Xperia arc/arc s/ray 4.0.4 root ve cwm kurulum rehberi

Bu konuyu okuyanlar

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle önemli bir bilgi vermek istiyorum.
Bu uygulamayı ben defalarca yaptım ve doğru yapıldığı taktirde kesinlikle hiçbir sorun yaşamayacaksınız.
Yinede oluşabilecek kullanıcı hatalardan (ben) sorumlu olmayacağım.
Eğer şartları kabul ediyorsanız başlayalım.

Yapacağımız işlemler için unlock bootloader kilidinin açık-kapalı olması önemli değil.2 durumda yapılabiliyor.
Yapacağımız işlemler sırasında windows işletim sisteminde varsa eğer antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakınız.
Yapacağınız işlemlerde veri kaybı olabilir. Bu uygulama yardımı ile yedek alınız.

XPERİA ARC/ARC S / RAY 4.1.B.587 ROOT

1 - Öncelikle Flashtool 0.9.0.0 Yükleyelim.
2 - Gerekli yazılımlar ve kernel buradan indirelim...
3 - Flashtool / drivers klasöründeki driveri kuralım.

İşlemler :
1 KERNEL - İndirdiğimiz dosyaları masaüstüne zipten çıkartın. Zipten çıkan dosyalardaki kernel ( ftf ) uzantılı telefonumuza ait olanları flashtool içindeki firmware (c://flashtool/firmware) klasörüne atıyoruz. Telefonumuzu kapatmadan USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları açıyoruz. Öneri : Uçak moduna alıp kapatırsak telefona LT18i_4.1.A.0.562_kernel.ftf kernelini yüklediğimizde hataları görmeyiz.

İlk önce telefonumuza verdiğimiz ilk .562 kernelini flashtool ile yüklüyoruz.
NASIL : Telefonu kapat, flashtool'u aç. Flashtool'da "yıldırım" işaretine tıkla. Çıkan kutucukta "flashmode" seç ok de. Çıkan pencerede "A.0.562" seç ve ok a tıkla. Çıkan pencerede telefonu bağlamanı istiyor, telefonun geri tuşuna (Ray - ses kısma) basarak kabloyu bağla ve bekle. Kernel flaşlama bittiyse işlem tamam ve telefonu çıkarıp açın.

2 ROOT - Daha sonra telefonumuzu açıp indirdiğimiz dosyadan (ARC - S - RAY İÇİN) root yapıyoruz.
NASIL : Flashtoolu kapatıyoruz (önemli). Telefon açık bir şekilde bilgisayara bağlıyoruz (USB hata ayıklamasını ve bilinmeyen kaynakları aktif yapıyoruz) indirdiğimiz dosyanın içerisinde root klasörü mevcut. Root klasöründe "runme.bat" dosyasına iki kere tıklıyoruz.
İşlemler bitene kadar bekliyor ve kesinlikle müdahele etmiyoruz (Telefon birkaçkez reset atacak). İşlem bitince root olacaktır "ALL DONE " yazısını görüğünüz zaman işlem bitmiştir. Programı kapatıyoruz ve menüye girip bakıyoruz. Menüde Superuser uygulaması gelmiş ise işlem tamam. Şimdi ikinci kernel "B.0.587" i yukardaki gibi aynen flaşlıyoruz.

ROOT İŞLEMLERİ TAMAM . ŞİMDİ CWM KURALIM

XPERİA ARC/ARC S / RAY (CWM) CLOCK WORK RECOVERY

Buradan cwm ve kurulum dosyasını ve indiriyoruz..

Menü> Ayarlar> Uygulamalar> Geliştirme
USB hata ayıklama******(******Aktif******)
Menü> Ayarlar> Uygulama
Bilinmeyen Kaynak ( Aktif )
Telefonumuza göre hangisi ise Örnek : Neo için install-cwm1 'e 2 kez tıklıyoruz ve gelen sorulara "enter" diyoruz.

install-cwm1.cmd****** -******Xperia Arc / Neo / Neo V / Ray İçin
install-cwm2.cmd******-******Xperia Mini / MiniPro / Aktiv / Walkman Live İçin

Cmw kısa sürede kurulacaktır. Cwm kurulduğu zaman cwm menüsüne girmek için telefonu kapatıyoruz ve açıyoruz. İlk SONY yazısı gelince telefonun ses açma + tuşuna birkaçkez tıklıyoruz. Ve işte cwm de kuruldu.

Şimdi gelelim telefonun işe yaramaz orjinal dosyalarını silmeye.

Örnek : GOLF HD Arkadaşların müzik ve videoları - Arkadaşlarımızın oyun ve uygulamaları, Gmail , e posta , Playnow vs vs.
Buradan indirdiğiniz dosyayı telefonunuza kurun ve açın.
Sisteme zarar vermeyecek olanlar Yeşil renkre "safe2 remove" , asla silinmeyecek olanlar Kırmızı "dontremove" ile yazılı.
Dikkatlice yapınız. Sony'lerde 3 Adet hafıza mevcut. Data/Sys/Vendor sys hafızası veya data dolmuşsa uygulamaları vendor'a taşıyabiliriz. Ben bu şekilde çok boş yer elde ettim.
Ayrıca bu uygulama ile örneğin Es File Explorer uygulamasını sisteme gömebilir ve silinmesini önleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Eline sağlık [MENTION=169407]yalancibahar[/MENTION] basit ve güzel anlatım olmuş :)

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Eline sağlık @yalancibahar basit ve güzel anlatım olmuş :)

Rica ederim kardeşim. Bu rehberle artık herkes korkmadan kolayca root yapabilir. Diğer anlatım ve rehberleri önümüzdeki günlerde devam edeceğim. Bu arada konuları sabitlersek daha güzel olur diye düşünüyorum :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
konuları sabitledim bir süre kalsın böyle :)

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Xperia S için android3 hocamızı bekliyorum :D finalleri varmış. Hocam ellerinize sağlık çok faydalı olmuş :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Xperia S için android3 hocamızı bekliyorum :D finalleri varmış. Hocam ellerinize sağlık çok faydalı olmuş :)

flashtool uygulamasının yeni sürümü çıkmış indiriyorum şimdi bi deneyeyim direk root yapıyorsa haber veririm :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
6.1.E.3.7 oldu an itibari ile :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
o ha diyorum o ne yav romu komple yeniden mi yazmışlar.

Bende anlamadım valla bakalım jelibonun boyutu ne kadar olacak :D

Bu arada bir hatayı düzeltmemişler galiba :(

Hata şöyle telefonu uçak moduna alıp sonra tekrar normal moda döndürdüğümde pin kodu istiyor :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bende anlamadım valla bakalım jelibonun boyutu ne kadar olacak :D

Bu arada bir hatayı düzeltmemişler galiba :(

Hata şöyle telefonu uçak moduna alıp sonra tekrar normal moda döndürdüğümde pin kodu istiyor :)

Jelibon boyutunu bilmem ama uçak moduna aldıktan sonra geri gsm'e dönüşte pin istemesi normal bunda garip bir şey yok :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
ayarlar- güvenlik sim kart kilidi ayarla oradaki tıkı kadır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam merhaba. adımları takip ederken A.0.562 yi flashlamadan önce B.0.587 yi flashlamışım dikkatsizlikle ki tekrar okuyup hatamı görünce A.0.562 yi flashladım ama artık telefon açılmıyor. Sorunum için bir çözüm öneriniz var mı acaba? :(

ronin120

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam çok büyük halt yedim, acele davrandım. arc s 2.3 telefonum var. söylediğin bazı adımları atlamışım, şu anda telefonum açılmıyor, giriş ekranında üst üste reset atıyor. önce sony yazısı çıkıyor, sonra sony ericsson geliyor. sonra bir daha sony. bu döngü devam ediyor. verdiğin dosya inmeyince flashtoolu başka yerden indirdim, en son sürümünü. ve sen driveri kur demişsin orayı atlamışım. galiba en kötüsü de sen A.0.562'yi yükle demişsin, ben direkt B.0.587'yi yüklemişim :( şu anda telefonu nasıl düzeltebilirim, acil yardıma ihtiyacım var. teşekkür ederim.

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hocam çok büyük halt yedim, acele davrandım. arc s 2.3 telefonum var. söylediğin bazı adımları atlamışım, şu anda telefonum açılmıyor, giriş ekranında üst üste reset atıyor. önce sony yazısı çıkıyor, sonra sony ericsson geliyor. sonra bir daha sony. bu döngü devam ediyor. verdiğin dosya inmeyince flashtoolu başka yerden indirdim, en son sürümünü. ve sen driveri kur demişsin orayı atlamışım. galiba en kötüsü de sen A.0.562'yi yükle demişsin, ben direkt B.0.587'yi yüklemişim :( şu anda telefonu nasıl düzeltebilirim, acil yardıma ihtiyacım var. teşekkür ederim.
Kardeş eğer verilerin yedekli ise Pc companıon ile onar açılır. Değil ise telefonu kapat beni bekle az sonra pc ye geçeceğim hallederiz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kusura bakma hocam mesajını şimdi gördüm. ok bekliyorum seni. yalnız derdimi tam anlatamamış olabilirim. benim yurtdışından alınmış bir arc s var 2.3.4 yüklü. pc compainle ics güncelleme gelmiyor, elle yapmalısın dediler. ben de denemeye karar verdim senin yazıyla. az önceki mesajı yazdıktan sonra 4.0.2.A.0.62 sürümü bulup onu yükledim, telefon eski haline döndü(tabi programlar silinmiş olarak). sonra baştan dediklerini tekrar yapmaya karar verdim, yani 4.1.A.0562'yi yükledim ama yine resetleme sorunu verdi. yardımına çok ihtiyacım var tel açılmıyor

ronin120

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kusura bakma hocam mesajını şimdi gördüm. ok bekliyorum seni. yalnız derdimi tam anlatamamış olabilirim. benim yurtdışından alınmış bir arc s var 2.3.4 yüklü. pc compainle ics güncelleme gelmiyor, elle yapmalısın dediler. ben de denemeye karar verdim senin yazıyla. az önceki mesajı yazdıktan sonra 4.0.2.A.0.62 sürümü bulup onu yükledim, telefon eski haline döndü(tabi programlar silinmiş olarak). sonra baştan dediklerini tekrar yapmaya karar verdim, yani 4.1.A.0562'yi yükledim ama yine resetleme sorunu verdi. yardımına çok ihtiyacım var tel açılmıyor

yalancibahar

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Problem çözüldü :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dediğiniz şekilde yaptım ama sony yazısında takıldı kaldı hocam... Nasıl devam edeceğim...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yalancibahar kardeşim, arc s 2.3.4 (A.0.62) sürümlü telefonumu root edebilmek için başta belirttiğiniz adımları uyguladım... A.0.562 kernelini yükledikten sonra önce Sony sonra da Sony Ericsson yazısı çıkıyor. Biraz bekleyip restart oluyor. Sonra tekrar Sony sonra da Sony Ericsson yazısı çıkıyor... Şimdi 4.0.2.A.0.62 sürümü buldum, programlar silinmiş olarak telefon eski haline döndürmeye çalışıyorum. Lütfen acilen yardım edin... Misafir1453

Son mesajlar