The Witcher 3 oynarken cpu kullanımı bi anda %90lara çıkıyor

Bu konuyu okuyanlar

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bugün witcher oynarken cpu değerleri dikkatimi çekti biraz araştırdım eğer cpu kullanımı %70 in üstüne çıkarsa darboğaz varmış benimde bazen %90lara çıkıyor sonra %70-60 lara iniyor ve arasıra fps drop yiyorum darboğaz var mıdır

İşlemci = Amd Ryzen 5 3500x
Ekran Kartı = 1660 super

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Bugün witcher oynarken cpu değerleri dikkatimi çekti biraz araştırdım eğer cpu kullanımı %70 in üstüne çıkarsa darboğaz varmış benimde bazen %90lara çıkıyor sonra %70-60 lara iniyor ve arasıra fps drop yiyorum darboğaz var mıdır

İşlemci = Amd Ryzen 5 3500x
Ekran Kartı = 1660 super
Ekran kartı kullanımı kaça düşüyor. Fps düştüğü zaman.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Darboğaz oluyor. Bendede oluyordu işlemci değiştirdim ortadan kalktı. ama optimizasyonu düzgün olan oyunlarda witcher 3 optimizasyon u düzgün olarak biliyorum. Çünkü bende sürekli %98- 99 civarı.
Peki nasıl darboğazı düzeltebilirm

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ama bazı yerlerde 1660 super ve ryzen 3500x darboğaz yapmaz demişler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oyunda ki ayarlar nasıl sizin.
ayarlarım hepsi high da fps genelde 110 -107 arası geziniyor çok kalabalık yerlerde 90 -80 oluyor bağzı yerlde ise 150 lere çıkyor

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Geforce Experience genelde oyunları sisteme göre en iyi sekilde ayarlıyorda.

Geforce Experience ile optimize edip denermisiniz bi olmazsa eğer kendiniz manuel şekilde ayarları yükseltirsiniz.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Sakin bir yerde sabit kalınca böyle oluyor hareket edince bı anda %60 a çıkıyor
foto yu koyamadım ama %50 ydi

Geforce Experience genelde oyunları sisteme göre en iyi sekilde ayarlıyorda.

Geforce Experience ile optimize edip denermisiniz bi olmazsa eğer kendiniz manuel şekilde ayarları yükseltirsiniz.
Ayarları ultraya alıncada nadir bir fps düşüşü oluyor

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Sakin bir yerde sabit kalınca böyle oluyor hareket edince bı anda %60 a çıkıyor
foto yu koyamadım ama %50 ydi

Ayarları ultraya alıncada nadir bir fps düşüşü oluyor
Evet biraz darboğaz yapıyor. Peki ultra ayarlarda fps durumu nasıl.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,382
CPU ve GPU yüzde yüz bile çalışsa full hd ve 2K çözünürlükte yüzde 4 bir dar boğaz yaşarsın.
Kaç gb ram kullanıyorsun ayrıca anakart modelin nedir ? Anakartının desteklediği maksimum ram hızı ne kadar ?

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Evet biraz darboğaz yapıyor. Peki ultra ayarlarda fps durumu nasıl.
62 64 falan bazen 54 e duşuyor

CPU ve GPU yüzde yüz bile çalışsa full hd ve 2K çözünürlükte yüzde 4 bir dar boğaz yaşarsın.
Kaç gb ram kullanıyorsun ayrıca anakart modelin nedir ? Anakartının desteklediği maksimum ram hızı ne kadar ?
Anakartım b450m-hdv r4.0 ramim 16 gb anakatın desteklediği ram hızını bilmşiyırm

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
62 64 falan bazen 54 e duşuyor
Cpu kullanımı genel olarak %60 gözüküyordu bendede ama sonra çekirdeklerin hepsini tek tek kullanımını takip ettim bazı çekirdekler %98 filan çalışıyor yani oyunda her çekirdek yoğun çalışmıyor ve bu %98 çalışan çekirdeklerde oyuna yetmiyor o yüzden darboğaz yaşıyorsun gibi yani aynı benim işimden olmuş.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Cpu kullanımı genel olarak %60 gözüküyordu bendede ama sonra çekirdeklerin hepsini tek tek kullanımını takip ettim bazı çekirdekler %98 filan çalışıyor yani oyunda her çekirdek yoğun çalışmıyor ve bu %98 çalışan çekirdeklerde oyuna yetmiyor o yüzden darboğaz yaşıyorsun gibi yani aynı benim işimden olmuş.
peki sen nasıl çözdün şuanlık yeni bir işemci alacak param yok hatta sistemi daha yeni aldım

Benim psu 500 w acaba o yüzden olabilir mi

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,382
Güç kullanım seçeneğin ne peki ? Denetim Masası Donanım ve Ses Güç seçenekleri bölümünden yüksek performans olmasına dikkat et.

Linkteki adımları uygulayabilirsin istersen.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Güç kullanım seçeneğin ne peki ? Denetim Masası Donanım ve Ses Güç seçenekleri bölümünden yüksek performans olmasına dikkat et.

Linkteki adımları uygulayabilirsin istersen.
Orda amd ryzen high performance seçili ama eskiden yüksek perfromans olarak seçiliydi nasıl değişte bilmiyorum

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Hocam windows 10 mu kullanıyorsunuz.
Evet windwos 10 kullanıyorum

1611312588370.png

Windwos 10 feature experince pack diye lanet bir deneyim sürümü kullanıyorum ve sıkımtıları bunlar ve hepsini yaşıyorum gereksiz gpu kullanımı dışında

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Başlat da aramaya, arka plan uygulamalarına girin ve Windows güvenlik hariç her şeyi kapatın işlrmciye durduk yere arka planda yük bindiriyorlar çünkü. Daha sonra görev yöneticisi ne girip başlangıç a tıklayıp gereksiz olan tüm uygulamaları devre dışı bırakın.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Başlat da aramaya, arka plan uygulamalarına girin ve Windows güvenlik hariç her şeyi kapatın işlrmciye durduk yere arka planda yük bindiriyorlar çünkü. Daha sonra görev yöneticisi ne girip başlangıç a tıklayıp gereksiz olan tüm uygulamaları devre dışı bırakın.
Tamamdır yaptım

Bu arada güç planı kısmında yüksek performansı seçince cpu değerleri düştü %90 ın üstüne çıkan hiç bir çekirdek görmedim

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Nasıl oldu. Birde sizin güç ayarları dengelidemi yoksa yüksek performansta mı

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Nasıl oldu. Birde sizin güç ayarları dengelidemi yoksa yüksek performansta mı
Olayı ben size söyle anlatayım ben 2 gün önce biosu güncelledim ve bazı ayarlarım sıfırlandı işte kulaklık driverı falan gibi herhalde güç seçenekelri de sıfırlandı çünkü ekran kapanması bende 4 saat seçiliydi 20 dk ya düşmüş diğer arkadaş da eğer başka birşeyde ise yüksek performans seçin dedi bende kontol edeyim dedim Amd ryzende ymiş yükesek performansa alıp witcher a girince değerler normala indi

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Olayı ben size söyle anlatayım ben 2 gün önce biosu güncelledim ve bazı ayarlarım sıfırlandı işte kulaklık driverı falan gibi herhalde güç seçenekelri de sıfırlandı çünkü ekran kapanması bende 4 saat seçiliydi 20 dk ya düşmüş diğer arkadaş da eğer başka birşeyde ise yüksek performans seçin dedi bende kontol edeyim dedim Amd ryzende ymiş yükesek performansa alıp witcher a girince değerler normala indi
Tamam yani şuan normale döndü değil mi? Bir sorun yaşamıyorsunuz. Birde bios u güncellemeden evvel iyice yükleyeceğiniz sürümü araştırın öyle güncelleyin bazen hatalar olabiliyor yeni güncellemelerde. İlk forumlarda güncelleyen varsa onların fikrini alın.

144hz Kaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Tamam yani şuan normale döndü değil mi? Bir sorun yaşamıyorsunuz. Birde bios u güncellemeden evvel iyice yükleyeceğiniz sürümü araştırın öyle güncelleyin bazen hatalar olabiliyoryeni güncellemelerde. İlk forumlarda güncelleyen varsa onların fikrini alın.
Dediğinz gibi araştırdım öyle güncelledim bios güncellemesi bitti pc yeniden başlatirken usb yi çıkardım umarım birşeu olmamıştır

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Dediğinz gibi araştırdım öyle güncelledim bios güncellemesi bitti pc yeniden başlatirken usb yi çıkardım umarım birşeu olmamıştır
güncelleme bittiyse sorun olmamıştır zaten sorun olsa belli ederdi. Bios biraz tehlikeli iş, güncellerken elektrik filan giderse de sıkıntı oluyor.