Windows Kurulum Kılavuzu [Bilgilendirmeler]

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
602
1529551874650.png
Not: Bu sadece yazılmış olan 5 (adet) Windows sürümleri içindir:
  1. Windows Vista
  2. Windows 7
  3. Windows 8
  4. Windows 8.1
  5. Windows 10
2. Not: Yukarıdaki Windows sürümlerin birisini seçerek iso dosyasını bir siteden yüklemelisiniz. Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümleri Microsoft sitesinden yüklenilebilir.

Merhaba Windows kullanıcıları. Windows kurulumunda yapılması gereken çok şey var. Ayrıca hata almanız da bazenleri olabiliyor. Bundan dolayı Windows kurulum kılavuzunu yapalım dedik. Teşekkürler.

Kurulum Kılavuzu - İçindekiler
1.
Bir Windows ISO Yazdırma
2. Yeniden Başlatıp Windows Kurulumuna Giriş
3. Windows Kurulumuna Ayarlamalar
4. Kurulumun Bitmesi
5. Windows'a Başlangıç

1 - Bir Windows ISO Yazdırma
Windows kurulumuna geçmeden en önemli adımlardan birisi ise ISO yazdırma. ISO yazdırarak USB veya DVD sürücünüzde ISO dosyaları bulunacaktır.
1-) İnternet tarayıcısına girerek arama motoruna bu siteyi yazınız: Rufus - Create bootable USB drives the easy way .
2-) Siteden Rufus indirdikten sonra ise Rufus'u çalıştırın.

rufus.PNG

3-) Rufus açıldıktan sonra "Aygıt" bölümünde USB veya DVD sürücünüzü seçiniz. Ondan sonra ise "SEÇ" butonuna tıklayarak indirdiğiniz Windows iso dosyasının yerini bulup iso dosyayı seçiniz. Bundan sonra "Disk Bölüm Düzeni" yerinde "MBR" olması gereklidir. Sonra "Dosya Sistemi" yerinde "NTFS" seçiniz (NTFS Microsoft tarafındandır).
4-) Hepsini bitirdikten sonra ise "BAŞLAT" butonuna basınız. Ardından bekleyiniz. 10 Dakika sürebilme ihtimali vardır.
2 - Yeniden Başlatıp Windows Kurulumuna Giriş
Yazdırma işleminden sonra ise yeniden başlatınız. Bilgisayarınızın Boot ekranından sonra ise ESC tuşuna hep basarak bir kutucuk ortadan çıkana kadar biraz bekleyiniz. Mavi bir kutucuk ortaya çıktığından sonra USB veya DVD sürücünüzü seçiniz. Sonra ise Windows kurulumu başlatılmaktadır. Windows kurulumuna girmiş olmaktasınız.

Kurulumda yapılacak çok şey vardır. Ondan dolayı daha fazlasını öğrenmek için 3. başlığa geçelim;
3 - Windows Kurulumuna Ayarlamalar
1-) Kuruluma giriş yaptıktan sonra ise ilk olarak Lisans koşullarını kabul etmiş olmaktasınız, yoksa kurulum yapılmayacaktır.
2 (En Önemlisi)-) Diğer yere geçtikten sonra size "Yükselt" ve "Özel (gelişmiş)" seçenekleri gelecektir. Eğer Kurulumda format ve bütün dosyaları silme gibi şeyler olmasını istiyorsanız "Özel (gelişmiş)" yerine tıklayınız. Eğer Windows 7'den düşük bir Windows'a sahipseniz ve Windows 7'ye güncellemek istiyorsanız "Yükselt" yerine tıklayınız.
3-) Diğer bölüm yani Disk seçme bölümüne gelinirse burada disk seçeceksiniz.
4-) Şimdi ise Windows kuruluma başlanıyor. Şimdi Windows dosyaları ve özellikleri yüklenmektedir.
4 - Kurulumun Bitmesi
Kurulumu bitirdikten sonra önemli ayarlama yapacaksınız. Herkesin bildiği gibi çok kolaydır. Ondan dolayı burada bahsedilmemiştir.
5 - Windows'a Başlangıç
Tebrikler, Windows'u kurmuş olmaktasınız! Şimdi Windows'unuz ile istediğiniz şeyleri yapın.
1529551894812.png

Ekli dosyalar

• 1529550588510.png
    1529550588510.png
    418 KB · Görüntüleme: 873
  • 1529550975040.png
    1529550975040.png
    418 KB · Görüntüleme: 952

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Teşekkürler @SomeGuy
Konuda paylaşılan görsellere istinaden, Windows 7 kurasım geldi :)
Sıfırdan yükleyeceğim programları düşünmek, onların hazırlığını yapma telaşesi de güzel oluyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Reaksiyon puanı
602
Videodaki Rufus'ta Windows'un ISO dosyasının UEFI veya Legacy'ye göre yazılış şeklini inceleyin. Dediğimi anlarsınız.
3-) Rufus açıldıktan sonra "Aygıt" bölümünde USB veya DVD sürücünüzü seçiniz. Ondan sonra ise "SEÇ" butonuna tıklayarak indirdiğiniz Windows iso dosyasının yerini bulup iso dosyayı seçiniz. Bundan sonra "Disk Bölüm Düzeni" yerinde "MBR" olması gereklidir. Sonra "Dosya Sistemi" yerinde "NTFS" seçiniz (NTFS Microsoft tarafındandır).
USB 4GB'dan yüksek ise NTFS olabilir. Benim 4GB olduğu için dedim. Şimdiki Windows'slar 2 GB değil (Windows 8, Windows 10 vb. Windows 7 32-bit hariç).

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
USB 4GB'dan yüksek ise NTFS olabilir. Benim 4GB olduğu için dedim. Şimdiki Windows'slar 2 GB değil.
Videoda "Sistem, sadece UEFI ise GPT ile FAT32; sadece Legacy ise MBR ile NTFS; Legacy+UEFI ise MBR ve FAT32, eğer ISO dosyası 4GB'tan büyükse NTFS seçin." demiyor mu? 45. saniyeden itibaren yazıyor.

Reaksiyon puanı
602
Videoda "Sistem, sadece UEFI ise GPT ile FAT32; sadece Legacy ise MBR ile NTFS; Legacy+UEFI ise MBR ve FAT32, eğer ISO dosyası 4GB'tan büyükse NTFS seçin." demiyor mu? 45. saniyeden itibaren yazıyor.
Son sözümle bu yazma konusu kapansın. Daha fazla mesaj yazmak istemiyorum.

Ben UEFI ile kurulum yapmıyorum bu arada?

Reaksiyon puanı
602
Yeni bilgisayar sahibi olanlar elbette UEFI kurulumu tercih edebiliyor. Bu sebepten kurulumun hem legacy BIOS hem de UEFI'ye göre anlatılması çok daha iyi olur. :)

Ki zaten üstte paylaşılan videoda bu anlatılmış.
Yeni bilgisayar sahibi olanlar elbette UEFI kurulumu tercih edebiliyor. Bu sebepten kurulumun hem legacy BIOS hem de UEFI'ye göre anlatılması çok daha iyi olur. :)

Ki zaten üstte paylaşılan videoda bu anlatılmış.
Toplumun başında asabiyet yağdırmak kötü bir şeydir. Konuyu kapatın artık. Windows iso yazdırma hakkında bile bilgi alıyorsam yani...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konuyu kapatın artık. Windows iso yazdırma hakkında bile bilgi alıyorsam yani...
Dostum bilgi paylaştıkça çoğalır. Her şeyi bilmemiz zaten mümkün değil. :) Yeni şeyler öğrenmek güzel şeydir.
Türkçe'de güzel bir söz var. "Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp."

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu arada ben de kısa bir süre önceye kadar Windows'u kurabilmek için USB belleği sadece NTFS formatında biçimlendirildiğini sanıyordum.
Bir yakınım yeni bir bilgisayar aldığında konuşuyorduk. Ben NTFS olarak biçimlendirmesi gerektiğini söylemiştim. Sonra araştırdım ki UEFI BIOS'larda GPT kurulumu için FAT32 formatında biçimlendirmek gerekiyormuş USB belleği.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Forumlar, tartışma ve paylaşım için vardır. Hiç birimiz her şeyi tam anlamıyla bilemeyiz. Önemli olan, eksiklerimizi birlikte tamamlayabilmekte.
Konu için tekrardan teşekkürler. :)
USB 4GB'dan yüksek ise NTFS olabilir. Benim 4GB olduğu için dedim. Şimdiki Windows'slar 2 GB değil (Windows 8, Windows 10 vb. Windows 7 32-bit hariç).
4 GB, Windows 10 için yetersiz kalabilir. Misal windows 10 consumer editions version 1803: 4,07 GB büyüklüğünde.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Reaksiyon puanı
602
Forumlar, tartışma ve paylaşım için vardır. Hiç birimiz her şeyi tam anlamıyla bilemeyiz. Önemli olan, eksiklerimizi birlikte tamamlayabilmekte.
Konu için tekrardan teşekkürler. :)

4 GB, Windows 10 için yetersiz kalabilir. Misal windows 10 consumer editions version 1803: 4,07 GB büyüklüğünde.
Rica ederim @kilicbaligi , Windows hakkında konular/mesajlar gönderme olayını sürdüreceğim. :)

Belki konuyu okuyan kişi, UEFI ile kurulum yapıyor?
Türkçsever teşekkürler sadece Rufus ile ISO yazdırma olayını bilmiyormuşum aslında bir şeyi bilmeyerek söylemek bana iyi olmayabilir.