Windows 7 mi ? Yoksa Windows 8.1 mi?

Bu konuyu okuyanlar

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Lenovo G570 bilgisayarıma uyan iki işletim sistemi var windows 7 ve windows 8.1 Sistem gereksinimlerimlerime bakınca windows 10 yüklenebilcek olduğunu görmüştüm zamanında ve 2016'dan 2019 başına kadar windows 10 kullandım. Windows 10'da fanı hızlandırma, kasma, donma ve 3 dakikada açılma problemlerim olduğu için 8.1 geçtim. Ancak yüklediğim 8.1 sürümüm RTM değil. Size soruyorum Windows 7 'ye gerimi dönsem yoksa windows 8.1 RTM geçsem mi? kararsız kaldım. İyi Forumlar.
Screenshot_10.png
Screenshot_11.png

NOT HATIRLADIĞIMA GÖRE AÇILIŞ SÜRELERİM :

Windows 7 : 1 Dakika civarı
Windows 8.1 : 25 Saniye
Windows 10 : 3 Dakika
Bu süreler masaüstü açılana kadar tutulmuştur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kimseden cevap gelmedi. Bende windows 10 yüklüyorum :)

Son düzenleme:

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
RTM zaten final sürüm demektir, Windows 8.1 için 9600 final sürümdür (RTM).
Windows XP= 5.1.2600
Windows Vista= 6.0.6002
Windows 7= 6.1.7601*
Windows 8= 6.2.9200
Windows 8.1= 6.3.9600
*7600 da final sürümdür.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Lenovo G570 bilgisayarıma uyan iki işletim sistemi var windows 7 ve windows 8.1 Sistem gereksinimlerimlerime bakınca windows 10 yüklenebilcek olduğunu görmüştüm zamanında ve 2016'dan 2019 başına kadar windows 10 kullandım. Windows 10'da fanı hızlandırma, kasma, donma ve 3 dakikada açılma problemlerim olduğu için 8.1 geçtim. Ancak yüklediğim 8.1 sürümüm RTM değil. Size soruyorum Windows 7 'ye gerimi dönsem yoksa windows 8.1 RTM geçsem mi? kararsız kaldım. İyi Forumlar.Ekli dosyayı görüntüle 74104Ekli dosyayı görüntüle 74105

NOT HATIRLADIĞIMA GÖRE AÇILIŞ SÜRELERİM :

Windows 7 : 1 Dakika civarı
Windows 8.1 : 25 Saniye
Windows 10 : 3 Dakika
Bu süreler masaüstü açılana kadar tutulmuştur.

Kimseden cevap gelmedi. Bende windows 10 yüklüyorum :)
Windows 7 veya 8.1 oyun oynayacaksan daha iyi gider.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Windows 10 yükledim bir kaç performans ayarı yaptıktan sonra bilgisayarım için ideal hale geldi :D

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Windows 10 yükledim bir kaç performans ayarı yaptıktan sonra bilgisayarım için ideal hale geldi :D
Benim laptopta V570C hatta SS atayım. İnşallah UEFI kullanıyorsundur. BIOS update'lerimizde aynı. O bilgisayara Windows 10 kur.
Adsız.jpg

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Ne yapmışsın sen la? asırlık pc ile win 7 30 saniyede açılıyor bende, win 10 ise 10 saniyeyi geçmiyordur ama sen windows 7 kursan performans konusunda daha iyi ve drop denen şey daha icat edilmemiş :D

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Ne yapmışsın sen la? asırlık pc ile win 7 30 saniyede açılıyor bende, win 10 ise 10 saniyeyi geçmiyordur ama sen windows 7 kursan performans konusunda daha iyi ve drop denen şey daha icat edilmemiş :D
Güncelini kullanınca sistem biraz ağırlaşıyor ama olsun :D

Ayrıca insanın gözü metro uygulamaları arıyor bu saatten sonra :) Benim için metro uygulamaları daha kullanışlı ve hızlı

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
UEFI desteği yok Legacy OS ancak hızı gayet iyi..Ekli dosyayı görüntüle 74519
Yok kardeşim UEFI desteği var. İstersen AIDA64'den kontrol et. Rufus'tan UEFI bir OS yaz sonra USB HDD'yi seç UEFI olarak boot edecek. Anlamanın yolu boot logosunun 1024x768 olması. Legacy'de 1366x768 oluyor. Ayrıca Phoenix Winflash BIOS update kurulumunda renkli yazılarla UEFI yazar. AOEMI ile 30 saniyede GPT'ye çevir dene.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Yok kardeşim UEFI desteği var. İstersen AIDA64'den kontrol et. Rufus'tan UEFI bir OS yaz sonra USB HDD'yi seç UEFI olarak boot edecek. Anlamanın yolu boot logosunun 1024x768 olması. Legacy'de 1366x768 oluyor. Ayrıca Phoenix Winflash BIOS update kurulumunda renkli yazılarla UEFI yazar. AOEMI ile 30 saniyede GPT'ye çevir dene.
UEFI olarak açmayı denedim boot menüsünde açsam bile normal 8.1'e attı bende Legacy kurdum. Biosdada UEFI ayarı vs. bulunmuyor UEFI olsa Legacy neden kurayım ki ? :)

74537

msinfo32'den ekran görüntüleri :
74538

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
UEFI olarak açmayı denedim boot menüsünde açsam bile normal 8.1'e attı bende Legacy kurdum. Biosdada UEFI ayarı vs. bulunmuyor UEFI olsa Legacy neden kurayım ki ? :)
Evet bizde UEFI ayarı yok. yalnızca rufustan GPT olarak yazarsan boot ettiğini görürsün. Laptobuna baktım tipi benimkiyle %98 aynı. Bizim BIOS'larda şu ayarlar var:
İntel VT-X
SATA MODU
NVIDIA OPTİMUS AYARI
POWER BEEP

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Ayrıca zaten windows'u kurarken 1024x768 ekran çözünürlüğü vardı sürücüleri yükleyince düzeldi.

Evet bizde UEFI ayarı yok. yalnızca rufustan GPT olarak yazarsan boot ettiğini görürsün. Laptobuna baktım tipi benimkiyle %98 aynı. Bizim BIOS'larda şu ayarlar var:
İntel VT-X
SATA MODU
NVIDIA OPTİMUS AYARI
POWER BEEP
Benim ekran kartı NVIDIA değil AMD yalnız :D

Benim bilgisayarın alt ve üst kasasında kırılmalar meydana geldi 1 - 2 aya kasa değiştireceğim seninki sağlam duruyordur muhtemelen :)

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Windows 8.1 aslında kötü değil, ama benim önerim kesinlikle Windows 7 olurdu. Fakat desteği biteceği için önerim Windows 8.1 olur. Ama desteği takmıyorsan Windows 7 Pro en iyisi.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Windows 8.1 aslında kötü değil, ama benim önerim kesinlikle Windows 7 olurdu. Fakat desteği biteceği için önerim Windows 8.1 olur. Ama desteği takmıyorsan Windows 7 Pro en iyisi.
Pro iyi değil şahsen. Home Premium ilk, Ultimate 2. tercihimdir her zaman.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
UEFI olarak açmayı denedim boot menüsünde açsam bile normal 8.1'e attı bende Legacy kurdum.
BIOS
Boot sekmesinde Mode: EFI/UEFI seçimi yapılabiliyorsa (destekliyordur) ve orijinal 8.1 medyasının USB'ye yazdırma işlemi sadece UEFI modunda gerçekleştirilirse, UEFI modunda sistem kurulumu da yapılabilir. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ayrıca zaten windows'u kurarken 1024x768 ekran çözünürlüğü vardı sürücüleri yükleyince düzeldi.

Benim ekran kartı NVIDIA değil AMD yalnız :D

Benim bilgisayarın alt ve üst kasasında kırılmalar meydana geldi 1 - 2 aya kasa değiştireceğim seninki sağlam duruyordur muhtemelen :)
Msinfo32.exe olayı tamamen yalan. Yalnızca Windows'un kurulu olduğu bölümün GPT olduğuna bakıyor. Ben MBR yaptığımda banada eski dedi. Alakası yok. Ayrıca destekliyor. AOEMI disk partition ile GPT'ye 30 saniyede veri kaybetmeden çevirmek mümkün.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Windows 7 Kurasım var gerçi en akıcı kullandığım 2 işletim sisteminden biri

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Windows 7 Kurasım var gerçi en akıcı kullandığım 2 işletim sisteminden biri
Reis. Eğer Windows 7 kuracaksan lütfen UEFI kur. Benim ve senin CPU'lar aynı ve ben UEFI kullanıyorum. Sende UEFI Windows 7 kur. Rufustan UEFI olarak yazdır ve kur. Eğer verilerim gitmesin diyorsan AOMEİ kullanarak 30 saniyede GPT'ye çevir.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Reis. Eğer Windows 7 kuracaksan lütfen UEFI kur. Benim ve senin CPU'lar aynı ve ben UEFI kullanıyorum. Sende UEFI Windows 7 kur. Rufustan UEFI olarak yazdır ve kur. Eğer verilerim gitmesin diyorsan AOMEİ kullanarak 30 saniyede GPT'ye çevir.
UEFI yazdırıp açtığım zaman ilk duraksıyor sonra şuan kullanılan işletim sistemine atıyor. gerçi bios'da UEFI seçeneği bulunmuyor UEFI olduğunu sanmam.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
BIOS
Boot sekmesinde Mode: EFI/UEFI seçimi yapılabiliyorsa (destekliyordur) ve orijinal 8.1 medyasının USB'ye yazdırma işlemi sadece UEFI modunda gerçekleştirilirse, UEFI modunda sistem kurulumu da yapılabilir. :)
Bende ve konu sahibinde ayarı yok. Ama ben UEFI kullanıyorum. Konu sahibi ile benim CPU aynı.
Adsız.jpg
Adsız.jpg

UEFI yazdırıp açtığım zaman ilk duraksıyor sonra şuan kullanılan işletim sistemine atıyor. gerçi bios'da UEFI seçeneği bulunmuyor UEFI olduğunu sanmam.
Sende de bende de UEFI desteği var. Ben UEFI kullanıyorum. Bende de UEFI vb. ayarları yok. Sana bir şey soracağım. Senin BIOS'damı Phoenix. 2.soru ise senin BIOS Update kurulumunda renkli UEFI logosu mu var?

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Bende ve konu sahibinde ayarı yok. Ama ben UEFI kullanıyorum. Konu sahibi ile benim CPU aynı. Ekli dosyayı görüntüle 74610Ekli dosyayı görüntüle 74611

Sende de bende de UEFI desteği var. Ben UEFI kullanıyorum. Bende de UEFI vb. ayarları yok. Sana bir şey soracağım. Senin BIOS'damı Phoenix. 2.soru ise senin BIOS Update kurulumunda renkli UEFI logosu mu var?
Çok değişik bir durum gerçi BİOS'da UEFI veya Legacy seçme olayı yoksa nasıl destek var ki. BİOS update olayınıda yaptım halbuki.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Kardeş sen AIDA64'ten baktın mı? UEFI Boot evet veya hayır diyor ona bir baksana. Ama bildiğim kadarıyla o evet hayır senin Windows'una bağlı diye biliyorum. Yani Windows'a bakarak evet hayır diyor herhalde. Tam emin değilim. Benim laptop Lenovo V570c ve ben bu PC'ye UEFI Windows 7 Ultimate SP1 kurdum. Hem de 2 defa. Ve sorun yok. Windows 7'de UEFI kurunca 'Windows Başlatılıyor' yerine 'Starting Windows' diyor. Yani İngilizce olarak açılıyor.

Çok değişik bir durum gerçi BİOS'da UEFI veya Legacy seçme olayı yoksa nasıl destek var ki. BİOS update olayınıda yaptım halbuki.
Phoenix bioslarda ayar yok. Şimdi ki Phoenixlerde var. Bizde ayar yok ama etkin ve destekliyor. Ben nasıl UEFI Windows 10 kullanıyorum peki? Reis sen bi AIDA64 Extreme indirip UEFI Boot evet veya hayır olup olmadığına bi bak derim.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Kardeş sen AIDA64'ten baktın mı? UEFI Boot evet veya hayır diyor ona bir baksana. Ama bildiğim kadarıyla o evet hayır senin Windows'una bağlı diye biliyorum. Yani Windows'a bakarak evet hayır diyor herhalde. Tam emin değilim. Benim laptop Lenovo V570c ve ben bu PC'ye UEFI Windows 7 Ultimate SP1 kurdum. Hem de 2 defa. Ve sorun yok. Windows 7'de UEFI kurunca 'Windows Başlatılıyor' yerine 'Starting Windows' diyor. Yani İngilizce olarak açılıyor.
Bu bilgisayara kurduğum tüm işletim sistemlerini ilk UEFI olarak yazdırıp açmayı denedim hiçbiri olmadı. Bence Legacy kuruyorum Senin dediğin gibi destek olsa neden UEFI kurmayayımki ?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Aklıma bir fikir geldi. Sen şimdi USB'ye UEFI Windows yaz. Sonra hani Güvenli Mod vb. seçme yerinde komut istemini seç. Sonra ordan USB'ye yazdığın setup.exe'yi aç ve kur. Ben öyle Windows kuruyorum. Çünkü benim laptop biosa girmiyor. Demek ki ölmüş. Neyse ben bu yöntemle 2 Defa UEFI Windows 7 kurdum. Seninle CPU'lar aynı. 2.nesil İntel Core'lar UEFI destekliyor.

Evet. Sadece Legacy kurabiliyorum BİOS'da ayarıda bulunmuyor.
Adsız.jpg