Windows7- 64 bit-sorularım.bugün yükledim.

Bu konuyu okuyanlar

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
arkadaşlar winowsyi bugün yükledim.c deki vista kuruluydu.temiz format attım sonra windows7-64bit kurdum.kurulduktan sonra;
1)internet explorer ve internet explorer(64bit) 2 tane tarayıcı geldi.?
2)C sürücüsünde program files(x86) ve program files geldi.?
3)sistem windows7-64 bit olmasına rağmen 32 bit programları rahatlıkla kurdum.?

4 gb ram kullanıyorum vista ve xp den çok hızlı windows7 şu an.

yukarıda ki 3 maddenin nedenleri acaba windows7 nin özellikleri midir?.yoksa ne?

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
o durumun windows 7 ile alakasi yoktur.

x86 = 32bit
x64 = 64bit

demektir. 32bit işletim sistemlerinde 64bit destekleme gibi bir gereksinim olmadigi icin iki ayri program files kullanmaya gerek duymamışlardır. windows klasörüne girersen bir system32 birde syswow64 vardir. ayni sekilde windowsun 64bit versionunun 32bit uyumluluğu çok yüksektir 3. maddenin sebebi de budur. 1. madde ise bir 32bit birde 64bit internet explorer yüklü gelir. kullanimi sana kalmiş :) tercihen 64bit sistemde 64bit kullanirim. bunlar sorun degil 32bit 64bit farkinin en basit sonuçlarıdır.

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Windows 7 64 bit ha? Woooow

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
niye bu kadar abes karsiladin? ben sadece 64bit versionunu indirdim ve düşünmeden kurdum direk vista da da x64 kullaniyordum daha önceleri xp de de öyle. her zaman sistemine uyumlu işletim sistemi kullanmakta fayda var :)

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben de 32 bitten 64 bite terfi etmeye karar verdim.
Bakalım farkı neymiş..

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
64bit donanim kullanip 32bit işletim sistemi kuranlardan olmayin ne olur :) gecin 64bit e keyfinize bakin

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Yanlış anladın hypercode. Ben ağzım açık kalmadım.Sadece çok hoşuma gitti ve 64 bit'in ne anlama geldiğini biliyorum. Bilmeyen arkadaşlar için söyleyelim hemen. Eğer işlemciniz destekliyorsa ki muhtemelen destekler, belli bir veri kış hızı vardır. Ama siz bu akış hızını 32 bit işletim sisteminde sınırlandırısınız. Yani daha fazla veri taşıyabilecek olan kanalı 32 bitte sınırlarsınız. 64 bit kullanırsanız verileriniz 64 bitten işlem görürü ve daha hızlı işlenir. Pc daha hızlı olur ama öle ışık hızı felan beklemeyin. Daha basit bir örnek. Şu anda ekran kartınız görüntüyü 32 bitlik bir renk ile size iletiyor. Buna bir 32 daha eklendiğini düşünün. :) Aslında uyum sorunu olur diye win 7 nin 64 bitini indirmemiştim. Keşke indirseymişim. Yarın Vista 64 bit kurcam çünki win 7 biraz su koyvermeye başladı

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Bu arada HypercoDe bize 64 bit işletim sisteminin avantajlarını daha detaylı anlatabilir. ben sadece hiç bilmeyenler için basit bir açıklama yaptım

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Genel sistemde bi sorun yok...Fakat çok fazla sekme açtığımda taskbar yanıp söner gibi kıpırdanmaya başlıyor. Herşey iyi gidiyordu aslında sanırım bilgisayar doldukça bişiler oldu. Ama tahminim windows update ile intel'in grafik sürücüsünü yükletmiştim. Hatta windows deneyimim de 3.5 den 3.4 e düşmüştü. Fakat bir türlü o güncellemeyi kaldıramadım. Sanırım görüntüdeki kaymalar bundan. Bir de bazı programları 2. kez yüklemeye çalışırken hep hata verdi (Nod3)2. Bir de Kaspersky'ın Win 7 için geliştirdiği yazılımı herşeyi denememe rağmen yüklemedi. Ama ilk beta aşamasındaki bir sistem için iyi bile dayandı :)

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
reg editte bi düzenleme vardi onu yaptin mi beyazad ? ayrica avast 4.8 pro kurdum indirdigim günden beri win7 de hiç problem yaşamadım çatır çatır tariyor ariyor koruyor vs. performans olarak bir düşüş görmedim aksine vista driverleri ile zorladim biraz ve hiçte fena degil sonuçlar msn gibi bi kaç programi da uyumluluk modunda çalıştırınca gayet keyifli oluyor. tesekkurler microsoft :))

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Genel sistemde bi sorun yok...Fakat çok fazla sekme açtığımda taskbar yanıp söner gibi kıpırdanmaya başlıyor. Herşey iyi gidiyordu aslında sanırım bilgisayar doldukça bişiler oldu. Ama tahminim windows update ile intel'in grafik sürücüsünü yükletmiştim. Hatta windows deneyimim de 3.5 den 3.4 e düşmüştü. Fakat bir türlü o güncellemeyi kaldıramadım. Sanırım görüntüdeki kaymalar bundan. Bir de bazı programları 2. kez yüklemeye çalışırken hep hata verdi (Nod3)2. Bir de Kaspersky'ın Win 7 için geliştirdiği yazılımı herşeyi denememe rağmen yüklemedi. Ama ilk beta aşamasındaki bir sistem için iyi bile dayandı :)
Önce Avast 4.8 pro ya da bitdefender Int. Sec. 2009 sürümünü elinin altında bulundur.
Güvenli moda geçip antivirüs ve güvenlik duvarı ne varsa kaldır.
Tekrar normal modda aç ve elinin altındaki iki seçenekten birini hemen kur.
Ha bir de; microsofttan directx güncellemesini indirip adımları takip et ve kur.

vestanbul

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
64 bit desteği olan yazılımları nereden öğrenebiliriz?

shaheen35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bu dediğiniz 32 bit ve 64 bit olayı xp dede varmı peki ?

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
peki ben bilgisayarımın 32 bitmi yoksa 64 bit imi kaldırdığını nereden nasıl anlayabilirim ?

İşlemcin 64 bit destekliyorsa, Hem32, hem 64 bit kullanabilirsin, diğer sistem gereksinimleri aynı diye hatırlıyorum.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yanlış anladın hypercode. Ben ağzım açık kalmadım.Sadece çok hoşuma gitti ve 64 bit'in ne anlama geldiğini biliyorum. Bilmeyen arkadaşlar için söyleyelim hemen. Eğer işlemciniz destekliyorsa ki muhtemelen destekler, belli bir veri kış hızı vardır. Ama siz bu akış hızını 32 bit işletim sisteminde sınırlandırısınız. Yani daha fazla veri taşıyabilecek olan kanalı 32 bitte sınırlarsınız. 64 bit kullanırsanız verileriniz 64 bitten işlem görürü ve daha hızlı işlenir. Pc daha hızlı olur ama öle ışık hızı felan beklemeyin. Daha basit bir örnek. Şu anda ekran kartınız görüntüyü 32 bitlik bir renk ile size iletiyor. Buna bir 32 daha eklendiğini düşünün. :) Aslında uyum sorunu olur diye win 7 nin 64 bitini indirmemiştim. Keşke indirseymişim. Yarın Vista 64 bit kurcam çünki win 7 biraz su koyvermeye başladı

ne sallıyon lan!!!

32 Bit işletim sisteminde işlemcin 2 üzeri 32 işlemi aynı anda yapabilirken 64 Bit işletim sisteminde aynı işlemci aynı hızda 2 üzeri 64 işlem yapabilir.

yok bant genişliği yok 32 bit renge 32 bit daha ekle :S ekran kartı mı bu??

ki 32 Bit renk derinliğini de ele aldığımızda emin ol 32 Bitten daha fazla olan bir renk derinliği yok.
ekran kartı 32-64-128 Bit olanlar da aynı görüntüyü alır 256-512 Bit olanlar da. tek fark kartı 32 Bit olanlarda görüntünün akıcılığı daha az olur. yani bant olayını burada örneklendirebiliriz.

bilmiyosanız kıçınızdan uydurmayın. sonra başkalarını da yanlış bilgilendirmiş oluyorsunuz. bilmemek zararlı değil yanlış bilmek zararlı oluyor genelde.

şimdi 32-64 Bit meselesine gelince de; 64 Bit O.S. aynı hızda iki katı işlem yapabiliyor ancak daha fazla Ram harcıyor bunu yaparken. yani sisteminde 3 Gb Ram bile olsa pek akıl kârı değil.

bunun yanında yarın bi genişleme kartı aldığında bunların %90'ının sadece 32 Bit olduğunu görebileceğin gibi piyasadaki oyun ve yazılımların çoğunun da yine sadece 32 Bit olduğunu görebilirsin. bu da daha saçma bir durum. çünkü yazılım-yazılım uyumsuzluğu yazılım-donanım uyumsuzluğundan daha ciddidir.
ki burada 64 Bit işlemcilerin 32 Bit'i de sorunsuz desteklediğini ele alırsak 64 Bit işlemciyle 32 Bit OS arasında bir uyumsuzluğun söz konusu olmayacağını da anlamış oluruz.

oyunlar ve 3D çizim programları da genelde 32 Bit tabanlıdır. açıkçası sadece CRYSiS'de gördüm 64 Bit desteğini ki o da Warhead'da öyle bişe yapmadı.

tabii ki teknoloji olarak çok güzel birşey ve inanın uzun zaman 64 Bit OS kullandım. hatta sırf X64 olsun diye ingilizce XP bile kullandığım oldu. Sonra Vista Ultimate X64'ü de Win Se7en çıkana kadar kullanıyordum. Ubuntu ve Suse gibi Linux dağıtımlarının da X64 sürümlerini kullandım. hiçbirinde gözle görünür bir fark sezemiyorsunuz 32 Bit programlar kullandığınız için. emin olabilirsiniz.

driver sorunları da X64'lerde sık olabilmekle beraber güncellemeleri de geç oluyor.

kısacası X64'e sadece işlemcimizle değil, TV kartımızdan DVR kartımıza, oyunlarımızdan diğer yazılımlarımıza kadar herşeyimizle geçmemiz lazım ki işe yarasın.

hava da atmayın. keyif meyif diye. sanki farkettin farkı :D

shaheen35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemcin 64 bit destekliyorsa, Hem32, hem 64 bit kullanabilirsin, diğer sistem gereksinimleri aynı diye hatırlıyorum.

saol ama ben demişimki işlemcimin 64 mü 32 mi olduğunu nerden nasıl anlayabilirim...

sen demişsin ki 64 destekliyorsa 64 de kullanabilirsin 32 de..

tamamda daha neyi desteklediğini bilmiyorum ?

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
burası aktifken sorumu burada sorayım.
arkadaşlar windows7 yeni build çıktığı zaman ki build7022 falan çıkmış diyorlar.peki biz niye windowsupdate bölümünden yükleyemiyoruz.illa tekrar indirip kuracakmıyız ki çok saçma

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Çıksın ortaya da kurmak basit iş
20 dk sürüyor çok birşey değil.
Tabii programları yeniden kurmak zorunda kalacaklar için zahmetli

shaheen35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Everest programını kullanarak yazılımlar ve donanımlar hakkında Türkçe olarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin..

Everest Forumda yer almakta

Teşekkür ederim.

edit :

dediğiniz programı indirdim fakat kafama birşey takıldı...

aşağıdaki resimlerdede görüldüğü gibi

CPU sekmesine gelince x86

Anakart sekmesine gelince iste 64 bit yol genişliği yazıyor..

Şimdi benim sistemim 64 bitmi 32 bit mi ?

ama şu an kurulu olan win xp yi öğrendim ki 32 bit miş =)

tekrar teşekkür ederim..

4ak6aih8sr.jpg

29m8vg5t0t.jpg

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Anakartın sitesinden baktım anakartla ilgili 64 bit ifadesi göremedim
Desteklediği işlemci listesi oldukça kalabalık

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım işlemcin 32 bit, malesef 64 bit işletim sistemi kullanamazsın o işlemciyle.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Anakartın sürücülerinin bulunduğu sayfada 64 bit şıkları da yeralıyor.

DEsteklediği işlemciler listesinde 64 bit uyumlu olanlar da var.
Intel Core 2 Duo E4500 2.2Ghz 2MB İşlemci

Özellikler

Intel® Core™ 2 Duo E4500 işlemci
Seri Kodu: BX80557E4500
İşlemci Kodu: SLA95
İşlemci Hızı: 2.2 GHz
Veri Yolu: 800MHz
Çekirdek Sayısı: 2
Soket Tipi: LGA775
L2 Ön Bellek: 2MB
Mimari: 64/32bit
Tasarım: 65nm
İşlemci Tipi: Masaüstü
Ürün Tipi: Kutulu
Ayrıntılar: 1 Gelişmiş Intel SpeedStep Teknolojisi >>Kaynak

Sadece işlemciyi değiştirmekle 64 bit işletim sistemi kurabilirsin
İşlemci almak yerine uygun zamanda yeni bir sistem daha mantıklı tabii ;)