yazılımcı olmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

ahmettaha111

Doçent
Reaksiyon puanı
84
15 yaşındayım bildiğime göre bu yaşlarda başlanıyor ben nasıl başlaya bilirim yardım ebermisiniz

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912

Buradan başlayabilirsin.
Programlama temellerini öğrendikten sonra gerisi gelir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Yazılım mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, Mekatronik okursun, yazılımı olursun. Yada başkalarının yaptıklarını videodan izler hayal kurarsın.

thetensiya

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Çok güzel düşünüyorsun yukarıda arkadaşın attığı tarz videolar izleyerek geliştirebilirsin ufak çaplı siteler de yazabilirsin ki bunun üzerine bir üniversite kazanırsan daha önce bildiğinden dolayı başarılıda olursun yani diploma puanın artar bu da = daha hızlı atanma demektir :)
Yazılım mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, Mekatronik okursun, yazılımı olursun. Yada başkalarının yaptıklarını videodan izler hayal kurarsın.
Sana gram katılmıyorum hayal kurma olayları filan biraz ağır yazmışsın. Üniversitede ders dinleyerek öğrendiğini evde video izleyerekde öğrenebilirsin

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Çok güzel düşünüyorsun yukarıda arkadaşın attığı tarz videolar izleyerek geliştirebilirsin ufak çaplı siteler de yazabilirsin ki bunun üzerine bir üniversite kazanırsan daha önce bildiğinden dolayı başarılıda olursun yani diploma puanın artar bu da = daha hızlı atanma demektir :)

Sana gram katılmıyorum hayal kurma olayları filan biraz ağır yazmışsın. Üniversitede ders dinleyerek öğrendiğini evde video izleyerekde öğrenebilirsin

İyi bir yazılımcı olmak için en önemli şey tecrübedir.

Alaylı da olabilirsiniz ama mektepli olmak daha iyi. Gram katılmamak doğru değil bence.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Okul okuma demiyorum hazırlık diyorum zaten
Hangi ülkede yaşıyoruz farkında mısınız? Bu ülkede adamakıllı eğitim alınacak bir üniversiteye girebilmek için gece gündüz çalışmak gerekiyor. Ben bu güne kadar hem dünya ortalamasında eğitim veren bir ünide bilgisayar mühendisi olan hemde 15 yaşında ciddi ciddi yazılımla uğraşan kimseyi görmedim.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
hangi-programlama-dilini-ogrenmeliyim-infografik-webmasto.png

thetensiya

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Hangi ülkede yaşıyoruz farkında mısınız? Bu ülkede adamakıllı eğitim alınacak bir üniversiteye girebilmek için gece gündüz çalışmak gerekiyor. Ben bu güne kadar hem dünya ortalamasında eğitim veren bir ünide bilgisayar mühendisi olan hemde 15 yaşında ciddi ciddi yazılımla uğraşan kimseyi görmedim.
Demekki tanışmamışız

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
15 yaşında bir kişinin öğrenebileceği, veya anlayabileceği şeyler sınırlı. Başka (üye olmadığım) forumlardan gördüğüm kadar bazı Lise'lerde Small Basic dersleri veriliyor. Basic Amerika'da da ilk olarak Kolaj öğretmenleri tarafından geliştirilmişti. Daha önceleri de Phrogram adında ve Öğretim kurumlarına pazarlanan bir yazılım vardı. Microsoft Small Basic'i bedavadan yayınlayınca, iflas bayrağını çektiler.
Buradan Download Introducing Download Introducing Small Basic from Official Microsoft Download Center Türkçe belgelendirmesini indirebilirsiniz.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsan, yaparsın. eğer gerçekten bir kariyer düşünüyorsan evet şimdiden başla, hayallerin olsun planların olsun. ama hemen gerçekleşmeyeceğini bilerek başla, umarım iyi olur senin için.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Link'ini eklemeyi başaramadığım bir Kitap var. Bunun veya benzerinin Türkçesi de Kitapçılarda bulunuyor.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
28
İş yerindeki yazılım ekibinde sadece yazılımla ilgili bölüm mezunları yok .
Hatta hobi gibi severek yapanlar daha bağlı.
Bu demek değil ki üniversite okuma bu bölümleri seçme.
Sen youtube video, yazılım kitapları alarak hayalindeki kurguyu yap.
Zaten hayal olmadan çok iyi projelerde çıkmaz.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Demekki tanışmamışız
Hangi üniversitede okuyorsun?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İş yerindeki yazılım ekibinde sadece yazılımla ilgili bölüm mezunları yok .
Hatta hobi gibi severek yapanlar daha bağlı.
Bu demek değil ki üniversite okuma bu bölümleri seçme.
Sen youtube video, yazılım kitapları alarak hayalindeki kurguyu yap.
Zaten hayal olmadan çok iyi projelerde çıkmaz.
Ne kadar kazanıyorlar 2500tl mi 3000tl mi?

Reaksiyon puanı
28
Bunca yıldır özel sektördeyim şimdiye kadar üniversitesi olmayan hiç kimseye para vereni görmedim ben.
Arkadaşlarda okumamış değiller, matematik, istatistik mezunları da var. Yazıö yanlış anlaşılmasın ben okumaktan yanayım.
Ayrıca şu tweet dizisini de okuyabilirsiniz;
ve karşı cevap

Maaş içinde kaynak;

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Arkadaşlarda okumamış değiller, matematik, istatistik mezunları da var. Yazıö yanlış anlaşılmasın ben okumaktan yanayım.
Ayrıca şu tweet dizisini de okuyabilirsiniz;
ve karşı cevap

Maaş içinde kaynak;
Evet, okumaya karşıymışınız gibi algıladım sizi ve buna göre tavır aldım. Eğer ki okumaya karşı değilseniz konuyu biraz daha tartışılabilir noktalara taşımak isterim.

Açıkcası kendimi bildim bileli özel sektördeyim. Dörtten fazla şirkette çalıştım bugüne kadar ve hep şunu gördüm mühendislikte orta yol yok. Ya çok kazanıyorsun ya da çok az(istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki)

Bu hayatta her şey para değil elbetteki ancak yüksek maaşlı kategorisinde bulunan Türk mühendislerin %90 ı iyi ünilerden mezun olmuş insanlar.

Yüksek maaş kazanan mühendis bu kadar az ise ben bu yüksek maaş kazanan mühendislerin %10 una bakarak sıradan bir ünide mezun olu cada iyi maaş kazanırsın diyemem açıkcası.

Reaksiyon puanı
28
Evet, okumaya karşıymışınız gibi algıladım sizi ve buna göre tavır aldım. Eğer ki okumaya karşı değilseniz konuyu biraz daha tartışılabilir noktalara taşımak isterim.

Açıkcası kendimi bildim bileli özel sektördeyim. Dörtten fazla şirkette çalıştım bugüne kadar ve hep şunu gördüm mühendislikte orta yol yok. Ya çok kazanıyorsun ya da çok az(istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki)

Bu hayatta her şey para değil elbetteki ancak yüksek maaşlı kategorisinde bulunan Türk mühendislerin %90 ı iyi ünilerden mezun olmuş insanlar.

Yüksek maaş kazanan mühendis bu kadar az ise ben bu yüksek maaş kazanan mühendislerin %10 una bakarak sıradan bir ünide mezun olu cada iyi maaş kazanırsın diyemem açıkcası.
Yazılımı konu dışında tutarsak ülkemizde başlıca üniversitelerden mezun olmadıktan sonra yüksek maaş çok zor.
Yazılımda ve havacılıkta durum biraz farklı, ben genç arkadaşlarıma ideallerinin/hayallerinin peşinden koşmalarını bunun içinde iyi üniversite ve bölümlerde okumalarını genel olarak söylemek isterim. Olanakları olan gençler 2.dil, branş spor ve 1 müzik aleti çalma gibi donanımlara da sahipler..
Sırf para çok kazanmak için meslek sahibi olmakta ileride manevi olarak tatmin etmeyebilir.
Örnek olarak İstanbul'dan bıkıp küçük yerlere yerleşen arkadaşım sayısı son yıllarda arttı.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Yazılımı konu dışında tutarsak ülkemizde başlıca üniversitelerden mezun olmadıktan sonra yüksek maaş çok zor.
Yazılımda ve havacılıkta durum biraz farklı, ben genç arkadaşlarıma ideallerinin/hayallerinin peşinden koşmalarını bunun içinde iyi üniversite ve bölümlerde okumalarını genel olarak söylemek isterim. Olanakları olan gençler 2.dil, branş spor ve 1 müzik aleti çalma gibi donanımlara da sahipler..
Sırf para çok kazanmak için meslek sahibi olmakta ileride manevi olarak tatmin etmeyebilir.
Örnek olarak İstanbul'dan bıkıp küçük yerlere yerleşen arkadaşım sayısı son yıllarda arttı.
Hayat tamamen para hocam. Çocuğunuzun eğitiminden tutunda ulaşımına kadar, ailenizin yemek ihtiyacından tutunda giyinme ihtiyacına kadar hepsi para. Bir müddetten sonra kendi kişisel hazlarınız için değilde ailenizin düzgün bir hayat sürebilmesi için çalışıyorsunuz. Tıpkı babalarımızın bizi bu güne kadar büyüttüğü gibi.

Ben kesinlikle konu sahibinin sevmediği mesleği yapmasını öneriyorum ancak seveceği mesleğide yapacaksa tek önceliği dersler olmalı. En azından Türkiyede bu böyle. Yadeyse ileride üzülmesi kuvvetle muhtemel düşüncesindeyim.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Amerika'da da her Üniversitenin adı "Harvord" değil. İyi bir yere gelecek adam daha okul senelerinde kendini belli eder. Herkes doğal bir seçim sonrası kendine denk gelenlerle birlikte okur ve kendine denk gelenlerle birlikte yaşar. Ne insanlar eşit, ne de koşullar. Her şey bir mücadele sonucunda elde edilir. Hayat şartları böyle. Biz Türkler çoğunlukla okumayı sevmeyiz. Hazıra konmak gibi bir hayalimiz var hep. Ağaca çaput bağlar, bundan bir hayır umarız. Ata yatırır, doğru at'ı tahmin etmeyi bir yeteneğimiz gibi görürüz. Ve zor kazandığımızı kolay kaybederiz.

thetensiya

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Özgüven iyidir ama fazlası kibirdir.

Delikanlı dikkatli ol. Sektörler senin bildiğin gibi değildir. Ezip geçerler.
Ramiz dayı sektör benden sorulur bu arada kibirlenmek istemedim sadece yapılır demek istemiştim

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Ramiz dayı sektör benden sorulur bu arada kibirlenmek istemedim sadece yapılır demek istemiştim

Sektör benden sorulur felan, lise yaşında bir delikanlı için iddialı laflar. Neler yaptın da senden soruluyor sektör.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Üniye gidince önünüze iki yol çıkacak. Biri ünide kalmak diğeri özel sektöre atılmak.

Eğer ünide kalınacaksa hangi üniversite kazandığının çokta bir önemi yok belki o zaman c# öğrenmeye ne zaman başladığının bir önemi olur ancak amacın özel sektöre atılmaksa

1)Referans
2)Hangi üniversiteden mezun olduğun
3)Yaptığın stajlar

etkilidir.

Ha eğer diyorsan ki ben kendi işimi kuracağım o zamanda

1)Sağlam bir fikir
2)İnsan Mühendisliği
3)Para

ya ihtiyacın var.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
İncik bocuk detaylar için de atışmayın her konuda. Gereksiz yere konuyu dağıtıyorsunuz.