Windows 3 Artık Resmen Emekli

Bu konuyu okuyanlar

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Yıllardır neredeyse hiç bir yerde göremediğimiz Windows 3, işletim sistemleri alemine veda etti. Peki Windows 3'ün geçmişini biliyor muydunuz?

İlk Windows 3.0, 22 Mayıs 1990'da piyasaya sürülmüştü. Bundan kısa bir süre sonra çok sayıda multimedya ve network özellikleriyle beraber Windows 3.1 çıktı. Buna rağmen Microsoft'un, Windows 3.0 ile yaptığı ilerleme inanılmazdı; 32 bit performansı, gelişmiş grafikler ve güçlü Intel 386 işlemciye tam destek.

Yüksek Sistem Gereksinimleri

Windows 3 serisi işletim sistemlerinin sistem gereksinimleri için sıkı durun. Tam 640 KB belleğe ihtiyaç duyan Windows 3'ü kurabilmek için sabit diskinizde tam 7 MB yer açmasınız gerekiyor. Ayrıca EGA, VGA veya CGA görüntü kartlarından birine ihtiyaç duyarken, 10 MHz ve üzerinde çalışan bir 8086/8088 işlemci de sistem gereksinimleri arasındaydı.

:: Daha önce hiç Windows 3 kullandınız mı?

Yazan: Ruşen Göbel
SDN - http://shiftdelete.net

oduncu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok duygulandım

90 haziranında bir bilgisayar kursunda çalışıyorudum ve hocam disketleri getirip masama bıraktı. al bakalım ilk sen dene dedi

:'( :)

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
wlla 98 in öncesini bilmiyorum :D
gerçi 98 ide az biliyorum ya neyse :D

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Selam millet aranızda 386 kullanan varmı ;D Peki Windows 3.1 kullanan ?? Accık vaktiniz, atıl bir hardiskinizde varsa buysun nostaljiye ...

win31yy8.jpg

http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/35872-ey-gidi-windows-3-1-hat-rlayan-n-z-var-m.html

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bizim lisenin bilgisayarlarında vardı bu meret.

ReasTa

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
kullanmadım ama şimdi pc de yüklü olsa tam performans kullanırım :D

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3.0 değil de ilk 3.1 ile başlamıştım ne günlerdi gerçekten duygulandım :D

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Komik gelecek ama üniversitede kullandım. (Yıl 2000) Bilgisayarlarda HDD, CD-Rom falan yoktu. Ana makineden çalışıyordu. :D

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Way be 1 gblik harddiskime counterı kurmaya calıstıgım günler geldi aklıma bende duygulandım şimdi :D

DeerPurple

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Disketlerin hayatımız vazgeçilmez bir unsuru olduğu günler...
Bill Gates yeni işletim sistemi olarak nitelendirdiği 7 adet 1.44 Mb HD Disket ile dünyayı değiştiriyor... Windows 3.1
Gerçek bir işletim sistemi değil, MS-DOS üzerinde çalışan bir pencereler sistemi...
Mavi hata ekranları ile tanıştığımız multi-tasking bir platform...
Üzerinde Borland C++ 3.1 ile ne çok program yazmıştım. Ticari uygulamalar, anti-virus vs...
1993 yılı internet dönemi başlıyor...
Mosaic web browser ile internete adım atıyoruz...
Sonra Netscape 0.9 versiyonu... Netscape ile Web sayfalarına background resmi koyduğumuz gün ne de çok sevinmiştik...
E-mail, Gopher, Telnet, IRC uygulamaları... Tabi ki yine Windows 3.1 üzerinde çalışıyorlar hepsi... :)
Sonra X Windows ile Slackware Linux geliyor hayatımıza... Hem bedava hemde daha güvenilir... Linux bambaşka bir devir başlatıyor...
İşte o zaman Windows 3.1 den kopmaya başladık yavaş yavaş... Ta ki 1995 yılı Ağustos'ta kendisini terk edene kadar...
Artık yeni ara yüzü ile çok farklı bir işletim sistemimiz var... Windows 95

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
kullandım, mayın tarlası oynuyordum :D

laztopak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nerde eski günler :D benim ihtiyar makinemde kuruluydu... :D:D

oduncu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ilk bilgisayarım da geldi aklıma 8088 işlemci 5.25" disket sürücü

hey gidi günler heyy

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Waaay.. Be Gözlüklerim yaşararak eski genç atakan günlerim aklıma geldi. Program açlığı çeken ve her yeni çıkan MS-DOS, Norton Commander ( özellikle hakkını ödeyemem bilen bilir) versiyonunda heycanlanıp arkadaşlarımızla paylaşıp bak böle bir özelliği de varmış dediğimiz günler çok uzakta kalmış. Windows la ilk tanışmam elime üç disketten oluşan 5,25 lik High-Densty Doble Side Disketlerde ( 1.2M ) üzerinde Windows yazan bu disketler oldu. Pek bişeye benzetemedim, disktede çok yer kaplıyordu :) sonraları Windows 3.00 yıldızı parlamaya başlarken sanrim ilk kuranlardan biri olarak tamam dedim, işte bu ve "Karanlık Dünyaya" (MS-DOS) pek dönmedim bu noktadan sonra.

trafiklife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim 486 vardı 1mb ram vardı windows 3.1 kuramamıştım da 1mb ram takviye yapmıştım ancak 2mb ram le windows 3.1 kurabilmiştim hey gidi günler hey...

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
120
Ne duygulu bi konu oldu bu :D

trafiklife

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir zamanlar 486 vardı benim 1mb ram ile win 3.1 kuramamıştım ram az diye sonra 2mb ram taktımda ancak windows 3.1 kurabilmiştim hey gidi günler hey...

EUP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
way beaaaa MX 486 çıkmıştı o sene daha. tamda bilgisar alınacak yaştaydım. 386 tısı olanlara hava atardım :D benim ki 486 diye ne anlamları vardı hiç bilmiyordum ama yüksek sayı iyiydi benim için. hey gidi beaa resim çizmek için açardım genelde zaten açmak için dos komutu yazmanız gerekliydi şimdiki gibi açılır açılmaz makina işletim sistemi gelmiyodu. önce dos sonra komutlar ve işletim sistemi veya oyunlar. genedel oyunlara takılırdım

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Herkesin gözleri neden sulandı :D

toptan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1995 te bilgisayar kursunda kullanmıştım. MS-Dos 622, PC-Tools, PW (professional Writer) ve sonunda da Windows 3.1. ne hızlıydı. kasma dene bişey yok. çokta özelliği varıdr. heeey be 14 yıl olmuş

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bu zamana kadar neden satıldığı hakkında bilgi göremedim.
Bildiğim kadarıyla eski sistemler, gömülü sistemler, atm'ler, eski eğlence cihazları vb. sistemler için lisansı halen satılıyordu.

suleyman242

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üniversiteyi bitirdiğim yıllarda dah açıkmamıştı. Bitirdikten ve askerliğimi yaptıktan sonra tanıştım windows ile . PW (professional write) nin yerini word lotusun yerini exel almış ve yenilik olarakta paint çıkmıştı ne gunlerdi ya sonra 95 çıktı bi türlü cd keyini bulamamıştım