Windows 7 ilerleme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Benim eski bir bilgisayar var. İçinde win 7 kuruluydu, çok yavaş çalışıyor diye win 7 kurdum. Fakat kurduktan sonra özel ayarlar bölümüne girdim ve bana "Windows u nereye yüklemek istiyorsunuz? " diye disk alanları geldi. En yüksek 450GB lık alan var, seçiyorum fakat ilerle butonu çalışmıyor.

Sol altta her disk için Windows * Diski * Bölümüne Yüklenemez. Diye uyarı geliyor.

Nasıl çözebiliriz yardım eder misiniz?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Benim eski bir bilgisayar var. İçinde win 7 kuruluydu, çok yavaş çalışıyor diye win 7 kurdum. Fakat kurduktan sonra özel ayarlar bölümüne girdim ve bana "Windows u nereye yüklemek istiyorsunuz? " diye disk alanları geldi. En yüksek 450GB lık alan var, seçiyorum fakat ilerle butonu çalışmıyor.

Sol altta her disk için Windows * Diski * Bölümüne Yüklenemez. Diye uyarı geliyor.

Nasıl çözebiliriz yardım eder misiniz?
Ona tıklayarak bize hatayı söylemeniz gerekiyor. Yoksa hatayı biz nereden bilebiliriz ki?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benim eski bir bilgisayar... win 7 kurdum. Fakat kurduktan sonra özel ayarlar bölümüne girdim...
Kurulum tamamlanıyor mu, tamamlanmıyor mu?
Windows 7 için öyle bir menü ben hatırlamıyorum. :)

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Ona tıklayarak bize hatayı söylemeniz gerekiyor. Yoksa hatayı biz nereden bilebiliriz ki?
İleri butonu pasif halde yani tıklasamda hata felan vermiyor.

Kurulum tamamlanıyor mu, tamamlanmıyor mu?
Windows 7 için öyle bir menü ben hatırlamıyorum. :)
Kurulumu başlat dediğim de Özel Ayar ve Windows Yükselt diye 2 seçenek çıkıyor. Ben özel ayarları seçince disk alanları geliyor. Disk alanında Windowsu nereye kuracağını seçiyorum fakat ileri butonu hala pasif halde çalışmıyor.

Bu arada dün bilgisayarı yeniden başlattım söyle bir uyarı geldi.

Kurtarma kişisel bilgisayarınızın onarılması gerekiyor.

Mecburen win 8 e geri döneceğim.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
İleri butonu pasif halde yani tıklasamda hata felan vermiyor.

Kurulumu başlat dediğim de Özel Ayar ve Windows Yükselt diye 2 seçenek çıkıyor. Ben özel ayarları seçince disk alanları geliyor. Disk alanında Windowsu nereye kuracağını seçiyorum fakat ileri butonu hala pasif halde çalışmıyor.

Bu arada dün bilgisayarı yeniden başlattım söyle bir uyarı geldi.

Kurtarma kişisel bilgisayarınızın onarılması gerekiyor.

Mecburen win 8 e geri döneceğim.
O bu diske yüklenemez mesajında ne yazıyor? (Mesaja bakmak için üstüne tıklayın. GPT stili vs. diyorsa Windows 7'yi UEFI olarak hazırlayın)

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
O bu diske yüklenemez mesajında ne yazıyor? (Mesaja bakmak için üstüne tıklayın. GPT stili vs. diyorsa Windows 7'yi UEFI olarak hazırlayın)
Aynen GPT stili yazıyordu fakat şuan başka hatayı veriyor. Kurtarma kişisel bilgisayarınızın onarılması gerekiyor. Şeklinde.

Sistemi tekrardan Windows 8 e yükseleceğim ancak böyle çözülür.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
O diski biçimlendirin yeniden bölüm oluşturup kuruluma devam edebilirsin (=

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
O diski biçimlendirin yeniden bölüm oluşturup kuruluma devam edebilirsin (=
Sizin dediğiniz Üstünden Legacy'ye düşürmekten başka bir şey değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen GPT stili yazıyordu fakat şuan başka hatayı veriyor. Kurtarma kişisel bilgisayarınızın onarılması gerekiyor. Şeklinde.

Sistemi tekrardan Windows 8 e yükseleceğim ancak böyle çözülür.
UEFI olarak Windows 8.1 yada 7 yazdırın.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Aynen GPT stili yazıyordu
Disk alanı GPT'ye dönük gözüküyorsa daha önce diskler bir şekilde işlem görmüş demektir. Yani Windows 7 üstünde bir kurulum yapılmış, Linux'a ait bir dağıtım yüklenmiş, ya da disklerle uğraşılırken bu durum meydana gelmiş olabilir. 7 formatı atılmak isteniyorsa disk alanı MBR'ye uyarlanmış olması gerekmekte. Komut pencereleri ile uğraşmak istemiyorum derseniz, en basit yolu yukarıda @AmbaSSadoR sunmuş size.

"Benim eski bir bilgisayar var" söyleminizden yola çıkarak EFI-UEFI değil bir BIOS'a sahip olduğunuzu düşünüyorum belirtmediğiniz için şu an varsayım ile sınırlı tabii. Eğer durum böyleyse UEFI bir imajla kurulum yapmayı denemenize gerek kalmıyor. Kurulumu düz şekilde sürdürebilirsiniz.

Disk alanını biçimlendirmeden önce yedeklemelerinizi yapmayı unutmayın.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Disk alanı GPT'ye dönük gözüküyorsa daha önce diskler bir şekilde işlem görmüş demektir. Yani Windows 7 üstünde bir kurulum yapılmış, Linux'a ait bir dağıtım yüklenmiş, ya da disklerle uğraşılırken bu durum meydana gelmiş olabilir. 7 formatı atılmak isteniyorsa disk alanı MBR'ye uyarlanmış olması gerekmekte. Komut pencereleri ile uğraşmak istemiyorum derseniz, en basit yolu yukarıda @AmbaSSadoR sunmuş size.

"Benim eski bir bilgisayar var" söyleminizden yola çıkarak EFI-UEFI değil bir BIOS'a sahip olduğunuzu düşünüyorum belirtmediğiniz için şu an varsayım ile sınırlı tabii. Eğer durum böyleyse UEFI bir imajla kurulum yapmayı denemenize gerek kalmıyor. Kurulumu düz şekilde sürdürebilirsiniz.

Galiba yazdıklarına göre Windows 8 miş. 2012 de vs. almış olmalı. GPT yazdığından belli. UEFI gelmiş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 7'nin UEFI desteği var. Kanıtı: https://forum.shiftdelete.net/threads/windows-7-uefi-destekliyor-iste-kaniti.635923/

Son düzenleme: