Windows’a Ruby Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Ruby, japon bir yazılım mimarı tarafından oluşturulmuş, sevdiği dillerin en güzel özelliklerini alarak ortaya çıkarttığı basit ama güçlü bir yazılım dilidir. Bu dil nesne yönelimli bir dildir. C# veya Java dilleri gibi derlenebilir değil, PHP gibi yorumlanır bir dildir. Basit kod yazım yapısı, güçlü işlevleri ile etkili bir dildir. Windows işletim sisteminde Ruby ile yazılım yapmak geliştirmek mümkün ve kolaydır.

Bir kaç farklı kurulum yöntemi olmasına rağmen ben size, başlangıç seviyesinde olanlar için kurulumu göstereceğim.

Öncelikle, www.rubyinstaller.org adresine girip windows işletim sisteminiz için uygun exe dosyasını indirip kurun.

download.png

İkinci adımda indirilen setup dosyasını çalıştırın. Size kurulacak dizini sorduktan sonra 3 tane seçenekli bir yapı sunacaktır. Bunlar

• Install Tcl / Tk Support
  • Add Ruby executables to your PATH:
  • Associate .rb and .rbw files with this Ruby installation
download (1).png

Bu maddeler açıklaması ise;

1 – madde tcl tk kütüphanelerinin kullanımını istiyor musunuz diye soruyor. Ben buna evet demedim çünkü daha gelişmiş daha modern QT kütüphaneleri var.

2 – madde Komut satırı ekranında hangi dizinde olsanız bile ruby dosyalarının çalıştırılmasını soruyor

3 – madde, .rb ya da .rbw uzantılı dosyaların çalıştığı zaman ruby ile eşleşik çalışması içindir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra CMD penceresini açın ve ruby -v yazın bunu yazdıktan sonra versiyon bilgisini verirse ruby doğru kurulmuş demektir.

Ayrıca gem kütüphanelerine giriş için yine CMD komut satır penceresine gem install rack yazarak gem kütüphanelerini kurabilirsiniz.