Yamaha motorları Ramzey üretecek!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Japon Motosiklet devi Yamaha, Afrika pazarı İçin Türkiye’yi üs olarak seçti. Yamaha Motor, Afrika pazarına ihraç edeceği motosikletleri Yerli Motosiklet üreticisi Ramzey’e ürettirme kararı aldı.

975520100208040729103.jpg

Japon Yamaha, Afrika pazarına Ramzey Motosiklet ile girecek. Yerli Ramzey, Yamaha’ya 100 Bin Motosiklet üretecek.

Bu kapsamda üretilen ilk parti malı taşıyan 5 TIR yola çıktı. 2010 yılında Yamaha için 40 bin adet 50 CC’lik motosiklet üretmeyi planlayan Ramzey, 3 yıl içinde bu rakamı 100 Bin adete çıkarmayı hedefliyor.
Yapılan İşbirliği anlaşmasının Ramzey’e 30 Milyon TL yıllık katkı sağlayacağını anlatan Genel Koordinatör Fevzi Lütfi Yalnız, üretim için ilk etapta 10 milyon TL yatırım yapacaklarını açıkladı.

Yamaha Motor CO. LTD. Motosiklet Geliştirme Organizasyon Müdürü Goan Takahiko ise “Yamaha için kalite kilit taşıdır.

Kaliteli Türk işçiliğine olan inancımız ve kapsamlı araştırmalarımız sonucu üretimi Ramzey Motosiklet ile yapmaya karar verdik. Bu işbirliğimizi geliştirerek uzun yıllar devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Yamaha Motor ve Ramzey Motosiklet yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Genel Koordinatör Fevzi Lütfi Yalnız, tüm firmaların küresel ekonomik kriz nedeniyle zorluk çektiği 2009 yılında 5 milyon TL yatırım yaptıklarını belirterek, “Dünya ve Türkiye motosiklet pazarında yaşanan olumsuzluklara rağmen Ramzey olarak krizde yatırım ve büyüme planlarımızı ertelemedik.

2009’un ikinci yarısında firmamız Yamaha gibi dünya devi bir kuruluşla stratejik hedeflerini birleştirerek şimdiden global pazara hizmet eden bir üretim fabrikası olmuştur.

Oluşan yeni şartlarla birlikte Ramzey Motosiklet üretim kapasitesini %100 artırarak yeni iş istihdamı sağlamış, çalışanlarına ve yan sanayisine ümit kaynağı olmuştur. Personel sayımız şimdiden %35 artarken 60 adet yan sanayiye de ek iş olanağı sağlanmıştır” dedi.

Fevzi Lütfi Yalnız, en ufak motosiklet olan 50 cc'lik modelde başlayan Yamaha işbirliğinin daha sonra Ramzey Motosikletin uzmanlık alanına giren 100-150 cc motosikletlerle geniş bir yelpazeye yayılacağını ifade etti.

Yalnız, “Yamaha iş birliği için Türkiye’de pek çok firma ile görüştü. Bizim tam donanımlı tek fabrika oluşumuz ve Afrika pazarındaki etkin rolümüz nedeniyle bizi tercih etti. Türkiye’nin kaliteli üretimi ve düşük maliyeti dünyanın pek çok ülkesinde yok” şeklinde konuştu.

Cezayir’de Motosiklet fabrikası kuracağız

Ramzey olarak yıllık 100 bin motor üretme kapasitesine sahip olduklarına değinen Yalnız, “Geçen yıl motorundan kaportasına kadar 35 bin yerli motor ürettik. 2009 yılını krize rağmen büyümeyle kapattık.

Satış adetlerimizde ciddi bir artış kaydettik. Kriz ortamında 5 milyon TL yatırım yaptık. 2010 bizim için yatırım ve ihracat yılı olacak.

Bu sene ek yatırımlar ve Cezayir’de yapımı planlanan fabrika ile büyümeye devam edeceğiz. Ramzey olarak Cezayir, Tunus, Fas, Burkina Faso ,Senegal ve Fildişi Sahilleri başta olmak üzere Afrika’nın % 50 sine ihracat yapmaktayız.

Yamaha ile birlikte Afrika pazarını en büyük oyuncusu haline geldik. Üretimimizin yüzde 70’inin ihraç ediyoruz. 6 Farklı ülkede 10 adet Distribitörümüz var. 30 bin metrekarelik kapalı alanda 350 personelimizle çalışıyoruz” dedi.

Takahiko: Ramzey’in kaliteli işçiliğine güveniyoruz

Yamaha Motor Co LTD Motosiklet Geliştirme Organizasyon Müdürü Goan Takahiko da yaptığı konuşmada, “Yamaha bu yıl 55. yaşını kutluyor.
Dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olan şirketimiz yılda 9 ülkede 20 binin üzerinde çalışanıyla toplam 6 milyon adet üretim yapıyor.
Yamaha için kalite kilit taşıdır. Daha önce üretimimizi yapan Beldeyama’nın 2008 yılında üretimi bırakacağını açıklamasıyla uzun süren araştırmalarımız sonucu yola Ramzey Motosiklet ile devam etme kararı aldık.

İlk sevkiyatı istenilen zaman ve kalitede yapan Ramzey Motosiklet ve Yamaha ekibine Teşekkür ediyorum. Japon firmalarının geleneği gereği ortaklarımızı kolay kolay değiştirmeyiz.

Bu işbirliğimizi daha da geliştirerek uzun yıllar devam ettirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıya Ramzey Yönetim Kurulu Başkanı Engin Ramzey, Genel Koordinatör Fevzi Lütfi Yalnız, Genel Müdür Cevdet Yalnız, Fabrika Müdürü Ruhan Bulut, Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Remzi Öztürk,Yamaha Motor Co LTD Motosiklet Geliştirme Organizasyon Müdürü Goan Takahiko, Satış Müdürü Philippe Bonilla, Ürün Geliştirme Müdürü Shigeku Ishıkava, Türkiye Müdürü Hiroto Fujii katıldı.

Haber7