Windows 7 kurulmuyor

Bu konuyu okuyanlar

Elit Yenilikci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle tüm forum üyelerine merhabalar, konu daha önce hiç açıldı mı bilmiyorum ama açılmamış olarak gördüm.

Hemen lafı fazla uzatmadan konuya gireyim.
8 Mart 2017 Çıkışlı hp marka masaüstü bilgisayar aldım. İçerisine sadece windows 8 ve üzeri yükleme yapmama izin veriyor. Ben Windows 7 kurmak istiyorum fakat yani tahminimce bios korumalı olduğu için Windows 7 kurmama izin vermiyor. Ne yaptıysam ( bios ayarlarını gerektiği gibi değiştirdim, bios güncelledim, HDD yi söküp farklı bir pc de formatlayıp taktım, Bios pilini çıkarıp formatlamayı denedim, UEFİ destekli Windows 7 denedim vb. birçok yol denedim) bir türlü sonuç vermiyor. Resimlerdeki gibi sürekli mavi ekrana düşüyor. Bios arayüzüde resimdeki gibidir.
NOT: Donanımsaldır demeyin çünkü donanımsal bir sıkıntı olsa 8 ve 10 kurarken de mavi ekrana düşer.

Bu sorunu daha önce yaşayan, duyan tüm arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden her türlü yardımınız için hepinize teşekkür ederim.

Bilgisayarın Modeli: 570-p010nt (Hp Pavilion Desktop)
İşlemci: İntel İ5

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 848
  • 2.JPG
    2.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 1,423
  • 3.JPG
    3.JPG
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,471
  • bios ekranı.png
    bios ekranı.png
    141.5 KB · Görüntüleme: 2,091

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bios'unuzda UEFI ile ilgili ayar varsa onu kapatın.

Elit Yenilikci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bios'unuzda UEFI ile ilgili ayar varsa onu kapatın.

Kardeşim ilk yaptığım UEFİ ayarını Disable, Legacy ' i Enable ve Security Boot' u Disable olarak denedim gene olmuyor. Şöyle söyleyeyim normal bir windows kurarken gereken tüm ayarları yaptım ama malesef 7 kurdurmuyor :(

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
UEFI ayarının olduğu pencereyi gösterebilir misiniz

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
usb'yi hazırlarken ne şekilde hazırlıyorsunuz ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Rufus ile iso'yu seçtikten sonra """MBR partition scheme for BIOS or UEFI""" NTFS 4kb şeklinde biçimlendirip tekrar deneyin.

Elit Yenilikci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Rufus ile iso'yu seçtikten sonra """MBR partition scheme for BIOS or UEFI""" NTFS 4kb şeklinde biçimlendirip tekrar deneyin.
Bu adımıda denedim hatta farklı yazdırma programları ile farklı ayarları denedim sonuç yok
--- Gönderi Güncellendi ---
ona 7 kuramazsın ona 7 desteği yok hp 7 desteğini kesti.
www.hp.com.tr bak.
7 öldü 10 var.

Kardeşim ama hemen öldürmeyelim daha 2-3 bilemedik 5 sene gideri var :) İllaki bir yolu vardır. Halledeceğiz ;)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Peki öyleyse şu arkadaş BIOS'ta USB ayarlarını 3.0'dan 2.0'a getirerek 0x000000a5 hatasını çözdüğünü yazmış, bunu deneyin, kurulum yapıldıktan sonra USB sürücülerini yükleyin sonra tekrar 3.0'a getirin veya USB 3.0 içeren iso bulabilirsiniz.

Reaksiyon puanı
16,118
7 öldü microsoft üreticilere yeni ürünlerin geriye dönük uyumunu kaldırtmış intel de destekliyor bunu yani 7'yi unutun ziyan etmeyin notebook'u 10 kur bak keyfine başka çağresi yok.

Reaksiyon puanı
16,118
son model pcye 7 kurulmasına karşıyım microsoft,intel ve hp de karşı bu üçlü karşıyken boşa uğraş demektir...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Atatürk böyle düşünseydi İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya, Yunanistan bu beşli karşıdayken boşa uğraş demektir deseydi şimdi bu halde olmazdık.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Başka değil, bu girişimler sayesinde az da olsa Microsoft yöntem değişikliğine gidiyor.
Girişimlerin ciddiyeti arttıkça geri adım atmaya zorlanacaktır sonuçta kimsenin sınırsız finans kaynağı yok.
Bu da tüm kullanıcıların yararına.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaş geri dönmediğine göre herhalde format atıyor sorunu çözdük galiba.

Elit Yenilikci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaş geri dönmediğine göre herhalde format atıyor sorunu çözdük galiba.
Keşke çözüldü diyebilseydim ama malesef durum aynı ve adamlar Bios ' a öyle bir koruma koymuş ki her yolu denememize rağmen işin içinden çıkamadık.. Yukarıda "Atatürk böyle düşünseydi İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya, Yunanistan bu beşli karşıdayken boşa uğraş demektir deseydi şimdi bu halde olmazdık." demişsin ya bunu okuduktan sonra daha da bu işi çözme isteğim arttı. Araştırmaya devam ediyorum. Çünkü biz Türklerin kafaya koyduktan sonra halledemeyeceği hiç bşirşey yoktur ve sonuçta Allah yapısı değil ki kul yapısı. Hala arıştırmadayım çözüldüğü anda nasıl yaptığımı yazarım benden sonra bu sorunu yaşayan arkadaşlarada yardımcı olmuş oluruz.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Ben olsam çok fazla kurcalamam hp sonuçta elimizde kalır maazallah.

Elit Yenilikci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben olsam çok fazla kurcalamam hp sonuçta elimizde kalır maazallah.

Çok haklısın fazla kurcalamaya gelmez ama hallettim.

Nasıl çözdün diye soracaksınız. Kısaca Şöyle özetleyim :)

Kasayı internette 1.800 tl ye satışada koymuştum ve dün sattım. Bugün öğleden sonrada yeni bir Lenovo marka kasa aldım ve Windows 7 kullanıyorum:innocent:

Yardımlarınız için hepinize çok çok TEŞEKKÜR EDERİM:blush:

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160

Kasayı internette 1.800 tl ye satışada koymuştum ve dün sattım. Bugün öğleden sonrada yeni bir Lenovo marka kasa aldım ve Windows 7 kullanıyorum:innocent:

Geçmiş olsun güle güle kullanın yeni bilgisayarınızı :relaxed:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sorun işlemcide. İntel 6. nesilden sonra bildiğim kadarıyla Windows 8'den aşağısında çalışmayacağını duyurmuştu. Windows 10 dayatmaları... Geçmenin yolu var, hiç araştırmadım detaylı çünkü yeni donanım almak gibi yakın gelecekte bir planım yok ama araştırırsan yolu var.
Why Windows 7 Won't Work On Intel's Current & Next Gen CPUs

Neyse, oldu bitti o zaman :D Hayırlı olsun.