Xperia Neo / Neo V 4.0.4 Root Ve Cwm Kurulum Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle önemli bir bilgi vermek istiyorum.
Bu uygulamayı ben defalarca yaptım ve doğru yapıldığı taktirde kesinlikle hiçbir sorun yaşamayacaksınız.
Yinede oluşabilecek kullanıcı hatalardan (ben) sorumlu olmayacağım.
Eğer şartları kabul ediyorsanız başlayalım.

Yapacağımız işlemler için unlock bootloader kilidinin açık-kapalı olması önemli değil.2 durumda yapılabiliyor.
Yapacağımız işlemler sırasında windows işletim sisteminde varsa eğer antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakınız.
Yapacağınız işlemlerde veri kaybı olabilir. Bu uygulama yardımı ile yedek alınız.

XPERİA NEO/NEO V 4.1.B.587 ROOT

1 - Öncelikle Flashtool 0.8.0.0 Yükleyelim ve yükledikten sonra bununla güncelleyelim..
2 - Gerekli yazılımlar ve kernel buradan indirelim...
3 - Flashtool / drivers klasöründeki driveri kuralım.

İşlemler :
1 KERNEL - İndirdiğimiz dosyaları masaüstüne zipten çıkartın. Zipten çıkan dosyalardaki kernel ( ftf ) uzantılı telefonumuza ait olanları flashtool içindeki firmware (c://flashtool/firmware) klasörüne atıyoruz. Telefonumuzu kapatmadan USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları açıyoruz. Öneri : Uçak moduna alıp kapatırsak telefona MT15i_4.1.A.0.562_kernel.ftf kernelini yüklediğimizde hataları görmeyiz.

İlk önce telefonumuza verdiğimiz ilk .562 kernelini flashtool ile yüklüyoruz.
NASIL : Telefonu kapat, flashtool'u aç. Flashtool'da "yıldırım" işaretine tıkla. Çıkan kutucukta "flashmode" seç ok de. Çıkan pencerede "A.0.562" seç ve ok a tıkla. Çıkan pencerede telefonu bağlamanı istiyor, telefonun geri tuşuna (Ray - ses kısma) basarak kabloyu bağla ve bekle. Kernel flaşlama bittiyse işlem tamam ve telefonu çıkarıp açın.

2 ROOT - Daha sonra telefonumuzu açıp indirdiğimiz dosyadan (ARC - S - RAY İÇİN) root yapıyoruz.
NASIL : Flashtoolu kapatıyoruz (önemli). Telefon açık bir şekilde bilgisayara bağlıyoruz (USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları aktif yapıyoruz) indirdiğimiz dosyanın içerisinde root klasörü mevcut. Root klasöründe "runme.bat" dosyasına iki kere tıklıyoruz.
İşlemler bitene kadar bekliyor ve kesinlikle müdahele etmiyoruz (Telefon birkaçkez reset atacak). İşlem bitince root olacaktır "ALL DONE " yazısını görüğünüz zaman işlem bitmiştir. Programı kapatıyoruz ve menüye girip bakıyoruz. Menüde Superuser uygulaması gelmiş ise işlem tamam. Şimdi ikinci kernel "B.0.587" i yukardaki gibi aynen flaşlıyoruz.

ROOT İŞLEMLERİ TAMAM . ŞİMDİ CWM KURALIM

XPERİA NEO / NEO V (CWM) CLOCK WORK RECOVERY

Buradan cwm ve kurulum dosyasını ve indiriyoruz..

Menü> Ayarlar> Uygulamalar> Geliştirme
USB hata ayıklama******(******Aktif******)
Menü> Ayarlar> Uygulama
Bilinmeyen Kaynak ( Aktif )
Telefonumuza göre hangisi ise Örnek : Neo için install-cwm1 'e 2 kez tıklıyoruz ve gelen sorulara "enter" diyoruz.

install-cwm1.cmd****** -******Xperia Arc / Neo / Neo V / Ray İçin
install-cwm2.cmd******-******Xperia Mini / MiniPro / Aktiv / Walkman Live İçin

Cmw kısa sürede kurulacaktır. Cwm kurulduğu zaman cwm menüsüne girmek için telefonu kapatıyoruz ve açıyoruz. İlk SONY yazısı gelince telefonun ses açma + tuşuna birkaçkez tıklıyoruz. Ve işte cwm de kuruldu.

Şimdi gelelim telefonun işe yaramaz orjinal dosyalarını silmeye.

Örnek : GOLF HD Arkadaşların müzik ve videoları - Arkadaşlarımızın oyun ve uygulamaları, Gmail , e posta , Playnow vs vs.
Buradan indirdiğiniz dosyayı telefonunuza kurun ve açın.
Sisteme zarar vermeyecek olanlar Yeşil renkre "safe2 remove" , asla silinmeyecek olanlar Kırmızı "dontremove" ile yazılı.
Dikkatlice yapınız. Sony'lerde 3 Adet hafıza mevcut. Data/Sys/Vendor sys hafızası veya data dolmuşsa uygulamaları vendor'a taşıyabiliriz. Ben bu şekilde çok boş yer elde ettim.
Ayrıca bu uygulama ile örneğin Es File Explorer uygulamasını sisteme gömebilir ve silinmesini önleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler :)

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yalancibahar Anlatım için teşekkurler. xperia neom artık proğram yüklenemez olmuştu doluluktan hemen deniyorum bakalım başarabilecekmiyim

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Root işlemi tamam yanlız facebook gibi birkaç uygulamayı silebiliyorum . Ama cd cart a taşıyamıyorum. Mesela kendi yukledigim igo programınıda taşıyamıyorum. Birde merak ettiğiğim uygulamaların data da olmasından daha iyimidir vendor da olması . Tekrar teşekkür.

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Root işlemi tamam yanlız facebook gibi birkaç uygulamayı silebiliyorum . Ama cd cart a taşıyamıyorum. Mesela kendi yukledigim igo programınıda taşıyamıyorum. Birde merak ettiğiğim uygulamaların data da olmasından daha iyimidir vendor da olması . Tekrar teşekkür.

Sd carta taşıma olayı şu şekilde. Eğer uygulama vendor veya system de ise taşıyamazsın, önce data 'ya taşıyacak sonra sd ye taşıyacaksın. İkincisi bu telefonlarda 3 hafıza var. Data-Vendor-System. Örneğin system full dolu olursa telefon yavaşlayabilir , o yüzden facebook vs uygulamaları vendor'a rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Data hafızası bize verilen alandır, oyun uyg.vs yüklemek için.

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yalancibahar sen gerçek baharsın :) sayende telefonda gereksiz hiç bir şey kalmadı. Canım sıkıldıkca siliyorum.

noname350

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sd carta taşıma olayı şu şekilde. Eğer uygulama vendor veya system de ise taşıyamazsın, önce data 'ya taşıyacak sonra sd ye taşıyacaksın. İkincisi bu telefonlarda 3 hafıza var. Data-Vendor-System. Örneğin system full dolu olursa telefon yavaşlayabilir , o yüzden facebook vs uygulamaları vendor'a rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Data hafızası bize verilen alandır, oyun uyg.vs yüklemek için.

Bu nasıl olacak?

Shıftdelete

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Neo kullanan varsa 0 ve 2.elleri ne kadar düşünüyorum da

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yalancibahar System Cleanup ta disable autoruns diye bir seçenek var. tahminime göre proğramın otomatik başlamasını engelliyor. Birkaç değişik deneme yanılma ille uğraştım ama olmadı malesef bilgin varmı acaba.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Xperia Neo V kullanıcısıyım. Android sürümünü güncelledikden sonra şarj tüketimi 2 katına çıktı neden acaba açıklarmısınız!!

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yalancibahar System Cleanup ta disable autoruns diye bir seçenek var. tahminime göre proğramın otomatik başlamasını engelliyor. Birkaç değişik deneme yanılma ille uğraştım ama olmadı malesef bilgin varmı acaba.

O uygulamada pek etkili değil. Es task menager'i tavsiye ederim.

Xperia Neo V kullanıcısıyım. Android sürümünü güncelledikden sonra şarj tüketimi 2 katına çıktı neden acaba açıklarmısınız!!

Yazılım olarak daha üstün olması ve daha çok ram tüketmesinden dolayı.

melik.bck

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Öncelikle önemli bir bilgi vermek istiyorum.
Bu uygulamayı ben defalarca yaptım ve doğru yapıldığı taktirde kesinlikle hiçbir sorun yaşamayacaksınız.
Yinede oluşabilecek kullanıcı hatalardan (ben) sorumlu olmayacağım.
Eğer şartları kabul ediyorsanız başlayalım.

Yapacağımız işlemler için unlock bootloader kilidinin açık-kapalı olması önemli değil.2 durumda yapılabiliyor.
Yapacağımız işlemler sırasında windows işletim sisteminde varsa eğer antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakınız.
Yapacağınız işlemlerde veri kaybı olabilir. Bu uygulama yardımı ile yedek alınız.

XPERİA NEO/NEO V 4.1.B.587 ROOT

1 - Öncelikle Flashtool 0.8.0.0 Yükleyelim ve yükledikten sonra bununla güncelleyelim..
2 - Gerekli yazılımlar ve kernel buradan indirelim...
3 - Flashtool / drivers klasöründeki driveri kuralım.

İşlemler :
1 KERNEL - İndirdiğimiz dosyaları masaüstüne zipten çıkartın. Zipten çıkan dosyalardaki kernel ( ftf ) uzantılı telefonumuza ait olanları flashtool içindeki firmware (c://flashtool/firmware) klasörüne atıyoruz. Telefonumuzu kapatmadan USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları açıyoruz. Öneri : Uçak moduna alıp kapatırsak telefona MT15i_4.1.A.0.562_kernel.ftf kernelini yüklediğimizde hataları görmeyiz.

İlk önce telefonumuza verdiğimiz ilk .562 kernelini flashtool ile yüklüyoruz.
NASIL : Telefonu kapat, flashtool'u aç. Flashtool'da "yıldırım" işaretine tıkla. Çıkan kutucukta "flashmode" seç ok de. Çıkan pencerede "A.0.562" seç ve ok a tıkla. Çıkan pencerede telefonu bağlamanı istiyor, telefonun geri tuşuna (Ray - ses kısma) basarak kabloyu bağla ve bekle. Kernel flaşlama bittiyse işlem tamam ve telefonu çıkarıp açın.

2 ROOT - Daha sonra telefonumuzu açıp indirdiğimiz dosyadan (ARC - S - RAY İÇİN) root yapıyoruz.
NASIL : Flashtoolu kapatıyoruz (önemli). Telefon açık bir şekilde bilgisayara bağlıyoruz (USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları aktif yapıyoruz) indirdiğimiz dosyanın içerisinde root klasörü mevcut. Root klasöründe "runme.bat" dosyasına iki kere tıklıyoruz.
İşlemler bitene kadar bekliyor ve kesinlikle müdahele etmiyoruz (Telefon birkaçkez reset atacak). İşlem bitince root olacaktır "ALL DONE " yazısını görüğünüz zaman işlem bitmiştir. Programı kapatıyoruz ve menüye girip bakıyoruz. Menüde Superuser uygulaması gelmiş ise işlem tamam. Şimdi ikinci kernel "B.0.587" i yukardaki gibi aynen flaşlıyoruz.

ROOT İŞLEMLERİ TAMAM . ŞİMDİ CWM KURALIM

XPERİA NEO / NEO V (CWM) CLOCK WORK RECOVERY

Buradan cwm ve kurulum dosyasını ve indiriyoruz..

Menü> Ayarlar> Uygulamalar> Geliştirme
USB hata ayıklama******(******Aktif******)
Menü> Ayarlar> Uygulama
Bilinmeyen Kaynak ( Aktif )
Telefonumuza göre hangisi ise Örnek : Neo için install-cwm1 'e 2 kez tıklıyoruz ve gelen sorulara "enter" diyoruz.

install-cwm1.cmd****** -******Xperia Arc / Neo / Neo V / Ray İçin
install-cwm2.cmd******-******Xperia Mini / MiniPro / Aktiv / Walkman Live İçin

Cmw kısa sürede kurulacaktır. Cwm kurulduğu zaman cwm menüsüne girmek için telefonu kapatıyoruz ve açıyoruz. İlk SONY yazısı gelince telefonun ses açma + tuşuna birkaçkez tıklıyoruz. Ve işte cwm de kuruldu.

Şimdi gelelim telefonun işe yaramaz orjinal dosyalarını silmeye.

Örnek : GOLF HD Arkadaşların müzik ve videoları - Arkadaşlarımızın oyun ve uygulamaları, Gmail , e posta , Playnow vs vs.
Buradan indirdiğiniz dosyayı telefonunuza kurun ve açın.
Sisteme zarar vermeyecek olanlar Yeşil renkre "safe2 remove" , asla silinmeyecek olanlar Kırmızı "dontremove" ile yazılı.
Dikkatlice yapınız. Sony'lerde 3 Adet hafıza mevcut. Data/Sys/Vendor sys hafızası veya data dolmuşsa uygulamaları vendor'a taşıyabiliriz. Ben bu şekilde çok boş yer elde ettim.
Ayrıca bu uygulama ile örneğin Es File Explorer uygulamasını sisteme gömebilir ve silinmesini önleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler :)

Her Zamanki Gibi [MENTION=169407]yalancibahar[/MENTION] ... Her Zamanki Gibi Mükemmel Anlatım. Teşekkürler [MENTION=169407]yalancibahar[/MENTION]

lassanadiarra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam yazdıklarınızı harfiyen uyguladım fakat runmeden sonraki aşamada menüde superuser uygulaması çıkmadı. Sorun ne acaba yardımcı olursanız sevnirim?

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hocam yazdıklarınızı harfiyen uyguladım fakat runmeden sonraki aşamada menüde superuser uygulaması çıkmadı. Sorun ne acaba yardımcı olursanız sevnirim?

Runmeyi tıklamadan önce pcde flashtool veya pc comp. vb açıksa olmaz. Tekrar deneyin.

Cecil

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle müthiş anlatımınız için teşekkür ederim hocam yalnız ben root işlemini yapmış olmama rağmen CWM olayını bir türlü başaramadım, birkaç kez denememe yükleme işlemini yaptım ancam cwm menüsü açılmadı, neden olabilir? Cihaz xperia neo

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle müthiş anlatımınız için teşekkür ederim hocam yalnız ben root işlemini yapmış olmama rağmen CWM olayını bir türlü başaramadım, birkaç kez denememe yükleme işlemini yaptım ancam cwm menüsü açılmadı, neden olabilir? Cihaz xperia neo

Kardeş usb hata ayıklama aktifmi?. Tekrar deneyin.

3mr3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Root yapan arkadaşlar, neo v 4.0 veya 4.1 kullananlar, verim ve stabilite konusunda bilgi verebilir mi? Sorma nedenim ise telefonla uzun bir süre kullanmak ve fazla kurcalama yapmak istemiyorum.

berklann

Asistan
Reaksiyon puanı
3
gayet güzel açık anlatmışsın teşekkürler

bur1515

Asistan
Reaksiyon puanı
1
root işini anladım ama şu cwm nedir anlayamadım mutlaka gereklimi ve rom nerden yükleyebiliriz?

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=169407]yalancibahar[/MENTION] usta klavye izinlerini nasıl değişmem gerek textinput-tbg.apk yi system/app e kopyaladım izinleri nasıl yapmam gerek klavyesiz kaldım -yeri değil ama acil durum-

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sony Ericsson Xperia Neo V Kullanıcısıyım telefonumun Bluetooth'nu açtım ve sonra telefon kendiliğnden açılıp kapanmaya başladı yaklaşık 15saniye arayla açılıp kapanıyor sürekli lütfen yardımcı olurmusunuz ilk android telefonum biraz acemiyim yani bilen birileri varsa yardımcı olun lütfen

bur1515

Asistan
Reaksiyon puanı
1
benim neo v 4.0.4 telefonumun derleme numarası 4.1.B.0.587 benim karnel flaslamaya ihtiyacım varmı? 2 ROOT - Daha sonra telefonumuzu açıp indirdiğimiz dosyadan (ARC - S - RAY İÇİN) root yapıyoruz burde barantez içinde neo v den bahsedilmemiş neo v demi bu şekilde oluyor?

bur1515

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yalancıbahar yardımın için teşekkür ederim sorunsuz bir şekilde root yapıp cwm yi kurdum çok teşekkür ederim. İleride rom yüklemeyide anlatacakmısın?

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yalancıbahar yardımın için teşekkür ederim sorunsuz bir şekilde root yapıp cwm yi kurdum çok teşekkür ederim. İleride rom yüklemeyide anlatacakmısın?
Rom yükleme anlatımı var, hangi romu kurmayı düşünüyorsunuz. Yazın yardımcı olayım.

bur1515

Asistan
Reaksiyon puanı
1
cyanogenmod yada ultimate hd rom ama Bootloaderi açamadan oluyormu?

Son mesajlar