Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasını kaldırma

Bu konuyu okuyanlar

BLACKPOWERTURBO

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
biostan yap biti tek tikla bendede phoenix var çok zor gibi anlatmişsin konuyu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamlar benim asus ultrabook win8 sorunluydu... win8 i bastan kurmak istedim ama key bölümü hiç gelmeden direkt olarak girdiğiniz key ile uyumlu bir sistem görüntüsü vb hata verdi söktüm hdiski aydıwin8 DVD ile benim masaüstü pc ye taktım ve bi güzel de kuruldu. belki çalışır diye geri taktım laptopa hdiski sistem direkt olarak bios moduna açılıyor hdiski görüyor ram optik sürücü hepsi calısıo sizin yukarıda verdiğiniz bazı bios bölümleri de aktif değil mesela boot option priority aktif değil nereden vehangi aygıttan boot etmesini saglayacagım...imkansız görünmüyor hiç bişi. ama dvdden direktokuyo bi tuşa basın diobastan kuraım diorum bu sefer yine key bölümünü s gecçio ve girdiğinizkey uuygun değil falan dio...ya ben key girmiomki zaten...security bölümündeki secure boot state vb de aktif değil ...VAR MI BİR FİKRİ OLAN kullanamaıyorm öyle duruyor bios a bakıyorum asusu siteden o da güncel görünüyor...acaba key istemeden devam eden win 8 var mı ki bi denesem:)

bayram.12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar benimde şöyle bi sorunun var ben acer aspirie laptop aldım üzerinde win 8 geldi ve ben bunu win 7 ye çevirmek için bütün diskleri silip win 7 yükledim ama şuanda ekran katıyla ilgili bi problem yaşıyorum oyuna girdiğimde ekranda sürekli değişen bir sürü yeşil çizgiler çıkıyor ve oyunu açmıyor hata veriyor. acer ın sitesinden win7 64 bit sürücülerini indirdiğim halde ekran kartında sıkıntı yaşıyorum . ya ekran kartı arızalı yada başka bi problem var o yüzden tekrar win 8 e dönmeyi düşünüyorum. bu sistem recovery olan kısmı internette bulabilirmiyim ya da bi arkadaştan istesem ve flashtan yüklemey kalktığımda yükleyebilirmiyim . yardımcı olursanız sevinirim.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
arkadaşlar benimde şöyle bi sorunun var ben acer aspirie laptop aldım üzerinde win 8 geldi ve ben bunu win 7 ye çevirmek için bütün diskleri silip win 7 yükledim ama şuanda ekran katıyla ilgili bi problem yaşıyorum oyuna girdiğimde ekranda sürekli değişen bir sürü yeşil çizgiler çıkıyor ve oyunu açmıyor hata veriyor. acer ın sitesinden win7 64 bit sürücülerini indirdiğim halde ekran kartında sıkıntı yaşıyorum . ya ekran kartı arızalı yada başka bi problem var o yüzden tekrar win 8 e dönmeyi düşünüyorum. bu sistem recovery olan kısmı internette bulabilirmiyim ya da bi arkadaştan istesem ve flashtan yüklemey kalktığımda yükleyebilirmiyim . yardımcı olursanız sevinirim.
O şekilde olacağını sanmıyorum. Yani w7 kurmadan önce sistemin yedeğini o anki sistem görüntüsünü alsaydın o yedeği şimdi geri yükleyerek sorununu çözerdin. Ama şimdi recoveryı unut. W8pro kur ve bi şekilde etkinleştirilir. İstersen ben w8pro 64bit ıso dosyası linkide verebilirim.

Bide senin bu ekran kartı dahili mi?. W7 sorun çıkarmaması lazım aslında.

rebanuba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar benim asus ultrabook win8 sorunluydu... win8 i bastan kurmak istedim ama key bölümü hiç gelmeden direkt olarak girdiğiniz key ile uyumlu bir sistem görüntüsü vb hata verdi söktüm hdiski aydıwin8 DVD ile benim masaüstü pc ye taktım ve bi güzel de kuruldu. belki çalışır diye geri taktım laptopa hdiski sistem direkt olarak bios moduna açılıyor hdiski görüyor ram optik sürücü hepsi calısıo sizin yukarıda verdiğiniz bazı bios bölümleri de aktif değil mesela boot option priority aktif değil nereden vehangi aygıttan boot etmesini saglayacagım...imkansız görünmüyor hiç bişi. ama dvdden direktokuyo bi tuşa basın diobastan kuraım diorum bu sefer yine key bölümünü s gecçio ve girdiğinizkey uuygun değil falan dio...ya ben key girmiomki zaten...security bölümündeki secure boot state vb de aktif değil ...VAR MI BİR FİKRİ OLAN kullanamaıyorm öyle duruyor bios a bakıyorum asusu siteden o da güncel görünüyor...acaba key istemeden devam eden win 8 var mı ki bi denesem:)
Senin sistemin single language.Bunun iso sundan yükleme yaparsan sistem tüm sürücüleri bulur ve lisansı otomatik olarak bios üstünden yapar.İso yu verebilirim özelden haber verin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hızlı bi şekilde ulaşabilirmisiniz acaba samsung NP905S3G dizüstü aldım win8 den win7 ye geçiş yapmak istiyorum ama hiç bi şekilde biosa giremedim acil yardımlarınızı bekliyorum çıldırmak üzereyim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam arkadaşlar emeğinize sağlık bayağı uğraştırdı beni format atamıyacağımı sandım teşekkür ederim helal olsun size.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Toshiba bios için ayarlar işe yarıyor. Benimki farklı model olmasına rağmen işimi gördü. Teşekürler.

yerkoylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
orjinal windows 8'i harddiskten silmeden bu işin çözümü yokmu.yani tekrar orjinal kendi yazılımına geçebilmeliyim.anlatılanları yaptım.diski komple sil diyor.ben de vazgeçtim

turkuaz09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben bu işlemi yapmadan usb boot tan harrdsikn tekrardan biçimlendirdim ve ntfs yaptım şimdi ise bios ta harddiski göremiyorum :((( yardım ederseni sevinirim

darkblade11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde, Hatası Çözümü.
Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine
Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz
HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz
DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

öncelikle kolay gelsin ama söyle bir problem var ki format yükleme ekranına geldigimizde gelişmiş seçeneklerdeki ( sil ) seçenegi aktif degil bu konu hakkında hiçkimse sormamış fakat böyle bir vahim durum var lütfen acilen dönüş yapalım çünki pc yi şuanda kullanamıyorum teşekküler...

flougiman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Selam, bende de aspire v3 modellerinden var. Aynı sorunu yaşamıştım. Hem intel Hd grafik sürücüsünü hem de Nvidia sürücüsünü yüklemen gerekecek.

Masaüstünde sağ tıklayara nvidia control panele bastıktan sonra gelişmiş ayarlar bölümünde hangi programların hangi ekran kartını kullanarak çalışacağını seçebilirsin. Eğer ayarların "Otomatik seçimde" ise değiştirip Nvidia olarak seçmelisin. Bunu tüm programlar için yaparsan ekran kartı sorunun kalkacak.

Gelelim benim sorunuma:
ben windows 8 den windows 7 ye dönmüştrüm. Antivirüs sıkıntısı yaşadığım için, ayrıca 2 tane USB portum çalışmadığı için Windows 8e döneceğim. benim sıkıntım elimde windows 8 lisans anahtarım yok. recovery yapmadan windows 7 yi yüklediğim için elim kolum bağlı durumda.

bildiğim kadarıyla bios bazı windows sürümlerinin product keyini otomatik olarak tanıyor. bu durum ayar değişikliği yaptıktan sonra da geçerli oluyor mu?
olmuyorsa lisans anahtarımı nasıl öğrenebilirim bilgisi olan var mı?

atlanti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar mrb win 8 li bi vaio var makinayı "ASİST" ile başlatıyorum DVD yi takıyorum USB/OPTİC den başlatıyorum fakat "OPERATİON SYSTEM NOT FOUND" die bir yazı çıkıyor bir türlü kuruluma başlayamadım ACİLLL YARDIMMMM LÜTFEN!!!!!!!!!!!!!

ismailyagmur20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
samsung ultra book bios menü sizinki gibi değil. securitiy bölümünde aktif olan bölümler şunlar:
set supervisor password (Enter)
set user password (enter)
set HDD Password (Enter)
password on Boot Disabled...
Secure boot configuratin .......>bu başlıkta ise şunlar aktif: reset to Manifacturing Default ve Change to Customized Signatures (enter)
yani sizin verdiklerinizden bazılarını değiştirdim ama olmuyor
Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması.....

Yeni nesil Leptop lar artık Windows 8 ile yüklü geliyor ve üzerinde yeni nesil BİOS
yazılımı yüklü UEFI boot menüsü aktif olarak.
Windows 8 ile arası hoş olmayan kullanıcılar burdaki anlatımda BİOS ayarlarını
yapmazlarsa Format atıp Windows 7 yüklenmez.

İlk önce PC açılırken F2 ile BİOS ekranına girilir.

Windosw 8 Yüklü Toshiba da BİOS ayarlarına girmek için ilk önce ekran sağ alt PİL
ikon üzerinde sağ tuş gelen pencerede ( Ekran Panelini Açarak Gücü Açma )
sekmesine tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

18330139.jpg

Açılan pencerede Ön yükleme Ayarı sekmesinde Başlatma bölümünü
Normal tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

12065761.jpg

PC yi yeniden başlat ve F2 ile BİOS Menüsüne girebilirsiniz..
Normal şekilde F2 ile girmiyorsa PC yi kapatın
Elinizle F2 tuşuna basılı tutun sonrada power tuşuna basın
BİOS ekranı gelene kadar parmağınızı F2 tuşundan çekmeyin

Bios Security bölümünden ( Boot Menü ) sekmesi Disable yapılır.

70918394.jpg

Bios Advanced bölümünden ( Boot Speed ) sekmesi Disable veya Normal yapılır.

28931733.jpg

Bios Advanced / System Configuration bölümünden (Boot Mode ) sekmesi CSM Boot yapılır .

93458118.jpg

Bios Boot Bölümünden 1. sıraya ( USB ) veya ( ODD CDROM ) alınır.

89933458.jpg

Bütün ayarlar doğru bir şekilde yapıldıysa F10 ile kayıt yapılır.
Ve format işlemine başlanır.

PC yi CD ile başlattıktan sonra Ön yükleme yapmak için bir tuşa
basın yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa
Ya CD nin Boot özelliği yok yada CD bozuktur

USB ile format işleminde ön yükleme yapmak için bir tuşa basın
yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa USB nin Boot özelliği
yok yada USB bozuktur..

49152446.jpg

92130304.jpg

37272387.jpg

Bilgisayar açılırken F2 ile Bios'a girin
Advanced Menüde
Fast BIOS Mode = Disable edin
Boot Menüde
Secure Boot = Disable edin
Aynı Menüde
OS Mode Selection Seçenegi Açılacak
Os Mode Selection = UEFI and Legacy OS olarak seçin
Boot Option Priority Ayarlarınıda istediginiz şekilde Yapın

F10 ile kayıt edip BİOS ekranından çıkınız.

HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz

... Tüm Hakları Coca - Cola' nın formülü ile aynı yerde saklıdır.

mustang435

Asistan
Reaksiyon puanı
0
BİOS İNSYDEH20 sürümünü nasıl korumasını kaldıracaz diğer forumlarıdan baktıgıma gore bü sürüm kilitliymiş günçellemen lazımmış ben bunu bilmiyordum tüm diski sildim nasıl düzelte bilirim.Diskleri sadece biçimlendire biliyom baska hiç bir sey yapamıyom silme, yeni disk yapma vb ... sanırsam buda gbt korumalıymıs nasıl işin içinden cıkcam

radar_775

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
casper nirvana leptopuma format atmak istiyorum boot menu açılmıyordu başlamıyordu vs biosu biraz kurcaladık tan sonra boot menu açıldı ama formata başlamıyor . biosa tekrar giremiyorum boot ekranındanda kurtulamıyorum ne yapmam lazım acil yardım

dhaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Keşke BIOS ta Bahsettiğiniz Menuler Olsaydı :)

BaGerR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Operating system not found hatası alıyorum bunun sebebi nedir

- - - Mesaj Güncellendi - - -

cihazım sony vaio

cumhur83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosdan format atilabilirmi.
Benim dizüstü aciliyor ama siyah ekranda kaliyor..win 8.1
ACİL YARDİM LUTFEN

fevziadilozkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lenovo z580 win8 laptopta 1 saattir uğraşıyorum fakat win7 format atamıyorum , yazıları tek tek okudum genede olmuyor , lenovo laptopda farklı bir ayarmı yapmak gerekiyor? şimdiden yarıdmlarınız için teşekkürler

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
saol üstad çok yararlı oldu :)

L

Lillosko

SDN Okuru
Merhaba ,
Sony vaio bilgisayarım var assit tusuyla format atmak istiyorum. Yalniz yedekleme yapmam lazım sadece c diskim var bolsem format atsam bilgiler silinirmi . Ve cok fazla alana ihtiyacım var nasil halledebilirim . Virüs sebebiyle aticam formati

Nurettin Şanslı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması.....

Yeni nesil Leptop lar artık Windows 8 ile yüklü geliyor ve üzerinde yeni nesil BİOS
yazılımı yüklü UEFI boot menüsü aktif olarak.
Windows 8 ile arası hoş olmayan kullanıcılar burdaki anlatımda BİOS ayarlarını
yapmazlarsa Format atıp Windows 7 yüklenmez.

İlk önce PC açılırken F2 ile BİOS ekranına girilir.

Windosw 8 Yüklü Toshiba da BİOS ayarlarına girmek için ilk önce ekran sağ alt PİL
ikon üzerinde sağ tuş gelen pencerede ( Ekran Panelini Açarak Gücü Açma )
sekmesine tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

18330139.jpg

Açılan pencerede Ön yükleme Ayarı sekmesinde Başlatma bölümünü
Normal tıkla. Resimdeki işaretli yerler.

12065761.jpg

PC yi yeniden başlat ve F2 ile BİOS Menüsüne girebilirsiniz..
Normal şekilde F2 ile girmiyorsa PC yi kapatın

Elinizle F2 tuşuna basılı tutun sonrada power tuşuna basın
BİOS ekranı gelene kadar parmağınızı F2 tuşundan çekmeyin

Bios Security bölümünden ( Boot Menü ) sekmesi Disable yapılır.

70918394.jpg

Bios Advanced bölümünden ( Boot Speed ) sekmesi Disable veya Normal yapılır.

28931733.jpg

Bios Advanced / System Configuration bölümünden (Boot Mode ) sekmesi CSM Boot yapılır .

93458118.jpg

Bios Boot Bölümünden 1. sıraya ( USB ) veya ( ODD CDROM ) alınır.

89933458.jpg

Bütün ayarlar doğru bir şekilde yapıldıysa F10 ile kayıt yapılır.
Ve format işlemine başlanır.

PC yi CD ile başlattıktan sonra Ön yükleme yapmak için bir tuşa
basın yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa
Ya CD nin Boot özelliği yok yada CD bozuktur

USB ile format işleminde ön yükleme yapmak için bir tuşa basın
yazısı gelmiyor ve windows direk açılıyorsa USB nin Boot özelliği
yok yada USB bozuktur..

49152446.jpg

92130304.jpg

37272387.jpg

Bilgisayar açılırken F2 ile Bios'a girin
Advanced Menüde
Fast BIOS Mode = Disable edin
Boot Menüde
Secure Boot = Disable edin
Aynı Menüde
OS Mode Selection Seçenegi Açılacak
Os Mode Selection = UEFI and Legacy OS olarak seçin
Boot Option Priority Ayarlarınıda istediginiz şekilde Yapın

F10 ile kayıt edip BİOS ekranından çıkınız.

... Tüm Hakları Coca - Cola' nın formülü ile aynı yerde saklıdır.
Resimler Gözükmüyor.