Yavuz Sultan Selim'in İran Şahına Cevabı...

Bu konuyu okuyanlar

hangman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yavuz Sultan Selim zamanında, İran şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderiyor Sultan Selim'e.
Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşlar çıkıyor.Fakat bir de pis bir koku yayılıyor.
Dehşet bir koku, herkes burnunu tıkıyor.
Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyooooor..
Yani Osmanlıya acayip bir hakaret!!
Cihan padişahı emir veriyor,
"herkes düşünsün, buna ince bir şekilde cevap vermeliyiz"
Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor.
Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatıyor.
İçine o zamanın Osmanlı İstanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatıyor, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı gönderiyor..
Şah sandığı açıyor. Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum.
Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor.
Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor:

"Herkes yediğinden ikram eder"!!!!

berckai

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
anlamlımış
bir de böyle altınların cami inşaatına döküldüğü hikayesi var ama siz yine onu da biliyorsunuz

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Yavuz Sultan Selim zamanında, İran şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderiyor Sultan Selim'e.
Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşlar çıkıyor.Fakat bir de pis bir koku yayılıyor.
Dehşet bir koku, herkes burnunu tıkıyor.
Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyooooor..
Yani Osmanlıya acayip bir hakaret!!
Cihan padişahı emir veriyor,
"herkes düşünsün, buna ince bir şekilde cevap vermeliyiz"
Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor.
Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatıyor.
İçine o zamanın Osmanlı İstanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatıyor, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı gönderiyor..
Şah sandığı açıyor. Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum.
Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor.
Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor:

Büyük insanlar büyük söz söylerler.Tebrik etmek lazım !

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Çok anlamlı gerçekten. Ama gerçek olduğu konusunda şüphelerim var doğrusu :)

Ama teşekkürler paylaşım için hangman

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
YAVUZ SULTAN SELİM HAN la ilgili bişeyde ben anlatayım.YAVUZ mekkenin fethinden hemen sonra ilk cuma namazını kılarken hutbe okuyan KABE hocası:Ey MEKKE müminleri KABE nin yeni emiri ve padişahı YAVUZ SULTAN SELİM HAN dır diye insanlara hitep eder.O esnada YAVUZ SULTAN SELİM HAN aniden yerinden fırlayarak hocanın kürsüsüne gelir ve orada bulunan müminlere şunu.Haşaa sümme haşa ben buranın ne emiri nede padişahıyım ben sadece MEKKE nin hizmetkarı yım.buranın hizmetkarı olmak için geldim!!diye çıkıştıktan sonra boynunu KABEYE doğru eğer ve RABBÜL ALEMİNE ibadetine devam eder.

ademaktekin

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı gönderiyor..

pusulayı anlamadım neden ?

ds_paw

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pusula not yazılan küçük kaıda deniyo ya da öyle bişey işte, yön gösteren alet değil anlayacağın...

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42

Silaha ne hacet, bu laf herşeye bedel.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
İşte Budur... Yavuz Sultan Selim gerçekten HER YAPTIĞI ile büyük bir Padişahtı

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Okay Tiryakioğlu'nun Yavuz Adlı Eserinde Bu Konu Hakkında İnce Ayrıntılar Verilmektedir. Ayrıca Eser Gerçekten Okunası bir Eser..

bayneden

Asistan
Reaksiyon puanı
1
EN MEŞHUR
EN MEÇHUL
Padişah diye bahsedilir..
Bu gün zmn adlı gazetenin ekinde harika bir yazı vardı..
(Bu arada gazete ismi vermek yasak mı?
Ben yine de kodladım)

regena

Asistan
Reaksiyon puanı
2
okuyunca benim de aklıma eski bir hikaye geldi(hikaye dediysek yaşanmış ama kimin zamanında bilmiyorum)
zamanında iki ülkenin padişahları birbirlerine üstünlük için akıl soruları yollarlar ve cevabaını beklerlermiş
(bu ülkeler osmanlı iran )
iran osmanlı padişahına büyük bir çuval içinde bugday yollar (çuval çok büyüktür) ve padişaha bir not yazar notta benim askerlerim bu kadar dır der ve osmanlıyı küçümsemeye çalışır
bunun üzerine osmanlı padişahı buna nasıl bir cevap vericegini düşünür ve bilgili kişilerden yardım ister hiç kimse dogru düzgü bir cevap veremez en sonunda yaşlı bir bilgin padişahın huzuruna gelir ve cevabı bildigini söyler padişah sorar ama bilgin önce bir tavuk getirmelerini söyler padişah anlamaz ve biraz kızar ama tavugu getirirler padişah tekrar sorar bilgin bu tavugu yolladıkları çuvalın içine koyun ve yollayın onların o kadar askerine karşılık bizim bir askerimiz yeter der ve çuvalı içinde tavukla beraber iran padişahına yollarlar
tavuk bugdayları yemeye çoktan başlamıştır bile:blush:

nakşibend

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bu olayları analiz etmek için Müslüman türk -İran ilişkilerine bakmak lazım.
İran Çin gibi tarih boyunca fitne kaynağı ve bizim en azılı düşmanımız olmuşlardır.Çin hala öcünü almaya çalışırken Müslüman!!!iran tüm savaşlarını Müslümanlara karşı yapmıştır.Abd kültürü ile büyüyen iranda yapay ve sözde abd düşmanlığı vardır ve birde israil düşmanlığı!!!!
Tabi yemezler onların hedefi Türkiyeyi yemektir.
gönüldaş b/d