Yazılım/Bilgisayar Mühendisliği Hakkında (Bilen Birisi Bakabilir Mi :))

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
30
Öncelikle bu forumda bu konuyu açmaktan tedirginim, eğer yeri değilse kusura bakmayın :confused:

Size birkaç sorum olacak, fakat "bilen birisi" cevaplarsa sevinirim :cool: Ne de olsa üniversite tercihi/hedefi yapıyoruz canım şurada :D

Öncelikle neden bu 2 dalı araştırıyorum ?

Çünkü bilgisayar başında vakit geçirmeyi seviyorum. Fakat herhangi bir tecrübem veya temel bilgim yok. Ee anadan doğma öğrenmiyor ki kimse :p Meraklıyım, öğrendikten sonra kendimi geliştirmek için günde 6-7 saat hiç durmadan işimi görebilirim, demek istediğim, sabırlıyımdır :D

Google Amcadan NET Bir Şekilde Öğrenemediğim En Temel Soru: İKİSİNİN FARKI NE ?

NOT: DAHA sözcüğüne dikkat çekerim :) Elbette dil, güncellik...vs. ikisinde de çok önemli ;)

Hangisinde DİL bilmek daha önemli ?

Hangisinde YENİLİKLERİ TAKİP ETMEK daha önemli ?

Hangisi "sıfır" bir öğrenci için daha KOLAY ve RAHAT UYUM SAĞLANABİLİNİR ?

Hangisinde İŞ İMKANLARI daha fazla ?

Hangisinde YARATICILIK daha önemlidir ?

(Bir heves bizimkisi...) Hangisi GRAFİK-TASARIM ile alakalı ?

(Daha büyük ve %1 ihtimal bile gerçekleştiremeyeceğim bir heves daha...) Hangisi BİLGİSAYAR OYUNLARI ile ilgili daha içli dışlı :rolleyes: Bu sorum o kadar önemli değil :D Geçelim...

İş ilanlarına, bir yazılım / bilgisayar mühendisinin sahip olması gereken özellikleri görmek için baktığımda neredeyse HEPSİNDE en az 1 yıl iş tecrübesi isteniyor. İş tecrübesi olmayanlar ne yapmalı ?

Şu an hedefim ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ, Çorum'da yaşıyorum, önerebileceğiniz makul puanlara sahip başka devlete bağlı üniversiteler var mı ?

ELAZIĞ FIRAT ÜNİVERSİTESİ YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ okumaya değer, hatırı sayılır bir üniversite mi ?

Şimdiden teşekkür ederim, yorumlarınızı bekliyor ve takip ediyor olacağım, forumda bu konu hakkında bir şeyler bilen ve ilgilenen birilerinin karşıma çıkması dileği ile :p İyi forumlar :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
mühendislik eğitimi programlama eğitiminden çok daha fazlasını içerir.

tüm sorduklarının cevapları bir yerde seni başka bir soruya yönlendirecek.
kariyerini devlette mi özel sektör de mi yapacaksın.
devlette yapacaksan ne öğrendiğinin pek önemi yok. notlarını yüksek tut kpss den iyi puan al yeter.

özel sektöre gireceksen iş değişir. aşağıdaki video sorularını cevaplar. konuşan kişi de değerli bir üniversite hocası.

Reaksiyon puanı
227
Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsınız. İkisi farklı şeyler.

Oyun yapmak için sadece mühendisler değil farklı dallarda uzmanlarda gerekli.

Reaksiyon puanı
30
mühendislik eğitimi programlama eğitiminden çok daha fazlasını içerir.

tüm sorduklarının cevapları bir yerde seni başka bir soruya yönlendirecek.
kariyerini devlette mi özel sektör de mi yapacaksın.
devlette yapacaksan ne öğrendiğinin pek önemi yok. notlarını yüksek tut kpss den iyi puan al yeter.

özel sektöre gireceksen iş değişir. aşağıdaki video sorularını cevaplar. konuşan kişi de değerli bir üniversite hocası.

Devlet inşallah. Özel sektör İngilizce istiyor :(

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsınız. İkisi farklı şeyler.

Oyun yapmak için sadece mühendisler değil farklı dallarda uzmanlarda gerekli.

O zaman YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ :)

Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar mühendisliği daha geniş ve özgür bir tercih olacaktır.Ben seçimimi bu yönden yaptım.

Reaksiyon puanı
7
Dil konusuna çok takılma en popüler bir iki tane yazılımdada bilgisayar müh. dede öğrenirsin,aslında okula gitmeedn bile en iyi bilgisayar mühendisi olabilirsin

Reaksiyon puanı
227
Dil çok önemli mecbur öğreneceksin. Bilgisayardaki herşey ingilizce. Türkçe okumak gibi bir hata yapma. Oyun yazmak için yazılım daha yakın gibi. Ben bilgisayar okudum.

Yoksa ezber ile yaparsın sonra unuturdun. Kesin ingilizce oku!

Şunuda belirtmek isterim. Mühendislik iştir. Öyle eğlenceli filan gösteriyorlar ama o kadar değil. Okul bitince de yeterli bitirmiyorsun. Sadece temel atıyorlar sana üstüne sen koyacaksın.

Ayrıca işe alırken çoğu yer yazılım bilgisayar fark etmiyor. Sadece çok büyük yerlerde yazılım bilgisayar başvurduğun yere göre değişir.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
30
Dil çok önemli mecbur öğreneceksin. Bilgisayardaki herşey ingilizce. Türkçe okumak gibi bir hata yapma. Oyun yazmak için yazılım daha yakın gibi. Ben bilgisayar okudum.

Yoksa ezber ile yaparsın sonra unuturdun. Kesin ingilizce oku!

Şunuda belirtmek isterim. Mühendislik iştir. Öyle eğlenceli filan gösteriyorlar ama o kadar değil. Okul bitince de yeterli bitirmiyorsun. Sadece temel atıyorlar sana üstüne sen koyacaksın.

Ayrıca işe alırken çoğu yer yazılım bilgisayar fark etmiyor. Sadece çok büyük yerlerde yazılım bilgisayar başvurduğun yere göre değişir.

Sadece temel atıyorlar demişsin ya hocam, bilgisayarda o öyle ama yazılımda okul amaç olduğundan bi şey atmasak ta olmaz mı ? Doğru anlamış mıyım ?

Reaksiyon puanı
7
Sadece temel atıyorlar demişsin ya hocam, bilgisayarda o öyle ama yazılımda okul amaç olduğundan bi şey atmasak ta olmaz mı ? Doğru anlamış mıyım ?
Hayır.Türkiyede yazılım dillerini mükemmel şekilde öğreten kurum yok.Kendin üsütne koyacaksın.Hepsi temel atıyor.Çok uçuk üni.ler hariç

Reaksiyon puanı
227
Söyle bir örnekle anlatım. Vücut olarak zayıf birisin diyelim.

Okula gidiyorsun. Sana nasıl en iyi Vücut geliştirilir onu öğretiyorlar. Vücut yaptırmıyorlar.

Okul bitiyor ağırlık çalışıp vücut yapıyorsun.

Yazını anladığım kadarı ile anlatım. Yazılım mühendisi tüm ayrıntıları ile yazılım bilir en küçük ayrıntısına kadar.

Bilgisayar mühendiside yazılım bilir. Ama sadece işine yarar yazılımları. Yani yazılım mühendisi yazılım yapar. Windows Program vs. Bilgisayar mühendisi onu alır kullanarak yeni yazılım yapar gibi en basit tabirle. Ayrıntılar çok yani birbirlerine ihtiyaçları var yani. Yazılım Mühendisi kendini geliştirip, bilgisayar mühendisi bilgileri edinebilir. Bilgisayar Mühendiside kendini geliştirip yazılım muhendisi gibi olabilir. Umarım anlatabildim.

Son düzenleme:

ali.clay

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Aç youtube u izle yazılım derslerini. Hobin varsa ordan öğren. Dediklerini okulda öğretmezler zaten. Sadece temel verip heves uyandırırlar gerisi sende biter. Ama önce yazılımı sevebilecekmisin onu bil. Youtube u aç izle bakalım videoları. Bir kaç özgün proje yapmaya çalış. Ondan sonra karar ver.

mamyymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Yazılımın web i var windows u var mobili var sen ne yapmak istiyorsun. Ben windows başladım mobil öğreniyorum web i hala beceremiyorum