Yandex ve Turkcell El Ele Verip Google’yi Devirecekmiş! Olur mu “Yaani”

Bu konuyu okuyanlar

derin acar

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Yandex ülkemizde Google ile rekabet edememesinin ardından, en büyük GSM operatörümüz Turkcell ile el ele vererek yerli arama motoru kurmaya karar vermiş. Adını da "YAANİ" olarak belirlemiş. Bu içerik forum kurallarına aykırı olduğundan dolayı filtrelenmiştir. olarak "olur mu yani" demekten kendimizi alamadık.

http://img.Bu içerik forum kurallarına aykırı olduğundan dolayı filtrelenmiştir./dosya/2017/02/yandex-ve-turkcell-el-ele-verip-googleyi-devirecekmis-olur-mu-yaani-687x400.jpg

Rusya’nın en büyük gazetelerinden Izvestia’da çıkan habere göre, iki şirketin geliştirdiği yeni arama motorunun adının ‘Yaani’ olduğunu ve firmaların şu anda sistemi test ettiğini söyledi. Açıkçası böyle bir haberi ilk rus sitelerinden değil, Turkcell’den duymak isterdik. Öncelikle iki firmaya da hayırlı olsun diyorum.

Haberde yayınlanan diğer bilgiler ise şu yönde; Yaani’de fotoğraf, video, harita ve döviz kurları gibi hizmetler sunulmayacak ve sadece kişisel aramalar için kullanılacak. Yukarıdaki hizmetler içinse kullanıcılar Turkcell ve Yandex’in sitelerine yönlendirilecek. Son zamanlarda ciddi gelir kaybı yaşayan GSM operatörlerinin yeni girişimlere girmelerini hepimiz bekliyorduk aslında, ancak Turkcell’den böyle bir girişim inanın bende hiç beklemiyordum.

Yeni Arama Motoru, “Yaani” Google’nin Yerini Alabilir mi?

Bu sorunun cevabı bana göre çok net: ASLA! Google günümüz teknolojinin çok ilerisinde, adamlar uzaya yatırım yapıyorlar. Klasik bir arama motoru yapmak kolay gibi görünse bile, Google’nin son 10 yıldır üzerinde çalıştığı ve neredeyse mükemmel işleyen algoritmasına erişmeleri imkansız. Yine kullanıcılar için mevcut dataları toplamaları ve kişiye göre arama sonucu – reklam dengesini oturtmaları, şu an dünya üzerinde hiçbir şirketin yapabileceği bir iş gibi görünmüyor.

Yinede ülkemizin dev şirketi Turkcell’e yeni girişimlerinde bol şans ve kazançlar dilerim. Umarım Yandex ile beraber yapılan Yaani kısa sürede hedeflerine ulaşan bir yatırım olur.

Kaynak: http://Bu içerik forum kurallarına aykırı olduğundan dolayı filtrelenmiştir./yandex-ve-turkcell-isbirligi-yaani-arama-motoru/[URL="http://"][/url]

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Yandex kullanıyorum,alışınca sıkıntı kalmıyor.

derin acar

Asistan
Reaksiyon puanı
18
evet bende yandex kullanıyorum.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Chrome ile kendisini zaten sağlama aldı Google ayrıca Abdroid'de var yani neredeyse epey bir zaman uğraşmak zorunda.

KaptanTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Google'yi yenerler yenemezler bilemem ama ben şeyi anlamıyorum Rus şirketi olan Yandex ile Türkcell'in ortaya çıkardığı bu şey yani "Yaani" nasıl oluyorda milli oluyor? Ben bunu anlamadım. Şimdi bu mantıkla Ruslarda bu arama motoru (Yaani) bizim derler. Yani biri neden milli dendiğini açıklayabilir mi?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
:D milli mi ? buna milli etiketi vermişler Türkler yaptı diye saçmalıyorlar Buna ana desteği veren Yandex Hemen yancısı Turkcell hani bizler yapmıştık
--- Gönderi Güncellendi ---
Google ı öyle alt etmek kolay değil adamların hisseleri büyük çok güçlüler öyle göründüklerine bakmayın

WellTime54

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,000
Hükümet düşer enflasyon düşer google düşmez :) çoooook uğraşmaları lazım kimse yokken google vardı bence çok Zor

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Bence olmamış bataryayı sömürüyor. Madem yandex tabanlı yandex tarafımızdaki bir çok şey eksik. Üstüne koymamışlar da yontmuşlar sanki.

Sx105rRomules

Müdavim
Reaksiyon puanı
177
herkes saçmöa sapan yorum yapmış türkcellin ilk dneeyimi yandexten faydalanmaya çalışıyor bu kada r net

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Google'yi yenerler yenemezler bilemem ama ben şeyi anlamıyorum Rus şirketi olan Yandex ile Türkcell'in ortaya çıkardığı bu şey yani "Yaani" nasıl oluyorda milli oluyor? Ben bunu anlamadım. Şimdi bu mantıkla Ruslarda bu arama motoru (Yaani) bizim derler. Yani biri neden milli dendiğini açıklayabilir mi?

savunma sanayii araştırmacısı turan oğuz'un şu şekilde açıkladığı fark;

"tasarımını veya hiçbir parçasını siz yapmasanız dahi, ürünün uluslararası fikir hakları (ip) size aitse, o ürün millidir.

uluslararası fikir haklarına sahip olmasanız dahi, ürünü yurtiçinde üretiyorsanız, o ürün yerlidir.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
çakma yerli yaani... birde savunan var yandex varsa işin içinde Google yakındadır... kimin iştiraki olduğunu unuttunuz heralde... yandex kullanmam yaaniyide kullanmam yahoo var google kullanmayacaksanız... tecrübesi yeter...