Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasını kaldırma

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kimsenin yazılanları OKUMA alışkanlığı yok..

windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde Hatası Çözümü
Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine
Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz
HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz
DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Recovery varsa Cden yukleme yapdıgınızda o hatayı alırsınz bu yuzden elınızde cdnız varsa butun bolumlerı silip tkrar olusdurgunuzda sorun kalmayacakdır

inexyz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok işe yarayacak bir anlatım olmuş teşekkürler
Internette anlattıklarınızın tersini arıyorum bulamadım.
Diyelim tekrardan Windows 8 kullanmak istiyoruz elimizde Windows 8 kurulum DVD var. Eskisi gibi çalışan sistemi nasıl kuracağız.
Metro arayüzde boot yapacak, boot secure etkin olacak vs.
Birde anlamadığım Bios ayarları Windows'a nasıl etki ediyor?

darkvader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle açtığını konu için teşekkürler ben iki işletim sistemi kurmak istiyorum bunun bir yolu yok mu acaba ...
windows 8 yüklü msi gt70 var , birde windows 7 kuracağım olabiliyor mu saygılar.

nejaterol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
@darkvader
Şu an elinde olan (msi gt70) windows 8 UEFI modunda yüklü
Windows 7 UEFI modunda yüklenmediği için elindeki bu alete
iki sistem yüklenmez.
Çaresi ancak şöyle olur resimlerle anlattığım BİOS sekmelerini
ve UEFI modu kapatırsın HDD yi silersin sonrada üç bölüme ayırırsın
İlk önce C bölümüne Win7 sonrada D bölümüne win8 E bölümüde depo olur

synchronline

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, paylaşımlarınızla beni foruma kazandığınızı bildiririm. Şu an göstermiş olduğunuz metod ile windows 7 yi kurmaktayım bir aksilik çıkar ise iletişime geçerim sizinle. Teşekkür ederim

bir daha haber alınamadı ( 2 mesaj ) :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Dostum windows 8 den windows 7 geçebilmem için hardiskteki bilgileri sadece c silsen yetmezmi d yi silmesek olmazmi? teşekürler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya anlatım süper ama benim bios farklı bunlar yok pc ASUS x55 serisi i3. yardm ltfen

nejaterol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Asus Laptop Bios Menü

97263102.jpg

58055892.jpg

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Son mesajınızdaki asus için;Helal olsun size çok teşekkür ediyorum işte sizin gibi ilgili alakalı kişiler oldukça sırtımız yere gelmez emeğinize sağlık ve konu takibiniz süper.. :)Bu arada birşey daha sormak isterim. bunu yapıp win 7 yüklemesine yükleyeceğimde ben su ankı win8 ın lısans kodunu aldım bir şekilde ama hazır geldiği için elimde herhangi bir kurulum cd si falan yok gerek varmıdır sonradan olurda lazım olur geri dönerim diye.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bir şey daha eklemek istiyorum ben bu yolla kurdum win 7 teşekkürler (asus olan) şimdi biosa girip ayarları eski haline getirmek istedim bios açılmıyor, siyah bir ekranda bana windows 7 başlatmamı soruyor bu nedendir acaba.

nejaterol

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=8227]sdn[/MENTION] Okuru

Rica ederim, İşe yaradığına sevindim.
Windows 8 lisansı elinizdeyse endişe etmeyin internetten
Windows 8 pro MSDN Sürüm 32bit veya 64bit indirin
istediğiniz zaman tekrar kurabilirsiniz.

Windows 7 kuruluyken BİOS ayarlarını eskiye yani Windows 8 e göre ayarlarsanız
Windows 7 çalışmaz bilginize.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
lisans numarası eğer oysa var evet,
Teşekkürler Verdiğiniz bilgiler için,

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ALLAH razı olsun ben donanımcıyım fakat win8 i win 7 ye formata başlatmayı bilmiyordum hiç karşıma çıkmamıştı taaki bu güzel ve faydalı çözüm paylaşımına ulaşana kadar... Çok teşekkür ederim . :)

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Windows 8 de bazı bilgisayarlarda biosa girilemiyor. Güç simgesine sağ tık yapıp boot hızını normale aldık ve girebildik diyelim. Peki Windows 8 arızalandığı ve açılmadığında güç simgesine tıklamak mümkün olmayacak bu durumda nasıl bios'a girip ayarları düzenleyeceğiz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Allah Razı Olsun Valla Sabahdan beri Windows 7 ye dönüştürmeye çalışıyorum girmedğim forum sitesi kalmadı bi sizin işleminiz ile format atabildim teşekkürler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hocam bide biçimlendirme yapmayın demişsiniz sebebi nedir ? biçimlendirme yapılırsa ne gibi sorunlar oluşur ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba. kardeşim laptopun tuşlarını silerken bişeylere basmış ve internetten facebook,youtube vs. gibi şeylere girdiğimde ekranın altında yakınlaştırma düzeyini değiştirme panosu çıkyor sağ alttan sol alta kadar. zaten sağ üstte ayarlar bölümünde var. alttakini kaldırmak istiyorum ayarlardan denedim ama onunla ilgili hiç bişey yok yardımcı olursanız çok sevinirim . teşekkürler :crying:

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar lütfen çok acil.... sony vaıo laptopa format atmak istedim. hard diski üçe bölmüştüm. sistem c deydi. cyi biçimlendirdim. gpt hatası aldım. hard diskin bölümlerini sildim. tek parça yaptım. yine aynı hatayı aldım. bios ayarlarında anlattığınız bölümleri yapamadım. sony vaıo bios ayarlarına göre işlemi nasıl yapacağım. allah rızası için bir el atın.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
arkadaşlar lütfen çok acil.... sony vaıo laptopa format atmak istedim. hard diski üçe bölmüştüm. sistem c deydi. cyi biçimlendirdim. gpt hatası aldım. hard diskin bölümlerini sildim. tek parça yaptım. yine aynı hatayı aldım. bios ayarlarında anlattığınız bölümleri yapamadım. sony vaıo bios ayarlarına göre işlemi nasıl yapacağım. allah rızası için bir el atın.
Harddiskin bölümlerini silip tek parça yapman doğru bi adım. Hata almanın sebebi ise şu gpt to mbr convert etmen gerekiyor.. Diski bölümlendirmeden önce şu programı indirip live dvd veya usb belleğe yazdır.

http://sourceforge.net/projects/gparted/files/gparted-live-stable/

Sonra bilgisayarı bununla başlat ve convert kısmından msdos u seçip bütün diski convert edip biçimlendir..
Ve aynı programla diski tekrar istediğin şekilde bölümlendir. Artık hata almadan kurabilirsin kolay gelsin..

NOT: Sen bana özel mesajda göndermişsin ben o gün akşam cevaplayayım dedim ama akşamada forumda hatalar meydana gelmeye başladı profilime özel mesajlarıma ulaşamıyordum bu sorun hala devam ediyor..Kusura bakma yanii..

cahid öz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ediyorum. dediğin gibi yaptım daha önce oldu. ama. bilgilerimi kaybettim maalesef. piyasadaki en iyi veri kurtarma programı nedir sence üstat? kurtarabilirsem çok önemli word evraklarım vardı.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510

HazinyoLcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba iyi Günler arkadaslar

windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde
hatası alıyorum sistemi Sildim fakat recovery e dokunmadım
sistemi recovery yapmaya calısıyorum fakat olmuyor ne yapmalıyım hızlı bi sekilde cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
windows bu diske yüklenemez. seçilen disk gpt bölümü stilinde, Hatası Çözümü.
Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine
Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz
HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz
DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaslar Bendede Windows 8 yuklu Uyuz Oldum Yav .HP ENVY dv6 Arkadas Olmuyor 50 tane Bilgisayarciya Goturdum Onlar Bile Yapamadi Yarimci Olun Lutfen

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
[MENTION=358692]HazinyoLcu[/MENTION] Recovery olmaz gptli bölüme işletim sistemi kurarken şu adımları yap..

F11 e basıp cmd yi aç.
sırasıyla
diskpart yaz enter
listdisk enter
selectdisk1 enter
convert mbr

Yani bu adımlarla diski gpt den mbr ye dönüştürmüş olacağız ve istediğimiz işletim sistemini kurabileceğiz.