Windows server 2008 Şubat 2008'de çıkacak...

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
7274457B2DF17F0000850F1Cb.jpg

Çıkış tarihinde çıkan söylnetilere MS on verid ve Windows Server 2008'in gelecek sene Şubat ayında çıkacağını duyurdu. Şimdi detaylar...

Microsoft'un iş dünyası ve profesyoneller tarafından beklenen ve sunucu odaklı hazırlanan yeni işletim sistemi Windows Server 2008 ile ilgili piyasaya çıkış tarihi konusundaki söylentiler Microsoft'un yaptığı resmi açıklama ile son buldu. Geliştirme aşamasındaki kod adı Longhorn olan Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows Server 2008'e yönelik olarak San Francisco'da yapılan basın açıklamasında işletim sisteminin 27 Şubat 2008 tarihinde firmanın diğer ürünleri olan Microsoft SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008 ile birlikte piyasya sürüleceği açıklandı.

http://www.pcmagazine.com.tr/yzl180,[email protected]

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Vay be! Bundan 3 yıl önce 2006'da çıkacağını duyurmuşlardı. 2006'nın ilk çeyreğinden başlandı, son çeyreğine kadar ertelendi. Sonra 2007'de çıkacağını açıkladılar. Şimdi ise 2008 diyorlar. Microsoft ne zaman bir zaman çizelgesi veriyorsa, siz o değerlere en az iki yıl daha ekleyin.
Longhorn, uzun düdük :D Bir sunucuda olması gerekenden fazla, daha doğrusu gereksiz özelliklerler içeren bir sistem... Kurmak için mimimum 1 GB RAM isteyecek (2 GB tavsiye edilen)
Örneğin bir de Windows Home Server var, 150 GB HDD minimum, 300 GB tavsiye edilen :D

Arbalot

Asistan
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Elmacik dedi ki:
Kurmak için mimimum 1 GB RAM isteyecek (2 GB tavsiye edilen)

Dostum genelde zaten serverlarda 1 gb üzeri ram olur aksi taktirde performans çalışmaz...
kimsede fantazi olsun diye normal pc ye kurmaz sanırım bu mereti :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Arbalot, dostum şu anda internette online olan sunucuların en az %50'si 512 MB RAM ile çalışıyor. Bundan bir yıl önce muhtemelen %80 ve üzeri 512 MB RAM ile çalışıyordu. Elbette sunucu dediğin RAM ister, ama bunlar alışkanlık edindiler, Windows Home Server yazılımının tavsiye HDD miktarını okudun mu? :) 300 GB
Tamam fonksiyonu itibarıyla 300 GB iyi olabilir, ama 150 GB kurulum için şart koşması absürd değil mi?

Arbalot

Asistan
Emektar
Reaksiyon puanı
10
2 gb ram kullanıyorum ama halen yetersiz kalıyor...
HDD miktarı içinse baya bir abartmışlar
peki kurulduktan sonra ne kadar yer kaplıyor?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Daha kurmadım dostum, Microsoft Connect'ten bir lisans anahtarı kaptım, iso'yu da indirdim. Geri kaldı kurulumu yapmak :)
Daha önce böyle bir işletim sistemi mantığını linuxlerde görmedim. Belki herkes RAID kullanıp uzaya çıkmış da dünyada bir ben kalmışım :) Yani Windows Home Server ilginç ve güzel bir sisteme benziyor. Tabi evinde fazladan bir bilgisayarı olanlar için :p Ya da en az 1 GB RAM, 150 GB HDD ve P4 bir işlemciye bir daha kullanmamak üzere elveda diyebilecek olanlar için :p
Bu sunucu gerekli sunucu yazılımlarını çalıştırabileceği gibi, kendisine bağlı bilgisayarların her gece yedeğini alıyormuş.

Ben de evimdeki diğer bilgisayara kurmayı düşünüyorum. Tabi içini doldurunca :p Gerekli tüm programları çatlayasıya yükleyeceğim ;D Artık kendi bilgisayarım kasılmasın, değil mi.. Gerektiğinde de yandaki kasaya uzak masaüstü ile tinsel yolculuklar yapacağım ;D

Arbalot

Asistan
Emektar
Reaksiyon puanı
10
sen onu dizüstüne kur gelirkende dizüstünü getir :)

FEDERAL60

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şuanda bende betası var ingilizce ama 2008 yılına kalmadan çıkar gibi