Windows 7 desteği sona erince ne yapacaksınız? [Windows 7 kullanıcılarına özel] [Anket]

Windows 7 yerine hangi işletim sistemini kullanacaksınız?

• Kullanılan toplam oy
    42
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Konunun güncelliğini en azından Windows 7'nin genişletilmiş desteğinin biteceğine kadar sürdüreceğini düşündüğümden konuyu sabitlemeyi uygun buldum.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Windows 7'den oldukça mutluyum, format atarsam Windows 10'a geçerim yani desteğin bitmesi, kalması benim için sıkıntı değil. Ama büyük ihtimal bilgisayara bir format atmak zorunda kalabilirim, eğer atmazsam 7'ye devammm

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Cahilliğimi mazur görün. Eski PC im ile win7 satın almıştım. Ücretsiz win10 a yükseldi. Sorum şu; freedos bir laptop alicam. Laptop a win7 cd sini takip yükleyeceğim. Öncelikle PC den win10 u kaldırmalı mıyım? Nasıl, nerden kaldiricam? Yükledikten sonra kendiliğinden win10 olur mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Pcdeki win 10 durabilir.Ama onu kullanamazsınız. Yani tek bi makinada kullanma hakkınız var.Laptopa önce win 7 yi yükleyin. Daha sonra ,win 10 a yükseltin.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Pcdeki win 10 durabilir.Ama onu kullanamazsınız. Yani tek bi makinada kullanma hakkınız var.Laptopa önce win 7 yi yükleyin. Daha sonra ,win 10 a yükseltin.
Teşekkür ederim. Konunun uzmanını bulmuşken sorayim. 4000 civarı laptop tavsiyelerinde 8250u işlemcili radeon 530 lü laptoplar(4200 civari)gördüm. Fakat monsterin i5 9300h ve gtx 1050 'li laptop u 4800 lira. Aradaki farka değmez mi

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Az önce uyarısını almış bulunduğum konudur :( W10 geçmeyi planlıyorum ama aklımda performans ve takılma sorunu yaşar mıyım sorusu var pek emin olamamak ile birlikte W10'a yükseltirimden yana kullandım oyumu.
Sizce W7'den W10'a 2013'ten kalmış bir dizüstü bilgisayar ile geçmek mantıklı olur mu?
Sistem özellikleri:
i7-3632QM
16 GB RAM
240 GB SSD + 1 TB HDD
1 GB GeForce 635M + Intel HD 4000

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Az önce uyarısını almış bulunduğum konudur :( W10 geçmeyi planlıyorum ama aklımda performans ve takılma sorunu yaşar mıyım sorusu var pek emin olamamak ile birlikte W10'a yükseltirimden yana kullandım oyumu.
Sizce W7'den W10'a 2013'ten kalmış bir dizüstü bilgisayar ile geçmek mantıklı olur mu?
Sistem özellikleri:
i7-3632QM
16 GB RAM
240 GB SSD + 1 TB HDD
sistem fazlasıyla iyi geçin gitsin ama win7 64 bit yine de daha performanslı olsa da yine de w10 sorun çıkarmaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sanırım sistemin win 7 desteği var eğer win 7 ile gelmişse ama 2013 ise UEFİ desteği var demek uefi şeklinde win 10 kurabilirsiniz.

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
sistem fazlasıyla iyi geçin gitsin ama win7 64 bit yine de daha performanslı olsa da yine de w10 sorun çıkarmaz.

sanırım sistemin win 7 desteği var eğer win 7 ile gelmişse ama 2013 ise UEFİ desteği var demek uefi şeklinde win 10 kurabilirsiniz.
W7-64 bit daha performanslı ise neden W10'a geçelim ki?
Galiba W8 ile birlikte gelmişti cihaz ama UEFI desteği olup olmadığını bilmiyorum.
W10 geçmek driverler açısından bir problem yaratır mı?
Şöyle bir şey görüyorum AIDA64 üzerinde sizce UEFI desteği var mıdır?

aida.png

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
W7-64 bit daha performanslı ise neden W10'a geçelim ki?
Galiba W8 ile birlikte gelmişti cihaz ama UEFI desteği olup olmadığını bilmiyorum.
W10 geçmek driverler açısından bir problem yaratır mı?
Şöyle bir şey görüyorum AIDA64 üzerinde sizce UEFI desteği var mıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 77909
UEFİ desteği var gibi gözüküyor fat32+gpt olarak imaj yazıp bir deneyin eğer atılabilecekse win 10 kullanabilirsiniz görünümü vb daha iyi ama kullanımı da o kadar basit değil yani win 7'ye göre driver konusunda hd graphics 4000 win 10 desteği var.

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
UEFİ desteği var gibi gözüküyor fat32+gpt olarak imaj yazıp bir deneyin eğer atılabilecekse win 10 kullanabilirsiniz görünümü vb daha iyi ama kullanımı da o kadar basit değil yani win 7'ye göre driver konusunda hd graphics 4000 win 10 desteği var.
Diğer driverlerda sorun yaşamam umarım geçmeyi düşünüyorum ve UEFI desteği olursa daha memnun kalacağımı düşünüyorum.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
Diğer driverlerda sorun yaşamam umarım geçmeyi düşünüyorum ve UEFI desteği olursa daha memnun kalacağımı düşünüyorum.
UEFİ var mı tam emin değilim ama win 8 ile geldiye kesin UEFİ vardır ama 2012 yazıyordu orda yine de FAT32+GPT olarak format atsanız olur eğer win 8 ile geldiyse.

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
UEFİ var mı tam emin değilim ama win 8 ile geldiye kesin UEFİ vardır ama 2012 yazıyordu orda yine de FAT32+GPT olarak format atsanız olur eğer win 8 ile geldiyse.
BIOS'ta MAIN penceresinde UEFI Boot diye bir şey buldum şuan Disabled olarak ayarlanmış. Bu UEFI'ye uygun olduğu anlamına gelir mi?
Bu özelliği W10 yüklemeden önce mi aktifleştirmem lazım?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
BIOS'ta MAIN penceresinde UEFI Boot diye bir şey buldum şuan Disabled olarak ayarlanmış. Bu UEFI'ye uygun olduğu anlamına gelir mi?
UEFİ format attıktan sonra açılıyor sanırım tam emin değilim ama win 10 imajını uefi şeklinde format atınca olur eğer uefi olmazsa sanırım açıyorsunuz tam bilmiyorum UEFİ kullanmıyorum da. :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İki sorunun cevabı da EVET
Önyüklenebilir medya oluştururken de UEFI modunda yazdırıyoruz.
Sistem özellikleri:
i7-3632QM
16 GB RAM
240 GB SSD + 1 TB HDD
Sisteminde SSD'nin olması ve 16 GB RAM'nin olması büyük avantaj.
Uygun olan sürücüleri Windows 10 (büyük oranda) kendisi buluyor.
CPU kullanımında zaman zaman kısa süreli anormal artışlar gözlemleyebilirsin, bu normal.

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Sistem özellikleri:
i7-3632QM
16 GB RAM
240 GB SSD + 1 TB HDD
Uefi desteğin varsa legacy kurma hiç Windows 10/8.1’i

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
İki sorunun cevabı da EVET
Önyüklenebilir medya oluştururken de UEFI modunda yazdırıyoruz.

Sisteminde SSD'nin olması ve 16 GB RAM'nin olması büyük avantaj.
Uygun olan sürücüleri Windows 10 (büyük oranda) kendisi buluyor.
CPU kullanımında zaman zaman kısa süreli anormal artışlar gözlemleyebilirsin, bu normal.
UEFI konusunda biraz kafam karışık desteği olup olmadığını tam olarak anlayamadım Phoenix olduğu için sorun olabileceğine dair şeyler okudum 1-2 hafta içerisinde yedeklemeler sonucunda deneyebilirim.
W10 hala stabilize olmamış gibi geliyor nedense bana ama W7'ye biten destek ve oluşacak güvenlik açıklarını düşününce mecburen geçeceğim. W8.1'i de araştıracağım belki de ona geçerim.

Evet SSD olması bayağı işe yarıyormuş sorunsuz kullanabilirsin dediler deneyip gözlemleyeceğiz :)

Uefi desteğin varsa legacy kurma hiç Windows 10/8.1’i
UEFI desteği olup olmadığını tam olarak nasıl anlayabiliriz eğer destek yoksa ve ben UEFI format atmaya kalkarsam neler yaşarım? Bir problemle karşılaşır mıyım?

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
UEFI konusunda biraz kafam karışık desteği olup olmadığını tam olarak anlayamadım Phoenix olduğu için sorun olabileceğine dair şeyler okudum 1-2 hafta içerisinde yedeklemeler sonucunda deneyebilirim.
W10 hala stabilize olmamış gibi geliyor nedense bana ama W7'ye biten destek ve oluşacak güvenlik açıklarını düşününce mecburen geçeceğim. W8.1'i de araştıracağım belki de ona geçerim.

Evet SSD olması bayağı işe yarıyormuş sorunsuz kullanabilirsin dediler deneyip gözlemleyeceğiz :)

UEFI desteği olup olmadığını tam olarak nasıl anlayabiliriz eğer destek yoksa ve ben UEFI format atmaya kalkarsam neler yaşarım? Bir problemle karşılaşır mıyım?
Windows açılmaz en kolayından ama Windows 10 kuracaksanız 1903’u kurmayın en azından benim bilgisayarimda bayağı bir optimizasyon problemi vardı

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Windows açılmaz en kolayından ama Windows 10 kuracaksanız 1903’u kurmayın en azından benim bilgisayarimda bayağı bir optimizasyon problemi vardı
Şuanda evimde sadece bir bilgisayar mevcut bu yüzden açılmaması pek işime gelmez çok uğraştırır UEFI atmak istemez isem aynı USB'den BIOS üzerinden UEFI Boot'u Disabled konumuna getirip sistemi kurmaya çalışsam UEFI olmadan kurulum gerçekleşir mi?

Yani UEFI kurulumu başarısız olur ve Windows açılmaz ise aynı USB'yi kullanarak BIOS'a girip UEFI Boot ayarını Disabled konumuna getirmem sonucunda Legacy kurulum yapabilir mi?

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Şuanda evimde sadece bir bilgisayar mevcut bu yüzden açılmaması pek işime gelmez çok uğraştırır UEFI atmak istemez isem aynı USB'den BIOS üzerinden UEFI Boot'u Disabled konumuna getirip sistemi kurmaya çalışsam UEFI olmadan kurulum gerçekleşir mi?

Yani UEFI kurulumu başarısız olur ve Windows açılmaz ise aynı USB'yi kullanarak BIOS'a girip UEFI Boot ayarını Disabled konumuna getirmem sonucunda Legacy kurulum yapabilir mi?
Evet kurulum yapılabilir

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905
SSD öyle önemli değil ama CPU ve RAM önemli mesela ben HDD ile kurduğumda win7 den daha hızlıydı mesela...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
UEFI konusunda biraz kafam karışık desteği olup olmadığını tam olarak anlayamadım Phoenix olduğu için sorun olabileceğine dair şeyler okudum
UEFI Boot Enabled konuma getirilebiliyorsa, muhtemelen destekliyordur.

UEFI format atmaya kalkarsam neler yaşarım? Bir problemle karşılaşır mıyım?
Önyüklenebilir medya eğer UEFI modunda yazdırılmışsa ve kullanılan cihaz da UEFI enabled konumda değilse, USB/DVD sürücüsü devreye girmez ve Windows 7 (yüklü olan sistem ne ise o) açılır.
Rufus ile yazdırma işlemi yapılacaksa:
"Disk Bölüm Düzeni: MBR
Hedef Sistem: BIOS ya da UEFI
Dosya sistemi: FAT32
ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçilir."
Şeklinde olursa, olur.

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
UEFI Boot Enabled konuma getirilebiliyorsa, muhtemelen destekliyordur.
Aslında denemedim ama büyük ihtimalle oluyordu.
Önyüklenebilir medya eğer UEFI modunda yazdırılmışsa ve kullanılan cihaz da UEFI enabled konumda değilse, USB/DVD sürücüsü devreye girmez ve Windows 7 (yüklü olan sistem ne ise o) açılır.
Bunu öğrendiğim çok iyi oldu yani endişe edilecek bir şey yok. Teşekkür ederim.

SSD öyle önemli değil ama CPU ve RAM önemli mesela ben HDD ile kurduğumda win7 den daha hızlıydı mesela...
SSD'nin W10 için önemli olduğunu söylüyorlardı ama W10 kullanmadığım için pek bir bilgim yok.
Benim CPU ve RAM değerlerime göre W10 performansım nasıl olur?
i7-3632QM ve 16 GB RAM mevcut.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,905

SSD'nin W10 için önemli olduğunu söylüyorlardı ama W10 kullanmadığım için pek bir bilgim yok.
bu sistemle rahat kullanabilirsiniz.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
10 için asla diyenler 8 ile devam ediversin.

Ekli dosyalar

• dsfghsdghs.jpg
    dsfghsdghs.jpg
    107.5 KB · Görüntüleme: 144

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121

10 o pcde ucar canavar olur ü. Öldü 8 can çekişiyor.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Windows 10 ilk çıktığından beri kullanıyorum. Linux'de oyun ve uygulama desteği yetersiz kaldığı için geçiş yapmıyorum.