Xfce4 Panel Konfigürasyonunu Sıfırlamak

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Xfce ortamını Linux makinenizde kullanmayı seven biri iseniz, en az sevdiğiniz kadar ayarlarını kurcalamak yeni ögeler eklemekte diğer sevdiğiniz uğraşlar arasındadır. Fakat bazen yanlış hareketler sergilemeniz olasıdır. Olsun, nasıl işlediğini ne gibi özelliklere sahip olduğunu kavrayana kadar kurcalayın problem yok. İşler yolunda gitmezse aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca panelinizi default(varsayılan) ayarlara çekebilirsiniz. Uçbirim yani terminal ekranında şunları uygulayın...

> xfce4-panel --quit komutu ile panelinizi ilk önce kapatın.

> pkill xfconfd yapılandırmayı sonlandırın.

> rm -rf ~/.config/xfce4/panel panele çektiğiniz configi yok edin.

> rm -rf ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml yapılandırma ayarlarını temizleyin.

> xfce4-panel komutu ile artık yeni panelinizi açıp düzenlemeleri kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Eline sağlık, güzel anlatım :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
anlatım için teşekkürler

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Xfce kullanmıyorum ama MATE kullanırken paneli bozmak ve düzeltememek acemilikten başıma gelen durumlardan bir tanesiydi. Onun da çözümü vardı.

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Xfce kullanmıyorum ama MATE kullanırken paneli bozmak ve düzeltememek acemilikten başıma gelen durumlardan bir tanesiydi. Onun da çözümü vardı.
Linux Mint eşliğinde mate masa üstünü kullandığım zamanlar panelle pek haşır neşir olmamıştım, dolayısıyla başıma böyle bir şey gelmedi. Zaten Mint ile maceram kısa sürmüştü, ısınamadım tam olarak belkide sürekli kullanmadığımdandır... ama güzel bir dağıtımdı.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Genel anlamda openbox cuyum arada elemantry ye kaysamda tint 2 nin sıkıntısı yok yedekle yedeği geri koy :) ama eline sağlık

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Genel anlamda openbox cuyum arada elemantry ye kaysamda tint 2 nin sıkıntısı yok yedekle yedeği geri koy :) ama eline sağlık
Elementary OS dock'ta bazı sıkıntılar yaşatmıştı, sıkıntı dediğim öyle kaybolması görünmemesi falan değil. Dockta ki uygulama yerleştirmeleri ile alakalıydı. Kısayollarını ve işlevlerini çözünce gayet stabil bir sistem olmuştu... Wingpanel'de stabildi bunların yanı sıra, birkaç ay kullanmıştım eOS Pantheon ortamı da hoşuma gitmedi değil tasarımı temiz olduğu için kullanıcıyı çekiyor aslında bir albenisi var.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux Mint eşliğinde mate masa üstünü kullandığım zamanlar panelle pek haşır neşir olmamıştım, dolayısıyla başıma böyle bir şey gelmedi. Zaten Mint ile maceram kısa sürmüştü, ısınamadım tam olarak belkide sürekli kullanmadığımdandır... ama güzel bir dağıtımdı.
Linux Mint güzel bir dağıtım. Ben de ısınamadım. Ama uzun bir süre kullandım nedense. :)
Bende diğer dağıtımların zor olduğu gibi bir ön yargı oluştu. Ondan dolayı Linux Mint'ten başka bir dağıtıma geçmeye üşendim. Meğerse ön yargım yanlışmış.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Linux Mint güzel bir dağıtım. Ben de ısınamadım. Ama uzun bir süre kullandım nedense. :)
Bende diğer dağıtımların zor olduğu gibi bir ön yargı oluştu. Ondan dolayı Linux Mint'ten başka bir dağıtıma geçmeye üşendim. Meğerse ön yargım yanlışmış.
Mint aslında sürekli kullanım için ideal bunu kullanım kolaylığından kullanıcıya sunduğu özelliklerden anlayabiliyorsunuz, pek zorluk çıkarmıyor kullanıcılarına. Ön yargılı olduğunuz süreç içerisinde hangi dağıtımları zor görüyordunuz mesela? örneğin; Arch Linux bunlardan bir tanesi mi?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Mint aslında sürekli kullanım için ideal bunu kullanım kolaylığından kullanıcıya sunduğu özelliklerden anlayabiliyorsunuz, pek zorluk çıkarmıyor kullanıcılarına. Ön yargılı olduğunuz süreç içerisinde hangi dağıtımları zor görüyordunuz mesela? örneğin; Arch Linux bunlardan bir tanesi mi?
Arch Linux zor gibi. Antergos ve Manjaro onun kolaylaştırılmış hâli gibi sanki. Ubuntu ve Linux Mint dışındaki dağıtımların çoğunluğunu zor sanıyordum. Bende çoğu kişinin yeni başlayanlara Linux Mint ya da Ubuntu önermesi düşündürdü.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Arch Linux zor gibi. Antergos ve Manjaro onun kolaylaştırılmış hâli gibi sanki. Ubuntu ve Linux Mint dışındaki dağıtımların çoğunluğunu zor sanıyordum. Bende çoğu kişinin yeni başlayanlara Linux Mint ya da Ubuntu önermesi düşündürdü.
Arch Linux'un zor olduğu kanısı en başta, kurulumda manuel işlemlerle disk yapılandırması yapılması gerektiğinden oluşuyor kanımca. Ve sonrasında terminalde girilen değişik parametreleri ikinci kanı sebebi olabilir. Linux dünyasında genel bir algı var, sanırım Linux Mint'in ya da Ubuntu'nun en başta önerilmesi en fazla kullanılanlar olduğuyla alakalı. DistroWatch'da istatistiklere göz attığımızda dünya geneli sıralamada ilk sıralara yerleştikleri görülüyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Güzel anlatmışsınız. Anlatım için teşekkürler. :)