Windows'u Kapat, Kapıları Aç!

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
WINDOWS'U KAPAT, KAPILARI AÇ

This work, "WINDOWS'U KAPAT, KAPILARI AÇ", is a derivative of "CLOSE WINDOWS, OPEN DOORS" by Free Software Foundation, used under CC BY 3.0 US license. "WINDOWS'U KAPAT, KAPILARI AÇ" is licensed under CC BY-SA 4.0 International by Türkçesever.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Hayla özgür yazılım ile diğer şey vardı adını unuttum hayla aradaki farkı anlamış değilim. :(

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hayla özgür yazılım ile diğer şey vardı adını unuttum hayla aradaki farkı anlamış değilim. :(

Özgür yazılım ile açık kaynak çoğu zaman aynı lisans gruplarını ifade etse de GNU bazı noktalarda farklılık olduğuna değiniyor. Bu konunun biraz kapsamlı bir konu olduğunu düşünüyorum. Anlamaman normal olabilir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aynı şeyin farklı versiyonunu söylediniz.

Tam okumamışım. Gözümden kaçmış. :(

Özür dilerim.

Aslında sürücü kısmına göre karşılaştırma yapmak istemiştim. Sanırım sürücü kısmında da bazı sorunlar var ancak belki donanım uyumluluğu eskisine göre daha iyidir.

Biraz daha net bir şekilde söylemek gerekirse Adobe'nin yazılımları gibi bazı önemli yazılımlar var. Bunlar sanırım pek kurulamıyor veya kurulabilse dahi pek performans alınamıyor.

İşin özgür yazılım felsefesi tarafından bakılırsa da Adobe'nin geliştirdikleri gibi yazılımların genel olarak sahipli yazılım olması bence büyük bir sorun. Sanırım özgür yazılım olan alternatifleri var ancak onların da ne derece yeterli olduğu tartışılabilir.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Ekli dosyayı görüntüle 77413

This work, "WINDOWS'U KAPAT, KAPILARI AÇ", is a derivative of "CLOSE WINDOWS, OPEN DOORS" by Free Software Foundation, used under CC BY 3.0 US license. "WINDOWS'U KAPAT, KAPILARI AÇ" is licensed under CC BY-SA 4.0 International by Türkçesever.
Hocam bunlar gerek yok. Zaten Windows batacak gibi görünüyor. Yani hocam, siz Microsoft'un başkanı olsanız düşünür müsünüz? "Allah Allah, ben Türkiye'de %50 kullanılan Windows 7'ye desteği neden kesiyorum?" Hocam merak etmeyin Microsoft Windows 7'nin fişini çektikten sonra herkes Windows 10'a geçer.

Son düzenleyen moderatör:

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Hocam bunlar gerek yok. Zaten Windows batacak gibi görünüyor. Yani hocam, siz Microsoft'un başkanı olsanız düşünür müsünüz? "Allah Allah, ben Türkiye'de %50 kullanılan Windows 7'ye desteği neden kesiyorum?" Hocam merak etmeyin Microsoft Windows 7'nin fişini çektikten sonra herkes Linux'a geçer.
Linux çoğu oyunu, driverları, programlari desteklemiyor kim nereye geçiyor.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Hocam bunlar gerek yok. Zaten Windows batacak gibi görünüyor. Yani hocam, siz Microsoft'un başkanı olsanız düşünür müsünüz? "Allah Allah, ben Türkiye'de %50 kullanılan Windows 7'ye desteği neden kesiyorum?" Hocam merak etmeyin Microsoft Windows 7'nin fişini çektikten sonra herkes Linux'a geçer.
tüm dünyada kullanım yüzdesi %50 civarıydı ama cidden neden fişini çekiyor? herkes sistemi modlayıp kullanacak sanırım
Mesaj otomatik birleştirildi:

microsoft visual c++ 2005-2019 desteklemediği için linux tercih edilmiyor sanırım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux çoğu oyunu, driverları, programlari desteklemiyor kim nereye geçiyor.

Bence @rise daha deneyimli olduğu için sürücü konusunda biraz bilgi verebilir. Belki biraz da olsa sürücü konusunda eskisine göre daha iyi olabilir. Sanırım Nvidia'nın özgür yazılım sürücüleri pek iyi değil ancak sahipli sürücülerinin daha iyi olduğunu biliyorum.

Dediğim gibi bazı önemli yazılımları desteklemeyebiliyor.

Pek oyun oynamadığım için bilmiyorum ama Steam'ın GNU/Linux desteği sanırım var. Belki desteklediği oyun miktarı ve performansı tartışılabilir.

Bence biraz gerçekçi olmak lazım. Gördüğüm kadarıyla GNU/Linux kullanım oranı %2'lerde. Belki macOS'ye biraz geçiş olabilir.

microsoft visual c++ 2005-2019 desteklemediği için linux tercih edilmiyor sanırım.

Ben bu tümceyi anlayamadım.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
tüm dünyada kullanım yüzdesi %50 civarıydı ama cidden neden fişini çekiyor? herkes sistemi modlayıp kullanacak sanırım

Hocam nedenini biz de bilmiyoruz. 14 Ocak 2020'de Microsoft Windows 7'nin fişini çekecek. Ama sadece hayati yeri olan GÜVENLİK GÜNCELLEMELERİNİ almayacak.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
Ben bu tümceyi anlayamadım.
microsoft visual c++ programları oyun dll'leridir ve sanırım linuxta böyle bir destek yok çünkü microsoftun çıkardığı bir oyun dll'si ve eğer olmazsa stabillikte ve performansta da sorun oluyor ve ekran karltarının sürümleri yükseldikçe gecikme değerleri de düşüyor sanırım linuxa destek vermiyorlar.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Ekli dosyayı görüntüle 77422
bu programlar performansın olmazsa olmazıdır ve galiba sadece windowsa kuruluyorlar.
Hocam bunlar isimleri üstünde Windows'a kuruluyor sadece. Sadece şu ilk baştaki ve 3 tane yabancı marka biraz garip.

Ekli dosyayı görüntüle 77413

Hocam birde Pardus denen bir şey vardı. O da sizin deyiminiz ile "Özgür Yazılım" değil mi?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hocam nedenini biz de bilmiyoruz. 14 Ocak 2020'de Microsoft Windows 7'nin fişini çekecek. Ama sadece hayati yeri olan GÜVENLİK GÜNCELLEMELERİNİ almayacak.

Bence süreyi biraz daha uzatmaları gerekir.

microsoft visual c++ programları oyun dll'leridir ve sanırım linuxta böyle bir destek yok çünkü microsoftun çıkardığı bir oyun dll'si ve eğer olmazsa stabillikte ve performansta da sorun oluyor ve ekran karltarının sürümleri yükseldikçe gecikme değerleri de düşüyor sanırım linuxa destek vermiyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 77422
bu programlar performansın olmazsa olmazıdır ve galiba sadece windowsa kuruluyorlar.

Bence isteseler büyük şirketler, GNU/Linux için de sürüm çıkartabilir ama yapmıyorlar. Küçük geliştiricilere belki hak verebilirim.

Microsoft Windows özgür yazılım olsa aslında pek böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. Eğer iyi bir proje ise bir geliştirici veya geliştirici topluluğu çatallayıp projeyi devam ettirebilirdi.

GNU/Linux'un sorunu bence çok sayıda dağıtım olması. Bunların bir kısmı da bir süre sonra artık geliştirilmiyor.

BSD dağıtımlarında sayı gördüğüm kadarıyla daha az ancak kullanım sayısı da daha az. Bildiğim kadarıyla genellikle müsamahakâr (permissive) lisans kullanıyorlar. Bu sayede sanırım büyük şirketler, kodu sahipli hâle getirip kullanabiliyorlar.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
javanın altındaki şey ne bilmiyorum hiç kurmadım öyle bir şey sadece eksik dll için olan bir arşiv vardı bir yerden indirmiştim adamın ismi hayla orada yazıyor ilginç. :D

Hocam bunlar isimleri üstünde Windows'a kuruluyor sadece. Sadece şu ilk baştaki ve 3 tane yabancı marka biraz garip.

Hocam birde Pardus denen bir şey vardı. O da sizin deyiminiz ile "Özgür Yazılım" değil mi?
şimdi fark ettim rusça yazıyor. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Pardus da bir GNU/Linux dağıtımı. Genellikle özgür yazılım ancak şimdiye kadar pek kullanmadım.

Özgür yazılım benim bulduğum bir terim değil. Bir yazılım, özgür olabilmesi için 4 tane özgürlüğe sahip olması gerekir. Bunu GNU'nun sitesinden öğrenebilirsiniz.

What is free software? - GNU Project - Free Software Foundation

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Visual Studio kullanıyorum ve bu ide Windows'da çalışıyor. Yaptığım diğer işleri de Windows üzerinden rahatlıkla yapabiliyorum. Bu durumda beni Windowsa muhtaç etmekte. Eğer bir gün C-JAVA gibi dillere geçiş yaparsam Linux dağıtımlarından vazgeçmem.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Ben de alışamıyorum Linux'a, VirtualBox'tan kuruyorum sonra geri kaldırıyorum Windows'a bağlılığımın sebebi bu.

Son mesajlar