Windows SSD ye Taşıma Şeklim Doğrumu?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
64
Selamlar arkadaşlar. Uzun zamandır kafamı kurcalayan ve merak uyandırtan bir problemim var. Almış olduğum SSD Samsung 960 EVO 250 ve bu SSD yi laptopuma montesini gerçekleştirdik. Windowsu bu SSD ye yüklemek istiyorum. Birçok yerde aradım ama soluğu mahalle bilgisayarcısında buldum :D . Adam bana HDD çıkartılıp, sadece SSD takılıyken BIOS üstünden tekrar Win 10 kuracağımızı ve lisans anahtarın ile yeniden Win 10 u orijinal hale getireceğimizi söyledi. Sonra HDD sıfırlanıp geri takılacak falan filan. Sizce bu yöntem doğrumu? Servisi aradığımda hasar verilmediği ve yazılımsal bir problem olmadığı sürece oynama yapabilirsiniz, yani HDD yi sökebilirsiniz dediler. Yinede hala bir şüphem var. Bu HDD yok iken SSD üstünden BIOS a erişip Win 10 tekrar kurulabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
HDD takılıyken daha önce W10 kurulduysanız ve W10 etkindi ise HDD yi çıkarıp SDD takıp W10 u tekrar kurarsanız işletim sistemi kendiliğinden etkin olacaktır.

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
En mantıklı yöntem diskin imajını alıp ssd'yi taktıktan sonra o imaj ile ssd'ye eski sistemi entegre etmek. Çünkü yeni sistem kurulduğunda bütün programları tekrar kurman, ayarlarını tekrar yapman ve gerekli dosyaları yedeklemen gerekecek. Sistem temizse yani virüs şu bu gibi problemler yoksa en mantıklı yöntem bu. Yeniden Windows 10 kurmak da iş görür ama işi çok. Yeni sistem kurduğunda lisans problemi olmaz.

Son mesajlar