Windows, Günah!

Bu konuyu okuyanlar

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Hiç yadırgamadım fanatik bir Linux sever yazısı olmuş
Fanatik Linux'culara izin verirlerse bir tavsiyede bulunmak isterim. Windowsu kötüleyerek bir sonuca varamazsınız siz öyle başarılı çalışmalar yapınki göreceksiniz kullanıcılar güzel ile çirkini seçecek yapıya sahiptir.

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Herkese selam, isteyen win sistemlerden kullansın isteyen Linux sistemlerden herhangi birini kullansın.

Ben oyun oynamayı sevmeyen bir adamım; Linux server sistemlerle ilgileniyorum.Onun dışında internette geziniyorum, gimp ile resimlerimi düzenliyorum banner ve logo yapıyorum,müzik dinliyorum ve müzik yapıyorum,ofis uygulamalarımı açıp okuyorum veya düzenliyorum, pdf dosyalarımı açıp okuyorum ve daha bir sürü sıradan işimi son derece rahat bir şekilde Ubuntu Linux ile gideriyorum. Demem o ki sıradan hatta işyerinize uygun uygulamaların alternatifleri Linuxda var.

Bunlara şans tanıdığınızda göreceksinizki win sistemlere ihtiyacınız yok. Virüs meselesi ise çok önemli. Ben Flash diskime win sistemlerden bulaşan virüsleri Ubuntu Linux sayesinde temizledim hemde kaç kez. Şuan kullandığım tek sistem Ubuntu Linux 10.10. Son derece memnunum. Önce deneyin! Anlamadığınızı sorun! Linux kullanıcılarından biri olduğunuzda göreceksinizki yardımlaşma duygunuz artmış ve sizde birilerine yardımcı olma çabasına girmişsiniz.

Şuan İzmir'de aklı başında yani bilgisayardan anlayan ve onunla sık sık haşır neşir olan bilgisayarcı, inşaat mühendisi ve güvenlik sistemleri ile ilgilenen 5 kişi birinci sistemini benim anlattığım veya kısmen birşeyler öğrettiğim insanlar Ubuntu Linux kullanmaya başladı. Geleceği kaçırmayın; Linux Gelecektir.

zorsaatler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu yazıyı yaklaşık 10 yıldır linux kullanan birisi olarak yazıyorum.
Linux büyük rahatlık ama windows'ta büyük kolaylık. Her iki işletim sistemi de övgüyü hakediyor ("Server" olarak).
Windows un avantajı; program bulmak kolay, hatta yaptığınız işle ilgili program bulamazsanız sizi döverler.Pek çok program rakip işletim sisteminde yok.
Logo tiger örneği verilmiş, son derece doğru tespit. Logo tiger da çalışmak çok kolay, rapor almak çok basit. Linux ta 1000 tane muhasebe programı var ama hiçbirisi Logo tiger gibi kolay kullanılabilir değil. Kullananlar bilir. Direct X gibi kötü bi teknolojisi var ve oyun dünyası emrine amade...
Linux'un avantajı rahatlık. Debian ı açınca ohhh be diyorum her seferinde. Herşey düzenli ve hızlı. Takılma yok.
Virus konusunda; Linux a da virüs girer. Girmez diye birşey yok. Her program rpm veya deb ile kurulmuyor. Make, make install'la kurduğumuz programlarda genellikle kodu yazanın kendi internet sitesinden indirip, kendimiz derleyerek kuruyoruz. Kötü niyetli kod varsa, root password ünü de alıyor, sonrasında coder nasıl kodladıysa. Her zaman söylerim kötü yazılım yoktur, kötü kullanıcı vardır. Linux oyun dünyasında neredeyse yok, çünkü directx den daha iyi olan OpenGL i kullanıyor.
Linux neden mi kaybediyor, microsoft telefon pazarında neden kaybediyorsa o sebepten. Adam akıllı uygulaması az (Kızmayın ama doğrusu bu), üreticilerle anlaşamıyor da o yüzden. Kim istemez ki yeni aldığı notebook'unda bomba gibi bi linux olmasın.
İki işletim sistemi de birbirinden çok şey almıştır ve alacaktır. Örnek Win 7 arayüzüne bakın, KDE' ye ne kadar benzediğini göreceksiniz.
Ayrıca linux linux diye yırtınanlar niye sadece kullanıcı olarak kalıyor anlamıyorum. Hiç birşey bilmeseler bile ingilizce bilenler linux'un Türkçeleştirilmesine katılabilirler, ama katılmıyorlar.

stacer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
(Server Tarafında) Active Directory gibi sağlam bir yönetim uygulması mevcut mu linux distro'larında ? ,

Eğer mevcutsa
Bende HYBS Sistemini Linux'a uyarlaması yapmaya başlarım :) MsSql 'den PostgreSQL'e Geçerim. :)

zorsaatler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
LDAP var, ama AD gibi değil açıkçası. Sonuçta Active Directory, windows tabanlı diğer bilgisayarları tek merkezden yönetmek için kurulmuş bir sistem. Linux'dan Windows u yönetmesini istersen olmaz, dosya yapısı, program yapısı farklı. Örneğin LDAP'da; kullanıcılarım yarın sabah oturumlarını açtıklarında yeni aldığın antivirüs otomatik olarak kurulsun diyemezsin.
Ama MsSQL den PostgreSQL' e geçmek için illa linux'a gerek yok. PostgreSQL'i windows'a da kurabilirsin. Yada daha güzeli PostgreSQL'i Debian veya CentOS üzerine kurup "connection string"'i değiştirirsin olur biter.

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Beyler bu linux'te niye defrag programı yok.
Ben mesela ntfs olan diskimi birleştirmek istiyorum ama olmuyor.
şimdi diyeceksiniz ki ext4 yap o zaman da arkadaşlardan birşey almam gerektiğinde alamıyorum onlarınki tanımıyor.
madem ntfs'ye destek veriyorsun tam destek ver
veya ortak bir sistem yap windows ve linux için
gerçekten linux birincil sistem olarak kullanılmaz

madem ntfs diskin var demek windows kullanıyorsun o zaman windows ile defragla. defraga ihtiyacı olmayan bir sistemin neden defrag programı olsun ki ? (yukarıda mesajda açıkladım neden linuxun defraga ihtiyaş duymadığını)

bu arada linuxu ana işletism sistemi olarak kullanmayanlar 2 ayrı nedeni vardır.
1 ihtiyaçlarını karşılamaz gerekli programlar yoktur vb ....... ve win kullanır ihtiyaçlarını karşılar
2 linux kullanamaz beceremez sonra bu bozuk dandik çalışmıyor bilmem ne yok vs... kullanılmaz der ve win kullanmak zorunda kalır

yarışçı

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
kardeşim ben şunun için örnek verdim.
windows'um evet var zaten ama.
mesela windows'u sildim ve linux kullanmaya karar verdim.
işte bir neden, ben harici hard diskim ile çok işlem yaptığım için her hafta yarısı parçalanır verilerimin.
birincil sistem olarak linux kullanmak hem cesaret istiyor hem de linux ihtiyaçlarımı karşılamıyor.
linux sadece kendi varmış gibi davranmamalı, diyeceksin ntfs-3g var ya, onu da zaten üçüncü şahıslar geliştirmiş exfat desteği ise sürünüyor.

gerçi linux kendi arasında birlik sağlayamamış ki windows ile sağlasın
deb, rpm, pisi, ıvır zıvır ne bu kardeşim, bir firefox çıkıyor, onlarca kişi gereksiz yere paketliyor zaman ve emek israfı değil mi yazık değil mi
hayır bir tane ortak birim olacak eğer onun firefox'u paketlemesini beğenmezsen veya modifiye falan etmek istersen yine yap, mozilla vanillasını hazırlasın oraya koysun, tek paket sistemi hiçbir şeye engel değil.
ama ne kullanıcı ne de geliştiriciye anlatamıyorsun, linux bulunduğu konumu bu yüzden hak ediyor.
ben de çok anlamıyorum aslında linux'ten ama bunları görmek için uzman olmaya gerek yok.
gönlüm linux'ten yana, en azından rekabetten
ama yok linux en fazla muhalefet olabilir, iktidar olması bu şartlar dahilinde imkansız:)

C-4

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ext sistemini görmeyen kurunca linuxu hiç tanımayan win e karşı diyorsunuzki kurulduğundan win i gören win in dosya sistemine okuyup yazan sistem sadece kendi varmış gibi davranıyor nedeni win in dağıttığı ntfs i toplamaması ....... ohooooo başa döndük gene ..... söylediğiniz her satır ayrı hatalı olduğundan vereceğim cevaplar sizin için yanlış söylüyormuşum gibi olacak zaten..... bunlar çok kez tartışıldı ben 3 işletim sistemini kardeşçe kullanıyorum siz yarıştırıyorsunuz. size yarışınızda kolay gelsin

lasofaten

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu konu yazılalı 1 ayen olmuş fakat genede cevap yazıcam :)
açıkçası ben kesinlikle katılıyorum windows'un güvenli olduğunu düşünmüyorum aslında linuxunda :)

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Windows'un ClearType teknolojisini Ubuntu için uygulasınlar hep ubuntu kullanırım, ama yok windows kadar net değil görüntüler ve yazılar...

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
ext sistemini görmeyen kurunca linuxu hiç tanımayan win e karşı diyorsunuzki kurulduğundan win i gören win in dosya sistemine okuyup yazan sistem sadece kendi varmış gibi davranıyor nedeni win in dağıttığı ntfs i toplamaması ....... ohooooo başa döndük gene ..... söylediğiniz her satır ayrı hatalı olduğundan vereceğim cevaplar sizin için yanlış söylüyormuşum gibi olacak zaten..... bunlar çok kez tartışıldı ben 3 işletim sistemini kardeşçe kullanıyorum siz yarıştırıyorsunuz. size yarışınızda kolay gelsin

3.parti yazılım ile ext dosya sistemine erişim mümkün.. programın adını hatırlamıyorum ama 1 mb birşey idi..

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
ext2fsd ve benzeri programlar var, Windows üzerindne Linux bölümlerine ulaşmanızı sağlar.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Of yine windows kölesi oldum ya, kurtarın beni lanetli sistemden.

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
Başınıza silah dayatıp kullanın diyen yok. Kulanmak istemiyorsanız kurmazsınız ve lanet okumazsınız, olur biter...

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Ah diskte yer olsa, kullanacağım. Sanaldada beter kasıyor be.Ne yapmalıyım ben?