Windowsta Kullanıcı Hesaplarını Sınırlama

Konusu 'Eğitim Videoları' forumundadır ve Byones tarafından 12 Mayıs 2008 başlatılmıştır.


 1. Byones

  Byones Üyecik

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  6

  - Windowsta Kullanıcı Hesaplarını Sınırlama

  Windows SteadyState Nedir?
  Windows SteadyState, gün içinde birden çok kişinin kullandığı ve birden çok kullanıcı hesabına sahip bilgisayarlar üzerinde kullanıcılara çeşitli kısıtlamalar getirmenizi sağlayan, Microsoft tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan bir programdır.

  İnternet kafelerde, okulların bilgisayar laboratuvarlarında, kütüphanelerde yada evde tek bilgisayar üzerinde birçok hesap kullanılıyorsa bu program oldukça işinize yarayacaktır. Bu kısıtlama işlemlerini Windows bileşenlerinden Grup İlkelerini kullanarakta yapabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz kısıtlamalar o makine üzerinde bulunan tüm kullanıcılara (yönetici hesabı da dâhil ) etki eder. Windows SteadyState ile böyle bir probleminiz kalmıyor. İstediğiniz kullanıcıya programın imkân tanıdığı kısıtlamaları getirebiliyorsunuz.

  Hangi İşletim Sistemleri?
  Windows SteadyState şu anda 2.0 ve 2.5 Beta olmak üzere iki farklı şekilde yayında. Windows SteadyState 2.0 sadece Windows XP işletim sistemini desteklerken, Windows SteadyState 2.5 Beta Windows Vista ve Windows XP işletim sistemini birlikte destekliyor.

  Daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  [flash=576,432]http://www.ogren.tv/dersler/Windows-SteadyState-ile-Kullanicilarinizi-Kisitlayin/Windows-SteadyState-ile-Kullanicilarinizi-Kisitlayin.swf[/flash]
   


 2. engin_er

  engin_er Asistan

  Katılım:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  469
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Windows SteadyState, ailenizi ve ailenizin bilgisayarını korumaya yardımcı olur

  Güncelleştirme Tarihi: Haz 24, 2007
  İlgili Bağlantılar

  • Windows SteadyState hakkında daha fazlasını öğrenin
  •Windows SteadyState'i karşıdan yükleyin
  •Çocukların Internet kullanımı için yaşa göre kılavuzlar
  •Çocuklarınızın casus yazılımları karşıdan yüklemeyi engellemelerine yardımcı olun
  •Ailenizin Web güvenliğini 4 adımda geliştirin
  •Güvenlik ürünleri ve hizmetler: Ailenizi istenmeyen içeriğe ve iletişime karşı koruyun


  [​IMG]Windows SteadyState, ailenizi uygunsuz Web içeriğinden ve kişilerden korumaya yardımcı olan bir Windows XP karşıdan yüklemesidir. Windows SteadyState ayrıca çocuklarınızın yaptığı istenmeyen değişikliklere karşı bilgisayarınızın ayarlarını korur.
  Orijinal Microsoft Windows XP kullanan kişilere ücretsiz sağlanan SteadyState'i karşıdan yükleyebilirsiniz.
  Windows SteadyState, aile bilgisayarınızı ve sabit diskinizi çocuklarınız tarafından değiştirilmeden önceki haline getirebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.
  (Not: Windows SteadyState yalnızca Windows XP içindir. Windows Vista'da yerleşik olarak Windows Vista Ebeveyn Denetimleri adı verilen benzer özellikler bulunmaktadır.)
  Programlara ve ayarlara erişimi kısıtlama

  Bir ebeveynseniz, aile bilgisayarını özelleştirmek ve sizin ve çocuklarınızın daha güvenle kullanmanıza yardımcı olması için Windows SteadyState Kullanıcı Ayarları'nı kullanabilirsiniz.
  Örneğin, çocuğunuzun bilginiz olmadan Internet'i kullanmadığından emin olmak için, bir kullanıcı profili oluşturabilir ve Internet Explorer'a, Windows Messenger'a ve aile bilgisayarındaki diğer programlara erişimlerini kısıtlayabilirsiniz.
  Çocuğunuzun bilgisayarın ayarlarını değiştirmesini istemiyorsanız, Denetim Masası gibi Windows yönetim özelliklerine erişimlerini kısıtlayabilirsiniz.
  Windows SteadyState ile, birden fazla kullanıcı profili oluşturabilir ve her çocuk için farklı bir kısıtlama düzeyi ayarlayabilirsiniz.
  [​IMG]Sayfanın başına git
  Bilgisayarınızı orijinal durumuna döndürme

  Çocuklar aile bilgisayarını kullanırken yanlışlıkla önemli ayarları değiştirebilir veya karşıdan casus yazılım, virüs veya diğer istenmeyen yazılımları yükleyebilirler. Windows SteadyState'teki Windows Disk Koruma özelliği bu değişikliklerin sabit diskinize kalıcı bir hasar vermesini önlemenize yardımcı olur.
  Windows Disk Koruması açıksa, bilgisayarınızı yeniden başlatarak Windows SteadyState'i son kez bir kullanıcı dokunduktan önceki durumuna döndürebilirsiniz. Windows SteadyState, virüs veya casus yazılım yükleme veya önemli sistem dosyalarının silinmesi de dahil olmak üzere son kullanıcı oturumunda yapılan tüm değişikleri temizleyebilir.
  [​IMG]Sayfanın başına git
  Çocuğunuzun deneyimini denetleme

  Windows SteadyState'i çocuğunuzun Windows ile, diğer programlarla ve Web ile etkileşimini denetlemeye yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun kullanıcı hesabından Başlat menüsündeki öğeleri kaldırabilirsiniz; böylece çocuğunuzun bilgisayar kullanma deneyimini kolaylaştırabilir ve bilgisayarınızı istenmeyen değişikliklerden koruyabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun hangi Web adreslerini ziyaret edebileceğini seçebilir ve Başlat menüsünden belirli programları açmasını engelleyebilirsiniz.
  Windows SteadyState ile, çocuğunuzun bilgisayar oturumlarına zaman kısıtlamaları koyabilirsiniz.
  [​IMG]Sayfanın başına git
  Windows SteadyState'i kullanma

  Windows SteadyState'i ilk kez açtığınızda, bilgisayarınızda değiştirmek istediğiniz ayarları seçebileceğiniz SteadyState konsolunu görürsünüz.
  [​IMG]
  Resmi büyütmek için yukarıdaki görüntüyü tıklatın.
  Windows SteadyState özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için, bilgisayarı kullanacak her kişi için yeni bir kullanıcı hesabı ekleyerek işe başlamak iyi bir fikirdir. Her kullanıcı hesabı için ayarları ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.
  [​IMG]
  Resmi büyütmek için yukarıdaki görüntüyü tıklatın.
  Kullanıcı hesaplarını oluşturduktan sonra, her kullanıcı için seçmek istediğiniz kısıtlamaları belirtebilirsiniz.
  [​IMG]
  Resmi büyütmek için yukarıdaki görüntüyü tıklatın.
  Windows SteadyState'i Windows XP bilgisayarınız için ücretsiz olarak karşıdan yükleyebilirsiniz. SteadyState'i karşıdan yüklemek ve SSS ve tartışma forumları dahil olmak üzere hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Microsoft Paylaşılan Erişim sitesini ziyaret edin.
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş