Yakına yıldırım düştü, bilgisayar açılmıyor.

Bu konuyu okuyanlar

daddycool77

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

Oturduğum evin yanında cami var ve yeni yapılmış olan minaresinde paratoner yok. Yakın bir zamanda bulunduğum bölgede cok siddetli gök gurultuleri başladı. Olabilecek senaryoyu az cok gözümüze kestirebildigimiz için fise takili olan bütün cihazları fisten çekmeye çalıştık. Bilgisayarimin prizi anahtarliydi ve anahtarını kapattim. ayni zamanda monitör ve radyo da anahtarli olan çoklu prize bağlıydı. Korkulan oldu ve yanimizdaki caminin minaresine yıldırım düştü ve terasin zemininden adeta ates çıktı. Aletleri prizden ayirmistik fakat modemi atlamistik. Modem yandi, anahtarli prize takılı olan radyo ve monitore bir sey olmadi. Ama bilgisayarın kasası acilmiyordu ve kasa ethernet kablosuyla modeme bağlıydı. Anakartta yeşil isik yanıyor fakat kasanın anahtarına basıldığında herhangi bir tepki alamiyorum. Anakarttaki işlemci fanı çok dusuk enerjiyle dönmeye calisiyor, elimle yardım ediyorum kısa bir süre ağır ağır dönüyor fakat sonra duruyor. Deneme yanılma yoluyla hangi parçaların çalıştığını anlayacak durumum yok. Bazı parcalarin yandigina eminim çünkü çalıştırmak için bütün yollari denedim ve sonuç alamadım.(statiği bosaltmak, parça sokup takmak vs.) Elektrik ethernetten girmiş gibi gözüküyor. Sizce hangi parçalar yanmış olabilir?

MythBlood1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartta belki bir problem olabilir sonucta ethernet girisi anakart uzerinde

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Veriler elektirik akımı şeklinde iletilir

1 = akım var

0= akım yok

Eğer sen bu sisteme bir anda çok akım gönderirsen yanması normal

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
Aşırı akım yüklenmesinden dolayı ethernet kartı veya anakartın yanmıştır

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
O kadar akıma tüm anakart yanmıştır ki sen dua et ki bilgisayarın yanmamış vilgisayar toplamaysa anahtarı söküp garantiye götürebilirsin yada direk yenisimi alabilirsin

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Merhaba,

Oturduğum evin yanında cami var ve yeni yapılmış olan minaresinde paratoner yok. Yakın bir zamanda bulunduğum bölgede cok siddetli gök gurultuleri başladı. Olabilecek senaryoyu az cok gözümüze kestirebildigimiz için fise takili olan bütün cihazları fisten çekmeye çalıştık. Bilgisayarimin prizi anahtarliydi ve anahtarını kapattim. ayni zamanda monitör ve radyo da anahtarli olan çoklu prize bağlıydı. Korkulan oldu ve yanimizdaki caminin minaresine yıldırım düştü ve terasin zemininden adeta ates çıktı. Aletleri prizden ayirmistik fakat modemi atlamistik. Modem yandi, anahtarli prize takılı olan radyo ve monitore bir sey olmadi. Ama bilgisayarın kasası acilmiyordu ve kasa ethernet kablosuyla modeme bağlıydı. Anakartta yeşil isik yanıyor fakat kasanın anahtarına basıldığında herhangi bir tepki alamiyorum. Anakarttaki işlemci fanı çok dusuk enerjiyle dönmeye calisiyor, elimle yardım ediyorum kısa bir süre ağır ağır dönüyor fakat sonra duruyor. Deneme yanılma yoluyla hangi parçaların çalıştığını anlayacak durumum yok. Bazı parcalarin yandigina eminim çünkü çalıştırmak için bütün yollari denedim ve sonuç alamadım.(statiği bosaltmak, parça sokup takmak vs.) Elektrik ethernetten girmiş gibi gözüküyor. Sizce hangi parçalar yanmış olabilir?
kardeşim öncelikle geçmiş olsun muhtemelen ana kart yanmış bir bilgisayarcıya götürmen'de fayda var.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ethernet kablosu o kadar akım taşıyabiliyor mu yahu, ben modemi de UPS'e takayım en iyisi.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Ethernet kablosu o kadar akım taşıyabiliyor mu yahu, ben modemi de UPS'e takayım en iyisi.
Rn iyisini yaparsınız. Sonuçta Oda kablo oda bakır/kurşun. 1000volt bile iletir akım gelirse... Tabi lan kablosunun plastiklerin o an buhar olur :) .

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Modem patlamış hocam bence oraya gelen akım en az 3000w hocam yadeyse sizde biliyorsunuz bu kablolarla yüksek akım taşınamaz.Bilgisayara etki eden akımda 500w falan olmultur çünki yıldırım diplerine düşmüş boru deyil sonuçta