Yanlışlıkla virüslü setup dosyasını açtım ne yapmalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

patr10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Windows 10 kullanıyorum setupı açtıktan sonra virüsler app data klasörüne yüklendi neresine yüklendiğini tam olarak hatırlamıyorum daha sonra masaüstünde saçma sapan android uygulamalarına benzer iconda virüsler yüklenmeye başladı çoğalmadan fişi çektim))) windows 10nun kendi anti virüs programı var o yardımcı olurmu?
IMG_20181018_173101.jpg

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
ADWCleaner ve Malwarebytes programlarını ayrı ayrı kullanarak tam tarama yapmanı öneririm. Virüsün çoğaldığını söylemişsiniz. Ben olsam hiç uğraşmam pılımı pırtımı yedekler temiz kurulum gerçekleştiririm mümkün ve müsait durumdaysa bilgisayar.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Windows 10'a yükselt diyesim geldi ama zaten öyleyse;

Nod32 ile tara üzerine windowsunkiyle bir kez daha tara bence temizlenir.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Reklam uygulamaları, çeşitli uygulamalarla silinebilir. Bazı uygulamalar yanında 3-5 tane ek servisler kurabiliyor. Eğer böyle ise telaşlanacak bir durum yok. Bu tip durumlarda uygulama yardımı olmadan manuelde temizlenebilir.
Ancak bahsettiğiniz gibi zararlı bir yazılım ise ve bilgisayarda önemli yedekleriniz yok ise format atmanızı tavsiye ederim.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,291
Merhaba, neyin setup dosyasını açmaya çalıştınız? klasöre yüklenen yazılımlar ya da programcıkların virüs olduğundan nasıl emin oluyorsunuz? ilk önce bunları detaylandırsaydınız daha iyi olabilirdi en azından neyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olurduk. Rescue ya da live ortamda desteklenen Antivirüslerden biri ile makineye boot gerçekleştirin kullanacağınız medya ile. Daha sonra çevrimiçi ya da çevrimdışı derin tarama gerçekleştirin. Piyasada bulunan, bilinen Antivirüslerin mutlaka bir kurtarma diski oluşturucusu bulunuyor. Böylece işletim sistemine normal önyükleme gerçekleştirmeden direkt olarak tüm fiziksel disklerinize ve içeriğinize müdahalede bulunursunuz, bir zararlı söz konusu ise bunu sistemden güvenli şekilde kaldırabilirsiniz.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
hiren's boot cd tarzı dvd den çalışan uygulamalarla sisteminizi taratmanızı yada güvenli modda sistemi açıp aynı işlemi o şekilde yapmanızı tavsiye ederim.

patr10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Merhaba, neyin setup dosyasını açmaya çalıştınız? klasöre yüklenen yazılımlar ya da programcıkların virüs olduğundan nasıl emin oluyorsunuz? ilk önce bunları detaylandırsaydınız daha iyi olabilirdi en azından neyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde olurduk. Rescue ya da live ortamda desteklenen Antivirüslerden biri ile makineye boot gerçekleştirin kullanacağınız medya ile. Daha sonra çevrimiçi ya da çevrimdışı derin tarama gerçekleştirin. Piyasada bulunan, bilinen Antivirüslerin mutlaka bir kurtarma diski oluşturucusu bulunuyor. Böylece işletim sistemine normal önyükleme gerçekleştirmeden direkt olarak tüm fiziksel disklerinize ve içeriğinize müdahalede bulunursunuz, bir zararlı söz konusu ise bunu sistemden güvenli şekilde kaldırabilirsiniz.
Buna benzer şeyler daha önce de başıma gelmişdi masaüstüne çakma uygulamalar oyunlar yükleniyor iconları da aynı android uygulamaları gibi
alakasız şeyler yükleniyordu açtığım setup dosyaları appdata ya yüklerken ben virüs olacağını tahmin ediyordum yüklemeye çalıştığım uygulama ise symbian emulator

---- Mesajlar birleştirildi ----

Aynı bilgisayarda iki tane anti virüsün bilgisayara zararı olduğunu duymuştum

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,291
Aynı bilgisayarda iki tane anti virüsün bilgisayara zararı olduğunu duymuştum
Zararlıdan ziyade gerekli değil iki antinin sistemde bulunması. Ama şöyle olur, Defender yüklüdür siz dış parti bir anti kurarsınız ve kurduğunuz yazılım Defender'in yerini alır. Bunun zarar teşkil edecek bir yanı yoktur.

patr10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim benim bilgisayarımda olan virüsler programla silinecek bir şeye benzemiyordu o yüzden format atdım)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Formattan sonra yedeklerin varsa içine girip birşeyler tıklamamaya çalış. Sağlam bir antivirüs yükleyip orayı detaylı tarattırman daha sağlıklı olur. Aksi halde virüslü dosya varsa ve tıklarsan yine yayılır.