Yalnızlık gelip gecici midir yoksa ömür boyu yapışır mı?

Bu konuyu okuyanlar

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Kız erkek ilişkisi olarak algılamayın yani arkadaşsızlık mesela şu an benim var 2-3 arkadaşım ancak kendimi yalnız hissediyorum bunların 5-10 kişilik wp grubu var benide alın diyemiyorum onlar teklif etmeden ayıp olur falan yalnız oldugumu düşünüyorum bazen gereksiz mi saçmalıyorum sizce acaba yaşım 19 bu dönem de kafa nasıl çalışır bilirsiniz herşeye takıyorum

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Kilit noktası 13-18 yaş arası. Bu yaşlarda sosyal olamazsan hayatın boyunca yalnız kalırsın yüksek ihtimal.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
spora başla,orada içindeki çekingenliği atarsın,hemde çok iyi,sağlam arkadaşlar edinirsin,çevren genişler,hangi spor diye sorma,evde yemek yerken hoşuna gideni yersin:) evde,sporda da aynısını yap,hangisini kafan sardı ,ona başla.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yalnızlık kader değildir, sen ortamını yaratacaksın. Arayan belasını da bulur, şifasını da :) Ne aradığını bilmen yeterli ve biraz da çaba, azim...

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Valla bilemiyorum nasıl cabalicam tanımadığım insanlara mı yazayım tanışmak için sosyal medya dan

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Valla bilemiyorum nasıl cabalicam tanımadığım insanlara mı yazayım tanışmak için sosyal medya dan
Kesinlikle çet çut filan önermiyorum, saçma sapan arkadaşlıklar oluyor o zaman, aslında öylesine arkadaşlık da denilmez.
Arkadaş dediğin vefalı olur, yardımcı olur... Bunun ortamı da iyi kişilerin, yüksek karakterlerin takıldığı ortamları keşfetmekten geçer. Biraz zordur bulmak ama buna değer.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Gemin batmış ve hiç kimsenin geçmediği bir yerde bir ıssız ada'da tek başına sağ kalmışsan, bil ki ömür boyu yalnız kalacaksın. Türkiye gibi bir ülkede 80 milyon kişi ile birlikte yaşıyorsan, o zaman en fazla, insanlarla ilişki kurmayı öğrenip, ve ortak yaşamayı öğrenene kadar yalnız kalacaksın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bir insan ıssız adaya da düşse, mezara da girse asla yalnız kalamaz :D İyi veya kötü mutlaka birileri çıkar .

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Saçmalıktan başka bir şey değil şu yazdığın. Merak edersen uzun uzun yazarım birazdan.
Neresi saçmalık, merak ettiğimden değil senin değerli düşüncen hakkında bizi aydınlatman gerekiyor çünkü bir eleştiri de bulunuyorsun ve sebepsiz yere belki de haksız yere...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben her fikre her kişiye saygı duymam ama hakkı vardır dinlemek gerekir diye düşünürüm. Bir dinleyelim bakalım. Sonuçta insanınz, hatamız olabilir, yanlışımız neymiş bilelim.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Ne saçmalayacağını henüz kendi de bilmiyor.

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Neresi saçmalık, merak ettiğimden değil senin değerli düşüncen hakkında bizi aydınlatman gerekiyor çünkü bir eleştiri de bulunuyorsun ve sebepsiz yere belki de haksız yere...
Her şeyin sebebi genetik. Ergenlik dönemine kadar başka çocuklarla konuşmak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığımı hatırlıyorum. Çocukluğumda birkaç mahalle arkadaşım vardı ama aynı zamanda kitap okumaktan ve bilgisayarla uğraşmaktan zevk alıyordum (ailem beni bir salak olarak yetiştirdi.) 13 yaşındayken hayatımda meydana gelen bazı olaylar nedeniyle hafif ama inatçı bir depresyona girdim. Bu süre zarfında bütün sosyal etkileşimi kestirdim ve gece gündüz bilgisayar başında oturdum. Ne alaka mı? Ailemdeki herkesin -benim kadar olmasa da- sosyal anlamda az çok problemi vardı, sosyalliğin en önemli olduğu yıllarımı evde geçirmek zorunda kaldım, ve akıl sağlığıma aşırı derecede zarar verdi. Lise 1'deyken hiç kimseyle konuşmayan garip çocuktum. Sonuç? 1 sene sınıfta kaldım liseyi zar zor bitiriyorum neredeyse 19 yaşıma gireceğim bu zamana kadar bir kızla veya erkek arkadaşlarla bir ilişki yaşamadım. Babam çocukluğum sırasında anneme kötü davrandığını görmeseydim, muhtemelen kadınlarla çok daha içli dışlı olurdum.

Hayatımın boktan analizine, genetiklerime dayanarak başkalarıyla sosyalleşmede genetiğin büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim. Eğer sağlıklı bir ergenlik geçirdiysen bir ihtimal düzelme şansın var. Ama çocukluğun sırasında büyük ölçüde sıkıntılar yaşadıysan, muhtemelen seni daha kötü bir şekilde etkileyecek.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ruh çok önemlidir, kalp ve akıl sağlığı sadece genetik demek değildir. Doğuştan engelli hem de epey bi engelli bir çok kişi hayatını güzelleştirebilirken karamsarlığa kapılmak ve pes etmek zaten hayatın anlamını unutmak demektir. Hayatımızı ne olursak olalım, nasıl görünürsek görünelim asla umudumuzu yitirerek devam ettiremeyiz. Yaşama savaşma azmiyle tutunmamız gerekir, hayatı biz güzelleştirebiliriz, hayat ise bizi imtihan etmek için var edilmiştir. Dolayısı ile bu perspektiften baktığımızda derin yaralardan, çeşitli kaygılardan kurtulmuş oluruz. Dünyanın gelip geçici ama önemli de bir yer olduğunu, bu hayatta bizim bir amacımız olduğunu, iyi yetişmek, iyi bir yuva kurmak ve iyi bir geçim sağlamak en başta gelen vazifelerimizden olduğunu aklımızdan çıkarmadan çalışmalıyız . Bu gerçek hangi hal ve şartta olursak olalım geçerlidir. Tüm sıkıntılar geçicidir eğer biz inanırsak ve doğru bi şeyler yapmayı becerebilirsek... Kendimize ait düşünceleri saplantılı bir halde karamsarlık doktrini, yasası imiş gibi kabul etmemeliyiz, baştan kaybederiz yoksa...

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bunun genetik ile bir ilgisi yok. Bilinçsiz Bilgisayar kullanımı insanları pasifleştiriyor.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Kız erkek ilişkisi olarak algılamayın yani arkadaşsızlık mesela şu an benim var 2-3 arkadaşım ancak kendimi yalnız hissediyorum bunların 5-10 kişilik wp grubu var benide alın diyemiyorum onlar teklif etmeden ayıp olur falan yalnız oldugumu düşünüyorum bazen gereksiz mi saçmalıyorum sizce acaba yaşım 19 bu dönem de kafa nasıl çalışır bilirsiniz herşeye takıyorum
Konu nerden nerey geldi neyse Claynt kardeş yanlızlığı azaltmak ve arkadaş bulmak için en iyi yapabileceğin şeylerden biri spor yapmak çünkü cidden sana benzer kişiler bulabiliyorsun bence denemene değer

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Bilmiyorum arkadaşlar bu yaşta şükür 45 bin liralık arabam var altım da para da bi öğrenciye göre cok cok iyi 1100tl gibi bi para cekıyor ay sonu cebıme şimdi liseden bi arkadaşla buluştuk manitası geldi onun baya keyifli vakit geçirdim başka mekana gectiler gel 101 oynarız falan spora gidicem gelmiyim dedim spordan döndüm şuan yazıyorum. bu cocukla biraz takılsam baya ortamım olucak gibi baya cevresi var

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Judo'ya git. Hemen yakın temasa geçiyorsun. Bu da sana ileride sözlü iletişime geçiş için tecrübe ve güven verir.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Bilmiyorum arkadaşlar bu yaşta şükür 45 bin liralık arabam var altım da para da bi öğrenciye göre cok cok iyi 1100tl gibi bi para cekıyor ay sonu cebıme şimdi liseden bi arkadaşla buluştuk manitası geldi onun baya keyifli vakit geçirdim başka mekana gectiler gel 101 oynarız falan spora gidicem gelmiyim dedim spordan döndüm şuan yazıyorum. bu cocukla biraz takılsam baya ortamım olucak gibi baya cevresi var
Çevredekileri bir incele derim girince hepsi hayırlı olmayabiliyor bazen

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Yeni arkadaşlıklar, eski arkadaşlar üzerinden edinilir. Tanıştırılmak, tanışmaktan daha etkili oluyor.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Yapışıp kalması kendi tercihimiz oluyor bir yaştan sonra yaş ilerledikçe insan çok seçici oluyor ve dost arkadaş bulmak çok zorlaşıyor çünkü beğenmiyoruz eğer lise arkadaşlıklarınız sağlam kalabilirse ne ala yoksa böyle bizim gibiler için zor

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
tertemiz bi cocuk degıl arkadaş klasik genç serseri tipi yani ben kendimi onlardan daha olgun görüyorum acıkcası
Takıl ama bir yandan da iyice incele nasıl davranıyor neler yapıyor kime nasıl davranıyor bunları incele derim serseri gibi duruyorsa mesafeli yaklaş derim yanlış bi laf atarsın toplaşırlar aman diyim tamam çok tedbirli davranıyorum ama yakın arkadaş olcaksan bunlar gerekli sonra sap gibi kalırsın

Claynt

Doçent
Reaksiyon puanı
96
Takıl ama bir yandan da iyice incele nasıl davranıyor neler yapıyor kime nasıl davranıyor bunları incele derim serseri gibi duruyorsa mesafeli yaklaş derim yanlış bi laf atarsın toplaşırlar aman diyim tamam çok tedbirli davranıyorum ama yakın arkadaş olcaksan bunlar gerekli sonra sap gibi kalırsın
yok öyle birbirimize dalışacak halimiz yok öyle bi cocuk değil

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bilmiyorum ne yapsam misal ben nisan ayına kadar para biritirip yeni bi telefon almayı düşnüyordum normalde haftasonları akşamları cıktıgımız arkadaş tayfası var ama sapız baya bu şimdi görüştüğüm cocugun kız cevresi falan da var cok kararsızım acıkcası

Son düzenleme:

sksjjahdjs

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Bence yalnızlık geçici. Bazen yalnızlık bir nimettir. Ne olursa olsun halimizden şikayetçi olmamalıyız. Belki Allah, bize hayırlısını veriyor.

Biraz çabalamak gerekiyor. Arkadaş olmuyorlarsa biz olmaya çalışalım. Herhangi bir psikolojik sıkıntın yoksa bu iş kolay olabilir. Eğer sıkıntıların varsa önce bunları çözmek gerekiyor. Mesela bende kaygı bozukluğu var. Sırf bunun yüzünden arkadaşım yok. Oysa nice kişiler benimle arkadaş olmak istedi ama benim sıkıntım yüzünden arkadaşsız kaldım. Önemli olan kendimizi sorgulamak, nerede hata yapıyoruz vs. Hatalarımızı bulup üzerine gidersek olay tamamdır.

İyi günler dilerim. :) Kafana takma, şimdi yalnızsan belki ileride yalnız kalmazsın. Allah'a dua et, ona kulluk görevini yerine getir, gerisini Allah'a bırak. Biraz da çabalamak gerek.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
pek işe yaramayan bir sürü arkadaşa sahip olacağına adam gibi 3-4 arkadaşa sahip olmak daha iyidir zannımca.
bir de aklıma şu söz geldi: "kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar."

sksjjahdjs

Asistan
Reaksiyon puanı
69
pek işe yaramayan bir sürü arkadaşa sahip olacağına adam gibi 3-4 arkadaşa sahip olmak daha iyidir zannımca.
bir de aklıma şu söz geldi: "kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar."
Aynen öyle, üniversitedeki birçok sözde arkadaşımdan hiçbir şey olmaz. Geçen sene bir arkadaşım oldu, hala konuşuyoruz. Allah ondan razı olsun, bana çok yardımcı oldu, sabırla dinledi beni. Bunun gibi arkadaşların çoğalması dileğiyle.