Yangın var(Mantık Sorusu)

Bu konuyu okuyanlar

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bir gemi kazası sonrası 4 kişi okyanusun ortasındaki küçük bir adada mahsur kalır. Ada tamamen kurumuş otlarla kaplıdır. Bir gün sabah kalktıklarında
virgul1.gif
adanın diğer tarafında yangın çıktığını ve üzerlerine doğru ilerlediğini görürler. Belli bir süre sonra yangın tüm adayı yakıp kül etmiştir ama 4 adam hala hayattadırlar.

Bu nasıl olmuştur?

(Yangın esnasında kesinlikle suya girmemişlerdir. Kaya vb. cisimlerin üzerine çıkmamışlardır. Bu
virgul1.gif
Avustralya'da kullanılmış
gerçek bir yöntemdir.)

NOT:Google Babamıza sormadan bulmaya çalışın:p

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Adanın Diğer Tarafınıda Yakarla Diğer Ateşle Birleşip Ortada Boşluk Kalır Öylece Kurtulurlar

Not:Google a Sormadım

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
kurumuş otlar varsa bunları yolmak kolay olsa gerek.kendilerini koruyacak kadar bir alanı temizlemeleri ateşten korunmalarına yeterli olur sanırım.(?)

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
madem yaşanmış bir yöntem, ateşin zayıf olduğu yerden koşar atlardım. sonuçta kuru ot, çıtır çıtır yanar geçer.

kelb

Doçent
Reaksiyon puanı
6
1) 2-3 metrelik bir kuyu kazıp içine girerek kurtulmak mümkün.

2) Sahilde bir miktar içeriye doğru kazı yapılırsa deniz suyu içeri girecektir. Bu şekilde de kurtulmak mümkün.

3) Sahilde kum veya kayalık varsa yangın oraya kadar ulaşmayabilir. Bu şekilde de kurtulmak mümkün.

4) Ateş hattının önüne hendek kazılarak yangının ilerlemesi engellenebilir.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
1) 2-3 metrelik bir kuyu kazıp içine girerek kurtulmak mümkün.

2) Sahilde bir miktar içeriye doğru kazı yapılırsa deniz suyu içeri girecektir. Bu şekilde de kurtulmak mümkün.

3) Sahilde kum veya kayalık varsa yangın oraya kadar ulaşmayabilir. Bu şekilde de kurtulmak mümkün.

4) Ateş hattının önüne hendek kazılarak yangının ilerlemesi engellenebilir.

Dediklerini yapmak için orda tesadüfen bulunması gereken kazma kürekten tutta onlarca arac ve gerece itiyac olcak:laugh:

madem yaşanmış bir yöntem, ateşin zayıf olduğu yerden koşar atlardım. sonuçta kuru ot, çıtır çıtır yanar geçer.

Nereye atlamayı düşünüyorsun yangın her tarafı kuşatmış ve sen bir adadasın :D

kurumuş otlar varsa bunları yolmak kolay olsa gerek.kendilerini koruyacak kadar bir alanı temizlemeleri ateşten korunmalarına yeterli olur sanırım.(?)

Yaklaştın desem.....?

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Filmin birinde bu sahne vardı ama nasıl hatırlayamadım.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
bi kaç orman yangını görmüşlüğüm var :) az çok hayal etmiştim. ama ot yolma fikri güzeldi.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
yanmamış kısımda kalan otları ufak parçalar halinde yakarlar.Sonunda ateş onlara yaklastıgında yanacak bişi kalmadıgı için söner ve adamlarda kurtulur.(İnternetten buldum cevabını sırf meraktan, yoksa bu kadar saçma bi zeka sorusuyla ilk defa karsılasıyorum) böyle bir ortamda böyle bir yangından kurtulmak için yapılabilecek en son ve en gereksiz uğraşlardan biridir heralde bu çözüm.Koskaca deniz varken neden böyle boş bir uğraş vermısler anlamadım.Yangın sönene kadar denizde takıl, yüz, oyna, keyfine bak.Sönüncede tekrar geri çıkarsın karaya.Ne gerek var bu kadar efor sarfetmeye e be koçum

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
yanmamış kısımda kalan otları ufak parçalar halinde yakarlar.Sonunda ateş onlara yaklastıgında yanacak bişi kalmadıgı için söner ve adamlarda kurtulur.(İnternetten buldum cevabını sırf meraktan, yoksa bu kadar saçma bi zeka sorusuyla ilk defa karsılasıyorum) böyle bir ortamda böyle bir yangından kurtulmak için yapılabilecek en son ve en gereksiz uğraşlardan biridir heralde bu çözüm.Koskaca deniz varken neden böyle boş bir uğraş vermısler anlamadım.Yangın sönene kadar denizde takıl, yüz, oyna, keyfine bak.Sönüncede tekrar geri çıkarsın karaya.Ne gerek var bu kadar efor sarfetmeye e be koçum

Google Babamıza sorduğun için öncelikle seni esefle kınıyorum:hammer:

Ama konuya yaklaşım tarzın beni gölmekten öldürdü. :D:D:D

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Otu küçük parçalar halinde toplayınca oluyor da, güvenli bir alan açacak kadar yolunca olmuyor mu? saçma denilemez. her zeka sorusunun bazı kısıtlamaları vardır.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Otu küçük parçalar halinde toplayınca oluyor da, güvenli bir alan açacak kadar yolunca olmuyor mu? saçma denilemez. her zeka sorusunun bazı kısıtlamaları vardır.

Aslında ikiside aynı kapıya çıkacağından bence her ikiside doğru sayılır. ama "denize gir keyfine bak" düşüncesi sanki daha mantıklı. boşuna efor sarf etmemek lazım dimi:D

crx

Asistan
Reaksiyon puanı
8
adada niye yangın çıksın durup dururken :)heralde otları yakıp kurtulduklarına göre birinde çakmak var demekki çakmak varsa sigarada içiyordur. adadaki yangınıda dumansız hava sahası yaratayım diye bi sigara içmeye adanın öte tarafına giden bu eleman kazara başlatmıştır, izmaritten :D aha failide buldum :D