Windows 3 Artık Resmen Emekli

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Frostban3

Profesör
Yıllardır neredeyse hiç bir yerde göremediğimiz Windows 3, işletim sistemleri alemine veda etti. Peki Windows 3'ün geçmişini biliyor muydunuz?

İlk Windows 3.0, 22 Mayıs 1990'da piyasaya sürülmüştü. Bundan kısa bir süre sonra çok sayıda multimedya ve network özellikleriyle beraber Windows 3.1 çıktı. Buna rağmen Microsoft'un, Windows 3.0 ile yaptığı ilerleme inanılmazdı; 32 bit performansı, gelişmiş grafikler ve güçlü Intel 386 işlemciye tam destek.

Yüksek Sistem Gereksinimleri

Windows 3 serisi işletim sistemlerinin sistem gereksinimleri için sıkı durun. Tam 640 KB belleğe ihtiyaç duyan Windows 3'ü kurabilmek için sabit diskinizde tam 7 MB yer açmasınız gerekiyor. Ayrıca EGA, VGA veya CGA görüntü kartlarından birine ihtiyaç duyarken, 10 MHz ve üzerinde çalışan bir 8086/8088 işlemci de sistem gereksinimleri arasındaydı.

:: Daha önce hiç Windows 3 kullandınız mı?

Yazan: Ruşen Göbel
SDN - http://shiftdelete.net

oduncu

Asistan
çok duygulandım

90 haziranında bir bilgisayar kursunda çalışıyorudum ve hocam disketleri getirip masama bıraktı. al bakalım ilk sen dene dedi

:'( :)

PC MERAKLISI

Dekan
wlla 98 in öncesini bilmiyorum :D
gerçi 98 ide az biliyorum ya neyse :D

Frostban3

Profesör
Bizim lisenin bilgisayarlarında vardı bu meret.

ReasTa

Profesör
kullanmadım ama şimdi pc de yüklü olsa tam performans kullanırım :D

TeArS

Asistan
3.0 değil de ilk 3.1 ile başlamıştım ne günlerdi gerçekten duygulandım :D

yuureii

Profesör
Komik gelecek ama üniversitede kullandım. (Yıl 2000) Bilgisayarlarda HDD, CD-Rom falan yoktu. Ana makineden çalışıyordu. :D

Rapchy

Rektör
Onursal Üye
Way be 1 gblik harddiskime counterı kurmaya calıstıgım günler geldi aklıma bende duygulandım şimdi :D

DeerPurple

Üyecik
Disketlerin hayatımız vazgeçilmez bir unsuru olduğu günler...
Bill Gates yeni işletim sistemi olarak nitelendirdiği 7 adet 1.44 Mb HD Disket ile dünyayı değiştiriyor... Windows 3.1
Gerçek bir işletim sistemi değil, MS-DOS üzerinde çalışan bir pencereler sistemi...
Mavi hata ekranları ile tanıştığımız multi-tasking bir platform...
Üzerinde Borland C++ 3.1 ile ne çok program yazmıştım. Ticari uygulamalar, anti-virus vs...
1993 yılı internet dönemi başlıyor...
Mosaic web browser ile internete adım atıyoruz...
Sonra Netscape 0.9 versiyonu... Netscape ile Web sayfalarına background resmi koyduğumuz gün ne de çok sevinmiştik...
E-mail, Gopher, Telnet, IRC uygulamaları... Tabi ki yine Windows 3.1 üzerinde çalışıyorlar hepsi... :)
Sonra X Windows ile Slackware Linux geliyor hayatımıza... Hem bedava hemde daha güvenilir... Linux bambaşka bir devir başlatıyor...
İşte o zaman Windows 3.1 den kopmaya başladık yavaş yavaş... Ta ki 1995 yılı Ağustos'ta kendisini terk edene kadar...
Artık yeni ara yüzü ile çok farklı bir işletim sistemimiz var... Windows 95

sdelta

Profesör
kullandım, mayın tarlası oynuyordum :D

laztopak

Asistan
nerde eski günler :D benim ihtiyar makinemde kuruluydu... :D:D

oduncu

Asistan
ilk bilgisayarım da geldi aklıma 8088 işlemci 5.25" disket sürücü

hey gidi günler heyy

moz

Doçent
Waaay.. Be Gözlüklerim yaşararak eski genç atakan günlerim aklıma geldi. Program açlığı çeken ve her yeni çıkan MS-DOS, Norton Commander ( özellikle hakkını ödeyemem bilen bilir) versiyonunda heycanlanıp arkadaşlarımızla paylaşıp bak böle bir özelliği de varmış dediğimiz günler çok uzakta kalmış. Windows la ilk tanışmam elime üç disketten oluşan 5,25 lik High-Densty Doble Side Disketlerde ( 1.2M ) üzerinde Windows yazan bu disketler oldu. Pek bişeye benzetemedim, disktede çok yer kaplıyordu :) sonraları Windows 3.00 yıldızı parlamaya başlarken sanrim ilk kuranlardan biri olarak tamam dedim, işte bu ve "Karanlık Dünyaya" (MS-DOS) pek dönmedim bu noktadan sonra.

trafiklife

Üyecik
Benim 486 vardı 1mb ram vardı windows 3.1 kuramamıştım da 1mb ram takviye yapmıştım ancak 2mb ram le windows 3.1 kurabilmiştim hey gidi günler hey...

stat counter