Windows XP açılış ekranında gidip gelen mavi çizgi

Bu konuyu okuyanlar

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Bi sorunum vardı hallettim.İnternette okadar aramama rağmen sadece bir sitede buldum.Sitenin adınada bakmadım ama burada açıklamak istiyorum.Belki başkabirinin başına gelmişse yardımcı olmuş olurum...

Sorun şuydu.XP açılırken gidip gelen mavi çubuk ilk 6 kere boş dönüyo.Yani HDD çalışmıyor.6 dan sonra HDD çalışıyor ve bi süre sonra açılıyor.Buda hep canımı sıkıyordu.Yeni format attığım pc bile 6 sn geç açılıyor.Sonra bi sitede rastladım.biri dvd-rw yi söküp dene demiş.kimsede pek ciddiye almamış.bende onca yol denedim.birde bunu deneyeyim dedim.ve gerçekten işe yaradı.öndeden 9 tur atan çizgi şimdi 3 tur atıyor.o ekran gelir gelmez HDD çalışmaya başladı.Tesadüftür belki diyerekten DVD yi taktım.bu sefer yine 6 tur boş dönmeye başladı.pc yi ilk aldığımda böyle değildi.şimdi sorunun kaynağını bulmaya çalışıyorum.kabloyu ve jumper yerlerini değiştircem.çünkü bi süre önce hdd yi söküp jumperlerin filan değiştirmiştim.sorunu bulursam yine yazarım buraya.

Saygılar...

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Jumperları yanlış ayarlamışsan olabilir. Yani HDD ve Medya Sürücü ikiside Master konumundaysasadece birini görür ya da hiç görmez. Dene bakalım sen sorunun kaynağını bulup bide yaz bizde bilelim.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bendede 1 tane dvd ram varken şimdi bitane daha taktım senin dedigin gibi bendeki sürede uzadı bu bana normal gibi geliyo

jumper ayarına gelince

1.HDDyi master yapıcan
2. HDDyi slave yapıcan (aynı şey dvd ram içinde geçerli... (tabi varsa) )

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
ama benim hdd sata.sadece dvd var ide olan.o kabloya başka bişeyde bağlı değil.yani anakartın bi ide slotu kullanılıyo.bide kablonun bi girişi kullanılıyo.kablo aldım.şimdi kabloyu değiştiriyorum.yazcam buraya her adımda

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Evet.herşeyi denedim.gözlemlerimi aktarayım hemen;

a-DVD takılı değil,herşey normal
b-Jumper takılı değil,6 tur boş
c-Jumper Master,2 tur
d-Jumper Slave,6 tur
e-Jumper en sonra,CPU id-Memory Test ve ide bilgi ekranı gelmedi,açılışta boşa tur gitmedi.

şuan 2 tur boş a razıyım:D
ayrıca ide channel 1 ve 2 yi denedim ayrı ayrı.birşey değişmedi.ama araştırmalarım devam edecek.birşeyler bulursam yazarım yine

oper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende öyle bi sorun yok. registry de bi ayar var onla alakalı olabilir.
hkey_local_machine/system/controlset001/session manager/memory management/prefetch parameters kısmında enable prefetcher var, ordaki değer normalde 3. 0 yaparsan prefetch olayı kalkar. o dönen mavi çubuk da çok dönmez.

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
hocam yok sorun o değil.çok dönmesi gibi bi sorun yok.boşa dönme sorunu var.hdd çalışmıyordu ilk 6 turda.yazdıklarımı bi kez daha okursan anlarsın sorunu :)
yoksa istediği kadar dönsün boşa dönmesinde.diğer pc lerle karşılaştırdım.herkesin hdd si hemen çalışıyor.p3 olan pc bile formattan sonra 3 turda açılırken benimki 9 turda açılıyor çünkü ilk 6 tur boşa gidiyordu

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bendede o sorun var bir 20 saniye bos bos duruyor bilgisayar . Sonra okumaya başlıyor HDD ve sistem açılıyor. Cİddi bişeymi sizce ? Önceden 250 gb hdd dem gitti onun için buna gözüm gibi bakıyorum ama bendede aynı sorun var.

Sistemde samsung 250 gb hdd
16x dvd-ram ve
harici medya sürücü girişi var.

2583.jpg

2592.jpg

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
dvd yi çıkarıp dene bi.bide hdd sata mı?gerçi 250 lik ide varmı bilmiyorum.büyük ihtimalle satadır.dediğim gibi bi dvd yi çıkarıp aç.bakalım yine boş boş dönecek mi?

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
hdd sata dvd yi iptal edip yada diğer surucu yuvasını iptal edip deniyeceğim.

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
sayın caglar coskun dvdyi söküp denedim hdd çalışıp sistem hemen açılıyor.
dvdyi taktım bu sefer hep 7 kez dönüyor fakat ondan sonra beklemeye başladı hdd anlamadım gitti . bu arada vista yüklü bende sadece xp ye has sorun değilmiş.

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
garip.çünkü ben vista yüklediğim zaman her şekilde direk çalışıyordu.ilk sayfada benim yaptığım şekilde bağlarsan dvd yi boş tur sayını 2 ye indirerek daha fazla zaman kazanabilrsin.hala araştırıyorum ama bulamadım birşey.microsoft u mu arasam?

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ara istersen microsoftu bi önerileri varmıymış. açıkçası önceki giden hdd dede aynısı oluyordu onun için korkuyorum , pcnin garantisi var fakat serviste 20 gün kalmıştı onun için endişe içindeyim.

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
bunun hdd ye bir zararı olduğunu sanmıyorum.uzun zmandır bende bu sorun vardı.hiç birşey olmadı.dvd yi sökmeninde hdd ye zararı olacağını sanmıyorum.çünkü hdd sata.ide ye bağlı değil.işlemleri pc kapalıyken yaparsan hdd ye birşey olmaz.tabi öyle bir durumda tüm sorumluluklar sana ait :D
garantiye ver diyeceğim fakat garantideki adamlar bu işlerden anlamıyor.en iyi uzman pc nin sahibidir bana göre.ama dvd nin jumper ayarlarını ilk sayfada yazdığım şekilde ayarlarsan hdd ye zarar vermeden düzelebilr geç açılma süresi.ilk syfaya ayrıntılı yazdım.

ledzeppelinfan

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
2 turda bıraktım.2 tur geç açılıyor.arkadaşım hiç okumadın mı yazdıklarımı?ilk sayfada adım adım yazdım yaptıklarımı :)

gkhinn_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar iyi güzel anlatmışsınız normal masa üstü olanlar bu işlemleri yapabilir peki laptop kullanıcıları ne yapıcak bu durumda yardımcı olursanız sevinirim...;)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
arkadaşlar yanlış anlamadıysam eğer biosa girin boot listesinde sadece hdd yi bırakın diğerlerini silin problem kalmaz hızlı açılır pc...
ha format atacağınız zaman önce biostan yine dvd/cd romu açmanız gerekecek ama o kadar da olsun...