Windows 10'da performans iyileştirme, gizlilik ve ince ayarlar

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
8yzM1Q.png

Son zamanlarda forumumuzda Windows 10 kullanıcılarının yüksek RAM, CPU, Disk kullanımı sorunları yaşandığına ilişkin konularını görüyoruz. Özellikle oyun severlerin çeşitli oyunlarda düşük kare hızı (FPS) gibi sorunlar yaşadığı ve bu nedenle sürüm düşürmeyi düşündükleri açmış oldukları konulardan görülüyor. Yaşanan bu gibi sorunlara ışık tutup bunları bir nebze azaltmak, sistem performansını iyileştirmek, Windows deneyimini arttırmak amacıyla böyle bir çalışmayı hazırladım, umarım sizlere faydası dokunur. Konuya zaman içinde eklemeler yapılabilir, yapılan değişikliklerin/eklemelerin bildirimi konu altında mesaj ile yapılacaktır. ;)

Başlamadan önce 1)

Bilgisayarda Yönetici hesap türünde bir kullanıcı hesabı ile oturum açmış olmanız gerekir.

Başlamadan önce 2)

Kayıt defteri anahtarlarını yedekleyelim.

Windows ara'ya regedit yazıyoruz; arama sonuçları listesinde, Kayıt Defteri Düzenleyicisi (Masaüstü uygulaması) Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçiyoruz.
Açılan pencerede; Bilgisayar'a sağ tıklayıp Ver tıklıyoruz. Bir dosya adı girip Belgeler klasörüne kaydetiyoruz. Ayrıca Bkz.

xSL1NV.png

Başlamadan önce 3)

Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak bir geri yükleme noktası oluşturalım.

Her hangi bir sorunla karşılaşırsak, bu kurtarma seçeneğini kullanabiliriz. (Sistem Geri yükleme, kişisel dosyalarınızı etkilemez ancak yüklenmiş uygulamaları, sürücüleri ve güncelleştirmeleri kaldırır.) Yeni bir program kurmadan önce, yeni bir güncelleştirme yüklemeden önce, Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma işlemini alışkanlık haline getirmek sistem kararlılığı için önemli olacaktır.

Başlangıç düğmesi yanında bulunan arama kutusuna "denetim masası" yazarak sonuçlar listesinden Denetim Masası (Masaüstü uygulaması) ögesini seçelim.
Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kurtarma
Sistem Geri Yükleme’yi Yapılandır
Koruma'nın Açık olduğundan emin oluyoruz; değilse de Yapılandır'dan Korumayı Açık konuma getiriyoruz.
Uygula > Tamam diyerek pencereyi kapatıyoruz.

9VGBaW.png

Oluştur...
Bir Geri yükleme noktası oluştur'uyoruz. Açıklamasını istediğiniz gibi yazın.

U5e1Sa.png

dVBJb4.png

1. Adım )

Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkin saatleri değiştir

Bilgisayarınızın başında olduğunuz, cihazınızı kullandığınız etkin saatleri ayarlıyoruz. Etkin saatleri ayarlayarak otomatik olarak sisteminizin yeniden başlatılmasını önleyebilirsiniz. (Cihazınızı kullanımına göre, başlangıç ve bitiş zamanını kendinize göre ayarlayıp kaydedin.)

6B6eeO.png

2. Adım )

Güncelleştirmeleri denetliyoruz. Güncelleştirme sonrası eğer gerekiyorsa sistemi yeniden başlatıyoruz.

Eğer, güncelleştirmeleri yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız, Windows Update Sorun Gidericisi'ni çalıştırın.
Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Sorun Gider > Windows Update'i seçin.

UKJCHM.png

Sorun giderici sorunu çözmezse, Windows 10'u güncelleştirme sorunlarını giderme ve Windows Update hatalarını düzeltme konularına bakınız.

3. Adım )

Windows arama kutusuna sysdm.cpl yazarak sonuçlar listesinden sysdm.cpl (Denetim masası ögesi)ni Yönetici olarak çalıştır'ı seçelim.
Açılan Sistem özellikleri penceresinde > Gelişmiş > (Performans) Ayarlar > Görsel Efektler > Özel
Windows görünümünü kendinize göre dizayn edin. Ne kadar çok özellik, o kadar çok performans kaybı!

BeATdf.png

4. Adım )

Denetim Masası (Masaüstü uygulamasında) Program kaldır'dan
ve
Başlangıç > Ayarlar > Uygulamalar'dan
Kullanmadığımız veyahut ihtiyaç duymadığımız program ve uygulamalar varsa, onları kaldırıyoruz.

zzIxbz.png

5. Adım )

Görev Yöneticisi'nin başlangıç sekmesinden gerek duyulmayan uygulamaların başlatılmasını devre dışı bırakıyoruz (Her zaman kullanılmayan çeşitli Adobe servisleri, Google servisleri, Spotify, Utorrent vs. olabilir.)

6. Adım )

Hızlı başlatmayı etkin konuma getiriyoruz. Bu işlem için şu konudan faydalanabilirsiniz.

2IA4Jy.png

Kapatma ayarlarında Hızlı başlatmayı aç seçeneği hiç görünmüyorsa, hazırda bekleme özelliğini etkinleştirmeyi deniyoruz.

Bu amaçla, Windows ara'ya cmd yazıyoruz; arama sonuçları listesinde, Komut İstemi(Masaüstü uygulaması) Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçiyoruz.

Komut istemine
powercfg.exe /hibernate on
yazıp Enter tuşuna basıyoruz.
Komut İstemi penceresini kapatıyoruz.

M5MCVa.png

7. Adım )

Windows Ara'ya
regedit
ENTER
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DataCollection
kısayolundan
Yeni
DWORD (32-bit) değeri
Yeni Değer #1 mavi renkte değiştirilebilir olacak ve aynı pencerede iken adını
AllowTelemetry
olarak değiştirin.

45PIeS.png

Aşağıdaki gibi "0" değerini otomatikman alacak (Telemetry pasif konuma geliyor).

VL12JJ.png

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
kısayolundan
ClearPageFileAtShutDown
değerini 1 olarak değiştiriyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

AR6e1y.png

Sonrasında kayıt defteri düzenleyicisini kapatın.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

8. Adım )

Windows Ara'ya
Aygıt yöneticisi yazıp ENTER'lıyoruz.
DESKTOP'a sağ tıklayıp Donanım değişikliklerini tara'ya tıklıyoruz.

01zz5Q.png

9. Adım )

Windows'un kurulu olduğu sürücüye sağ tıklayıp
Özellikler > Diski Temizle > Sistem dosyalarını temizle
Windows Update Temizleme'yi işaretleyip Disk temizleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

33UPfI.png

ReyNJU.png

zHbK4V.png

VEYA aynı işlemi şu şekilde de gerçekleştirebilirsiniz:

Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Depolama > Windows'un kurulu olduğu C yerel diski seçilir.

d1d3I1.png

> Geçici dosyalar

T2KL7K.png

Silmek istediğimiz öğeleri işaretleyiyoruz, silmek istemediğimiz öğelerin işaretini kaldırıyoruz.
Daha sonra Geçici dosyaları kaldırın'a tıklıyoruz.

eG9yA1.png

10. Adım )

Windows Ara'ya services.msc yazarak services.msc (Microsoft Ortak Konsol Belgesi)'ni yönetici olarak çalıştırıyoruz.
Aşağıda yer alan hizmetleri tek tek durdurup Başlangıç türlerini Elle olarak değiştirip uyguluyoruz.

GzdP3S.png

İlgili hizmetler:
Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri (DiagTrack)
Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi (TrkWks) (Bilgisayarınız herhangi bir ağa bağlı değilse)
Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti (TabletInputService) (Dokunmatik klavye ve el yazısı özelliklerini kullanmak istemiyorsanız)
IP Yardımcısı (iphlpsvc) (IPv6 bağlantısını kullanmıyorsanız)
Tanı İlkesi Hizmeti (DPS)
TCP/IP NetBIOS Yardımcısı (lmhosts) (Eğer bir çalışma grubu ağında değilseniz)
Uzak Kayıt Defteri (RemoteRegistry) (Güvenlik amacıyla DEVRE DIŞI bırakabilirsiniz)
Windows Hata Raporlama Hizmeti (WerSvc)
Windows Resim Alma (WIA) (StiSvc) (Tarayıcınız yoksa)
Windows Search (WSearch) (Windows Arama özelliğini sık kullanmıyorsanız)
Yazdırma Biriktiricisi (Spooler) (Yazıcınız yoksa)
Bkz.

Yukarıda belirtilen hizmetlerin dışında, grafik kartı sürücünüzün (Intel, nVidia, AMD, vb.), Ses kartı sürücünüzün (Realtek, Creative, vb.) yüklediği servisler gibi, diğer hizmetlerin açıklamalarını okuduktan sonra gerek duyuluyorsa bunları da durdurup başlangıç türünü ELLE olarak ayarlayabilirsiniz.
Ayrıca Windows Defender hizmetini kullanmıyorsanız, şu konuya (Windows 10'da Windows Defender'ı kalıcı olarak nasıl devre dışı bırakılır) bakınız.

Hizmet başlangıç türlerini yapılandırdıktan sonra, Hizmetler Yöneticisi'ni kapatın ve etkinleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 10 performansınızı gözlemleyin. Herhangi bir yazılım programında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorunu gidermek için Hizmetler Yöneticisi'ni kullanarak hizmet başlangıç türünü eski konumuna geri yükleyebilirsiniz.

11. Adım )

Windows Ara'ya Görev zamanlayıcı yazarak Görev zamanlayıcı (Masaüstü uygulaması) Yönetici olarak çalıştırıyoruz.
Microsoft Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı ile ilgili bilgi toplayan aşağıdaki servisleri seçip devre dışı bırakıyoruz.

Microsoft Compatibility Appraiser
ProgramDataUpdater
StartupAppTask

Bz1b10.png

12. Adım )

Başlangıç > Ayarlar > Gizlilik > Tanılama ve geri besleme
Tanılama verileri (Temel) konuma alıyoruz.
Özel Deneyimler (Kapalı)
Geri Bildirim sıklığı (Hiçbir zaman)
olarak değiştiriyoruz.

6RfSb5.png

Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve eylemler
Nelerin yeni olduğunu ve tavsiye edildiğini göstermek için güncelleştirmelerden sonra ve giriş yaptığım bazı zamanlarda bana Windows karşılama deneyimini göster (kapalı)
Windows kullanırken ipuçları, bilgiler ve öneriler alın (Kapalı)
konuma değiştiriyoruz.

KB6yKN.png

Başlangıç > Ayarlar > Kişiselleştirme > Kilit ekranı'nda
Arka Plan (Resim) olarak değiştirelim.
Kilit ekranınızda eğlenceli bilgileri, ipuçlarını, ilginç numaraları ve çok daha fazlasını görün (Kapalı) konuma getirelim.

W2N2Ib.png

Başlangıç > Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç
Başlangıç'ta ara sıra öneriler göster (Kapalı) konuma getirelim.

d5eMBa.png

13. Adım )

Dosya gezgini > Görünüm > Seçenekler Klasör ve arama seçeneklerini değiştir > Görünüm
Eşitleme sağlayıcısı bildirimlerini göster (seçimini kaldırıyoruz.) > Uygula > Tamam

aLWTf5.png

14. Adım )

UYARI!
İşletim sistemleri SSD veya M.2 gibi flash/nand sürücü üzerine kurulu olan kullanıcıların (disk kullanım ömrünü azaltmamak adına) "Sürücüleri iyileştir"i kapalı konuma getirmeleri ve herhangi bir disk birleştirme işlemi yapmamaları önerilir.

Windows arama kutusuna birleştir yazarak sonuçlar listesinden sürücüleri birleştir ve iyileştir (Masaüstü uygulaması) Yönetici olarak çalıştır'ı seçelim.
C sürücüsü seçilir.
Ayarları değiştir'den aşağıdaki gibi işaretlemeler yapılır, En iyi duruma getirme zamanlamasını Haftalık olarak ayarlanır. > Tamam
Zamanlama ayarlanmamışsa, C sürücüsünü Çözümle'yip En İyi Duruma Getir işlemini manuel olarak gerçekleştirin.

9bCB5M.png

DİKKAT:

Sürücü başka bir program tarafından kullanılıyorsa veya sürücü, NTFS, FAT veya FAT32'den başka bir dosya sistemi kullanılarak biçimlendirilmişse, sürücü en iyi duruma getirilemez.
Ağ sürücüleri en iyi duruma getirilemez.
Sürücüyü Çözümle'de herhangi bir sürücü görünmüyorsa, bir hata söz konusu olabilir. Bu durumda sürücüyü, hata denetimine tabii tutup onarmaya çalışın, daha sonra tekrar denemek için sürücüleri birleştir ve iyileştir ekranına geri dönünüz. Bkz.

HATA DENETİMİ İŞLEMİ

2KO81H.png

d4IG7O.png

SONUÇ:

Windows 10 Home (Sürüm 1809; İS Derlemesi 17763.194)
Yüklü bellek (RAM) 2 GB
Sistem türü: 32-bit işletim sistemi için;

Boşta bellek kullanımı %52-55'lerden %44-46'lara çekildi.
CPU ve Disk kullanımındaki kararsızlık nispeten azaldı.
Sistemin açılışında ve kapanışında çok belirgin bir iyileşme gözlemlenmedi. (Sistemde Hızlı başlatma aktif edilemedi; çünkü sistem firmware'i hazırda bekletme modunu desteklemiyor.)

Dip Not 1: (İmkanınız varsa, Windows 10'u SSD'ye taşıyın, SSD'ye terfi edin; veri okuma / yazma işlemi geleneksel Sabit Disklerle karşılaştırıldığında çok daha hızlıdır.)

Dip Not 2: Sistem yeni kurulmuştur, üçüncü parti bir uygulama yüklü değildir ve kurulum esnasında cihazın gizlilik ayarlarında tanılama verilerinin Microsoft ile paylaşımına izin verilmemiştir. Temiz kurulumda tanılama verilerinin paylaşımlarının kapalı konuma getirilmesi önerilir.

OBaMMP.png

Dip Not 3:
Gpedit.msc (Yerel Grup İlkesi düzenleyicisi) üzerinden de Telemetry ve veri toplamayı engellemek için bazı işlemler var; ancak Windows 10 Home ve Windows 10 Home Single Language sistemlerinde bu düzenleyici etkin değil. Desteklenmeyen bir sürüme Grup İlkesi eklemek de pek iyi sonuçlar vermiyor. Bu konuyu araştırıp başka bir başlıkta tartışmaya açacağım.

Son düzenleyen moderatör:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Disk Birleştirme (Defrag) unutuldu mu? Yoksa sandığımızın aksine performans artışı sağlamayan (sistemi az da olsa rahatlatmayan) bir işlem mi?

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Disk Birleştirme (Defrag) unutuldu mu? Yoksa sandığımızın aksine performans artışı sağlamayan (sistemi az da olsa rahatlatmayan) bir işlem mi?
Disk temizleme (manuel) işlemine ilişkin bazı eklemeler de yapacağım. Konunun sonuna doğru son rötuşları yapacağız. :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Emeğinize sağlık. Hepsinin tek konuda birleşmesi güzel olmuş. Disk kullanım problemi bende işe yaramamış SSD ile çözmüştüm.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Emeğine sağlık üstadım ,bileğine ve kafana sağlık (=

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Elinize sağlık. Yararlı konu olmuş.:)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Takibi kolay olması açısından konudaki işlemler numaralandırıldı.
Kayıt defteri düzenleyicisi'ne AllowTelemetry anahtarı ekleme işlmi eklendi.
Sürücüleri birleştir ve iyileştir'meyi zamanlama işlemi konuya eklendi.
Görseller ve içerik düzenlendi.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bende W10 Pro kullanıyorum. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Baştan sona kadar okudum. Yararlı buldum. Uygulamasını yapacağım en kısa zamanda hem açılırken hem de kapanışta süre çok uzun W10' da umarım etkili olur.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Bende W10 Pro kullanıyorum. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Baştan sona kadar okudum. Yararlı buldum. Uygulamasını yapacağım en kısa zamanda hem açılırken hem de kapanışta süre çok uzun W10' da umarım etkili olur.
Sonucu bekliyoruz. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Sonucu bekliyoruz. :)

Konuda anlatılanları uygulamak için zaman ayırabildiniz mi bilmiyorum, aşağıdaki mesajınızı forumda bir başka konuda gördükten sonra bu konuda mesajınızın olduğunu fark ettim.

Rehber her ne kadar Windows 10 sürüm 1809 üzerine olsa da aynı zamanda büyük oranda sürüm 1903 için de geçerlidir.
W10' da ne gibi performans ayarları yaptınız?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Konuda disk birleştirme maddesi işlendiği için şu notu düşmekte fayda gördüm :)
SSD'ler, HDD'ler gibi birleştirme (defragmenting) gerektiriyor mu?

Hayır. SSD’ler için hiçbir zaman birleştirilme gerekmemektedir. Hatta birleştirme SSD’nin kullanım ömrünü kısaltabilmektedir. Sisteminizin, otomatik olarak birleştirmeye ayarlanmış olması durumunda, SSD kullanırken birleştirmeyi devre dışı bırakmanız ya da kapatmanız gerekmektedir. Bazı işletim sistemleri disk birleştirme işlemini otomatik olarak yapmaktadır. Kingston katı hal sürücülerinde bu özelliğin devre dışı bırakılması gerekmektedir.

SSD'imi uzun süre kullandığımda yıpranır mı ya da performansını kaybeder mi?

USB, SD kartlar ve SSD'lerde kullanılan NAND Flash teknolojisi dayanıklılık sınırına sahiptir. Yani bunların üzerine süre sınırlaması olmaksızın yazılamaz. Flash tabanlı ürünler, sonuçta yıpranırlar. Ancak yıpranma dengeleme ve aşırı tahsis gibi özellikler sayesinde SSD'ler genellikle takılı oldukları sistemden daha uzun süre dayanırlar. Sürücünün dayanıklılığını TBW - Yazılan Terabayt olarak ölçeriz ve sürücü kapasitesine bağlı olarak yüzlerce Terabayt, hatta Petabayt'a kadar veri yazılabilir. SSD'nin performansı sürücünün tüm kullanım ömrü boyunca aynı kalacaktır.

>>> SATA, NVMe ve M.2 SSD’ler Hakkında SSS

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Konuda disk birleştirme maddesi işlendiği için şu notu düşmekte fayda gördüm :)
>>> SATA, NVMe ve M.2 SSD’ler Hakkında SSS
Konuda 14. maddenin alt kısmına bir DİKKAT! notunun hemen üstüne UYARI olarak not düşülebilir; yalnız konuyu yeniden düzenleme yetkim yok. :)

İşletim sistemleri SSD üzerine kurulu olan kullanıcıların (disk kullanım ömrünü azaltmamak adına) "Sürücüleri iyileştir"i kapalı konuma getirmeleri ve herhangi bir disk birleştirme işlemi yapmamaları önerilir.