Windows 8.1 Format atma

Bu konuyu okuyanlar

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Arkadaşlar dayımın bilgisayarı. Çok yavaşladığını söyledi. Bazı dosyalarında yedekte kalması lazımmış. Format nasıl atabiliriz ve hangi Windows daha iyi gider bu sisteme? Freedos'a çok kurdum ama olan Windows'a format atmadım hiç. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 33a77425-6cd7-4c8d-bbaf-c3d99ac7bbcf.jpg
    33a77425-6cd7-4c8d-bbaf-c3d99ac7bbcf.jpg
    70.7 KB · Görüntüleme: 150

ahmetemin.kus.3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
eğer fazla uğraşmak istemiyorsan sürücüyü bölüp saklanacak dosyaları oraya atarsın. Sonra ctrl+ alt+ delete yapıp sal alttan kapama yerine gelip shifte basılı tutarak yeniden başlata tıklarsın. Sonra da çıkan yerde hangi sürücünün saklanacağını seçip formatı başlatırsın. Senin seçtiğinin haricindekileri siler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada benim lenovo laptopumda sağda şarj yerinde bi tuş vardı. Ona basınça şifre girip format atılıyodu. Ama istediğin dosyayı öncesinde ayırıyor mu bilmiyorum.

Reaksiyon puanı
7,985
Arkadaşlar dayımın bilgisayarı. Çok yavaşladığını söyledi. Bazı dosyalarında yedekte kalması lazımmış. Format nasıl atabiliriz ve hangi Windows daha iyi gider bu sisteme? Freedos'a çok kurdum ama olan Windows'a format atmadım hiç. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu sisteme 8.1 Home Single Language gider. Ne 7 gibi ağır , ne 10 gibi gereksiz özellikler çakılı.

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
eğer fazla uğraşmak istemiyorsan sürücüyü bölüp saklanacak dosyaları oraya atarsın. Sonra ctrl+ alt+ delete yapıp sal alttan kapama yerine gelip shifte basılı tutarak yeniden başlata tıklarsın. Sonra da çıkan yerde hangi sürücünün saklanacağını seçip formatı başlatırsın. Senin seçtiğinin haricindekileri siler.

Bu arada benim lenovo laptopumda sağda şarj yerinde bi tuş vardı. Ona basınça şifre girip format atılıyodu. Ama istediğin dosyayı öncesinde ayırıyor mu bilmiyorum.
Hocam bu sürücü bölme işlemleri tam olarak nasıl yapılıyor? Windows 10 gider mi bu sisteme?

Bu sisteme 8.1 Home Single Language gider. Ne 7 gibi ağır , ne 10 gibi gereksiz özellikler çakılı.
Hocam peki Windows 8.1 yeni baştan nasıl format atabiliriz?

ahmetemin.kus.3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocam bu sürücü bölme işlemleri tam olarak nasıl yapılıyor? Windows 10 gider mi bu sisteme?

Hocam peki Windows 8.1 yeni baştan nasıl format atabiliriz?
windows 10 u bilmem ama sürücü bölmeye youtubedan bakabilirsin. Ayrıca benim anlattığım yüklü olan windowsu silmeden format atma

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
Hocam bunu izledim. İşte burada takılıyorum. Yani olan Windows'un üzerinden sadece Freedos'a atar gibi mi atıyoruz. Herhangi bir silme işlemi falan yapmıyor muyuz? Birde MBR ise BIOS'ta ne olarak gözükür.

Reaksiyon puanı
7,985
Hocam bunu izledim. İşte burada takılıyorum. Yani olan Windows'un üzerinden sadece Freedos'a atar gibi mi atıyoruz. Herhangi bir silme işlemi falan yapmıyor muyuz? Birde MBR ise BIOS'ta ne olarak gözükür.
İşlemcinize bakarsak MBR sistem olma ihtimali yüksek çünkü eski bir sistem. Sorunuza gelirsek, USB ile boot ettikten sonra disk ekranı geliyor. Orada Windows kuracağınız diski (isterseniz hepsini) biçimlendirip temiz bir kurulum yaparsınız. Ne yavaşlama ne bir şey olur sistemde. Tertemiz çalışır.

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
İşlemcinize bakarsak MBR sistem olma ihtimali yüksek çünkü eski bir sistem. Sorunuza gelirsek, USB ile boot ettikten sonra disk ekranı geliyor. Orada Windows kuracağınız diski (isterseniz hepsini) biçimlendirip temiz bir kurulum yaparsınız. Ne yavaşlama ne bir şey olur sistemde. Tertemiz çalışır.
Anladım yani direkt Windows'u USB'ye yükledikten sonra o disk bölümünde format işlemini yapıyorum yani değil mi?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Bay Trail bir CPU. UEFI olarak kurması şart. :)

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55
UEFI olarak Windows 8.1 o zaman. :)
Teşekkürler hocam. W10 ile aşamaları aynı mıdır peki? Key olmasa sıkıntı olur mu?

Yine de UEFI destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenebilirim?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Teşekkürler hocam. W10 ile aşamaları aynı mıdır peki? Key olmasa sıkıntı olur mu?
1. Windows Vista'dan beri aynı.
2. Windows 8.1 kurulumunda ürün anahtarını zorunlu tutuyor. Bu sebeple internetten deneme ürün anahtarı girmeniz yeterli. :)
Ama belki ürün anahtarı girmenize gerek kalmayabilir. :)

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55

Yanlış anlamayın benim olsa direkt yapardım ama başkasının.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924

Orası sadece PC'den anlayanların bileceği iş. Sadece UEFI olduğunu bilin yeter. :)

Canberk61ts

Doçent
Reaksiyon puanı
250
Windows 10 kurmayı düşünmeyin yeter ki

Cenkkaramann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
55

Ekli dosyalar

• 4B5AAD7C-C645-49EC-A8C1-2EE40DFB4B61.jpeg
    4B5AAD7C-C645-49EC-A8C1-2EE40DFB4B61.jpeg
    51.1 KB · Görüntüleme: 111
  • 234DCD5C-FAA0-430D-86AA-4E9A2A32226C.jpeg
    234DCD5C-FAA0-430D-86AA-4E9A2A32226C.jpeg
    59.4 KB · Görüntüleme: 110