Xp format Atma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

YildoStyle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Lenovo İdeapad 110 laptop kullanmaktayım. Bios sürümüm İsydeh20 diye bir bios. İlk defa görüyorum. Laptopu freedos aldım ancak ne yaptıysam Xp kuramadım. İdarelik windows 7 kullanıyorum ama Xp kurmam lazım. Biosa giriyorum ayarlardan dvd okuyucu seçiyorum cd ön yükleme böylelikle başlıyo sıkıntı yok ama kurulum yaparken Bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın. Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın diye bir mavi ekran hatası alıyorum. Gerekli bios ayarlarını yaptığım zaman ise cd den ön yükleme yapamıyorum çünkü bu zaman dvd okuyucuyu seçemiyorum. N-lite ile sata ekledim tekrar format cdsi çektim hala aynı. Cdlerimde bir sıkıntı yok çünkü masaüstü bilgisayarımda sorunsuz çalışıyorlar. Kısacası ben bu biosu nasıl ayarlayıp xp format atabilirim?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bios ayarlarında
  • UEFI
  • LEGACY
  • LEGACY & UEFI
gibi bir kısım var mı ?

YildoStyle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Var ama sorun şu ki format atabilmem için cdyi okutmam lazım onun içinde dvd okuyucumu 1. sırada seçmem. Bahsettiğiniz ayarı değiştirince dvd okuyucumu görmüyor bu kez sadece network boot'u görüyor dolayısıyla da cd den ön yükleme başlatamıyorum.

Boot menüm normal bios menümle aynı yerde değil çünkü . yani boot menüm ayrı bios menüm ayrı. bios menüsüne girip gerekli ayarı yapıp kaydedip çıktıktan sonra boot menüsüne girdiğim zaman sadece network boot gözüküyor. boot menü ve bios menüsü zaten neden ayrı ayrı açılıyor onuda anlamış değilim.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bios menüsü ve Boot (önyükleme) menüsü her bilgisayarda ayrı ayrı bulunmakta..
Yukarıda belirttiğim ayarların bulunduğu bios sayfasını buraya resimleyebilir misin ?