Yazılım Öğrenmenize Neler Engel Oluyor?

Bu konuyu okuyanlar

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Merhabalar,

Yazılıma başlamak veya ileri düzey yazılım konseptlerini öğrenmek isteyen arkadaşlara bir sorum var. Yabancı dil bariyerini saymazsak, bu yolda karşınıza çıkan problemler nedir? Hedefinize ulaşmanızı engellediğini düşündüğünüz veya gelişiminizi yavaşlatan etmenler var mı? Hangi sorulara cevap bulamıyorsunuz? Yoksa motivasyon eksikliği, vaktinizi boşa harcamak gibi sorunlarınız mı var? Aşırı fazla kaynak, dil, framework, kitap, eğitim videoları arasında kaybolup nereden başlayacağınızı mı bulamıyorsunuz?

Kafamda birkaç proje var ancak öncelikle sizlerin gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu anlamak istiyorum. Artık bu sektörün her yerden fırlayan Udemy kurslarından başka çözümlere ihtiyacı var :) Her şeyden önce öğrenmeyi öğrenmek lazım bence. İstediği şeyi (platform/dil/framework) döküman ve kaynak kodu okuyarak kavrayabilmek , en yeni gelişmeleri ve best practiceleri takip edebilmek (Hacker News, Stack Overflow...), doğru bir kariyer planı çizip erken yaşta finansal özgürlüğe kavuşabilmek ve en önemlisi, özgün şeyler üretebilmek ancak bu şekilde mümkün gibi. Yanlış anlaşılmasın, bu sektörde çok yeniyim, bir şeyleri bildiğimi iddia etmiyorum, ama faydalı olabilecek fikirlerim var.

Şimdiden teşekkürler,
Berkay

Zülfiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Veri yapıları ve algoritmalar çok zorlayıcı ya?

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Bence en büyük problem yazılıma giriş yapanların ne istediğini bilmemesi ve diller arasında kaybolması. Geçen sene bende yaşadım. Hedef veya istenilen, ilgi duyulan birşey olmadığı takdirde sıkılıp bırakılıyor maalesef.

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Veri yapıları ve algoritmalar çok zorlayıcı ya?

İyi bir yazılımcı olma yolunda ilerlemek için öğrenmemiz gereken en kritik konulardan biri. Özellikle problem çözme becerilerinizi geliştiriyor. Örnek soru çözdükçe daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Mülakatlarda bunları soruyorlar haberiniz olsun :) Hatta şirkete göre değişse de beyaz tahtada çözdürmeleri de olası..

Bence en büyük problem yazılıma giriş yapanların ne istediğini bilmemesi ve diller arasında kaybolması. Geçen sene bende yaşadım. Hedef veya istenilen, ilgi duyulan birşey olmadığı takdirde sıkılıp bırakılıyor maalesef.

Kesinlikle öyle, ben de çok kez o sorunu yaşadım. Fazla vakit kaybetmeden hedef belirlenmeli ve o hedef için uygun bir araç seçilip çalışılmaya başlanmalı. Zaten ilk adımı attıktan sonra devamı geliyor. Asıl sorun ilk adımı atana kadar :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Her zaman mümkün olan en basit işlemden başlayın ve adım adım o işlem üzerinden eklemeler yaparak devam edin.
Zihniniz açık olduğu zamanlarda çalışın.
Oyunlarla ve gereksiz eğlencelerle zihninizi yormayın.
Uykunuzu alın.
Ufkunuzu açın. Bir konuda veya olayda takılıp kalmayın.
Bir şeyelere karar vermek zorunluluğu his etmeyin, kendinize kısıtlama koymayın.
Hiç bir zaman öğrendiğinizi yada seçtiğinizi değil, her zaman piyasada ihtiyaç duyulanı yapacaksınız.
Piyasa size uymaz, siz piyasaya uymak zorundasınız. Ben bunu bilmiyorum deme lüksünüz yok hiç bir zaman.

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Her zaman mümkün olan en basit işlemden başlayın ve adım adım o işlem üzerinden eklemeler yaparak devam edin.
Oyunlarla ve gereksiz eğlencelerle zihninizi yormayın.
Uykunuzu alın.
Ufkunuzu açın. Bir konuda veya olayda takılıp kalmayın.
Bir şeyelere karar vermek zorunluluğu his etmeyin, kendinize kısıtlama koymayın.
Hiç bir zaman öğrendiğinizi yada seçtiğinizi değil, her zaman piyasada ihtiyaç duyulanı yapacaksınız.
Piyasa size uymaz, siz piyasaya uymak zorundasınız. Ben bunu bilmiyorum deme lüksünüz yok hiç bir zaman.
bu konudan sonra Dev c++ öğrenmeye çalıştım galiba cout << "fsdfsd"; bundan öteye gidemedim :D

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

Sabah erken saatte çalışmak çok etkili oluyor. Haftasonları erken bir saatte kalkın, çayınızı kahvenizi alın ve 4 saat tam odak çalışın. Ne kadar ilerleme kaydettiğinizi farkedince şok olacaksınız. 8 gibi başlasanız 12-12:30 gibi bir yemek molası, başka işiniz yoksa 2 saatlik daha bir çalışma seansı ve kapanış. Artık sizi kimse durduramaz :)

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Sabah erken saatte çalışmak çok etkili oluyor. Haftasonları erken bir saatte kalkın, çayınızı kahvenizi alın ve 4 saat tam odak çalışın. Ne kadar ilerleme kaydettiğinizi farkedince şok olacaksınız. 8 gibi başlasanız 12-12:30 gibi bir yemek molası, başka işiniz yoksa 2 saatlik daha bir çalışma seansı ve kapanış. Artık sizi kimse durduramaz :)
C++ ile ne yapabiliriz mesala :)

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
C++ ile ne yapabiliriz mesala :)
Hangi seviyede olduğunuza ve ne yapmak istediğine bağlı. Yeni başlıyorsanız mesela bir eğitim serisine başlayıp günlük bölüm hedefinize ulaşana kadar ilerleyebilirsiniz. Yeni başlamıyorsanız zaten elbet yarım kalmış projeleriniz vardır, onları bu şekilde çok hızlı ilerletebilirsiniz. Veya dili bilip de aşina olmadığınız bir ekosisteme giriş yapabilirsiniz. Mesela C++ ile oyun geliştirmek için SDL, SFML, Unreal Engine, Ogre3D vs. öğrenebilirsiniz. Seçenek çok, yeterki çalışın :)

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Hangi seviyede olduğunuza ve ne yapmak istediğine bağlı. Yeni başlıyorsanız mesela bir eğitim serisine başlayıp günlük bölüm hedefinize ulaşana kadar ilerleyebilirsiniz. Yeni başlamıyorsanız zaten elbet yarım kalmış projeleriniz vardır, onları bu şekilde çok hızlı ilerletebilirsiniz. Veya dili bilip de aşina olmadığınız bir ekosisteme giriş yapabilirsiniz. Mesela C++ ile oyun geliştirmek için SDL, SFML, Unreal Engine, Ogre3D vs. öğrenebilirsiniz. Seçenek çok, yeterki çalışın :)
Yarından çalışmaya başlarım şimdi gece kafasıyla hiç birşey anlamam neyse iyi akşamlar :)

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Bana göre eğitim sistemi biraz sıkıcı geliyor şahsen, programlama denince doğal olarak herhangi bir makineyi kodlayarak bir iş yapmasını bekliyorum. Derslerde ise bilgisayarlara matematik işlemlerini çözdürmekten ileriye gitmiyor. Bu durum üniversiteye başladığımda C++ tarafında canımı çok sıkmıştı. Zira Python'a üniversiteye başlamadan ilgim vardı tanıyordum biraz olsa da. Ve bence kesinlikle ilgi ve alakayla ilgili. Kodlamayı asla gidip ders dinlemekle öğrenemiyorsunuz. İstekli bir şekilde kendinizi geliştirmeye başladığınızda bir ilerleme kaydediliyor. (En azından kendi adıma böyle düşünüyorum.) Başında söylediğim şeye tekrar döneceğim ama gerçekten programlama, yazılım derslerinde öğrencilerden yeni bir şey üretme değil kopyala yapıştır sıradanlığı tercih ediliyor. En azından şu ana kadar benim karşıma çıkan bu oldu.

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bana göre eğitim sistemi biraz sıkıcı geliyor şahsen, programlama denince doğal olarak herhangi bir makineyi kodlayarak bir iş yapmasını bekliyorum. Derslerde ise bilgisayarlara matematik işlemlerini çözdürmekten ileriye gitmiyor. Bu durum üniversiteye başladığımda C++ tarafında canımı çok sıkmıştı. Zira Python'a üniversiteye başlamadan ilgim vardı tanıyordum biraz olsa da. Ve bence kesinlikle ilgi ve alakayla ilgili. Kodlamayı asla gidip ders dinlemekle öğrenemiyorsunuz. İstekli bir şekilde kendinizi geliştirmeye başladığınızda bir ilerleme kaydediliyor. (En azından kendi adıma böyle düşünüyorum.) Başında söylediğim şeye tekrar döneceğim ama gerçekten programlama, yazılım derslerinde öğrencilerden yeni bir şey üretme değil kopyala yapıştır sıradanlığı tercih ediliyor. En azından şu ana kadar benim karşıma çıkan bu oldu.

Okullarda öğretilen veri yapıları ve algoritma, bilgisayar mimarisi gibi teorik dersler ve lineer cebir, calculus gibi temel dersler aslında tahmin ettiğinizden çok daha önemli. İlk olarak yazdığınız kodun neden ve nasıl çalıştığını anlamanızı sağlıyorlar (Mimari, assembly/C/C++ gibi low-level diller). Ardından hızlı çalışan, iş yüküne göre optimize edilmiş kod yazmanızı sağlıyorlar (algoritma ve veri yapıları). Bunun gibi çok örnek sayabilirim.

Tek başına teori kesinlikle yetersiz buna katılıyorum. O yüzden meraklı olup elinizi kirletmeniz gerek. Ama teori olmadan da pratikte bir yere kadar gelebiliyorsunuz. İşin teorisini bugün atlarsanız, ileride geri dönüp bir çok eksiği kapamanız gerekebilir. Yapacağınız işe bağlı. Hele ki oyun geliştirme, yapay zeka, kernel, embedded yazılım gibi işler istiyorsanız...

Bilgisayar mühendisliği diploması almış olmak tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Öğrencilerin kendi zamanlarında bir şeyler üretmesi gerekiyor.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Merhaba sana çok güzel bir fikir vereyim...

Aslında ben bir projeye girişmek istemiştim ama sonra yoğunluktan bakamadım. Projem şöyle olacaktı youtube de bir Programlama Öğrenme Günlüğüm gibi bir video serisi oluşturup sanki sıfırdan başlayıp öğrenecekmiş gibi videoda ilerlemek ve karşılacak sorunları nasıl araştırıp çözülebilineceği sonra yabancı dili az olan biri için yabancı sitelerden nasıl kaynak bakılıp yine işine yarayacak kadarını nasıl anlayabileceğini gösterecektim. Ve tabi adım adım dilide öğrenip programlamaya başlamayı projeler üretmeyi. Yani Video serisinin amacı öğretmek değil beraber öğrenmek olacaktı ki böylelikle "Nereden ve nasıl başlayayım hatta hangi dil" sorularınada son vermek olacaktı

Örnek verecek olursam
- Mesela hangi platformlar rövanşta olacağına bakıp hangisinin öğrenmesi daha kısa olup platform desteği daha fazla olduğuna bakmak
- Bunlar için hangi işletim sistemlerinde hangi derleyiciler kullanılmalı ve nasıl kurulup eklentiler eklenilmeli
- Seçtiğim programlama dilinde ilk hangi konulardan başlamalı ve sırasıyla ilerlemeli
- Discord Github stack flow gibi platformlarda nasıl bilgi alış verişi yapılır.
- Ne tür video serilerine bakılır hatta 10 tane aynı videodan olupta aslında hangisinin daha yararlı olduğunu kesinleştirip elemeyi
- Bunlar ile beraber başka kendimizi nasıl geliştirebiliriz bunun için hangi adımları takip etmeliyiz
- Başkalarının açık kaynak kodlu projelerini nasıl inceleyip fikir sahibi olabiliriz
- İş arama yöntemleri ve bunun için nasıl bir strateji takip etmeli.

Falanda filanda ... Yani eğer böyle bir projeye girişirsen eminim güzel bir izleyici kitlen olur. Benim zamandan dolayı şartlarım el vermiyor fakat sen madem bir oluşum içine girip yardım etmek istiyorsun sana ALTIN DEĞERİNDE BİR FİKİR sundum.

NOT: Yalnız dediğim gibi ders videoları değil öğrenme günlük videoları olmalı. Ve bu fikir için video serinin introsunda baan bir teşekkür etmen yetecektir :)

İyi forumlar

UBerk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Okul nedeniyle vaktim olmuyor.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
ben 15 yildan fazladir yazilim gelistirmeyle ilgileniyorum ve suan yurtdisinda yüksek mühendis olarak calisiyorum. Hala da ögrenme sürecim devam ediyor ve edecektir de. Ileri seviye diye bu is durmuyor, durursa bir kac sene sonra baslangic seviyesine düsersin cünkü bir sürü yeni teknoloji cikmis oluyor ve sen de bi haber olmus oluyorsun..

Benim en büyük sorunum motivasyon ve enerji ile ilgili.. Zaman olayini bahane edenler hepimizin bildigi gibi öyle bir sorun yok, cöpcüye bile sorunca zamanim yok diyor (cöpcüyü kücümsemek icin demiyorum ama isi bittikten sonra baska bir isi olmadigi halde sürekli yogunum demesi, bir cok meslek icin böyle) Halbuki günün tam planin toplasan belki 3-5 saat bos zaman cikarirsin.. Ama mesgul görünerek ego tatmini yapiyorlar basit beyinler.. (not burdan kimseyi hedef alarak söylemiyorum, genel düsüncelerim böyle)

Ben günde 9 saate yakin iste calisiyorum (ekstra calistigim saatleri tatil olarak kullanabiliyorum). Agir ve yogun bir tempo ile calisiyoruz özellikle bu aralar bir cok sey benim üstüme kaldi. Böyle olunca eve gelince acayip yorgunluk ve bitkinlik hissediyorum. Ben ortalama 5 saat uyurum. Eve geldikten bir süre sonra dinlenip bir seyler izleriz (evliyim). Daha sonra haberleri ve takildigim bir kac siteyi takip ederim, bazi günler de spor günleri.. Onun da ayri bir yorgunlugu oluyor.

Daha sonra ögrenmek istedigim seylerle ilgili okur, izler ve pratik yaparim. Bazen cok sistemli gider tamamlamaya calisirim ama bir süre sonra seni motive edecek pek bir sey kalmadigi icin durur.. Ve baslamak icin ise yorgun hissedersin.

Kendi düsündügüm cözüm söyle: calisitigm ülkede calisma saatini sen belirleyebiliyorsun (ise göre degisir). Ben %100 calisiyorum yani normalde haftada 40 saat. Ama sorumlu olan kisiyle konusup calisma zamanini %90-80-60 gibi zamanlara indirgeyebilirsin. Yani %80 olursa, haftada 4 gün calismis olursun böylece 3 gün tatilin olur. Ya da %90 yaparsin, atiyorum ise 1 saat gec gider 1 saat erken döndersin..Gibi seyler yapilarak calisma yogunlugu azaltilabilir. Tabi az calistigin icin de maas da düsecektir.

Bahanelere siginmaktan nefret ederim, hele bahaneleri öne sürenleri görünce daha bir sinirleniyorum.. Cünkü genelde türkler'de bu olay cok var, resmen tembellik ismi baska bir sey degil. Türkler tembel bir millet (oldu). O yüzden hic bir isimiz kaliteli degildir, kaliteden bir haber yasiyoruz ve herkes buna uyuyor.Sadece yap gec, calisiyor mu calisiyor deyip birakiyoruz. Ama bir sürü sorunlar olusuyor. Kendini "uzman" diye tanitan bir cok insanin kodlarini inceledigimde, bizim stajyerlerin bile daha iyi kod yazdigini söyleyebilirim :) Kendimizi büyütmeyi de severiz ama sonuc odakli degil, cene odakliyiz..

Benim de düsüncelerim böyle.. Bu sorunlari farkettigim icin en azindan kendi kabugumu kirip, mümkün mertebe benzer hatalari yapmamaya calisiyorum ve daha cok alman disiplini ve isvicre kalitesiyle calismaya calisiyorum (cünkü cevrem alman ve isvicrelilerle dolu). Fransizlar da biraz türkler gibi vurdum duymaz millet, cok konusur, az is yapar, kalitesiz is yapar vs..

Sana tavsiyem, gelismis ve basarili ülkelerin, is yönetimi, zaman yönetimi, egitim gibi konularda nasil yollar izledigini arastirip o sekilde arastirmani insanlara sunup daha faydali olabilirsin..

Kolay gelsin

BerkayOzturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Merhaba sana çok güzel bir fikir vereyim...

Aslında ben bir projeye girişmek istemiştim ama sonra yoğunluktan bakamadım. Projem şöyle olacaktı youtube de bir Programlama Öğrenme Günlüğüm gibi bir video serisi oluşturup sanki sıfırdan başlayıp öğrenecekmiş gibi videoda ilerlemek ve karşılacak sorunları nasıl araştırıp çözülebilineceği sonra yabancı dili az olan biri için yabancı sitelerden nasıl kaynak bakılıp yine işine yarayacak kadarını nasıl anlayabileceğini gösterecektim. Ve tabi adım adım dilide öğrenip programlamaya başlamayı projeler üretmeyi. Yani Video serisinin amacı öğretmek değil beraber öğrenmek olacaktı ki böylelikle "Nereden ve nasıl başlayayım hatta hangi dil" sorularınada son vermek olacaktı

Örnek verecek olursam
- Mesela hangi platformlar rövanşta olacağına bakıp hangisinin öğrenmesi daha kısa olup platform desteği daha fazla olduğuna bakmak
- Bunlar için hangi işletim sistemlerinde hangi derleyiciler kullanılmalı ve nasıl kurulup eklentiler eklenilmeli
- Seçtiğim programlama dilinde ilk hangi konulardan başlamalı ve sırasıyla ilerlemeli
- Discord Github stack flow gibi platformlarda nasıl bilgi alış verişi yapılır.
- Ne tür video serilerine bakılır hatta 10 tane aynı videodan olupta aslında hangisinin daha yararlı olduğunu kesinleştirip elemeyi
- Bunlar ile beraber başka kendimizi nasıl geliştirebiliriz bunun için hangi adımları takip etmeliyiz
- Başkalarının açık kaynak kodlu projelerini nasıl inceleyip fikir sahibi olabiliriz
- İş arama yöntemleri ve bunun için nasıl bir strateji takip etmeli.

Falanda filanda ... Yani eğer böyle bir projeye girişirsen eminim güzel bir izleyici kitlen olur. Benim zamandan dolayı şartlarım el vermiyor fakat sen madem bir oluşum içine girip yardım etmek istiyorsun sana ALTIN DEĞERİNDE BİR FİKİR sundum.

NOT: Yalnız dediğim gibi ders videoları değil öğrenme günlük videoları olmalı. Ve bu fikir için video serinin introsunda baan bir teşekkür etmen yetecektir :)

İyi forumlar

Fikirlerimiz çok benzer :) Ben sadece videolar ile kısıtlı kalmak istemiyorum. Aslında buradaki olay insanlara öğrenmeyi öğretmek. Kişi tam olarak neyi istediğini bildikten ve onu nasıl öğrenebileceğini kavradıktan sonra gerisi gelir. Çok keyifli sonuçlar elde edilebilir. Örneğin, tek başlarına, platform farketmeksizin, best practiceleri öğrenip doğru araçları seçerek bunları uygulayabilmek (Misal, birçok CLI aracını birleştirip otomatize edebilmek. Unit testler, linterlar, formatterlar, transpilerlar, CI/CD vs.). Az kullanılan yeni bir dil öğrenilip (Nim, crystal vs) sıfırdan bir framework yazılabilir. 5 farklı Python sürümünde test edilip (otomatik olacak) Pypi'ye deploy edilen bir Python package yazılabilir, WebAssembly'e bakılabilir, büyük bir Github projesine bir katkıda bulunup pull request açılabilir vs. Bunlar bulması zor şeyler. Bunlar dışında tabi doğru kariyer planlamasına dair sınırsız konu da aktarılması lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ben 15 yildan fazladir yazilim gelistirmeyle ilgileniyorum ve suan yurtdisinda yüksek mühendis olarak calisiyorum. Hala da ögrenme sürecim devam ediyor ve edecektir de. Ileri seviye diye bu is durmuyor, durursa bir kac sene sonra baslangic seviyesine düsersin cünkü bir sürü yeni teknoloji cikmis oluyor ve sen de bi haber olmus oluyorsun..

Benim en büyük sorunum motivasyon ve enerji ile ilgili.. Zaman olayini bahane edenler hepimizin bildigi gibi öyle bir sorun yok, cöpcüye bile sorunca zamanim yok diyor (cöpcüyü kücümsemek icin demiyorum ama isi bittikten sonra baska bir isi olmadigi halde sürekli yogunum demesi, bir cok meslek icin böyle) Halbuki günün tam planin toplasan belki 3-5 saat bos zaman cikarirsin.. Ama mesgul görünerek ego tatmini yapiyorlar basit beyinler.. (not burdan kimseyi hedef alarak söylemiyorum, genel düsüncelerim böyle)

Ben günde 9 saate yakin iste calisiyorum (ekstra calistigim saatleri tatil olarak kullanabiliyorum). Agir ve yogun bir tempo ile calisiyoruz özellikle bu aralar bir cok sey benim üstüme kaldi. Böyle olunca eve gelince acayip yorgunluk ve bitkinlik hissediyorum. Ben ortalama 5 saat uyurum. Eve geldikten bir süre sonra dinlenip bir seyler izleriz (evliyim). Daha sonra haberleri ve takildigim bir kac siteyi takip ederim, bazi günler de spor günleri.. Onun da ayri bir yorgunlugu oluyor.

Daha sonra ögrenmek istedigim seylerle ilgili okur, izler ve pratik yaparim. Bazen cok sistemli gider tamamlamaya calisirim ama bir süre sonra seni motive edecek pek bir sey kalmadigi icin durur.. Ve baslamak icin ise yorgun hissedersin.

Kendi düsündügüm cözüm söyle: calisitigm ülkede calisma saatini sen belirleyebiliyorsun (ise göre degisir). Ben %100 calisiyorum yani normalde haftada 40 saat. Ama sorumlu olan kisiyle konusup calisma zamanini %90-80-60 gibi zamanlara indirgeyebilirsin. Yani %80 olursa, haftada 4 gün calismis olursun böylece 3 gün tatilin olur. Ya da %90 yaparsin, atiyorum ise 1 saat gec gider 1 saat erken döndersin..Gibi seyler yapilarak calisma yogunlugu azaltilabilir. Tabi az calistigin icin de maas da düsecektir.

Bahanelere siginmaktan nefret ederim, hele bahaneleri öne sürenleri görünce daha bir sinirleniyorum.. Cünkü genelde türkler'de bu olay cok var, resmen tembellik ismi baska bir sey degil. Türkler tembel bir millet (oldu). O yüzden hic bir isimiz kaliteli degildir, kaliteden bir haber yasiyoruz ve herkes buna uyuyor.Sadece yap gec, calisiyor mu calisiyor deyip birakiyoruz. Ama bir sürü sorunlar olusuyor. Kendini "uzman" diye tanitan bir cok insanin kodlarini inceledigimde, bizim stajyerlerin bile daha iyi kod yazdigini söyleyebilirim :) Kendimizi büyütmeyi de severiz ama sonuc odakli degil, cene odakliyiz..

Benim de düsüncelerim böyle.. Bu sorunlari farkettigim icin en azindan kendi kabugumu kirip, mümkün mertebe benzer hatalari yapmamaya calisiyorum ve daha cok alman disiplini ve isvicre kalitesiyle calismaya calisiyorum (cünkü cevrem alman ve isvicrelilerle dolu). Fransizlar da biraz türkler gibi vurdum duymaz millet, cok konusur, az is yapar, kalitesiz is yapar vs..

Sana tavsiyem, gelismis ve basarili ülkelerin, is yönetimi, zaman yönetimi, egitim gibi konularda nasil yollar izledigini arastirip o sekilde arastirmani insanlara sunup daha faydali olabilirsin..

Kolay gelsin
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Kariyerimin daha tam başındayım ama gerçektende haftaiçi tüm gün kod yazdıktan sonra bir de eve gidince bir şeyler öğrenmek hem fiziksel hem mental açıdan çok zorlayıcı oluyor. Her şeyi hafta sonuna yığdığımda ise hem yapmak istediklerim yetişmiyor hem de zamanım çok üretken geçse bile zihnim dinlenemediği için bir sonraki Pazartesi'ye ekstra yorgun başlıyorum. Bu konuda sektörde tecrübeli bir çok insandan görüş almam lazım. Özellikle remote, freelance, part-time çalışan veya kendi işini yapan kişilere danışmak istiyorum. Farklı kariyer alternatifleri ne gibi hayat koşulları sağlıyor bu gerçekleri ortaya çıkarmak istiyorum ki insanlar kendileri için doğru olan seçimleri yapabilsin (Ben dahil :) ). Tam zamanlı bir işte çalışırken başarılı bir Saas projesi ortaya çıkarıp çok erken yaşta finansal özgürlüğüne kavuşan, hayatının geri kalanını sevdiği şeylerle uğraşarak geçiren (Kendi işinde çalışmak) insanlar görüyorum. Bunları gördükçe büyük düşünmek ve diğer herkesin büyük düşünmesini sağlamak istiyorum :)

Son düzenleme:

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bu arada sana tavsiyem bunu yaparken baskasının kod mantığı ile gitme yani atıyorum birileri kodda x kullanmış standartı bu demiş ardından bir çok yazılımcı (!) o mantıkla gitmiş ve onu düzgün zannediyor ama her yazılımcının kodlaması farklı olabilir ki olmalıdır yani kod temelde aynı ama algoritma farklıdır. Hem kendin bunu benimsemelisin hemde yardımcı olacağın kişilerede bunu aktarmalısın yani bir şirkette çalışan biri o şirketin kodlama algoritmasını yapısını kullanıyor diye sadece onunki doğru olmuyor hatta başkalarının algoritmasını kullanmış oluyor. Senin burda karşıdakine kendi algoritmasını nasıl kurup ona göre kodlamasını öğretmek olsun. Bir çok akıl veren kişide başkasının algoritmasıyla gidiyor ( en basta hepimizin ilk zamanlar yaptıgı şey ) ama önemli olan bu durumu çabucak atlatabilmek. Birde ne kadar az eleştiri o kadar mutluluk olur hayatta o yüzden yazılım konusunda başkalarının eleştirilerine çokta kulak asma çünkü tek düze yazılımcılığı kopya yazılımcılığı iyi diye düşünüp tabir edenler çok sen sadece güzel ve farklı şeyler yapabilen insanların eleştirisi al çünkü sende bilirsinki yazılım sadece != crud işlemleri..

iyi forumlar

Son düzenleme:

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Ben bu konuda kendimden örnek verecek olursam en başlarda zorlandığım zaman direk bırakıyor ve oyun oynamaya başlıyordum, vereceğim tavsiye ise şu olacak. İnsanlar direk dillerin karmaşık yapısı arasında kendi kaybetmeden önce, ne istediklerini, neden istediklerini, nasıl yapacaklarını ve neden yapmaları gerektiğini öğrenmeliler. Ve birazcık da azim lazım tabi ki, ancak zamanla alışıyor insan. ne de olsa yazılım ve bilişim sektörü hem geleceğin en önemli kilit meslek gruplarından bir tanesi, hem de meslekten öte bir yaşam biçimi.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Kardeşim kafan dinç,zinde mi,evde yada dışarıda kafaya takıntın var mı,yada moralini bozacak şey,bunlar çok önemli,bu programcılık yıpratıcı şey,derleme yapıyorsun,hata veriyor sen ona o sana bakıyor,herkes yaşamıştır,gözün görüyor ama beynin görmüyor,bilinçaltı almış götürmüş uzaklara,bilincin le beynin aynı yolda olmalı ki,yol alasın,yoksa dert tasa,aşk meşk,yolda bırakır adamı.bilemiyorum benim gördüğüm bu,ayırca
@ozmen_celik dediği gibi kendi yolunu çiz men en iyisi,başkalarının çalışmalarını örnek al,algoritmalarını öğren,ama en son kendi yolunu kendin çiz,zira yarın hata oldu mu en bilen sen olacaksın,zira kendi mantığın,algoritman olacak o program

Son mesajlar