Xperia S Root Yapma - Bootloader Unlock - CWM - Rom yükleme

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
öncelikle herkese merhaba. @yalancibahar arkadaşımız sağolsun bazı xperia modelleri için bu anlatımları yapmış ama en önemli telefon (Bence) Xperia S için bi anlatım yapmamış :mrgreen:

şimdi tamamen sıfırdan detaylı bir şekilde telefonumuzu Root edip Rom yükleyeceğiz.

Root Yapma

1. öncelikle Pc Companion yazılımını indirin kurun ve telefonu bir kerelik pc ye bağlayıp sürücülerin yüklenmesini sağlayın.
2. telefondan Ayarlar-Geliştirici seçenekleri kısmından USB Hata Ayıklamayı açın (daha önce yapmadıysanız tabi)
3. Root etmek için gerekli yazılımı aşağıdan indirin (Sola için böyle bir yöntem şuanlık olmadığı için ileri ki zamanlarda ayrı bir konu açacağım)
Xperia S
Xperia ion (for @spybot :mrgreen:)

Xperia S için

4. Telefonu pc ye bağlayın
5. indirdiğimiz dosyaları bir klasöre çıkartın ve RunMe.bat dosyasını çalıştırın.
6-a. açılan sayfadan 1 tuşuna basıp enter layın.

h27vr.png

6-b. resimdeki gibi Running... yazısını görünce telefonun tuş kilidini açın karşınıza Yedekle ve Geri Yükle menüsü gelecek.
6-c. buradan Geri Yükle yi seçip Tamam diyin.
Telefon bikaç kez yeniden başlatılacak ve programda Devam etmek için bir tuşa basın yazısı çıkana kadar bekleyin.bu yazıyı görünce bir tuşa basın program kapanacaktır ve hayırlı olsun telefonunuz rootlu oldu artık :)
Menüyü açın SuperSU uygulamasını gördüyseniz işlemi doğru yaptınız demektir. göremezseniz bi yerlerde sıkıntı vardır. konu altına yorum yazın yardımcı oluruz.

Xperia İon için
4. indirdiğimiz dosyaları bir klasöre çıkartın ve RootMe.bat dosyasını çalıştırın.
5. Telefonu pc ye bağladığınız anda program otomatik olarak kurulumu başlatacaktır :) (bende ion olmadığı için deneyemedim çalışıyor mu onu da bilmiyorum açıkcası :mrgreen:)

Bootloader Kilidi Açma

1. öncelikle telefonumuzun Bootloader kilidi açılıyor mu buna bakalım
Telefondan arama kısmına *#*#7378423#*#* yazın servis menüsü açılacak.
Service info -> Configuration -> Rooting Status kısmında "Bootloader unlock allowed: Yes" yazıyorsa bi sorun yok işleme devam edebiliriz :)

2. buradan uygulamamızı indiriyoruz.
3. bu siteye girip Unlock Kodumuzu alacağız (Sony nin kendi sitesidir)
4. açılan sayfanın en altından Start Unlocking the Boot Loader e tıklayın
5. yine alttan Continue e tıklayın
6. Yes, I'm sure e tıklayın
7. Kutucukları işaretleyip I Accept e tıklayın
8. Name (isim)
İmei: (ilk 14 haneyi yazın) (öğrenmek için telefondan arama kısmına *#06# yazın)
email:
kısımlarını doldurun Submit e tıklayın yazdığınız mail adresine Unlock Kodunuz gelecek
9. indirdiğimiz uygulamayı bir klasöre çıkartıyoruz ve Flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırıyoruz
10. açılan sayfadan Next diyin
11. Xperia S, Flashmode driver ve Fastboot driver yazılarına işaret koyup install diyin.
12. Açılan yeni sayfadan İleri diyin

h29jr.jpg

13. eğer resimdeki uyarıyı verirse Bu Sürücü Yazılımını Yine de Yükle yi (Alttaki) seçin. (bikaç kez çıkabilir)
14. çıkan uyarılara Yükle/evet diyin kurulumu bitirin.
15. şimdi indirdiğimiz dosyadan SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe yi çalıştırın
16. Unlock Code kısmına mailinize gelen kodu yazın.
17. Unlock BL butonuna tıklayın
18. Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. Ses açma (yukarı) tuşuna basılı tutup usb kablosunu bağlayın.
Kod:
...
(bootloader) Unlock phone requested
OKAY [  1.430s]
finished. total time: 1.430s
bu yazıları gördüyseniz işlem tamamdır :)
kontrol için:
Kod:
[B]Service info [/B]-> [B]Configuration[/B] -> [B]Rooting Status[/B] kısmında [B]"Bootloader unlocked[/B]: [COLOR=#ff0000][B]Yes[/B][/COLOR]"

Rom Yükleme

size önerim CyanogenMod (CM) romlarını yükleyin. telefonunuzdan hiç almadığınız kadar performans alırsınız :cool:
bu arada
CM9.1 ICS (ice cream sandwich)
CM10 ise JB (Jelly Bean)

ben Cm9.1 yükledim çünkü cm10 a göre daha stabil :)
hangisini yükleyecekseniz onu indirin. Google uygulamasını da indirmeyi unutmayın
Xperia S için CM9 (FXP216) ve CM9 için Google uygulamaları (Gapps)
Xperia S için CM10 (FXP222) ve CM10 için Google uygulamaları (Gapps)

hazırsak başlayalım artık :)
1. indirdiğiniz romu açın ve içindeki Boot.img dosyasını masaüstüne kopyalayın.
2. indirdiğiniz Rom ve Google uygulamaları dosyalarını telefonunuza kopyalayın. (zip ten çıkarmadan)
3. daha önce indirdiğimiz SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe uygulamasını açalım
4. Select Type of Flash kısmından Fastboot u seçin
5. Select IMG or SIN file to Flash ın yanındaki beyaz boşluğa çift tıklayın
6. açılan pencerede masaüstüne kopyaladığımız Boot.img dosyasını bulup seçin
7. Flash a tıklayın
8. Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. Ses Açma (yukarı) tuşuna basılı tutup usb kablosunu bağlayın
9. Alttaki kutucukta yazılar çıkınca (finished) işlem tamamdır. kabloyu çıkartın
bu kısım önemli azıcık hızlı olmanız lazım eliniz Ses Açma (yukarı) tuşu üzerinde hazır beklesin ama basmayın :)
10. telefonu açma tuşuna basıp bekleyin ve telefonun sol üst kısmındaki bildirim ışığı yanınca ard arda Ses Açma (yukarı) tuşuna basın
ve karşımızda CWM (recovery) ekranı :)
burada Dokunmatik çalışmaz mecburen Tuşlarla işlem yapacağız :) tuşlar (en alttaki 3 tuş) ise şu şekilde:
Kod:
Soldaki Geri tuşu: [B]Önceki sayfaya gitmek için[/B]
ortadaki Ev tuşu: [B]Seçmek için[/B]
sağdaki menü tuşu: [B]aşağı inmek için

[/B]ses (yukarı) tuşu:[B] yukarı çıkmak için
[/B]ses (aşağı) tuşu: [B]aşağı inmek için
[/B]açma/kapama tuşu:[B] seçmek için[/B]

önce telefondaki gereksiz dosyaları silelim (merak etmeyin dosyalarınıza bi zarar gelmicek :))
11. Ses (aşağı) tuşu ile wipe data/factory reset e gelip Ev tuşu (ortadaki) veya açma/kapama tuşu ile okeyleyin
12. Bisürü No arasından Yes in üzerine gelip seçin :)
13. wipe cache partition a tıklayın ve yes i seçin
14. Advanced a tıklayın ardından Wipe Dalvik Cache e tıklayın ve Yes i seçin
15. Wipe Battery Stats ı seçin ve Yes e tıklayın
16. Geri (soldaki) tuşa basın önceki menüye gelin
17. Mounts and Storage ı seçin
buraya dikkat!
18. sırayla
Format /system seçin Yes diyin
Format /Cache
seçin Yes diyin
Format /Data
seçin Yes diyin
Dikkatli olun eğer Format /sdcard ı seçip Yes derseniz bütün dosyalarınız silinir :) aman diyeyim
19. Geri (soldaki) tuşu ile önceki sayfaya gelin ve Install zip from Sdcard ı seçin
20. Choose zip from Sdcard ı seçin karşımıza Telefondaki dosyalarımız (sdcard) gelecektir.
21. buradan kopyaladığımız Rom dosyasını bulup seçiyoruz (FXP151 ile başlayan dosya)
22. en altta Install from sdcard complete. yazısı çıkınca rom yükleme tamamlandı demektir.
23. Geri tuşu ile önceki sayfaya gidiyoruz ve Reboot system Now a tıklıyoruz. bu işlem telefonu yeniden başlatacak. elimiz yine Ses (yukarı) tuşunda olsun bildirim ışığı yanınca yine tuşaard arda basıyoruz ve CWM ekranı açılıyor
Google uygulamalarını yüklemeden önce bi temizlik daha yapmamız gerek :)
ama bu sefer sadece

wipe cache partition
Advanced dan Wipe Dalvik Cache
Mounts and Storage dan Format /Cache
işlemlerini yapıyoruz

24. ilk ekrana dönüp Install zip from sdcard ı ardından Choose zip from sdcard ı seçiyoruz.
bu sefer Google uygulamalarını yani gapps ile başlayanı seçip yüklüyoruz
yükleme tamamlanınca geri tuşuna basıyoruz ve Reboot system Now a tıklıyoruz.
şimdi telefonumuza dokunmuyoruz ve normal olarak açılmasını bekliyoruz :)
gördüğünüz gibi açılış resmi değişmiş daha havalı bişey olmuş :D

hadi hayırlı olsun artık sizde Romlu bir android telefon kullanıyorsunuz :D

http://forum.shiftdelete.net/sony/2...kapatma-orjinal-android-4-0-romu-yukleme.html

Czmi

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Harikadan biraz daha iyi olmus
buyuksun
hizmette sinir yok
tam blog yazacak adamsin valla
mutlaka bir blog sahibi olmalisin

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Zohahahey :D hocam mükemmel olmuş emeğine sağlık o kadar baştan yaptın ettin :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş teşekkür ederiz öncelikle. ben bootloader unlock yapamıyorım win8 den dolayı olabilirmi

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
[MENTION=130683]android3[/MENTION] kılavyene sağlık CM nasıl kurulur diye arayanların bulamayacağı bir yazı olmuş :)

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bende kurmadım spy orjinal yazılıma hiç dokunmadım arada sıfırdan orjinal yazılımı flaşlıyorum devam :D

Orjinal yazılımı flaşlamak ? :D o nedir :D meraklı gençleriz biz :) Ha bu arada [MENTION=130683]android3[/MENTION] hocam oldu güncelleme geldi bişey oldu custom romdan stock roma nasıl dönücez geri ? ya da rootlayınca cihaz güncelleme kısmında cihazınız modifiye edilmiş güncelleme kontrol edilemez gibi bir yazı cıkar mı ?

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Orjinal yazılımı flaşlamak ? :D o nedir :D meraklı gençleriz biz :) Ha bu arada @android3 hocam oldu güncelleme geldi bişey oldu custom romdan stock roma nasıl dönücez geri ? ya da rootlayınca cihaz güncelleme kısmında cihazınız modifiye edilmiş güncelleme kontrol edilemez gibi bir yazı cıkar mı ?

Pc ye temiz format atmak gibi düşün yeni güncelleme gelince eskiye dair ne varsa uçurup yeni romu kurmak.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Pc ye temiz format atmak gibi düşün yeni güncelleme gelince eskiye dair ne varsa uçurup yeni romu kurmak.

Dur bak iyi hatırlattın dün gelen 410 mb lık güncellemeden sonra temizlik imandan gelir İona :D

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Orjinal yazılımı flaşlamak ? :D o nedir :D meraklı gençleriz biz :) Ha bu arada @android3 hocam oldu güncelleme geldi bişey oldu custom romdan stock roma nasıl dönücez geri ? ya da rootlayınca cihaz güncelleme kısmında cihazınız modifiye edilmiş güncelleme kontrol edilemez gibi bir yazı cıkar mı ?

Telefonun boot kildini açmadığınız sürece hiçbir sorun yok. Rootlu ise telefon, pc companion'dan onar veya güncelle derseniz telefon tertemiz sıfırlanır. Root vs kalmaz :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Deneyecem bir ara :D

Ama İon için jelibon rom yokmu :D

bakmak lazım hocam gece yarısına doğru bakar mesaj atarım sana :)

kardeş teşekkür ederiz öncelikle. ben bootloader unlock yapamıyorım win8 den dolayı olabilirmi

win8 driverları yüklemiyor malesef. driverları uyumluluk modunda açıp xp seçmen yeterli :)

bootloader kilidini kapatıp Seus tan yada PC Companion la güncelleme yapabilirsin :) o konuyuda bu gece yazacağım :)

bu arada yorum yapan herkese çok teşekkür ederim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş ben yaptım telefon 4.1 oldu ama klavye yok telefonda onu nasıl halledecez

Czmi

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bootloader Kilidi Açma islemini yapamadim
bence sebebi sudur:
SE Bootloader_Unlocking_Relocking uygulamasini actigimda dedigin gibi kodu girip "Unlock BL" ye tikladigim anda kitleniyor
pencereyi bile hareket ettiremiyorum
buyrun resim
h2sy7.png

gece beraber bakariz artik :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bootloader Kilidi Açma islemini yapamadim
bence sebebi sudur:
SE Bootloader_Unlocking_Relocking uygulamasini actigimda dedigin gibi kodu girip "Unlock BL" ye tikladigim anda kitleniyor
pencereyi bile hareket ettiremiyorum
buyrun resim
h2sy7.png

gece beraber bakariz artik :D

Kilidi açıp ne yapacaksın sony'nin gizli dosyalarına mı ulaşacan :D

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
lt28h Üstad kod adı ne ya jemas bond :D

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
CM ekibi romları kod isimler ile paylaşıyorlar :) buyur bu da link CM10
seninki aoba :)
Üstadım şimdi başlayacagım dershaneden yeni geldim Tekirdağ donuyor kar var buz gibi :D İnşallah çökertmeden telefona romu kuracagım, ha bu arada şarj önemli mi %50 üstü olması lazım mı ? Bir de fabrika ayarlarına sıfırlayayım mı

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
jelibonlu değilmi bu mavi simgeli felan :)

teşekkürler bu arada üstad bakalım olacakmı :)
rica ederim :) evet JB ve simgeler de mavi :)

Üstadım şimdi başlayacagım dershaneden yeni geldim Tekirdağ donuyor kar var buz gibi :D İnşallah çökertmeden telefona romu kuracagım, ha bu arada şarj önemli mi %50 üstü olması lazım mı ? Bir de fabrika ayarlarına sıfırlayayım mı

aynen sakarya da donuyor :) ben şarj %10 dayken bile rom yükledim ama bi sorun olursa filan diye şarj %50 üzerinde iken yükleme yapmak daha güvenli olur :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
[video=youtube;qk37n9eOwaE]http://www.youtube.com/watch?v=qk37n9eOwaE[/video]

wuuu :D

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
rica ederim :) evet JB ve simgeler de mavi :)

aynen sakarya da donuyor :) ben şarj %10 dayken bile rom yükledim ama bi sorun olursa filan diye şarj %50 üzerinde iken yükleme yapmak daha güvenli olur :)

h30us.png
benimde burada kaldı :D sizde kalmadı mı _?

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
ADB driverları nı yükledin dimi? yani bu SE Bootloader indirdiğin dosyanın içinde flashtool_driver.exe yi?

hocam rom kurmaya geçtim de google uygulamaları ne oluyor ? + o rom dosyalarını telefonda download klasörüne kopyaladım rastgele zipden cıkarmadan sorun olmaz dimi ? uploaded.net indirme hakkım dolu başka link var mı hocam ?

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Benim tel rotlanmıyor ya james bond amca kitlemiş herhalde :D