Windows siyah ekranda kalıyor

Bu konuyu okuyanlar

MrQwerty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese öncelikle merhabalar windows8.1 bilgisayarıma linux mint ile dual boot yaptım ancak windowsa geçtiğimde şifremi girdikten sonra siyah ekran geliyor ve sadece imleç gözüküyor yardımcı olabilecek biri varsa şimdiden çok teşekkürler.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
GRUB önyükleyicisii silmiş olabilirsin. Bu konuda @eronis 'e danışın.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bunun Linux Mint yüklemen ile alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Eğer her şey çalışıyor, şifreyi yazabiliyorsan ve imleç gözüküyorsa direk Windows'un kendisinden kaynaklı bir sorun olması daha muhtemel.

Masaüstü gelmiyor sanıyorum ?

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Bence de boot oluyor işletim sistemi ama yine de içinin rahat etmesi için elinde w8 dvd veya usb bellek varsa takıp bilgisayarı yeniden başlatıp F8 le menülere girip oradaki menülerden başlangıcı onarabilirsin belki bi ihtiaml düzelebilir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bence de boot oluyor işletim sistemi ama yine de içinin rahat etmesi için elinde w8 dvd veya usb bellek varsa takıp bilgisayarı yeniden başlatıp F8 le menülere girip oradaki menülerden başlangıcı onarabilirsin belki bi ihtiaml düzelebilir.
O zaman Linux'u bozar. Ayrıca bu bir başlangıç sorunu değil, 1 sorun varken 2. soun yaratmak olur bu. Bu durumda iki sisteme de giriş yapabilmek için live cd'den grub install yapması gerek ve UEFI donanımsa bunu kendisi yapması biraz kafa karıştırıcı olabilir.
--- Gönderi Güncellendi ---
Seni bi sorgu odasına alıp tepene o filmlerdeki sorgu odası ampulünü koyalım :D

1. Sisteminin özellikleri neler ?
  2. Kullandığın bilgisayar dizüstü mü masaüstü mü, masaüstü ise PSU'nun kaç W olduğu ?
  3. En son ne zaman Windows işletim sistemini açtın ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

MrQwerty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O zaman Linux'u bozar. Ayrıca bu bir başlangıç sorunu değil, 1 sorun varken 2. soun yaratmak olur bu. Bu durumda iki sisteme de giriş yapabilmek için live cd'den grub install yapması gerek ve UEFI donanımsa bunu kendisi yapması biraz kafa karıştırıcı olabilir.

2. Kullandığın bilgisayar dizüstü mü masaüstü mü, masaüstü ise PSU'nun kaç W olduğu ?
Bunun Linux Mint yüklemen ile alakalı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Eğer her şey çalışıyor, şifreyi yazabiliyorsan ve imleç gözüküyorsa direk Windows'un kendisinden kaynaklı bir sorun olması daha muhtemel.

Windows 8.1 pro 64bit
İntel Core i5-3340 [email protected] x 4
8Gb ram
Nvidia Ge Force gt730m 2gb
Sistemim bunlar ve windows sistemini 5 gün önce açmıştım en son.
psu 220V

Evet boot ediyor giriş şifremi de onaylıyor dediğin gibi masaüstü gelmiyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kurulumda Linux Mint açılırken şifre sorulduğu ekranda en az 20 saniye bekleyin. 20 saniye sonra şifrenizi girin ya da siz şifre girmeden kendisi de girebilir. Belki bu şekilde sorununuz çözülür. İyi günler.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sistemim bunlar ve windows sistemini 5 gün önce açmıştım en son.
1. kuşkum bir güncelleme yada sistemde yaptığın bir şey yüzünden açılmıyor ve o kapattığından sonra Linux Mint kurmasaydın bile bilgisayarını hiç açamayacaktın.

OuterVision Power Supply Calculator
Sistemine bu PSU yetersiz geliyor olabilir diye kuşkulanmıştım ama gerçekten de çok düşük bu sistem için. Nasıl kaldırıyor ben de bilmiyorum, nazar deymesin diyelim o zaman :D

Bu arkadaşın tavsiyesini denermisin ?

Güç ayarları (Denetim masası) > Güç düğmelerinin ne yapacağını seç > Hızlı başlat (Önerilen) yanındaki tiki kaldır.

Sonucu bekliyoruz :)

Ekran kartını sormamın sebebi link'te de verilmiş, bazen ekran kartı driver'larının bozulmasından kaynaklanabiliyor.

MrQwerty

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Az önce tekrar denedim ve bir şey yapmama gerek kalmadan çalıştu bu sefer.Destekleriniz için teşekkür ederim.