Xamarin - React - Flutter kanser üçlüsü sorusu

Bu konuyu okuyanlar

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Merhaba arkadaşlar bu konuda bir çok yerde bir çok soru sorulmuş ve cevaplar verilmiş ama ben tatmin olmadım o yüzden sadece Bilgili => Geliştirici arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

Ben xamarin üstünden gidiyordum ama hep bir hantallık seziyordum ve dün benim gibi bir geliştirici arkadaşım ile istişare de bulunduk ve bana her ne kadar kalıplarımdan çıkmak istemesemde "Flutter - dart " dilini önerdi ve şöyle 1-2 saatlik bir sunum yaptı bu sunumda daha çok + larından bahsedildi ve tabi kısa bir uygulama geliştirildi.

Şimdi bu safhada bana çok komplike olmayan uygulamalarda Flutter daha cazip ve mantıklı geldi. Neden diye sorarsanız zaten mobile de hepinizin yada cogunuzun bildiği gibi uzak db bağlanma olayı yok o yüzden veriler ya SQLite a veya text halinde local yani mobil cihazda depolanacak yad webservis ile uzak bir sunucuya gönderilerek tutulacak. Bu bağlamda zaten webservis şart sonuçta bir etkileşim ve multi olayı giriyor işin içine. Hal böyle olunca işte ben .Net developerim yok C# biliyorum yok asp.net api yada mvc ile webservis yazarım o yüzden kesinlikle xamarin daha iyi diye bir olay kalmıyor. Ayrıca Flutterde anlık etki = tepki olayı var yani hot-reload olayı tekrardan debug yapmadan save yaparak result almak gibi. E zaten bu flutterda da sqlite ve webservis gibi 2 veri kayır mantığı var..

Ayrıca mesela xamarinde illaki iOS ve android platformları ayrı olduğu için bu ayrımdan kaynaklanan cihaza ve işletim sistemine dayalı değişikliklerin sayısı fluttera göre daha fazla ve zahmetli.

Birde React var oda bana göre performans olarak xamarin ve flutter arası geldi ( react tan hiç çakmam bakmadımda sadece okuduğum ve dinlediğim kadarı ile bu kanıya vardım. E birde React ta complier ederken işi arttırıyormuş.

Bu bağlamda aslında sorumun cevabını kendim vermiş gibi flutter daha iyi diyeceğim ama yine de piyasada da aktif olan geliştirici arkadaşların fikrini almak isterim.

3 Ayrı dilden hangisi size piyasada daha çok iş ve kolaylık sağlıyor ve neden ?

Birde kontratlı yada remote çalışan arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz.

Not ek : Açıklamaya göre flutter masaüstü ve web uygualam geliştirme ortamı içinde çalışmalara başlamış zaten flutter en temelde bir yap => hakikaten bütün platformlarda çalıştır mantığını olturtmuş.

Lütfen sırf bilgili görünmek için yada post kasmak için cevap verecekler vermesin. Sadece tecrübeli geliştirici ve bilgili arkadaşlar cevap versin.

Şimdiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: UZY

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Uzun zaman olmuş ve kendim kendi sorumu cevaplayayım bana göre açık ara Flutter-Dart bunu 1 yıl boyunca deneyimledim ve aldığım sonuç mükemmel...