Xiaomi Mİ9T fiyatı

Bu konuyu okuyanlar

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Samsung'un distribütör firmaları yok mu dostum? Ufak bir google macerasına davet ediyorum seni de :D Her markanın distribütör anlaşmaları var, Iphone da dahil. Şöyle küçük örnek vereyim, mesela Samsung A50 modeli büyük teknomarketlerde 2799 liraya satılırken distribütör firmalar sayesinde 2300 liraya bulunabiliyor. Buradaki fark sadece firmalar arasındaki kar farkı. Distribütör firmalara örnek vereyim, mesela Genpa, Kvk gibi firmalar birçok markanın anlaşmalı distribütör firması. Yani dediğin gibi Samsung sadece kendisi satmıyor ülkemizde. Bu yüzden verdiğim örneklerde hiç sıkıntı yok:) Xiaomi'nin, Oppo'nun fiyatlarını gözden geçirmeleri gerek. Firmaymış, distribütörmüş, vergiymiş bunlar bir kenara, bunları zaten göz önünde bulundurarak söylüyorum, markaların politikaları da fiyatlarda büyük etken.

Bunu geçenlerde ben de dile getirdim. Verdiğim örnekleri aynı ülke fiyatlarından verdiğim için vergileri eşit, aradaki fark sadece ülkemize özel yani. Ülkemizdeki vergileri de diğer modellerle kıyaslayınca ortaya marka/model farkları kalıyor.

Dostum vergi varsa bütün ürünlerde var, markaya özel değil. Samsung'un cihazı yurt dışına göre 300/400 lira, LG'nin cihazı yurt dışına göre 500/600 lira oynarken Xiaomi/Oppo cihazlarının yurt dışına göre 1500/1600 lira oynuyorsa bu sadece vergiyle açıklanamaz bir durum. Vergilerden memnun olmadığımızı, vergi miktarının çok olduğunu eminim hepimiz kabul ediyoruz zaten. Ama ortada büyük bir saçmalık var fiyat konusunda.

Benim kastım ana tedarikçi konusunda o konu yanlış anlaşıldı samsung distribütörü yine daha yüksek ama şuda var adamlar dünya kadar servis ağı açmış, reklam vs. giderleri var. Dandik ithalatçı ile samsung distribütörünün gideri aynı değil o yüzden arada kar farkıda olacaktır. İthalatçı dediğin prosedür gereği göstermelik bir merdiven altı servis gibi bir şey açar, ondan sonra yardırır cihaz satışında samsung yine işini pürpak yapmaz ama onlardan bir tık iyi olduğunu düşünüyorum.

HYÇ

Doçent
Reaksiyon puanı
573
Benim kastım ana tedarikçi konusunda o konu yanlış anlaşıldı samsung distribütörü yine daha yüksek ama şuda var adamlar dünya kadar servis ağı açmış, reklam vs. giderleri var. Dandik ithalatçı ile samsung distribütörünün gideri aynı değil o yüzden arada kar farkıda olacaktır. İthalatçı dediğin prosedür gereği göstermelik bir merdiven altı servis gibi bir şey açar, ondan sonra yardırır cihaz satışında samsung yine işini pürpak yapmaz ama onlardan bir tık iyi olduğunu düşünüyorum.
Ana tedarikçi dersen yine yanlış olur, Xiaomi de kendi cihaz getiriyor Samsung gibi. Aralarında bu konuda fark yok yani dostum. Bir dünya servis ağı olan, bir ton reklam veren firma daha pahalıya satsa bir nebze anlardım. En azından adamların gideri var derdim vs vs. Bu iş distribütörlük iş değil, markayla alakalı. Samsung kendi getirdiği cihazları 2799 liradan satarken Genpa/Kvk gibi firmalar 2300 liradan satıyor. Yani distribütör markadan daha ucuza satış yapıyor. Ne hikmetse Xiaomi markasında tık yok. Geçmişte yaptıkları fiyat/zam bildirimlerinden sonra Xiaomi için olumlu düşünmüyorum. Birkaç youtube kanalına reklam vermişler, yeni çıkan ürünleri için "fiyatı çok uygun/çok iyi" yorumları yaptırıyorlar. Kendi çıkardıkları amiral sınıfı Mi 8'in fiyatından bile haberleri yok sanırım