Windows kurulu cihazda ubuntu başlatma

Bu konuyu okuyanlar

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bugün windows 7 kurulu cihazıma Ubuntu kurdum kurulum sırasında bi sorun olmadı diye tahmin ediyorum (hata felan gelmedi) kurulum bttiğinde yeniden başlat felan dedi başlattım ancak direk bişey sormadan windows yükleniyor ekranı geldi ve windows açıldı ubuntuya nasıl geçerim cevaplarınızı bekliyorum :)

Reaksiyon puanı
2,146
Grub kurulmamış heralde hocam. Live dvd ile başlatıp grub kurman gerekiyor ama ayrıntısını bilmiyorum.

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Linux ile ilgili hiç deneyimim yok ne nedir hiç bilmiyorum dediklerinize internetten baktım ama pek sonuç bulamadım bulduklarımıda ben anlamadım :) ayrıntısını bilen biri yazabilirmi ?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Bugün windows 7 kurulu cihazıma Ubuntu kurdum kurulum sırasında bi sorun olmadı diye tahmin ediyorum (hata felan gelmedi) kurulum bttiğinde yeniden başlat felan dedi başlattım ancak direk bişey sormadan windows yükleniyor ekranı geldi ve windows açıldı ubuntuya nasıl geçerim cevaplarınızı bekliyorum :)
Normalde grub ekranı gelip sana Ubuntu mu Windows mu açayım mı diye sormalıydı
Ubuntu'yu yüklerken grub'u yükleyeceğin partition aynı zamanda Ubuntu'yu yükleyeceğin yer olmalı yani Ubuntu'yu sda3'e yüklersen grub'u da sda3'e yüklemelisin eğer yukarıdaki link işe yaramazsa tekrar yüklemelisin

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben Ubuntuyu yüklerken Grub adında hiçbişey görmedim normal windows kurar gibi kurdum

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Ben Ubuntuyu yüklerken Grub adında hiçbişey görmedim normal windows kurar gibi kurdum
Kurulumda grub yazmaz önyükleyici yazar
Önyükleyici kurulacak aygıt yazan yere Ubuntu'yu nereye yüklüyorsan onun adını yazacaksın aynı olmalı /dev/sda3 ise /dev/sda3
500px-Geli%C5%9Fmi%C5%9F_disk_b%C3%B6l%C3%BCmlendirme_01.png

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben bilmeden öyle yapmıştım :) Yani zaten öle ama yinede çalışmıyo

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
baktımda bişey anlamadım ben bari diski biçimlendirip tekrar yükliyim emin olamadım şimdi

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
baktımda bişey anlamadım ben bari diski biçimlendirip tekrar yükliyim emin olamadım şimdi
Zor değil ki linuxun yüklü olan diski öğreniyorsun sonra onu bağlıyorsun sonra diğer sistem bölümlerini bağlıyorsun chroot'u değiştiriyorsun grub-install /dev/sdaX yapıyorsun X burada bir sayı sudo update-grub yapıp yeniden başlatıyorsun bu kadar

Bilimzeka

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şimdi ben tekrar biçimlendirip yükledimde O ext4 yaptığımız aldana Aşşağıda bi se.enek kutusu daha var / -/boot felan seçiyoruz orayı / yapıp deva edince bi hata çıkıyo /boot yapın gibisinden öle yapınca kök dosya bilmemnesi hatası veriyo yapmayıp devam edince yüklemeye başlıyo yükleme bitince yeniden başlatırken siyah bi ekanda yazılar geliyo 2 satır sağ tarafta [OK] var disable felan diyo resimlerini çekemedim :) sonra da zatewn direk windows başlıyo

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Grub diskin en basına sda0 (veya disk'in tanımı ney ise) olmalı. MBR üzerine yazılmalıdır, teknik olarak .

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kurulum ekranından bir görüntü alabilir miyiz? Yanlışı görmek öyle daha çabuk oluyor da.

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Kurulumda grub yazmaz önyükleyici yazar
Önyükleyici kurulacak aygıt yazan yere Ubuntu'yu nereye yüklüyorsan onun adını yazacaksın aynı olmalı /dev/sda3 ise /dev/sda3
500px-Geli%C5%9Fmi%C5%9F_disk_b%C3%B6l%C3%BCmlendirme_01.png

Önyükleyiciyi Linux'un kurulduğu bölümün başına değil bilgisayarı hangi HDD ile başlatıyorsanız onun başına yazmanız lazım. Örneğin /dev/sda1'de Windows kurulu ve siz Ubuntu'yu /dev/sda2'ye kuruyorsanız ve sistemi o HDD ile başlatıyorsanız önyükleyiciyi kurmanız gereken yer /dev/sda olmalı. /dev/sdaX şeklinde olmamalı.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Önyükleyiciyi Linux'un kurulduğu bölümün başına değil bilgisayarı hangi HDD ile başlatıyorsanız onun başına yazmanız lazım. Örneğin /dev/sda1'de Windows kurulu ve siz Ubuntu'yu /dev/sda2'ye kuruyorsanız ve sistemi o HDD ile başlatıyorsanız önyükleyiciyi kurmanız gereken yer /dev/sda olmalı. /dev/sdaX şeklinde olmamalı.
ben /dev/sda3'e yükledim kaç defa bir şey olmadı