Windows 8'den 7'ye geçiş format

Bu konuyu okuyanlar

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese iyi akşamlar. Ben Casper leptopuma (win8) Windows 7 professional x64 yükleyeceğim. PC özellikleri 8 GB RAM , 6 GB Ekran kartı , İntel core i5-3230m cpu 2.50Ghz. Bu yeni bilgisayarlarda UEFİ Boot olduğu için Biostan format atamadım. Şimdi asıl sorum ben bir USB belleğe indirdiğim win7 iso dosyasını kopyaladım. (UEFİ olduğu için yazma gereği duymadım, çünkü USB veya DVD Biosda görünmüyor.) Bu isonun içinde dosyalarla beraber setup.exe var. Ben USB den direkt setup a tıklayarak format atabilir miyim? İso dosyası bilgisayarın içinde olmadığı için silinip de formatın yarıda kalması gibi bi sorun olmaz diye düşündüm ama yinede size bi sormak istedim. Biraz uzun oldu sanırım kusuruma bakmayın lütfen yardımcı olurmusunuz.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;

USB Belleğinizi Bios görmüyor ise Secure Boot'u devre dışı bırakmayı deneyin. Bir de UEFİ'yi Legacy yapmayı deneyin. Bunlar olmaz ise Windows üzerinden format atabilirsiniz. Sadece HDD'yi biçimlendiremezseniz. Formattan sonra Windows.old klasörü oluşur bunu da formattan sonra silebilirsin.
İso dosyası bilgisayarın içinde olmadığı için silinip de formatın yarıda kalması gibi bi sorun olmaz diye düşündüm ama yinede size bi sormak istedim.
Bunun için Windows'u USB diske atıp yaparsanız bir problem olmaz. ;)

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cevabınız için teşekkür ederim. Şu an USB belleğimin içi bu şekilde. Ben Bios ile bayağı bi uğraştım ne gerekiyosa yaptım ama bi ilerleme olmadı , DVD veya USB'yi halen görmüyor. Şimdi ben resimdeki (USB'nin içindeki) setup.exe'ye tıklayarak direkt olarak format atabilir miyim? USB'den atsam windows old klasörü olmaz diye düşünüyordum. Çünkü bilgisayarın 2 diskini de (Yerel Disk C ve D) sıfırlayacağım. Direkt setup'a tıklayıp atabilir miyim?
Ekran Alıntısı 2.PNG

onuron

Asistan
Reaksiyon puanı
22
setup a tıklayarak olmaz ana kart ayarlarından boot seçeneği ilk önce usb seçin

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşte sorun da orada. Bios'ta USB veya DVD seçme imkanım yok. Ayarları uygulasam da olmuyor. Bende Bios'a hiç bulaşmadan USB'nin içine attığım win7 dosyalarından setup'a tıklayıp atmak istiyorum. Olmaz mı böyle yapsam?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Cevabınız için teşekkür ederim. Şu an USB belleğimin içi bu şekilde. Ben Bios ile bayağı bi uğraştım ne gerekiyosa yaptım ama bi ilerleme olmadı , DVD veya USB'yi halen görmüyor. Şimdi ben resimdeki (USB'nin içindeki) setup.exe'ye tıklayarak direkt olarak format atabilir miyim? USB'den atsam windows old klasörü olmaz diye düşünüyordum. Çünkü bilgisayarın 2 diskini de (Yerel Disk C ve D) sıfırlayacağım. Direkt setup'a tıklayıp atabilir miyim?
Ekli dosyayı görüntüle 32779
Bu şekilde yükleyebilirsin. Ama Windows üzerinden yükleme yaptığın için diskleri biçimlendiremezsin. Bu yüzden Windows.old klasörü oluşur.

Son olarak USB'yi veya DVD'yi Boot menüsünden en üste almayı denediniz mi?

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Boot menüde UEFİ sistem olduğu için USB ve DVD görünmüyor. Görünseydi ordan yapardım ama beceremedim. Windows old klasörünü format sonrası silersem normal format gibi olur mu? Yani pc win7 ye sorunsuz bi şekilde dönüp , virüslerden falan arınır mı ?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Boot menüde UEFİ sistem olduğu için USB ve DVD görünmüyor. Görünseydi ordan yapardım ama beceremedim. Windows old klasörünü format sonrası silersem normal format gibi olur mu? Yani pc win7 ye sorunsuz bi şekilde dönüp , virüslerden falan arınır mı ?
Siz normal bir şekilde format atarsınız. Sadece diski biçimlendiremezsiniz. Formattan sonra oluşan Windows.old'u silerseniz iyi olur. Formattan sonra bilgisayarınızda virüs varsa da silinir. ;)

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Siz normal bir şekilde format atarsınız. Sadece diski biçimlendiremezsiniz. Formattan sonra oluşan Windows.old'u silerseniz iyi olur. Formattan sonra bilgisayarınızda virüs varsa da silinir. ;)
Diski biçimlendiremezsiniz derken USB belleği mi kastediyorsunuz , yoksa yerel diskleri mi? Eğer yerel diskler ise biçimlendirmemenin bir zararı olur mu? Ne gibi farkları olur?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Diski biçimlendiremezsiniz derken USB belleği mi kastediyorsunuz , yoksa yerel diskleri mi? Eğer yerel diskler ise biçimlendirmemenin bir zararı olur mu? Ne gibi farkları olur?
Format atarken Windows yükleyeceğiniz diski biçimlendiremezseniz. Bunun bir zararı olmaz. Oluşan Windows.old klasörünü kendiniz de silebilirsiniz.

m.onder50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu UEFİ format işi takılmıştı kafama. İnşallah bi aksilik çıkmaz. Vaktinizi aldıysam kusuruma bakmayın.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu UEFİ format işi takılmıştı kafama. İnşallah bi aksilik çıkmaz. Vaktinizi aldıysam kusuruma bakmayın.
Umarım bir sorun çıkmaz. Rica ederim. İyi forumlar... :)

trabzonlu_ea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba bilgisayarıma w7 attım internete giremiyorum alt taraftaki internet simgesinde çarpı var biraz bilgisayarı kurcaladım ethernet denetleyicisi güncellenmesi gerekiyormuş ama bun güncellemek için internete ihtiyaç var peki ben nasıl internete bağlantı sağlayabilirim acil yardım lütfen

---- Mesajlar birleştirildi ----

merhaba bilgisayarıma w7 attım internete giremiyorum alt taraftaki internet simgesinde çarpı var biraz bilgisayarı kurcaladım ethernet denetleyicisi güncellenmesi gerekiyormuş ama bun güncellemek için internete ihtiyaç var peki ben nasıl internete bağlantı sağlayabilirim acil yardım lütfen
bilgisayarıma w8 den w7 yi attım ultimate

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Telefonunuzdan veya tabletinizden Realtek Etherhet Driver'ı indirip bunu bilgisayara atın. Bilgisayarınıza uygun sürümü yükleyin. ;)

trabzonlu_ea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefonunuzdan veya tabletinizden Realtek Etherhet Driver'ı indirip bunu bilgisayara atın. Bilgisayarınıza uygun sürümü yükleyin. ;)
Hocam dediğinize benzer uygulamayı yukledim sorunu algılıyor ama sorunu duzeltmek için internet istiyor bilgisayar ise internete girmiyor

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

Hocam dediğinize benzer uygulamayı yukledim sorunu algılıyor ama sorunu duzeltmek için internet istiyor bilgisayar ise internete girmiyor
Sanırım Driver programı yüklemişsiniz. Benim söylediğim bu değil. :)
Realtek
Bu linkten bilgisayarınıza uygun olan sürümü indirip daha sonra bilgisayara atın ve yükleyin. ;)

trabzonlu_ea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı açarken soruyor ki w7 mi açılsın w8 mi ben bu w8 i nasıl kaldırcam çünkü w8 i seçersem eski uygulamlar falan aynı şekilde duruyor

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bilgisayarı açarken soruyor ki w7 mi açılsın w8 mi ben bu w8 i nasıl kaldırcam çünkü w8 i seçersem eski uygulamlar falan aynı şekilde duruyor
Siz iki farklı diske Windows kurmuşsunuz. Windows 8.1'in olduğu diski biçimlendirirseniz sorun çözülür.

trabzonlu_ea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam anladım sağ olun bir şey istiyeceğim bana w7 setubu linki soylermisiniz eger soylerseniz kirik olmasin lutfen

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
8`in hangi sürümünü kullanıyorsunuz? İlk çıkan zamanlarda olanın mı? Aslında Ben 8.1 - 9600 versiyonun kullanıyorum tavsiye ederimde. Performans ve stabillik yerinde.

trabzonlu_ea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8`in hangi sürümünü kullanıyorsunuz? İlk çıkan zamanlarda olanın mı? Aslında Ben 8.1 - 9600 versiyonun kullanıyorum tavsiye ederimde. Performans ve stabillik yerinde.
8.1 pro kulanmiyorum ama bilgisayar kasiyor w7 lazım

Son mesajlar