaka 16 GB Ram olmasını tavsiye ederim. İşlemci kesinlikle i5 veya i7. SSD HDD. Bunlar önemli. Şu an için aklıma gelenler bu şekilde.

Saygılarımla.

!/|Believer|\!

Doçent
Reaksiyon puanı
214
Kardeşim macbook aire vereceğin parayla çok daha iyi donanımlı bir laptop alabilirsin bunu göz önünde tut

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çok fazla seyahat ediyorsanız pil performansından dolayı Apple Macbook Air alın derim.Ama fazla değilde arada bir seyahat ediyorsanız MSI,Monster,Asus veya Lenovo gibi markaları tercih edin bence.Yine de siz bilirsiniz.Apple Macbook Air'de ram yükseltilmiyor mu?
Eğer yükseltiliyorsa uygun mhz'deki 4gb ram daha takıp kullanabilirsiniz.Bu sizin için uygun olabilir.Çünkü yazılımla uğraşan biriyseniz 4Gb Ram sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir.Ama yine de başkalarına danışın.
Ya çok ziyaret ettiğimden değil de mesela elektrikler gittiğinde 1-2 saat sonra bilgisayarın şarjı bitiyor ya da balkon veya dama çıkıp kod yazmak istediğimde sarjım çabucak bitiyor bu durumların haricinde kendimi bir prize bağlı olarak yaşıyorum hissi geliyor
Değerli arkadaşım,

Bahsettiğin şey (pil ömrü) bana göre sıkıntı değil. Mesela bilgisayarımı fişini elektrikten çıkardıktan 30/45 dakika sonra bitiyor. Ama benim hedefim sadece kolay taşınabilmesi amacıyla almaktı. Tabii ki performans tartışılmaz, ben performansı seçtim. Ayrı konu.

Diğer arkadaşlarımda umarım yorumlarını esirgemezler ancak sadece farklı bir platforma oyun veyahut bir program yazılacak diye istediğin işletim sistemi seçmeyip de sadece hedefindeki için alman bana biraz tuhaf geldi. Eleştirmiyorum yanlış anlama. Ancak Emulator'ler, VMWare, Hyper-V sistemler var. Bunları göz önünde bulundur. IOS hakkında çok detaylı bir bilgim yok yanıltmak istemiyorum. Ancak Android platformuna yönelik yazılımlar için illaki Mac Book alman gerekmiyor. Sen sadece kendi sınırlarını belirle. Mesela İşlemci, Ram vs. gibi.

Örnek olarak taban mutlaka 16 GB Ram olmasını tavsiye ederim. İşlemci kesinlikle i5 veya i7. SSD HDD. Bunlar önemli. Şu an için aklıma gelenler bu şekilde.

Saygılarımla.
sanal makine hem güvenlik açısından hem de performans açısından daha düşük olduğu için pek sıcak bakmıyorum
haklısınız android platformu için mac gerekmiyor ama ios için mutlaka gerekiyor bende yazmışken ios a da yazayım diyorum

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Gönlün ne istiyorsa onu al. Hiç bir önemi yok. Programla öğrenene kadar o çıhaz eskir ve de ikinci bir tanesini daha eskitirsin.

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Gönlün ne istiyorsa onu al. Hiç bir önemi yok. Programla öğrenene kadar o çıhaz eskir ve de ikinci bir tanesini daha eskitirsin.
Haklısınız zaten yazılımın sonu yok fakat macbook air (4gb ram) bu programları kaldırırmı

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Visual studio her cihazı süründürmeyi başarır. Ancak o sürüm gerçekten tam donanımlı bir Visual Studio'mu, yoksa aynı isimli bir editörmü? (Visual Studio Code gibi) bilmiyorum. Ram sonradan da artırılabilir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Evet tam bir İDE'miş. Sistem gereksinimleri ile ilgili bir bilgi bulamadım. En az 1 GB Ram işgal eder diye düşünüyorum. Bir ihtimal sistemin açılış süresini biraz uzaltır. Daha fazla Ram ihtiyacı duyarsan, garanti süresi bittiğinde kendin ilave edebilirsin (Mac'lerde cihazın sökümüne ne derecede olanak var bilmiyorum)

Enesİnce27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet tam bir İDE'miş. Sistem gereksinimleri ile ilgili bir bilgi bulamadım. En az 1 GB Ram işgal eder diye düşünüyorum. Bir ihtimal sistemin açılış süresini biraz uzaltır. Daha fazla Ram ihtiyacı duyarsan, garanti süresi bittiğinde kendin ilave edebilirsin (Mac'lerde cihazın sökümüne ne derecede olanak var bilmiyorum)
Visual studio nun sistem gereksinimlerinde 4gb ram yetiyormuş fakat işlemci en az 1.8 ghz olması gerekiyormuş macbook air in işlemcisi 1.6 ghz (turbo boost ile 2.7 ghz)ben sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum size yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Visual Studio'nun sistem gereksinimi 4 GB Ram ise, Bu 4 GB''tın tamamını Visual Studio tek başına kullanır. İşletim sistemi'nin sistem gereksinimide hesaba katmalısın ve tabi diğer kuracağın uygulamaları da. Toplamı 4 GB'tı aşar. Ama MacOs bir Unix sistem olduğuna göre, çalışmayan uygulamaların donanım kullanımı düşük olur. MacOS'un kendi Xcode İde'si varken neden Microsoft'un donanım sömüren İde'sini kullanmak istiyorsun ki?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Denersin, Visual Studio sorun çıkarırsa başka alternatiflere bakarsın.( Visual Studio ile geliştireceğin Mobil uygulamaların bir mobil cihazda çalışabilmeleri için, çihaza ilaveten bir de Xamarin kurulması gerekiyor. Bunu da çoğu bilgisiz kullanıcı düşünemez. )

mamyymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Denersin, Visual Studio sorun çıkarırsa başka alternatiflere bakarsın.( Visual Studio ile geliştireceğin Mobil uygulamaların bir mobil cihazda çalışabilmeleri için, çihaza ilaveten bir de Xamarin kurulması gerekiyor. Bunu da çoğu bilgisiz kullanıcı düşünemez. )
Xamarin in mobil de çalışması için ekstra kurulması gerekn birsey yoktur. İos app oyun vs. Yapacaksanız mac osx olmadan emulator kullanamazsınız.

Visual Studio mac preview olarak yayınlanmıştı en son bende kullanıyorum ama pc deki givi değil kodlaması aynı bildiğin c#

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Olmadı harici batarya kullan.:)