XEON E5450'ye AFUWİN'den bios atamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar bu sorun bana kafayı yedirtti artık çıldırma noktasına geldim.
geçen günlerde yeni e5450 modlu işlemci aldım pc ye de taktım ve çalıştı ama aşırı sıcaklıktan dolayı 3 4 saniye sonra hemen geri kapandı. Sonra bende biraz araştırdım ve AFUWİN ile microcodeli bios yüklemeyi denedim microcode li biosu yükledim pc ye
Ekran Görüntüsü (1).png

hatta dosyaları burada eksiksiz bir şekilde yüklediğime inanıyorum çünkü anakartımın doğru biosunu buldum indirdim
ama afuwin e girmeye çalıştığımda bana altta gördüğünüz Error loading driver hatasını verdi
Ekran Görüntüsü (2).png

kusura bakmayın resmi kırpma imkanım olmadı.
bu hatayı Windows 10 da aldım bana Windows 8.1 yap dediler yaptım az önce hala aynı hatayı alıyorum hiçbir yerde bunu yaşayan yok galiba lütfen bana yardım edin
bu hatayı nasıl yok edebilirim ve biosu güncelleyebilirim.
ve ikinci sorum da elimdeki işlemci ile microcodeli biosu güncelliyip sonra mı xeon takayım yoksa xeon taktıktan sonra mı microcodeli bios atayım
Şimdiden teşekkürler

ECS G14T-R3
İntel core 2 duo e7500
ATİ mobility hd 3650
2+2 ddr3 1333mhz ram
250 w psu

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Modla uğraşacağınıza Q9650 alsaydın, aynı performansı veriyor

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Modla uğraşacağınıza Q9650 alsaydın, aynı performansı veriyor
Bunu almamın nedeni hem baya ucuzdu hem de yakın çevrede quad işlemci olmamasından kaynaklı.
ama herkes biosunu çok güzel güncellerken ben güncelleyemedim

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
windows 8 den kaynaklı birşey vardır diye bu sefer windows 7 yükledim ama hala aynı yapamıyorum yardım edin lütfen anakartımda ez flash özelliği yok

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Yönetici olarak çalıştırmayı denedin mi?

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
yönetici olarak da çalıştırdım uyumluluk modunu xp servise pack 3 de yaptım bios dan enchalted halt(c1e) yi de kapadım açtım ama yine de olmadı

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Ozaman MS-DOS ile boot edip yapmayı dene

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
o nasıl oluyor anlatır mısınız cahilliğim için kusura bakmayın :blush:

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
yani buda bi nevi usb den formatlama gibi falan diyorsunuz. yardımlarınız için teşekkür ederim, uyguladıktan sonra geri dönüp sonuçları güncelleyeceğim

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
USB üzerinden MS-DOS'u çalıştırıyorsun , USB bellek hazır olduktan sonra içine bir klasöre bios flash dosyalarını atıp çalıştırıp biosu güncelliyorsun.

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
o linkdeki uygulamaları değil de sadece rufus kullanarak yaptım. usb bellek bootable yapma rehberi. technopat.net . bunu yaptıktan sonra hangi dosyaları usb belleğe atmalıyım çünkü indirdiğim microcodeli bios dosyasının içinde şu dosyalar vardı.
100407S.ROM
AFUDOS
AFUWİN
Ucoredll.dll
Ucoresys.sys
Ucorevxd.vxd
UCOREW64.SYS
bu dosyaların hangisini atmam gerek flaş belleğe

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Afudos.exe ve 100407S.ROM dosyalarını atarsan yeter

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
tamamdır
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki hepsini atsam olurmu çünkü ecs nin sitesine biraz baktığımda önyüklenebilir bi usb aygıtına çıkarın dosyaları diyordu.
kusura bakmayın anakartın çöpe gitme riski oldugu için korkuyoruym

Son düzenleme:

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Dosyaların hepsini atabilirsin, anakart modeli ve revizyon'u ile bios'un aynı olmasına dikkat edin

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
o zaman işimi garantiye almak üzere hepsini atıyorum ve revizyonlu dediğiniz şey microcodeli bios anlamına geliyorsa evet aynı bios u attım
yanlışsa revizyonu ile ne demek istediniz aydınlatın lütfen

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Anakartın versiyonu, yani aynı model ama farklı versiyonu, bu bilgi anakartın üzerinde küçük bi yerde yazar

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
(1.0A) anakartımın revizyonu evet doğru yapmışım

yardımların için çok teşekkür ederim benim gibi aynı hatayı alan arkadaşlar ms dos üzerinden güncellesinler faydası olacaktır.
şimdi işlemciyi takabilirim :cool::cool:

Bios güncel yeni İşlemci de taktım ama 5 dakikadır Windows başlatılıyor ekranında kaldı Ne yapmam gerek

Son düzenleme:

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Güvenli kip'ten başlatabilirsiniz

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Peki güvenli kip ile başlattıktan sonra ne yapmam gerek bu sorunu nasıl çözeceğim. Güvenli moddan birkaç ayar mı yapmam lazım

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Peki güvenli kip ile başlattıktan sonra ne yapmam gerek bu sorunu nasıl çözeceğim. Güvenli moddan birkaç ayar mı yapmam lazım
Güvenli kip'ten açın tekrar normal mod'tan başlatın düzelmezse modlu bios'un sorun çıkarması normal

En iyisi siz o işlemciyi geri verin ve bitane q9650 alın orijinal kullanın aynı performans zaten. Ben öyle kullanıyorum.

dmgunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ben bunu alamam ve elimde bu vardı Bunun da bir çözümü vardır belki ve bu bilgisayara Windows 10 yüklesem düzelme ihtimali var mı

Ve modlu BIOS yüklememe rağmen işlemcim hala 100 derecelerde geziyor. Yoksa modlu BIOS yüklenmemiş mi demek bu Çünkü herkes stok fan ile birlikte maksimum 80 dereceyi görüyor Ben ise boşta 100 derece bilgisayar açılıyor BİOS Tan ayarlama yaptım ama birkaç dakika sonra yüksek sıcaklıktan kapanıyor

Son düzenleme: