Windows Gerçekten Malware'mi

Windows Gerçekten Malware'mi

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Mrb
Geçen bir komşum rica etti, eski bir bilgisayarı var Win7 format atabilir misin diye, bende olur dedim ve Win7 kurdum, sürücüleri ve programları yükledim ve bir süre sonra HDD sürekli çalışmaya başladı, o hale geldiki hiçbir işlem yapılamaz hale geldi.Sonra mecburen Win10 kurdum düzeldi.Şimdi Windows HDD ile çalışmaz hale gelmiş, mesela şu konuda , bunda da tahminimce aynı sorun var ve kendi bilgisayarımda da aynı sorunu yaşadım ve mecburen SSD aldım.Win7, Win8 ve Win10'da Currports adlı programla açık portları kontrol ettiğimde sürekli Microsoft'un bir ip adresine şifreli olarak bağlanıyor. Bu konu hakkında sizde görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
İyi günler

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Mrb
Geçen bir komşum rica etti, eski bir bilgisayarı var Win7 format atabilir misin diye, bende olur dedim ve Win7 kurdum, sürücüleri ve programları yükledim ve bir süre sonra HDD sürekli çalışmaya başladı, o hale geldiki hiçbir işlem yapılamaz hale geldi.Sonra mecburen Win10 kurdum düzeldi.Şimdi Windows HDD ile çalışmaz hale gelmiş, mesela şu konuda , bunda da tahminimce aynı sorun var ve kendi bilgisayarımda da aynı sorunu yaşadım ve mecburen SSD aldım.Win7, Win8 ve Win10'da Currports adlı programla açık portları kontrol ettiğimde sürekli Microsoft'un bir ip adresine şifreli olarak bağlanıyor. Bu konu hakkında sizde görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
İyi günler
Aynen bende öyle oluyor hep. Çift ışletim sistemi yapmıştım orijinal ISO ile UEFI olarak aynı şekilde HDD %100 çalışıyor. Windows 10 bile daha hızlıydı.

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Mesela güvenlik portu' 445 microsoft-ds miydi neydi ' diskin 100 ' de 100 kullanması , arka pilanda apileri çalışıtırmasıdır hatta bazı portları iptal etsen bile yine açık oluyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam her konuda Linux diyip duruyorsunuz sıkıyorsunuz insanları. İsteyen istediğini kullanır babanızın malı gibi neden her konuda reklam yapıyorsunuz?
Microsoft kendi reklamını yapıyor, kullanıcılar da linux reklamı yapıyor, bu kadar basit... Sen niye gocundun şimdi, bunu da biz linux severler anlayamadık, biz de microsoftun tekelci zihniyetini kabul etmiyoruz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Telemetry ve diğer gizlilik ile ilgili kuralları ihlal eden ayarları değiştiren üçüncü parti yazılımlara yönelebilirsiniz. Benim cihazımda Windows 10 (sürüm 1909) HDD üzerine kurulu; disk kullanımı sürekli değil.

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
işletim sistemi için çocuk gibi bide tartışıcakmısınız.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bilgisayarınızda asla ve asla çok çok özel bilgilerinizi barındırmayınız, özellikle windows kullanıyorsanız ve cep telefonları için de bu geçerli ama zor iş.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bilgisayarınızda asla ve asla çok çok özel bilgilerinizi barındırmayınız, özellikle windows kullanıyorsanız ve cep telefonları için de bu geçerli ama zor iş.
Herkesin her şeyi ya bilgisayarlarında ya da telefonlarında, dijital çağda yani başka nerede olacak. :)
Mesele barındırma değil; o bilgileri almak isteyen bir şekilde alır. En basitinden ofis/windows hesabına girmek için outlook kullanıyorsun mesela ya da google servisleri için kullandığın gmail hesabı.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Herkesin her şeyi ya bilgisayarlarında ya da telefonlarında, dijital çağda yani başka nerede olacak. :)
Mesele barındırma değil; o bilgileri almak isteyen bir şekilde alır. En basitinden ofis/windows hesabına girmek için outlook kullanıyorsun mesela ya da google servisleri için kullandığın gmail hesabı.
outlook kullanmıyorum, windows hesabım yok, google hesabım telefonda var sadece... Mümkün olduğunca veri kaptırmamaya çalışıyorum büyük ve emperyal şirketlere ? Yine de memnun değilim, yerli ve milli işletim sistemleri ve uygulamaları olmadıkça yine çalacaklardır özel bilgilerimizi, yedekte eski tuşlu telefonlarımı tutuyorum hatta ? Zaman zaman nostalji de yaptığım oluyor.

Şu telefonun güzelliğine bi bakın, kullandıkça zevk almak kaçınılmaz :

1575913999428.png
1575914054974.png
1575914084329.png

Koleksiyon topluyorum buradaki gibi :) :

1575914202388.png

Son düzenleme:

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
outlook kullanmıyorum, windows hesabım yok, google hesabım telefonda var sadece... Mümkün olduğunca veri kaptırmamaya çalışıyorum büyük ve emperyal şirketlere ? Yine de memnun değilim, yerli ve milli işletim sistemleri ve uygulamaları olmadıkça yine çalacaklardır özel bilgilerimizi, yedekte eski tuşlu telefonlarımı tutuyorum hatta ? Zaman zaman nostalji de yaptığım oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 82921 Ekli dosyayı görüntüle 82922 Ekli dosyayı görüntüle 82923

Ekli dosyayı görüntüle 82924
En iyisi bizde öyle yapıyoruz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

Ekli dosyayı görüntüle 82921 Ekli dosyayı görüntüle 82922 Ekli dosyayı görüntüle 82923

Yine de sosyal medya hesabın vardır, banka hesabın da vardır, (pek çok sitede kapıda ödeme de yok) doğal olarak internetten alış-veriş yapıyorsundur, telefonunla resim çekiyorsundur, e-devlet'e bağlanıyorsundur...vesaire vesaire. Üzerinden bağlandığın sistem gizliliği ihlal ediyorsa, sözün bittiği yerdeyizdir.

En güvenli sistem en az gelişmiş sistemdir; nostalji yapınca nedense bende böyle bir düşünce peyda oldu. :)

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

Koskoca Microsoft'un da umrundaydı zaten senin bilgilerin :D

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Kişisel dosyalarınızı OneDrive da saklarsanız, Microsoft erişemez.:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Koskoca Microsoft'un da umrundaydı zaten senin bilgilerin :D
Her bilgi değerlidir. Windows 10 panelinde çıkan uygulama reklamları bir gün ürün reklemlerına dönecek. Burnunu karıştırdığın an karşına mendil reklamı çıkacak.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Kişisel dosyalarınızı OneDrive da saklarsanız, Microsoft erişemez.:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Her bilgi değerlidir. Windows 10 panelinde çıkan uygulama reklamları bir gün ürün reklemlerına dönecek. Burnunu karıştırdığın an karşına mendil reklamı çıkacak.

Tamam sen linux takıl.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Ey Windows kullanıcıları!
Sizi bu yanlışınızdan dönmeye davet ediyorum. Siz de katılın Linux kervanına ve özgürlüğe kavuşun. Heba olmayın Windows saplantınızla.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Windows ısrarla güncelleştirme yaptırmak istiyor ama Linux ya da *nix tabanlı işletim sistemi kullanıyorsan mis gibi senin tercihine kalıyor. Eğer Windows oyunları ve yazılımları Wine ile stabil çalışabilseydi ben Linux'tan hiç çıkmazdım. Linux'a bari stabil Wine gibi Windows emulatörü gelse 10 numaradır bana göre.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Neden Windows uygulamaları kullanacaksın ki?

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Bir yerden başlamak istiyorum Linux için. Hangi dağıtımı önerirsiniz? İş amaçlı kullanıyorum bilgisayarı. Thinkpad E480, i5 8. nesil, 8 gb ram, 256 ssd. Teşekkürler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
1576178970592-1118971391.jpg

Buna Linux Mint kurmak isterdim ama 256Mb ram emmc de 2Gb ama hala çalisiyor...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Elinde pc ve gerekli sd kart olan kardesim indirip karta koymuyor internet kafede yapmam gerek...

Son mesajlar