Xbox one ve Playstation 4 NAT Ayarları

Bu konuyu okuyanlar

Uber

Müdavim
Reaksiyon puanı
798
Merhaba arkadaşlar konsollar ile ilgili şikayetlerine baktığımızda çoğu nat problemleri üzerine olduğunu gördük. Bu konuda Nat ayarlarını yapılandırmayı anlatacağım. Anlatım xbox üzerinden olsa da diğer cihazlar için de benzer işlemler izlenmeli.

Nat değerimiz açık yani open olursa oyunlarda düşmeler sohbetlerde kopmalar ortadan kalkacaktır tabi ki bu durumlar internet hızınız ile alakalı olsa da hızlı internetelerde nat değeri sıkıntılı olursa yine kullanıcı deneyimi düşmekte

gelelim işlemlere.

öncelikle konsolumuza statik ıp veriyoruz

Xbox onde da Ayarlar>başlantı ayarları> gelişmiş ayarlar sekmesine giderek ıp ayarları kısmına geliyoruz.
(ps 4 için de ayarlar sekmesinden bağlantı ayarlarına gelerek bu kısıma ulaşabilirsiniz)

Karşımıza çıkar sekmede el ile kısmını seçerek

Ip Adresi : 192.168.1.XXX ( XXX yazan yeri kendiniz bir rakam verin genelde cihaz modeme bağlı ise bu değer işlemci listesinde bulunan değer olursa daha rahat olur )
Alt ağ maskesi : 255.255.255.0
Ağ geçidi : 192.168.1.1
DNS : 8.8.8.8
DNS 2 : 8.8.4.4

(dns olarak google dns kullandım)

bu işlemleri tamamladıkdan sonra karşınıza çıkar bilgiler arasında wifi mac adresini not edin(kablosuz ise wifi değil kablolu ise diğer mac)

ps4 de aynı işlemleri yaptıkdan sonra mac kısmı çıkmazsa bağlantı bilgileri kısmından öğrenip not alın

Daha sonra modemin ara yüzüne giriş yapın(arayüze ulaşmak için İnternet sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz)

Statik ip veya DHCP Statik ip sekmesini bulun bende yerel ağ sekmesi altında.

01.png

bu kısıma girdikten sonra DHCP Sunucusu kısmına giriş yapıyoruz.

02.png

ve daha sonra alt kısımda yer alan sekmelere cihazımızın not aldığımız MAC adresini ve atadığımız 192.168.1.xx li ıp yi ekliyoruz.

03.png

ve işlem tamamdır. Ben bu şekilde işlemi tamamladım karışık gözükse de gayet basit işlem bittiğinde nat kısmının open olduğunu göreceksiniz.

aaa.png

keyifli forumlar.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
xbox one mı aldık hayırlı olsun konu içinde teşekkürler

Uber

Müdavim
Reaksiyon puanı
798
xbox one mı aldık hayırlı olsun konu içinde teşekkürler

Ben teşekkür ederim evet ps4 de ex ler sarmadı red dead 2 gelmeden geriye uyumluluk süreci sayesinde 1 oynayım dedim xbox â geçiş yaptım